Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Când ați simțit "creșterea nivelului de trai"?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,370
  • Înscris: 08.01.2021
Apropo de inflație.
În 2003 luai un pui la rotisor cu 4.5e. Cu 10e luai un pui, doua baghete (65 cenți bucata) și o sticla decenta de vin (4-5e un bordeaux sau côtes de Rhône okish, la sticla nu la cutie) pentru un lunch romantic în parc.
Acum cu 10e de la fix aceeași rotiserie mai iei doar puiul.

Alte chestii sau scumpit mai tare. Cea mai ieftina bicicleta de la dechatlon era 80 euro. Acum e 350, la fel de basic.

Edited by KiloW, 08 August 2023 - 14:41.


#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,176
  • Înscris: 04.03.2014
Cand am inceput sa castig,  apoi cand am inceput sa castig ceva mai bine:)

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 04.10.2007
Prin 2017.....

Nascut in '87, intr-o familie modesta. Am mei cu greu reuseau sa faca fata cheltuielilor.
In 2006 ajuns in Timisoara la facultate unde daca nu as fi fost bursier nu as reusit sa supravietuiesc.. Ai mei imi plateau caminul si trebuia sa ma descurc cu banii din bursa si cu ce castigam in cele 3 luni de vacanta. Eram student la Poli extrem de greu sa reusesti sa lucrezi si sa iti finalizezi studiile...
In 2010 terminat facultatea, dar piata fortei de munca era jos, si greu am gasit ceva de lucru...
In 2011 am reusit sa ma angajez in domeniul ce am terminat studiile dar pe un salariu mizer, dar macar puteam sa acumulez experienta.
In 2017 au inceput lucrurile sa functioneze bine, dupa 6 ani de acumulat experienta am putut sa ridic pretentii salariale si lucrurile au inceput sa se miste in directia buna.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichelieu, on 08 august 2023 - 14:37, said:

Când am început sa muncesc ��

Adica atunci cand ai inceput sa fii platit pentru munca :lol:

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 02.09.2009
Maximum istoric pentru Romania 2019.

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In mod real cand am inceput sa imi castig singur banii , adica acum mult timp !
Teoretic , de cate ori deschid televizorul pe stiri Posted Image , imi tot zic toti ca o ducem minunat !

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNeaceasca85, on 08 august 2023 - 14:27, said:

Una mica tot a fost, pentru toti. Cel putin una mica.
...
Clar imi permit mai multe acum fata de anii 90 si 2000. Dar pe de-o parte sunt preturile si nivelul de trai, puterea de cumparare, pe de alta parte sunt si drepturile restranse din copilarie versus maturitatea ce da voie la mai multe.

Cred ca imi permiteam mai multe in anii 90 decat acum...
Atunci iti puteai permite o casa. Chiar cu banii jos. :D

#26
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 02.09.2009
Inseamna ca erai grande "mafiozo"Posted Image

Edited by florinellll, 08 August 2023 - 15:33.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

View Posteiffel, on 08 august 2023 - 15:22, said:

Cred ca imi permiteam mai multe in anii 90 decat acum...
Atunci iti puteai permite o casa. Chiar cu banii jos. Posted Image


Foarte putini romani pot spune asta...

Imi aduc aminte, veneau camioanele cu ajutoare, tata pleca sa ajute la descarcat, sa mai faca un ban. Casa...cu banii jos, ai mei nici masina nu si-au permis.

Edited by george_alexandru, 08 August 2023 - 15:35.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Mie mi-a apărut reclamă cu ceva machete stil "LE.GO." Astea erau de vis pentru cam 90% dintre copii în anii '90.
Unii şi-au cumpărat apartamente ieftin în anii '90. De la stat. Nu ştiu dacă cu banii jos, dar nu erau mari rate şi nici extrem de scumpe apartamentele. În Bucureşti, un apartament costa cam 30-40 de salarii mici spre medii prin 1989-1990.
În fine, subiectul se referă la experienţa personală, dar dacă vreţi, discutăm şi despre când aţi avut prima dată impresia că se schimbă ceva. Eu prin jurul anului 2000 am fost şocat să văd tv color dus la gunoi.   Posted Image   Era încă scump un televizor. Poate s-a dus tubul cinescop, dar tot... Aşa, la modul general, cred că prin 2005-2006, că vedeam că îşi permite lumea mai multe. În 1998 eram mai optimist decât în 2005 şi poate de aceea nu vedeam schimbarea. Oricum, când am văzut că se dă în distrugere...
Deşi nu regret decum sărăcia de până la începutul anilor '000, mă bucur că era o maşină mai scumpă. Maşini frumoase din 1960-1966 încă în circulaţie. Mult mai puţin spaţiu ocupat, mult mai mulţi oameni care să călătoarească cu trenul.   Posted Image
În fine, când încă nu o duceam bine, era panica cu ieconomia. Da' acum parcă e mai dileală decât atunci. Pe atunci:
- Frigiderul meu are 40 de ani şi l-am reparat acuma.
- Al meu are 50 de ani şi abia la 46 a avut nevoie de o mică reparaţie.

Edited by djl, 08 August 2023 - 15:46.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004

View Postflorinellll, on 08 august 2023 - 15:32, said:

Inseamna ca erai grande "mafiozo"Posted Image

View Postgeorge_alexandru, on 08 august 2023 - 15:33, said:

Foarte putini romani pot spune asta...

Imi aduc aminte, veneau camioanele cu ajutoare, tata pleca sa ajute la descarcat, sa mai faca un ban. Casa...cu banii jos, ai mei nici masina nu si-au permis.

Pai cine avea ceva economii la CEC isi permitea in 90 sa cumpere o casa - ca le vindea statul pe bani putini.
Nu stiu pe nimeni care sa nu-si fi luat atunci.

Mai cumpara azi daca poti...

#30
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018

View PostNeaceasca85, on 08 august 2023 - 13:51, said:

...noile trenduri pe care eu le consider tampite.
Toți oamenii normali le consideră tâmpite!
Din păcate normalitatea a devenit extrem de rară, așa că...

Edited by The_Visitor, 08 August 2023 - 16:17.


#31
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postdjl, on 08 august 2023 - 15:36, said:

Deși nu regret decum sărăcia de până la începutul anilor '000, mă bucur că era o mașină mai scumpă. Mașini frumoase din 1960-1966 încă în circulație.

A fost o vreme in viata cind am crezut ca-mi plac masinile vechi, in fine o istorie mai lunga. Mi-a trecut relativ repede.

Nivelul de trai mi-a crescut prima data cind am primit prima masina cadou. Era anno Domini 1989, urma sa intru in facultate. Masina am "halit-o" in 3 luni din momentul receptiei si pina la predarea ei la fiare vechi. Fata de pe capota a ramas pina azi.
Tocmai caut printre poze si modelul Cosworth ca l-am avut si pe ala. Ajunsesem, insa, la momentul cind exportam masini cu trailerul. In fine, o alta istorie ulterioara. A treia oara s-a intimplat cind a inceput sa-mi mearga firma cu banii cistigati din afacerile anterioare. Iar a patra si ultima se deruleaza in prezent, dupa ce am facut rost si de timp liber pentru plimbari.
Iuhuuu Posted Image

PS masinile vechi mi se par urite cu draci. Iubesc la nebunie ultimile cuceriri tehnologice din orice domeniu

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,941
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 08 august 2023 - 13:47, said:


Undeva dupa 95-96 dar usor si treptat, in anii 2000 s-a simtit mai bine iar din 2007 si mai bine.
e clar ca ticaloasa aia de UE ne vrea raul..  
Ma apuca dracii cand vad  imbecilitatile cu EU vrea sa ne faca "sclavii lor", ca noi suntem doar o piata de desfacere pentru vest..  


#33
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View Posttfmercedez, on 08 august 2023 - 16:19, said:

  
Ma apuca dracii cand vad  imbecilitatile cu EU vrea sa ne faca "sclavii lor", ca noi suntem doar o piata de desfacere pentru vest..  
Pai te apuca dracii când nu înțelegi adevăratele interese. Nu ești sclavul francezului, germanului, ești sclavul corporațiilor din Franța și Germania. Prea lungă discuția sa intru in detalii.
Anul 2023, încă nu am simtit creșterea nivelului de trai. Daca vreau doar să mănânc găsesc chestii ieftine și proaste la Lidl, restul rămân doar dorințe pentru care nu m-aș împrumută niciodată.

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
Poate ca trebuia si intrebarea "cand ati inceput sa traiti mai prost?".
De exemplu acum am inceput sa cam traiesc din osanza. Nu mult, dar ideea e ca pap mai mult decat produc. Anul trecut prin iulie aveam o evaluare si fata de atunci, am scazut cu vreo 5000 de lei.
Nu-i mult intr-un an, dar e totusi o scadere. Sau crestere negativa.
S-au scumpit toate. Acum o luna am fost prin Italia, la mediterana, intr-o zona turistica misto ea asa. Mai fusesem si in trecut si mi se pareau toate mult mai scumpe ca la noi. Acum i-am egalat pe zona horeca ca si preturi (doar ca preturi) si i-am intrecut cu preturile la produsele de supermarket, asta in conditiile in care produsele sunt mai bune la ei ca la noi, cel putin la categoria branzeturi si salamuri/prosciuto. Sucurile si apa le au ceva mai scumpe. Apa mai proasta, sucurile mai bune, cafeaua mult mai buna. Cafeaua e mai scumpa la ei, dar nu se compara nici macar aia de pe la tonomate de gara cu ce se ofera pe la noi la restaurante medii. Dulciuri mai bune si la fel ca pret.
Deci i-am facut pe italieni. Doar la preturi, ca banii se gastiga mult mai usor la ei.
Poate covidul, o fi si razboiul, dar sigur pesedeul. Ca covid au avut si ei, razboiul ii afecteaza si pe ei probabil. N-au pesedeu si asta face diferenta.

Edited by maccip, 08 August 2023 - 17:02.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,127
  • Înscris: 14.10.2008

View Postgeorge_alexandru, on 08 august 2023 - 15:33, said:

Foarte putini romani pot spune asta...

Imi aduc aminte, veneau camioanele cu ajutoare, tata pleca sa ajute la descarcat, sa mai faca un ban. Casa...cu banii jos, ai mei nici masina nu si-au permis.
Casa s-a construit treptat, din 1996 pana in 2000 cand ne-am mutat. In 2010 am renovat 2 din cele 3 bai ale casei si am izolat-o, in 2011 am schimbat acoperisul. Lustrele ni le-am permis o parte in 2002, cealalta in 2004.

Si casa a amanat masina pentru late 2005. Dacia nu mai functiona aproape deloc atunci. In 2004 am mers la Bucuresti cu trenul.

Mergeam la mare si la munte in fiecare vara de cand ma stiam. Era chin cu Dacia Slatina-Constanta-Mamaia, Iad pe pamant, am tot zis. Dar in 2000 s-a ales praful de locul de munca al alor mei mostenit din comunism. Tata s-a angajat intre 2000 si 2004 ca o centura de siguranta, la Inspectia Muncii.

In vara 2000, apoi in verile 2003, 2004 si 2005, nu am mai plecat nicaieri, mare sau munte, nimic. Punerea pe picioare a 2 afaceri de familie, un magazin alimentar ce a existat din 2003 pana in 2020, si inca ceva din domeniul judiciar, care exista si azi si unde lucrez din 2008.

View Postdjl, on 08 august 2023 - 15:36, said:

Mie mi-a apărut reclamă cu ceva machete stil "LE.GO." Astea erau de vis pentru cam 90% dintre copii în anii '90.
Unii şi-au cumpărat apartamente ieftin în anii '90. De la stat. Nu ştiu dacă cu banii jos, dar nu erau mari rate şi nici extrem de scumpe apartamentele. În Bucureşti, un apartament costa cam 30-40 de salarii mici spre medii prin 1989-1990.
În fine, subiectul se referă la experienţa personală, dar dacă vreţi, discutăm şi despre când aţi avut prima dată impresia că se schimbă ceva. Eu prin jurul anului 2000 am fost şocat să văd tv color dus la gunoi.   Posted Image   Era încă scump un televizor. Poate s-a dus tubul cinescop, dar tot... Aşa, la modul general, cred că prin 2005-2006, că vedeam că îşi permite lumea mai multe. În 1998 eram mai optimist decât în 2005 şi poate de aceea nu vedeam schimbarea. Oricum, când am văzut că se dă în distrugere...
Deşi nu regret decum sărăcia de până la începutul anilor '000, mă bucur că era o maşină mai scumpă. Maşini frumoase din 1960-1966 încă în circulaţie. Mult mai puţin spaţiu ocupat, mult mai mulţi oameni care să călătoarească cu trenul.   Posted Image
În fine, când încă nu o duceam bine, era panica cu ieconomia. Da' acum parcă e mai dileală decât atunci. Pe atunci:
- Frigiderul meu are 40 de ani şi l-am reparat acuma.
- Al meu are 50 de ani şi abia la 46 a avut nevoie de o mică reparaţie.
Ca s-au inlocuit Daciile, Oltcioturile, Trabanturile si alte cazane, m-am bucurat. Dar asta mai ales dupa 2003, cand a aparut leasingul auto, apoi programele de genul Rabla.

Daciile in afara de 1300-obiect de muzeu, am vrut sa le vad disparute, vehiculul pe care l-am urat si ca pasager si ca sofer. 1410 MLS am avut eu. Din 1985.

View Posteiffel, on 08 august 2023 - 15:50, said:

Pai cine avea ceva economii la CEC isi permitea in 90 sa cumpere o casa - ca le vindea statul pe bani putini.
Nu stiu pe nimeni care sa nu-si fi luat atunci.

Mai cumpara azi daca poti...
Eram la bloc din 1985, ma rog, ai mei. In 1985 s-au mutat la al doilea bloc, ca au locuit in alt bloc intre 1977 si 1985. In 1992 am venit si eu la bloc, de la tara, unde fugeam mereu in fiecare vacanta, era nasol cu parintii in apartament, pic de intimitate nu aveam.

In 2000 ne-am mutat la casa si brusc nu am mai mers la tara, am resimtit si datorita inaintarii in varsta, inferioritatea traiului rural versus casa in urban. Pretentiile imi crescusera la cei 14-15 ani, Pro FM, muzica, cablul TV, astea nu existau la tara. Posted Image Nevoia de apa calda si deodorant. Posted Image

Inainte renuntam la Cartoon Network pentru libertatea casei de la tara, la bunica.

**********
In cazul Slatinei, in 2000 trecerea de la termoficare la centrale individuale, fie de casa, fie de apartament, a marcat debutul apei calde 24/24, ca inainte nu aveam. Si apa rece curenta tot din 2000 a inceput sa curga 24/24 in orasul meu, pana atunci era 10 ore pe zi.

Deci clar slatinenii in 2000 au simtit un mare salt. Ambele ape non stop, nu cu portia ca inainte de 2000. Eu si prin mutarea la casa. Acum as locui singur la bloc, si din cauza preturilor la utilitati, uneori. Dar trec eu si peste asta. La bloc nu pot pune muzica. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 08 August 2023 - 17:22.


#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postmaccip, on 08 august 2023 - 17:01, said:

Poate ca trebuia si intrebarea "cand ati inceput sa traiti mai prost?".
Asta da titlu corect de topic !
De prin 2015 am bani mai multi si pot cumpara din ce in ce mai putin si de calitate din ce in ce mai proasta !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate