Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Profesor matematica - ETTI

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Salut, anul acesta am terminat facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei in Cluj-Napoca ( mi-am luat diploma de licenta ), iar momentan lucrez la Bosch. Ideea este ca pe viitor as dori sa fiu profesor de matematica ( din consideratii personale, nu intru in detalii ). Insa ceea ceea ce am sesizat este ca eu pot preda doar fizica si informatica. Oare ce cursuri as putea sa mai fac pentru a mi se permite sa predau si matematica, pe langa modulele psihopedagogice ?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,015
  • Înscris: 02.08.2021
Modulul psihopedagogic făcut e bun făcut, dacă l-ai făcut.
Acesta este unul dintre multele topicuri, am terminat inginerie pot preda matematica?
Răspuns: NU.
Trebuie să faci facultatea de matematică.
Și poți echivala ceva materii, dar nu prea multe.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Exista o varianta intortocheata, sa te angajezi in invatamant si sa predai ce poti cu diploma actuala, apoi faci curs de conversie profesionala organizat de facultatile de matematica ce dureaza 2 ani, pentru cei din invatamant pe alte posturi etc. insa master la mate tot trebuie daca vrei la liceu. Una peste alta, tot licenta la matematica e mai rapid plus master.

Edited by neagu_laurentiu, 07 August 2023 - 13:09.


#4
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Am inteles, asa nu merita clar. Mi-au cam ajuns 4 ani de politehnica. Va multumesc mult de tot pentru informatii.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 RazvanEtti, on 07 august 2023 - 13:23, said:

Am inteles, asa nu merita clar. Mi-au cam ajuns 4 ani de politehnica. Va multumesc mult de tot pentru informatii.
Poți încerca direct un master in matematică și apoi poți preda matematică...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu merge. Uite mai jos asocierea catedra - studii, daca n-are licenta/conversia degeaba:
http://titularizare....ntralizator.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 07 August 2023 - 13:49.


#7
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Da da, am inteles. Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Predai online: https://www.youtube.com/@3blue1brown

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 RazvanEtti, on 07 august 2023 - 13:23, said:

Am inteles, asa nu merita clar. Mi-au cam ajuns 4 ani de politehnica. Va multumesc mult de tot pentru informatii.
Vaaai! Dar de ce, de ce draga? Pai, detapiaza, te rog, ca vrem sa stim si noi. Posted Image

#10
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
mi-au ajuns 4 ani de politehnica, 4 ani in care nu am putut sa ma concentrez pe ceva anume caci profesori voiau sa le inveti pe dinafara datasheet`uri si alte chestii complet inutile :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai fost pasionat de electronica pentru ca aveai alta viziune. Macar sa-ti placa matematica si sa ai talent pedagogic.

#12
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Nu pot spune ca nu mi-a placut electronica, chiar mi-a placut intr-o anumita masura. Insa oportunitatile de lucru sunt mai limitate si nu este chiar jobul pe care il doresc sa il fac mai departe, bineinteles ca este un loc de munca bine platit daca esti bun si pasionat, insa nu ma prinde pe mine. Una peste alta, este important ca am terminat facultatea, am luat licenta la timp si ma pot orienta spre altceva Posted Image

Edited by RazvanEtti, 08 August 2023 - 08:28.


#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu vrei sa predai matematica. In primul rand vei da examen de suplinire si nu vei gasi posturi de titularizat. Tine cont ca vei preda o materie urata si in 99% din cazuri vei avea elevi care numai de matematica nu vor sa auda. Singura chestie este ca poti da meditatii, o sursa buna de bani. Ca profesor cel mai usor e sa predai engleza, istoria, geografia, romana, insa la matematica, fizica si chimie e durere.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 tomcatsk8, on 08 august 2023 - 13:00, said:

nu vei gasi posturi de titularizat
Ma uit in titlularizare 2023 si vad locuri scoase la concurs.

#15
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
eu m-am gandit daca pot preda matematica, insa pentru mine informatica este mult mult mai lejera si nu cu prea multe batai de cap. Deoarece se preda doar la liceele teoretice, se presupune ca sunt adolescenti mai dedicati fata de liceea industriale unde nu se face informatica.

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,015
  • Înscris: 02.08.2021
Stai sa vezi dacă o să predai TIC, ca se face la toate profilele. Mulți elevi care nu stiu foarte multe despre calculatoare.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 RazvanEtti, on 08 august 2023 - 08:06, said:

mi-au ajuns 4 ani de politehnica, 4 ani in care nu am putut sa ma concentrez pe ceva anume caci profesori voiau sa le inveti pe dinafara datasheet`uri si alte chestii complet inutile Posted Image
Cand ai facut facultatea, aproximativ?

Va puneau sa invatati datasheeturi de tranzistoare sau CI? Nu ai avut nici macar 2-3 proiecte sau materii interesante? Cati dintre colegii de la Electronica se duc acolo pt ca intr-adevar le place, si cati se duc placandu-le ceva conex: programarea, matematica sau altceva? Intreb, zic...

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

 RazvanEtti, on 07 august 2023 - 12:48, said:

anul acesta am terminat facultatea de electronica


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate