Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Placa de la beci se exfoliaza

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
Salutare . Am un beci in curte si placa se dezintegreaza din ce in ce mai rau ,de la an la an ...

Ce este de facut ?  

Eu m-am gandit sa torn peste placa actuala inca o placa de beton ,folosind placa actuala ,care se exfoliaza ,pe post de suport pentru placa noua pe care vreau sa o torn .

As vrea sa fac o placa mai extinsa ,adica ,mai lata si mai lunga ,folosind beton de la cifa .

Vreau doar sa stiu daca se poate asa ceva . Daca nu ...ce solutie am pentru a impiedica exfolierea placii beciului ?

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ar ajuta niste foto.
Un motiv ar fi betonul prost, prea multa capilaritate si absorbtie puternica. Greu de crezut ca poti face altceva decat reparatii periodice.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand sa vezi daca in beci se formeaza umiditate pe tavan , mai ales iarna ! Betonul ala sta ud in permanenta si se face praf de la ciclurile de inghet dezghet !
Dupa ce rezolvi asta , cauti CM 17 !

#4
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 viotl, on 08 august 2023 - 05:38, said:

Ar ajuta niste foto.
Un motiv ar fi betonul prost, prea multa capilaritate si absorbtie puternica. Greu de crezut ca poti face altceva decat reparatii periodice.


https://imgur.com/a/wAdq294

https://imgur.com/a/WBNCJHF

https://imgur.com/a/XHUucwT

cam asa arata ...

cum sa fac reparatii periodice ? nu pot pune o alta placa  mai buna ???

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Tu ai beciul in curte? nu sub casa? O izolatie si niste gresie de experior ar rezolva problema degradarii in timp daca nu e deja prea tarziu ..

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
poti suprabetona rahatu ala, dar de data asta macar sa torni un beton de calitate.

#7
DT34

DT34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2021
Cea mai mare prostie sa-l supra-betoneze. Spart si turnat o placa de beton ca lumea.

P.S. Nici eu nu inteleg care e faza cu "beciul" in curte.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Daca o turnat panarama aia crezi ca o bagat fier suficient?
Supraincarca si poate face poc,zgarcit la detalii,zgarcit la poza de parca se apuca careva sa recunoasca curtea.

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Adaugi si mai multa greutate peste o placa deja slabita.
Parerea mea este ca ai nevoie de un tratament de suprafata: hidroizolatie si un strat de uzura.
Variante sunt multe, de la gresie la epoxilica.

#10
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 DT34, on 08 august 2023 - 08:06, said:

Cea mai mare prostie sa-l supra-betoneze. Spart si turnat o placa de beton ca lumea.

Faci o apreciere ciudată fără vreun argument anume după care vii cu o propunere și mai proastă. Lucrul ăsta s-ar justifica doar dacă prin suprabetonare se micșorează prea mult înălțimea utilă.
Nu merită să înlături placa existentă, e timp pierdut și bani aruncați aiurea. Noua placă de deasupra trebuie să aibă cel puțin 6 cm grosime, mai bine un 8-10-12 cm și să fie turnată cu un beton de calitate, de la C16/20 în sus.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,627
  • Înscris: 13.03.2005

 luci_flash, on 08 august 2023 - 08:58, said:

Adaugi si mai multa greutate peste o placa deja slabita.
Parerea mea este ca ai nevoie de un tratament de suprafata: hidroizolatie si un strat de uzura.
Variante sunt multe, de la gresie la epoxilica.
Rasina epoxidica nu e o solutie pentru ca rigida si nu acomodeaza eventualele fisuri ce vor aparea in stratul suport, pentru ca nu e elastica si e nevoie si de o amorsa care sa fie si bariera de umiditate. Mai repede un strat de rasina poliuretanica sau o hidroizolatie cimentoasa peste substratul de beton pregatit anterior prin scarificare/sablare/slefuire...

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Peste placa aia sau peste urmatoarea baga un strat subtirel de material izolator gen pt piscine, mi-a ramas mie de la izolarea unui balcon si am tras materialul peste un capac de beton de la o fosa, dupa 5 ani e intact. Nu mai stiu marca whatever, intreaba la Dedeman, e fix ca un adeziv de gresie, iese gri ca cimentul. succes

#13
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 unknown_35, on 08 august 2023 - 07:25, said:

Tu ai beciul in curte? nu sub casa? O izolatie si niste gresie de experior ar rezolva problema degradarii in timp daca nu e deja prea tarziu ..


da . in curte . Ce fel de izolatie ??

 ceanu1980, on 08 august 2023 - 08:34, said:

Daca o turnat panarama aia crezi ca o bagat fier suficient?
Supraincarca si poate face poc,zgarcit la detalii,zgarcit la poza de parca se apuca careva sa recunoasca curtea.


spune-mi ce detalii vrei si iti spun . Nu sunt zgarcit cu nimic ,crede-ma ..stiu ca aici pot sa aflu o solutie adecvata pt problema care o am ,deci este in interesul meu sa dau detalii. Dar cred ca esti un pic rautacios ....si nu inteleg de ce .

 DT34, on 08 august 2023 - 08:06, said:

Cea mai mare prostie sa-l supra-betoneze. Spart si turnat o placa de beton ca lumea.

P.S. Nici eu nu inteleg care e faza cu "beciul" in curte.

Ce nu intelegi la faza cu beciul in curte ? Nu inteleg ce vrei sa spui ..

#14
DT34

DT34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2021
Mea culpa!
Eu credeam ca beciurile sunt numai la subsol. Conform DEX; Încăpere subterană (uneori boltită) construită mai ales la subsolul unei clădiri.
Sunt ceea ce spunea Florinell, locuiesc la bloc si plimb pisica in parc. Posted Image

Ce vechime are betonul de la placa beciului?
Daca e relativ nou, cred ca a avut la turnare doar o tentativa de beton, altfel nu imi explic de ce este asa exfoliat.

In parcarea blocului  unde locuiesc, are peste 45 de ani si arata foarte bine.

#15
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 laffin, on 08 august 2023 - 07:34, said:

poti suprabetona rahatu ala, dar de data asta macar sa torni un beton de calitate.


La asta m-am gandit si eu . Vreau sa torn o placa mai mare de data asta ,peste placa care este deja acolo si care se deterioreaza . Ma gandeam la ceva beton de cifa ,mai rezistent si mai bun.

As vrea sa torn o placa mai mare si sa pun acolo peste el un umbrar dupa ce termin . Dar nu stiu daca se poate asta ,daia am intrebat aici ...Adica daca fac ceva de data asta vreau sa fac ceva sa fie bine si sa tina in timp .

Ma gandeam sa pun fier beton peste placa asta si sa torn o placa de beton mai mare de data asta sa o acopere pe asta naspa .

 luci_flash, on 08 august 2023 - 08:58, said:

Adaugi si mai multa greutate peste o placa deja slabita.
Parerea mea este ca ai nevoie de un tratament de suprafata: hidroizolatie si un strat de uzura.
Variante sunt multe, de la gresie la epoxilica.

pey adaug o placa cu fier beton care ,zic eu ,o sa se sustina singura . Placa actuala ar functiona pe post de suport pt placa noua pana se intareste . Poate gresesc ,daia am intrebat aici ...

https://imgur.com/a/QLU6Zyv

https://imgur.com/a/QLU6Zyv

cam asa ceva ....un desen facut la viteza ,dar asa m-am gandit eu sa fac ...Se poate ?


Adica placa asta noua sa se sprijine pe pamantul care se afla imprejurul beciului si poate asa rezolv si problema exfolierii ..

Daca nu merge asa ..spuneti-mi alte solutii va rog frumos .

Placa aia nu o mai duce mult ,asta e clar ,ca imi e frica sa mai pasesc pe ea sa nu se rupa .

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Numai să țină greutatea noii placi până se întărește. Betonul e mult mai greu decât tine

#17
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 ManelistDeSuccesMaxim, on 08 august 2023 - 09:06, said:

Faci o apreciere ciudată fără vreun argument anume după care vii cu o propunere și mai proastă. Lucrul ăsta s-ar justifica doar dacă prin suprabetonare se micșorează prea mult înălțimea utilă.
Nu merită să înlături placa existentă, e timp pierdut și bani aruncați aiurea. Noua placă de deasupra trebuie să aibă cel puțin 6 cm grosime, mai bine un 8-10-12 cm și să fie turnată cu un beton de calitate, de la C16/20 în sus.


Vreau chiar mai mult . Ceva de genul 40 cm inaltime sau poate mai mult ,turnat cu beton de la cifa luat ,ceva de calitate superioara ,sa nu mai am prbl asta pe viitor .

Deci se poate ...turnat peste placa asta ceva beton de calitate ? Ce fier beton  sa pun ? ce dimensiuni ? Trebuie intarit pamantul care este pe langa placa actuala cumva ?

 modoran, on 08 august 2023 - 17:26, said:

Numai să țină greutatea noii placi până se întărește. Betonul e mult mai greu decât tine


o sa pun niste bile in beci sub placa ,din 50 in 50 de cm sa sustina greutatea betonului care il torn ...

 DT34, on 08 august 2023 - 17:12, said:

Mea culpa!
Eu credeam ca beciurile sunt numai la subsol. Conform DEX; Încăpere subterană (uneori boltită) construită mai ales la subsolul unei clădiri.
Sunt ceea ce spunea Florinell, locuiesc la bloc si plimb pisica in parc. Posted Image

Ce vechime are betonul de la placa beciului?
Daca e relativ nou, cred ca a avut la turnare doar o tentativa de beton, altfel nu imi explic de ce este asa exfoliat.

In parcarea blocului  unde locuiesc, are peste 45 de ani si arata foarte bine.


poate gresesc cand spun beci sau pivnita ,sunt sigur ca ai inteles ce vreau sa spun chiar daca m-am exprimat gresit . Aici ,la tara ii spunem pivnita . Poate gresesc ...

Placa asta am turnat-o acum vreo 12 ani . Si trebe sa fac ceva sa o repar ,ca altfel o sa se prabuseasca in scurt timp ,si nu vreau asta ...Daca ai vreun sfat in privinta asta il primesc cu drag ...

#18
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 DT34, on 08 august 2023 - 08:06, said:

P.S. Nici eu nu inteleg care e faza cu "beciul" in curte.

Cum care este faza cu beciul in curte? este tot beci
Eu l-am facut din caramida veche si placa are izolatie de 10cm de polistiren, iarna nu ingheata, vara este foarte racoare in el. Daca il faci cum trebuie nu are importanta ca este in curte, o sa ai in el ~10 grade mereu.



Eu sincer as sparge placa si as turna una noua, daca betonul este mancat si la interior probabil va tine umezeala, iti vor cadea mereu bucati de beton de sus. Daca mai ai inca o persoana cu tine intr-o sambata si o duminica nu ai ce face.

La armatura depinde ce dimensiune are placa, poti sa faci o plasa din fier de 12 cu ochiuri de 30x30cm si peste sa pui o plasa de buzau de 6

Edited by ccristyan, 08 August 2023 - 20:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate