Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Placa de la beci se exfoliaza

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View Postccristyan, on 08 august 2023 - 20:12, said:

Cum care este faza cu beciul in curte? este tot beci
Eu l-am facut din caramida veche si placa are izolatie de 10cm de polistiren, iarna nu ingheata, vara este foarte racoare in el. Daca il faci cum trebuie nu are importanta ca este in curte, o sa ai in el ~10 grade mereu.



Eu sincer as sparge placa si as turna una noua, daca betonul este mancat si la interior probabil va tine umezeala, iti vor cadea mereu bucati de beton de sus. Daca mai ai inca o persoana cu tine intr-o sambata si o duminica nu ai ce face.

La armatura depinde ce dimensiune are placa, poti sa faci o plasa din fier de 12 cu ochiuri de 30x30cm si peste sa pui o plasa de buzau de 6


M-am gandit si la asta . Spui ca asa este cel mai sanatos ? Este si asta o varianta . Implica mai multa munca ,adica tre sa sparg placa asta ..

Sa sparg pana  la plasa de fier beton ??Sau cat sa sparg ? Sa nu mai ramana nimic din asta ?

Da-mi ceva detalii mai exacte ..ca asta este solutia nr 2 in mintea mea . Dar ,daca o fac ,macar sa stiu cum ... Spune-mi cum sa fac asta ,pas cu pas ...

Mi se pare o solutie sanatoasa la ce este acolo ,daia intreb ,pt ca sapt asta o sa iau o decizie ...

#20
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Initiator, avand in vedere ca e in curte beciul, e mai usor sa spargi placa is sa o inlocuiesti, sa faci un lucru de calitate. Daca era sub casa, era mai complicat. Asa da placa jos, si toarna o planca noua, armata, iar deasupra izoleaza si pune gresie daca tot vrei sa iti faci umbrar.

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Și dacă o sacrifică pe cea existentă până la betonul nedeteriorat, și toarnă o placă noua peste, tot nu are nevoie de 40 cm grosime placa, e foarte mult. Probabil 25cm e o grosime rezonabilă.
Dacă vorbim de sfaturi, să ceară în stația de betoane un beton hidrofobizat cu aditivi de impermeabilizare.

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Spargi placa veche doar după ce o torni pe aia noua, pui înainte folie sau alt material sa nu facă priza între ele.

Asta să nu cofrezi din nou, e mai greu de făcut singur.

#23
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View Postwertyck, on 09 august 2023 - 08:25, said:

Și dacă o sacrifică pe cea existentă până la betonul nedeteriorat, și toarnă o placă noua peste, tot nu are nevoie de 40 cm grosime placa, e foarte mult. Probabil 25cm e o grosime rezonabilă.
Dacă vorbim de sfaturi, să ceară în stația de betoane un beton hidrofobizat cu aditivi de impermeabilizare.


Imi place cum suna asta . Deci ..sparg un pic din asta deteriorata si apoi torn peste ea un beton cu aditivi de impermeabilizare ?

Bun asa ...Dar de ce este mult 40 cm ? As vrea sa fie mai inalta placa de la beci ,apoi sa pun pe ea ceva placi de ceramica sa arate mai frumos si sa protejeze placa de intemperii ...cum mi-a mai spus aici un baiat .

Ideea este sa reziste in timp ...asta este ideea .

View Postunknown_35, on 09 august 2023 - 08:12, said:

Initiator, avand in vedere ca e in curte beciul, e mai usor sa spargi placa is sa o inlocuiesti, sa faci un lucru de calitate. Daca era sub casa, era mai complicat. Asa da placa jos, si toarna o planca noua, armata, iar deasupra izoleaza si pune gresie daca tot vrei sa iti faci umbrar.


Da ,este una dintre solutiile la care m-am gandit . Cum o izolez ? Cum izolez placa si cum o protejez de intemperii ?

View Postmodoran, on 09 august 2023 - 15:08, said:

Spargi placa veche doar după ce o torni pe aia noua, pui înainte folie sau alt material sa nu facă priza între ele.

Asta să nu cofrezi din nou, e mai greu de făcut singur.


Nu te inteleg . Cum sparg placa veche dupa ce o torn pe asta noua ?? Ca este sub asta noua ? cum o sparg ? Si daca este sub asta noua de ce sa o mai sparg ?

Eu ma gandeam sa sparg un strat din asta naspa ,pana ajung la betonul mai de calitate ,apoi sa torn placa noua peste ea .

O sa fac niste masuratori sa vad cam cat este de mare noua placa ,pt ca vreau sa imi spuneti si ce dimensiuni sa aiba fier betonul ...

#24
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
ok. deci m-am hotarat sa torn peste o placa supradimensionata fata de dimensiunile actuale ale beciului asta .

Vreau sa sparg partial placa veche (asa cum mi-a recomandat cineva aici pe forum) ,sa indepartez partea deteriorata ,apoi sa torn peste placa veche un beton de la statia de betoane unde sper sa pot sa cer un beton aditionat (cum am primit o alta recomandare tot de la cineva de aici de pe forum) si care sa fie ok si ce trebuie pt a rezista in timp la intemperii,apoi eventual sa izolez placa cu ceva ...

Ce fier beton sa pun pt placa asta de beton ? Ce dimensiuni ?

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cât mai gros și ochiuri cât mai dese . Fier de 12 și plasa de 6 de exemplu, cu distanțiere corespunzătoare. Poți să pui și mai gros, e mai bun.

#26
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View Postmodoran, on 12 august 2023 - 19:46, said:

Cât mai gros și ochiuri cât mai dese . Fier de 12 și plasa de 6 de exemplu, cu distanțiere corespunzătoare. Poți să pui și mai gros, e mai bun.

distantiere ? adica sa pun ceva pt plansa de fier beton sa nu stea lipita de placa ? Si cum arata distantierele astea ? Eu ma gandeam sa le tai eu din fier si sa le prind cu sarma de placa de fier beton .

#27
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Cauta pe net distanțiere fier beton (unii le zic purici). Sunt de plastic, de ceramica, etc. Unele au gauri sa treci sarma prin ele și sa le legi de armatura sa nu fuga când torni cu cifa.
Normal ca trebuie distanță, altfel armatura nu lucrează la incovoiere și ți se rupe placa în două ca n-are cine sa o țină (armatura fiind practic pe dinafara placii). Se numește grosime de acoperire și se ia din tabel, la ce construim noi e de 2...3 cm.
Gandeste-te la geamurile de sticla armata de la balcoanle ori halele vechi, dacă plasa de sarma ar fi pe o parte și nu în jumatea grosimii sticlei, ar mai rezista geamul ala dacă l-ai apăsa cu destulă forță?

#28
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Fără izolație e de rău, asta pentru că este la voia vremii de-afară!
Ce temperaturi ai vara sau iarna în beci, ai măsurat?

Beci, pivniță, subsol,Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L4URL1x_dRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Încă ceva!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXxI2SvUw3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View Postsan-62, on 14 august 2023 - 17:34, said:

Încă ceva!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXxI2SvUw3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


din tot ce este acolo nu am respectat nici macar 10%...:)

ai mei au un beci facut din 1986. Este turnat fara izolatie si fara nimic din ce spune aici ,si este foarte bun,tine si in ziua de azi . Singura diferenta fata de al meu ,a fost ca au turnat beton de calitate ,beton din vremea lui Ceausescu,atat .

Este un beci foarte ok ,15-18 grade cam in orice sezon acolo .

View Postsan-62, on 14 august 2023 - 09:29, said:

Fără izolație e de rău, asta pentru că este la voia vremii de-afară!
Ce temperaturi ai vara sau iarna în beci, ai măsurat?

Beci, pivniță, subsol,Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L4URL1x_dRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Izolatie pe placa de beton de afara ? sau pe tot perimetrul beciului ?

Ca placa asta care o torn acum ,va fi izolata si paraizolata cu tot ce trebuie ,ca nu vreau sa o mai torn inca o data .

#31
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
am turnat peste placa veche ,care era foarte deteriorata si nu cred  ca mai tinea foarte mult ,o placa noua cu beton de la statia de betoane de 13 cm grosime . A iesit foarte bine . Urmeaza sa plachez placa asta noua cu gresie de exterior pentru ca nu vreau sa mai am probleme pe viitor .

Multumesc pentru toate sfaturile care mi le-ati dat .

#32
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
Mi-a spus un coleg de la munca sa pun si un strat de polistiren extrudat inainte sa pun placile de gresie de exterior peste beci . Se poate face asa ? din cate stiu eu polistirenul extrudat este doar pt  izolare pereti exterior .

Mi-a spus colegul respectiv ca asa ma va ajuta la mentinerea temp interioare a beciului .

Pot  sa pun polistiren direct pe placa beciului ? Apoi sa pun placile de gresie de exterior peste polistirenul asta extrudat ?

#33
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Ti a spus bine "colegu de la munca, daca mai si izolezi cu un minim 5 cm extrudat, ii bun. Acuma, daca vrei sa pui gresie, trebuie sa torni inca un strat peste polestirenu ala pentru rezistenta, daca lipesti gresia direct pe polestiren, nu cred ca rezista doi ani, si mai putin daca ai trafic pe ea. Sau si mai simplu ai putea sa izolezi tavanu beciului, dar asta tine daca iti permite inaltimea beciului.
Ca sugestie, ai putea sa hidroizolezi ca sa nu stai cu un petic de gresie in curte fara motiv.

#34
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View PostTalibane, on 29 noiembrie 2023 - 16:59, said:

Ti a spus bine "colegu de la munca, daca mai si izolezi cu un minim 5 cm extrudat, ii bun. Acuma, daca vrei sa pui gresie, trebuie sa torni inca un strat peste polestirenu ala pentru rezistenta, daca lipesti gresia direct pe polestiren, nu cred ca rezista doi ani, si mai putin daca ai trafic pe ea. Sau si mai simplu ai putea sa izolezi tavanu beciului, dar asta tine daca iti permite inaltimea beciului.
Ca sugestie, ai putea sa hidroizolezi ca sa nu stai cu un petic de gresie in curte fara motiv.

Cum se face hidroizolatia ? si eu ma gandeam doar sa plachez toata suprafata la beci cu gresie de exterior . Peste beci o sa fac un gen de umbrar ,pentru diferite chestii din curte .

Eu vreau doar sa protejez placa beciului de intemperii gen ploaie ,inghet doar pt a nu se deteriora , daca pun decat placi de grezie peste ea ,este deajuns pt asta ?? sa o protejez ma refer ...

#35
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View Postalex_001, on 30 noiembrie 2023 - 11:41, said:


Cum se face hidroizolatia ? si eu ma gandeam doar sa plachez toata suprafata la beci cu gresie de exterior . Peste beci o sa fac un gen de umbrar ,pentru diferite chestii din curte .

Eu vreau doar sa protejez placa beciului de intemperii gen ploaie ,inghet doar pt a nu se deteriora , daca pun decat placi de grezie peste ea ,este deajuns pt asta ?? sa o protejez ma refer ...
Cum protejezi de îngheț fiind afară?

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
O încălzește. Daca omul doreste si are bani, soluții sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate