Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Placa de la beci se exfoliaza

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
pentru mine cea mai la indemana solutie este sa o plachez cu ceva gresie de exterior si atat . Si o sa pun si un umbrar peste tot beciul . Vreau sa stiu daca aste suficient pentru placa de beton a beciului .

Daca nu este ,sa imi spuneti ce sa ii fac sa nu se deterioreze in timp .

 san-62, on 30 noiembrie 2023 - 15:37, said:

Cum protejezi de îngheț fiind afară?

Pey eu mam gandit sa o plachez cu gresie de exterior . Este suficient ?

#38
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Da, merge cu gresie de exterior, mai ales daca vrei sa faci ceva peste ea (umbrar, loc de luat masa, foisor, etc... Iar la deteriorare depinde si de calitatea gresiei si mai ales calitatea manoperei.

Eu recomandasem  hidroizolatie bituminoasa  ca sa nu ramai cu un petic de gresie in mijlocu' curtii, dar daca faci ceva deasupra, nu merge sa lasi hidroizolatie, nu ii prea estetic.

#39
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 Talibane, on 02 decembrie 2023 - 21:35, said:

Da, merge cu gresie de exterior, mai ales daca vrei sa faci ceva peste ea (umbrar, loc de luat masa, foisor, etc... Iar la deteriorare depinde si de calitatea gresiei si mai ales calitatea manoperei.

Eu recomandasem  hidroizolatie bituminoasa  ca sa nu ramai cu un petic de gresie in mijlocu' curtii, dar daca faci ceva deasupra, nu merge sa lasi hidroizolatie, nu ii prea estetic.

Merg pe varianta asta . O sa iau gresie mai solida de exterior si o sa pun peste beci .

#40
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

 alex_001, on 04 decembrie 2023 - 12:49, said:


Merg pe varianta asta . O sa iau gresie mai solida de exterior si o sa pun peste beci .

E ok daca iei o gresie mai solida, dar nu trebuie neaprat, doar sa te asiguri ca ii de exterior si este pusa bine, de preferat la pieptene.

Iar ca si izolatie, dupa cum am sugerat mai sus, placheaza pe interior ca sa eviti sa mai torni a 3 a placa.

#41
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 Talibane, on 04 decembrie 2023 - 15:06, said:


E ok daca iei o gresie mai solida, dar nu trebuie neaprat, doar sa te asiguri ca ii de exterior si este pusa bine, de preferat la pieptene.

Iar ca si izolatie, dupa cum am sugerat mai sus, placheaza pe interior ca sa eviti sa mai torni a 3 a placa.

cum adica sa plachez ca sa nu mai torn si a 3a placa ?? de deterioreaza si de la interior spre exterior ? si cum so izolez la interior ?> cu ce >?

#42
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

 alex_001, on 08 decembrie 2023 - 13:40, said:


cum adica sa plachez ca sa nu mai torn si a 3a placa ?? de deterioreaza si de la interior spre exterior ? si cum so izolez la interior ?> cu ce >?

Pai tu daca vrei sa izolezi cu polestiren peste placa, nu ai cum sa pui gresia peste polestiren direct, trebuie sa mai torni un strat peste polestiren pentru rezistenta, se farama plestirenu ala cu trafic pe el. De aceea ti am sugerat sa izolezi pe interior (tavan).
Polestirenu este pentru izolatia beci ului de elementi (cald-frig), nu pentru protejarea placii, protejarea placii o faci cu gresia care vrei sa o pui.

Cum sa il izolezi pe interior? Lipesti polestirenu pe tavan, si atat.

#43
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View PostTalibane, on 08 decembrie 2023 - 20:01, said:

Pai tu daca vrei sa izolezi cu polestiren peste placa, nu ai cum sa pui gresia peste polestiren direct, trebuie sa mai torni un strat peste polestiren pentru rezistenta, se farama plestirenu ala cu trafic pe el. De aceea ti am sugerat sa izolezi pe interior (tavan).
Polestirenu este pentru izolatia beci ului de elementi (cald-frig), nu pentru protejarea placii, protejarea placii o faci cu gresia care vrei sa o pui.

Cum sa il izolezi pe interior? Lipesti polestirenu pe tavan, si atat.

este suficient atat ? sa lipeste polistirenul pe tavan ?

La exterior o sa pun placi de gresie mai groase ,asa cum mi-ai sugerat . Eu ma gandeam ca este ceva mai complicat pt tavan la interior ,daca este atat de simplu inr-un weekend il pun ,este simplu ,dar imi vine greu sa cred ca solutia asta simpla este atat de eficienta .

#44
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

View Postalex_001, on 09 decembrie 2023 - 11:23, said:


este suficient atat ? sa lipeste polistirenul pe tavan ?

La exterior o sa pun placi de gresie mai groase ,asa cum mi-ai sugerat . Eu ma gandeam ca este ceva mai complicat pt tavan la interior ,daca este atat de simplu inr-un weekend il pun ,este simplu ,dar imi vine greu sa cred ca solutia asta simpla este atat de eficienta .

Pai nu ai ce sa ii faci mai mult de atat, nu esti in casa sa ii tragi gleturi peste el si sa il dai cu var, si nici nu il bate soarele sa spui ca il distruge soarele. Cel mult poti trage o plasa cu adeziv peste el si gata, dar parerea mea este ca nu ii necesear.

Un extrudat de 5 cm ii suficient, poti pune si mai gros, dar se ridica pretul nejustificabil. Poti pune si polestiren normal, dar ii mult mai bun cel extrudat.

#45
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 Talibane, on 09 decembrie 2023 - 12:27, said:

Pai nu ai ce sa ii faci mai mult de atat, nu esti in casa sa ii tragi gleturi peste el si sa il dai cu var, si nici nu il bate soarele sa spui ca il distruge soarele. Cel mult poti trage o plasa cu adeziv peste el si gata, dar parerea mea este ca nu ii necesear.

Un extrudat de 5 cm ii suficient, poti pune si mai gros, dar se ridica pretul nejustificabil. Poti pune si polestiren normal, dar ii mult mai bun cel extrudat.

ok .asa fac . O intrebare off topic ...am o baterie de filtre puse in paralel ,in formula asta de la stanga la dreapta PP 20 microni -PP 5 microni - Carbon si filtrele se murdaresc destul de inegal ,adica filtru de 20 de jos se murdareste mai repede decat ala de sus de 20 microni .

Stii care ar fi prbl ?

#46
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

 alex_001, on 18 decembrie 2023 - 12:33, said:


adica filtru de 20 de jos se murdareste mai repede decat ala de sus de 20 microni .

Cred ca voiai sa spui ca filtru de 20 se murdareste mai repede fata de ala de ""5 microni"".

Din ce am inteles din descriere, se murdareste primu filtru, asta este si normal sa se murdareasca primu filtru mai tare. 20 opreste impuritatile mari care le vezi mai bine, 5 opreste alea mai mici care le vezi mai greu. De recomantat la schimbat, este sa le schimbi ambele.

Daca  nu am inteles eu la ce te referi, ataseaza o poza ca sa inteleg mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate