Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Monitor (de buget) cu pretenții

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Vreau să cumpăr un monitor de 24" sau 27", rezoluție Full HD sau mai mare, tehnologie VA, preferabil cu stand reglabil pe înălțime (sau care să aibă un picior cât mai discret și mai jos), conectivitate preferabil DisplayPort (sau DVI). Buget: 700 de lei (dar pot urca, dacă e cazul, până la în jur de 1000 de lei); evident, flicker free și low blue light.

Dotări opționale: refresh de 120 Hz sau mai mare.

Utilizare: în principal office și editare grafică (din perspectiva asta ar fi de preferat o acuratețe bună a culorilor), cu sesiuni ocazionale de gaming.

Știu, am încercat să caut pe site-urile de profil folosind filtre cu ceea ce vreau, dar nu reușesc să mă lămuresc din comentarii/recenzii - poate mă ajutați totuși cu o recomandare din experiența voastră. Mulțumesc...

#2
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
https://www.pcgarage...eesync-premium/

pana pe 6 august e la pretul de 899 lei (fara transport)

review aici:
https://www.rtings.c...s/dell/s2721hgf

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Panou VA și acuratețea culorilor sunt termeni contradictorii

VA - potrivit pentru filme
IPS - potrivit pentru grafica

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@rv asta va fi primul tau monitor cumparat?
Ai mai utilizat vreodata PC/laptop la editare grafica ori office?
Din postarea ta se poate trage concluzia ca nu te pricepi la nimic.
Cine naiba mai cumpara monitor cu panel va in 2023?
In mod normal inainte de a cumpara un produs e bine sa te informezi dar sa ceri si sfaturi.


A mai fost un topic recent creat in care un user dorea laptop pt editare video cu minim 8 gb ddr4 si buget 2000 euro.
Pana mea ca nu am mai vazut laptop la vanzare cu 4 gb ddr4 de ani buni.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
La 700-1000 de lei e de buget si despre acuratetea culorilor nu se poate discuta.
Acesta are apucaturi de monitor de gaming dar fara pretentii.
https://www.pcgarage...premium-144-hz/

#6
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
N-ai ce să alegi in buget, e mic. Ai vreo 3 variante. Cel pus de Ordener in postul 2 +
astea 2 Samsung:

https://www.pcgarage...eesync-premium/

https://www.pcgarage...eesync-premium/

Caută review la ele pentru acuratețe de culoare.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Niciun LCD nu are latenta decenta si 100-360 HZ arata mai rau decat 30 Hz pe un CRT la motion blur.
Cele specificate cu latenta de 1ms o fac din backlight blinking la +/- 240 Hz si asta nu rezolva decat  putin din problema, dar imaginea devinw stroboscopica extrem de obositoare mult mai rau ca un CRT in 60Hz pe care eu il gasesc insuportabil.
Latenta lor reala, la cele mai performante, variaza de la pixel la pixel, de la cadru la cadru si in f. de starea anterioara a subpixelulor, atinge minime de 3,8 ms, medii de 11-14 ms si maxime de 28-40 ms la acelasi monitor.
Peste asta are si lag de interfata si de procesare, care uzual e intre 11 si 27 ms. A fost un EIZO de gaming dpecificat 0,5ms di la teste avea 11ms real.
Iar contrastul la IPS e prost, iar la VA e exagwrat artificial, cu umvre inecate abrupt, ambele sunt proaste, ambele au ghosting, ambelw au motion blur aberant.

Pt. FullHD exista CRTuri, fie 16:9 Sony, fie 3:4 2048x1536 in care intra si FHDul si exista si Sony F520 de 137 Khz cu dot de 0.22 care e decent mult sub ce are uzual Sony la trinitroane 0.24 - 0.25 si Samsung 1100 MB de 130 Khz si dot de 0.20, si mai sunt si altele dar fie au dot mai mare la Eizo, Iiyama si LG, fie au refresh mai mic la NEC, IBM, etc.
Iiyama are si de 147 Khz dar cu dot de 0.24 nu-mi place.
La 130 Khz poti seta 1600x1200 in 100 Hz care arata infinit mai bine decat orice LCD fie el si de 360 Hz. Oricum ideal e intre 100 si 120. Peste 120 e stroboscopic si te paleste chiar mai rau decat refreshyl mic care e ingrozitor, eu nu suport nici 85 si totusi 100 e excelent.
Si poti seta si full HD in 100 Hz.
1536 x 2048 in 85 Hz.
Cu banda video de 380 Mhz la Samsung 1100 MB nu ai treaba.
Eizo avea procesare cu 3 procesoare si la CRT de unde avea lag si CRT.
Astea varf de gama pe langa refresh mare au si culori foarte bune si acopera adobe RGB.
Daca le consideri istorie, sari peste LCD la AMOLED sau su mai bine la True MicroLED dar inca nu gasesti monitoare la biciun pret, sau yrue qdit fara LCD, dau hibrizi din astra dar fara LCD insa mai ai de asteptat. AMOLED se gaseste dar scump.
Si au si ele si lag de procesare si interfata, si deloc surprinzator au toate si latenta de pixeli din cauza TFTului care comanda subpixelii, toate au TFT, thin fulm transistor, chiar si cu TFT IGZO ( fara LCD) tot au latenta, si peste aata ynele au chiar si la subpixeliu AMOLED latenta de 4ms.
MicroLED ( nu miniLED care e LCD) inca nu au reusit sa miniaturizeze suficient subpixelii si se gasesc doar TVuri enorme deocandata.
True Qdot se poate miniaturiza ca si AMOLED dar inca nu se gasesc decat in LCDuri si urmeaza sa apara hibride cu AMOLED si qdot.
AMOLED sufera de burn in si probabil  nu o sa fie rezolvata problema asta si nici degradarea asimetrica pt albastru. Se pot face smecherii cu albastru si celelalte culori solicitate diferit pe durata vietii pt a estompa degradarea asimetrica, si recalibrari.
O aiureala la AMOLED este si configurarea pentile dar asta e in general la ecrane mici de smartphone, dar e bine sa verifici sa nu fie nici la unele mari. Au un subpixel verde la doi pixeli su asta reduce rezolutia perceputa cu ~ 20%, deci Full HD 1080p se apropie de HD 800p, marginal peste HD 720p. 800 linii aveau francezii la TVuri imediat dupa WW2 si pana tarziu in anii '70 cand au trecut la SECAM color cu 576.

IPS ( inclusiv PLS si AHVA advanced hiper viewing angle care e tot IPS si nu vertical.slingment) au contrast mic si latenta reala mare, aceiasi pixeli pot varia de la 3.8 ms pana la 28ms si peste.
VA are mai mult ghosting si contrastul e artificial, cu umbre inecate abrupt, nu reda natural, si au si ele latenta mare.

Cele curbate sunt incompatibile cu prelucrarea grafica si CAD.

Low blue light e o aberatie si cu ea nu ai acuratetea culorilor ci imagine virata puternic spre orange, in loc de 6000K cat are albul pur ( nu la becurile ieftine CFL si LED unde spectrul e varza si arata ca 8000K), pe low blue light se duce spre 2700K ca la becurile incandescente, se face oranj imaginea.
Un monitor decent are setare de temperatura de culoare si poti seta 6000K uzual si 5700K ca de golden hour cand vrei mai cald dar evident culorile nu msi au acuratete.

Edited by loock, 04 August 2023 - 07:24.


#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
de buget dar cu pretentii nu se poate,

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
FHD de 27 e moartea pasiunii pentru office.
Cauta un QHD de 27. Vezi ca pe emag gasesti ceva la pret bun, inclusiv resigilate avand in vedere bugetul limitat.

Eu ambele monitoare le-am luat resigilate de la eMAG si au fost impecabile. Pretul a fost aproximativ 50% din valoarea de nou.

https://www.emag.ro/...-rsg_priceasc/c - uite aici pe emag o sortare de monitoare QHD resigilate. Imposibil sa nu gasesti ceva sub 1000 lei care sa fie rezonabil.

Edited by mannyx92, 04 August 2023 - 11:36.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
VA pentru grafica? doar daca vrei sa iti iasa albul galben sau albastru, dupa caz.
Am luat recent un Dell IPS 75Hz 27" QHD cu USB-C de la Emag la 1100 RON resigilat, e beton.
Office work + light gaming.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate