Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Când ați simțit "creșterea nivelului de trai"?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,133
  • Înscris: 14.10.2008
Intoarcerea inflatiei din anii 90 nu e OK. Dar nici intoarcerea produselor de proasta calitate ca in comunism. Mutarea tuturor productiilor in China si Turcia la asta duce.

Masinile au scazut foarte mult calitativ. Electronicele insa au devenit mai performante cu o constructie mult mai simpla. Posted Image

Alaturi de apa rece si apa calda non stop, in 2000 am facut cunostinta si cu primul meu PC. Care a costat cam cat 6 mii de lei acuma. Si nu era deloc, dar deloc performant ca unul de 3 mii de lei din ziua de azi. Sau din 2015, de cand il am pe al meu, dar am si Smart TV din 2021 si asta reduce nevoia de a investi in PC desktop nou.  Posted Image

#38
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
In 2000 aveam 300$ /luna, apartament 3 camere (gol) 7 000$ , azi salar de 600 $ acelasi apartament 60 000 $
Daca e ieftin din China si Turcia te cred, sunt produse scumpe care bat la fund pe europeni Posted Image

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,133
  • Înscris: 14.10.2008
PC am luat in 2000, 2007 si 2015.

Oups, nu s-au mai alipit.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNeaceasca85, on 08 august 2023 - 17:20, said:


Mergeam la mare si la munte in fiecare vara de cand ma stiam. Era chin cu Dacia Slatina-Constanta-Mamaia, Iad pe pamant, am tot zis. Dar in 2000 s-a ales praful de locul de munca al alor mei mostenit din comunism. Tata s-a angajat intre 2000 si 2004 ca o centura de siguranta, la Inspectia Muncii.

In vara 2000, apoi in verile 2003, 2004 si 2005, nu am mai plecat nicaieri, mare sau munte, nimic. Punerea pe picioare a 2 afaceri de familie, un magazin alimentar ce a existat din 2003 pana in 2020, si inca ceva din domeniul judiciar, care exista si azi si unde lucrez din 2008.


1990 - 1995 ne permiteam un concediu pe an la munte. Apoi pana dupa 2000 n-am mai parasit Bucurestiul din lipsa de bani, a fost o perioada al naibii de grea pentru noi.

#41
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 08 august 2023 - 13:24, said:

Când aţi simţit că începe să vă crească nivelul de trai?
2002, am emigrat în Canada.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Culmea, eu după 2002-2003 nu prea am mai mers în vacanţe. În general doar "city breakuri". Acum m-am şi lenevit şi nu prea mai am chef.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,133
  • Înscris: 14.10.2008
Eu din 2007 am inceput sa merg in vacante in strainatate. O Grecie, o Mallorca, in rest multa Turcie. Posted Image Deoarece confortul e ratiunea mea de a trai. Posted Image  Romania am mai bagat cand am fost nevoit, ultima oara la pandemie in 2020.

2007 clar alt salt, cu vacantele in strainatate, pana atunci nu parasisem tara.

#44
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 18.03.2009
In 2007.

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcetateanul_Vijai, on 08 august 2023 - 16:29, said:


Pai te apuca dracii când nu înțelegi adevăratele interese. Nu ești sclavul francezului, germanului, ești sclavul corporațiilor din Franța și Germania. Prea lungă discuția sa intru in detalii.
Anul 2023, încă nu am simtit creșterea nivelului de trai. Daca vreau doar să mănânc găsesc chestii ieftine și proaste la Lidl, restul rămân doar dorințe pentru care nu m-aș împrumută niciodată.
hai sa iti explic: avem niste prieteni de familie care au plecat in Germania in noiembrie 1989, cu o luna inainte de Revolutie.
In 90 sau 91 cand au venit in prima vizita cu un Mercedes 190D ne uitam la ei ca la felu 7. Se umfla orezul in ei cand vedeau cum se bucura copii de o ciocolata Milka, de o punga de Haribo.  
Au lucrat in germania pana nu demult, si la pensie au venit inapoi. Acuma din ce reiese din discutiile cu ai mei, le e cumva ciuda ca in Ro nivelul a crescut, ca prapastia s-a diminuat. Au trecut vremurile cand cu 6 luni de munca pe dincolo la intoarcere cumparai o garsoniera sau un apartament cu banii stransi. Ba li se pare ca aici viata e mai scumpa decat si-au imaginat ei, ca vor traii ca grofii cu niste pensii din Germania.

#46
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
Cand nu am mai stat cu mana intinsa la angajator si am inceput sa muncim si la propria firma.
Apoi au tot aparut oportunitati de colaborari diverse, pe langa job si firma, diversificarea veniturilor din surse pasive...
Deja nu-mi mai doresc prea multe, pun mare pret pe tihna, relatii bune cu apropiatii si constientizez din ce in ce mai mult ce bine e sa nu intri in vartejul consumerismului doar pt ca e o moda snoaba.


#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcanarel, on 08 august 2023 - 19:08, said:

si constientizez din ce in ce mai mult ce bine e sa nu intri in vartejul consumerismului doar pt ca e o moda snoaba.
Cam dupa 2004-2005  a inceput nebunia cu imprumuturi la banca pentru luat masini scumpe sh si etalarea lor pe retelele sociale din vremea respectiva.

#48
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postcanarel, on 08 august 2023 - 19:08, said:

Cand nu am mai stat cu mana intinsa la angajator si am inceput sa muncim si la propria firma.
Apoi au tot aparut oportunitati de colaborari diverse, pe langa job si firma, diversificarea veniturilor din surse pasive...
Deja nu-mi mai doresc prea multe, pun mare pret pe tihna, relatii bune cu apropiatii si constientizez din ce in ce mai mult ce bine e sa nu intri in vartejul consumerismului doar pt ca e o moda snoaba.

Ciudata combinatia. Deja un angajat ceva mai capabil decit media intelege importanta consumerismului si impactul asupra propriului loc de munca. Un patron de firma nu mai are nicio urma de indoiala, ba chiar isi agata tablouri cu zeul consumerismului deasupra patului.

...Deoarece asa functioneaza lumea de cind rezerva fractionara a inlocuit contravaloarea banilor in haur.

Deci, sigur ai constientizat ce trebuie?

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcetateanul_Vijai, on 08 august 2023 - 16:29, said:


Pai te apuca dracii când nu înțelegi adevăratele interese. Nu ești sclavul francezului, germanului, ești sclavul corporațiilor din Franța și Germania. Prea lungă discuția sa intru in detalii.
Anul 2023, încă nu am simtit creșterea nivelului de trai. Daca vreau doar să mănânc găsesc chestii ieftine și proaste la Lidl, restul rămân doar dorințe pentru care nu m-aș împrumută niciodată.
Daca nu erau corporatiile atunci ce?  Ar fi plecat lumea la munca de jos din occident? Cate companii romanesti nu au falimentat tocmai din lipsa competivitatii? Singurul retailer de succes care-mi vine in minte este Dedeman, care infloreste acolo unde Praktiker, BricoDepot sting lumina.
Si da la Lidl avem chestii proaste, majoritatea din Romania. Azi am trecut prin Lidl in Grecia si au chestii locale mult mai faine.

Edited by tfmercedez, 08 August 2023 - 20:01.


#50
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010

View PostZuckerwatte, on 08 august 2023 - 19:50, said:

Deci, sigur ai constientizat ce trebuie?

Multumesc de grija, da!

Oferim servicii SSM/DSU.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlexEn, on 08 august 2023 - 14:53, said:



Adica atunci cand ai inceput sa fii platit pentru munca :lol:

Pai plătit am fost tot timpul, chiar dacă doar cu masa, casa si haine 🙈.
Dar da, ai dreptate. Când am început sa fiu plătit pentru munca. As mai completa de fapt, ca e vorba despre primul job cu acte in regula, după terminarea facultății. Atunci am simțit cu adevărat prima creștere a nivelului de trai

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,131
  • Înscris: 18.12.2007
La fel si eu.

#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,171
  • Înscris: 14.08.2007
Prin 2003-2004 a inceput sa creasca mai serios nivelul de trai, iar pana in 2008 a crescut chiar bine. Apoi dupa 2012-2013 pana in 2019.

View Postmaccip, on 08 august 2023 - 17:01, said:

Deci i-am facut pe italieni. Doar la preturi, ca banii se gastiga mult mai usor la ei.
Depinde unde si ce compari, prin sudul Italiei nu se castiga asa de usor banii raportat la orasele noastre mari (media e vreo 1.300 de euro vs 1.100 de euro la noi prin Cluj/Bucuresti). Iar preturile in medie sunt cu 20% mai mari in sud, deci puterea de cumparare nu e mai buna in sudul Italiei (ca idee, in Catania/Sicilia salariul mediu e cat la Cluj/Bucuresti). Iar in nord sunt salariile mai mari, dar si preturile sunt semnificativ mai mari decat in sud, de exemplu in Milano preturile sunt cam duble fata de Cluj, dar salariile sunt doar cu vreo 70% mai mari (cam 1.800 de euro).

Edited by utopium, 08 August 2023 - 20:56.


#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,910
  • Înscris: 28.11.2006
In 2000 am iesit pe salariu, dar era mizer.Cred ca de-abia prin 2011, cand au revenit salariile bugetarilor la "normal", am inceput si eu sa simt ca traiesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate