Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Profesor matematica - ETTI

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Foarte putini sunt cei care au venit aici pentru ca le place, majoritatea din ei au ales alte ramuri, precum programarea deoarece joburile sunt multiple. Joburile pe partea de hardware design de exemplu sunt inexistente într-un oraș asa de mare ca și Clujul. Majoritatea cursurilor de bazau pe asta, insa joburile sunt inexistente. Sunt ceva internship-uri la Bosch și Emerson insa după internship nu se deschid poziții pentru acele joburi, deoarece sunt deja oameni acolo și nu mai au nevoie.

#20
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Daca doresc sa fiu profesor de informatica sau fizica, masterul pe care il voi face trebuie sa fie legat de aceste doua domenii pentru a putea preda ?

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tot in acel centralizator vezi ce master trebuie: https://forum.softpe.../#entry30156472

#22
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
nu inteleg unde trebuie sa ma uit

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In documentul de pe pagina indicata de link. Cauta informatica si vezi ce licenta si master iti trebuie, sunt toate acolo.

#24
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Joburile pe partea de hardware design de exemplu sunt inexistente într-un oraș asa de mare ca și Clujul
Electronica nu inseamna doar hardware design, sunt mai multe ramuri inclusiv din domenii conexe.
Eu am terminat electronica in 2005, atunci chiar nu erau joburile care sunt acum pe partea de R&D.
2 ani am lucrat in invatamant, am predat vreo 10 materii tehnice diferite din domeniul electric la liceu industrial. Salariul era mizerabil si stresul considerabil. Singurul avantaj consta in perioadele lungi de vacante.
Cel mai mare dezavantaj: simteam ca muncesc in zadar, doar 2-3 elevi din vreo 200 au fost oarecum interesati si asta nu din vina lor, programele sunt execrabile, lucruri extrem de complicate si inutile. Am avut de predat la elevi de clasa a 11-a liceu industrial sistemul de intreruperi de la  procesorul 486 la un nivel de detaliu pe care eu nu-l facusem nici in facultate si nici nu trebuia facut, 486 fiind cu mult depasit la vremea aia....Si asta e doar un exemplu...
Dupa cei 2 ani am gasit un job in domeniul curentilor slabi si de atunci profesez in domeniul asta in care fac proiectare, optimizare de solutii, puneri in functiune ( programari de echipamente diverse: detectie incendiu, cctv, control acces, efractie, diverse automatizari etc). In acest domeniu poti lucra si daca ai absolvit alte facultati tehnice dar cea de electronica e cea mai potrivita daca vrei sa faci si partea practica (puneri in functiune), nu doar cea de birou unde te poti descurca onorabil si cu alte facultati dupa ce ai absolvit cursurile obligatorii pt a profesa in domeniu.

In perioada asta, ca absolvent de electronica doar daca nu te pasioneaza deloc si nu ai inclinatii tehnice nu-ti gasesti de munca in domeniu. Pe langa joburile 100% tehnice mai sunt si joburi de vanzari sau marketing pentru produse din sfera electronicii unde facultatea pe care ai absolvit-o iti poate oferi avantaje.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbinox, on 05 septembrie 2023 - 15:16, said:

mai sunt si joburi de vanzari sau marketing pentru produse din sfera electronicii unde facultatea pe care ai absolvit-o iti poate oferi avantaje.
Tot agent de vanzari esti, nu poti spera sa o tii asa pana la pensie.

#26
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
De ce nu? Jobul in vanzari nu presupune neaparat activitatea clasica a agentilor de vanzari "obisnuiti" care alearga toata ziua de la un client la altul.
Poti de exemplu sa lucrezi in ofertare, stai la birou si elaborezi oferte tehnico-comerciale pentru clientii sau potentialii clienti ai firmei, te mai duci la un training, la un targ, o conferinta etc. Poti linistit face asta pana la pensie daca-ti place.
Sau poti lucra de exemplu ca reprezentant tehnic al unui distribuitor de produse din sfera electronicii ( nu neaparat electrocasnice ci mai degraba produse pentru uz industrial/comercial). Testezi produse,cauti produse noi, tii traininguri clientilor/utilizatorilor, oferi suport tehnic etc.
Daca-ti place activitatea didactica obtii mult mai multa satisfactie daca te ocupi cu traininguri in domeniul tehnic .In primul rand esti mai bine platit decat un profesor de liceu si auditoriul tau e format in proportie foarte mare din oameni interesati care de multe ori platesc bani grei ca sa fie acolo. Am participat la astfel de cursuri unde am avut traineri in jurul varstei de 60ani.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are haz sa te pregatesti pentru a fi proiectant in domeniu si apoi sa ramai vanzator. Asta din urma o poate face oricine (e pasionat un pic) dar fara a avea facultate. Si pana la urma iti cere clientul ce vrea, nu oferi tu mare consultana altuia care stie mai bine ca tine meserie.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2023 - 08:31.


#28
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Poate iti vine greu de crezut dar in domeniul meu sunt ingineri de ofertare care stiu meserie mai multa decat multi proiectanti. Daca lucrezi in ofertare la o firma mare iti trec prin mana mult mai multe proiecte decat au avut ocazia sa vada sau sa lucreze proiectantii. Daca te pasioneaza un pic domeniul, observi diferentele de calitate dintre proiecte, inveti cum poti face optimizari etc.
In genul asta de domenii nu prea poti ajunge vanzator daca nu ai o facultate macar tangenta cu domeniu ca nu te angajeaza nimeni sa vinzi PLC-uri sau centrale de incendiu daca tu ai terminat ASE.

#29
dragos404

dragos404

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2023

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2023 - 08:30, said:

Nu are haz sa te pregatesti pentru a fi proiectant in domeniu si apoi sa ramai vanzator. Asta din urma o poate face oricine (e pasionat un pic) dar fara a avea facultate. Si pana la urma iti cere clientul ce vrea, nu oferi tu mare consultana altuia care stie mai bine ca tine meserie.

Ar fi interesant de vazut o negociere de vanzare intre un " pasionat un pic " in domeniul aeronautic , unde in momentul achizitiei unei aeronave civile ( de exemplu ) la semnarea contractului ia parte intotdeauna un pilot si un inginer de mentenanta.
Sunt tare curios cum le va raspunde acel " pasionat un pic " intrebarilor pur tehnice...in 90% din cazuri premergator semnarii unui contract , " interviul " tehnic intre cei ce achizitioneaza si cel care vinde dureaza cam 4-6 ore in care nu exista nici o intrebare tip economic doar intrebari tehnice...

#30
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Reconversia profesionala care dureaza 2 ani tine locul si masterului, ca nu inteleg ? Ideea este ca as face aceasta reconversie, insa dupa aceea pot preda matematica la liceu ?

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu tine loc de master, doar de licenta. Insa aceasta varianta se adreseaza cadrelor didactice incadrate. Asa ca ar trebui mai intai sa fii titular pe ce poti cu diploma actuala. Una peste alta e mai simplu faci iar licenta la matematica.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Si totusi, de ce profesor de matematica la liceu?

#33
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Imi place mult matematica de liceu, și as vrea sa activez în învățământ. Lucrez într-o multinațională pe programare și nu ma văd făcând asta toată viata, nici măcar 1-2 ani, efectiv nu este de mine munca aceea. De asta m-am gândit sa predau matematica sau fizica, insa și fizica îmi este foarte lejeră și mai interesantă.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai aceeasi problema la fizica precum matematica, nu poti cu electronica absolvita.

Edited by neagu_laurentiu, 14 September 2023 - 09:55.


#35
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Oi oi, atunci doar informatica 😁🥴

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai cauta si tu in centralizatorul ala, ca mai sunt variante de alte catedre/posturi unde merge electronica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate