Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Benzodiazepinele si permisul de conducere

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Drugtest-ul ala poate da de multe ori false - positive la unele chestii , de exemplu Zoloft , poate da pozitiv la benzodiazepine,  la aparatul ala , cum ca ai consumat Alprazolam (Xanax) .

@initiator , cel mai bine e sa discuti cu medicul tau si eventual sa fi evaluat de catre o comisie , dar , intr-adevar , cu Anxiar sau orice benzodiazepina / medicament care are efect depressant asupra SNC (sistemului nervos central)  si iti incetineste atentia / reflexele , nu prea se impaca cu legislatia aflata in vigoare .

In locul benzodiazepinelor ai alte alternative , gen Pregabalin care e destul de efiicient in combaterea starilor de anxietate , si nu afecteaza SNC precum o benzodiazepina.

#56
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Discutia nu era despre apartaul DrugTest care e o mizerie si da fals pozitive; asta o stim cu totii!

Discutia era daca poti sa iei benzo si sa conduci pentru ca ai prescriptie de la medic! Raspunsul este NU - chiar si cu prescriptie (adica medicamentul cumparat legal pentru o afectiune reala) NU iti da voie sa conduci. Daca iti iese benzo in sange la IML => anulare permis de conducere si dosar penal.

#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 GlCA_Contras, on 08 august 2023 - 08:38, said:

Ar trebui sa iei inchisoare indiferent de situatie la accidentele cu victime...
Ce vorbesti? Daca-ti sare un betiv in fata masinii si nu il poti evita, trebuie sa faci inchisoare? De unde ai mai scos-o si pe asta?

#58
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
In primul rand scuze pentru inactivitate , am stat 2 luni si ceva într-un spital de psihiatrie.  A fost o perioada grea .
Problema era alta , ceea ce nu nu am inteles . Inainte sa ajung acolo am avut o perioada de abuz de alcool.
Si comisia pentru  asta trebuie sa fie . Stie cineva in ce consta asta?
Si unde mama dracu tre sa ma duc sa gasesc comisia asta?
Va mulțumesc,  si scuze de neînțelegere.  Apropo de benzo am scapat.
Si de alcool.

#59
Sanym

Sanym

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.08.2015
Acum 7-8 ani, dacă nu mai mult, habar nu aveam de această interdicție, timp in care luam un anxiar la culcare și conduceam ziua următoare.

Ce pot să recomand, chiar dacă ar fi voie, nu o faceți, riscurile să faci o mare tâmpenie creste extraordinar de mult.

Îmi aduc aminte că ratam foarte des ieșirile de pe autorute, o data am trecut pe roșu, și nu imi dădeam seama cat de grav este,

puneam totul pe stării mele de stres, nicidecum am făcut legătura cu anxiarul.

Din fericire nu am avut accidente, dar am fost aproape de cateva ori, simți că nu mai ești 100% stapan pe mașină, poate nu in permanență, dar destul de des, e de ajuns un moment de confuzie, o situație mai complexă de gestiona, și , chiar dacă nu ești vinovat, poate că fiind 100% lucid, reușești să eviți tu tâmpenia făcută de altul, pe când, chiar cu psihicul ușor amorțit devine extrem de dificil să ei decizia bună într-o fracțiune de secundă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate