Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Sfat instalatie electrica casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Vor fi 6 intrerupatoare cap scara, doua cap cruce, 23 intrerupatoare simple, 12 prize duble, 9 prize simple, 5 prize utp si 3 prize tv. Trebuie sa aleg astazi modul de pozare al cablurilor: pe sus (in poza a treia - care trebuie rotita cu 90 grade spre dreapta - se vede problema de care ma tem eu; adica pozare manunchi cabluri pe grinzile de lemn din hol si apoi coborarea sub grinda din spatele pozei) sau pe jos urmand sa decupez in XPS ce se va monta sub IPAT locas pentru manunchiul de cabluri. Normativ pentru montarea pe lemn am vazut ca exista. Normativ pentru montarea sub XPS exista?

#20
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
Dacă coborârile cablurilor de pe grinzile de lemn presupune sanțuri în grinzile de beton, n-o face. În rest, cablu N2XH pe lemn e perfect. Doar să nu-l prinzi pe lemn direct cu bandă metalică (bandă obo). Poți folosi suplimentar și copex plastic - de ex.. gewis fk15.

Prin șapă/extrudat se practică și nu au fost niciodată probleme.

#21
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.12.2003

View Postroman, on 03 august 2023 - 11:33, said:

Vor fi 6 intrerupatoare cap scara, doua cap cruce,

De ce te complici ? foloseste asa ceva ->> https://forum.softpe.../#entry27206151

#22
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Asa cum e facuta casa, coborarea presupune sapatura in centura cum se vede ca au facut in doua topicuri de pe forum.

View Postgeos, on 03 august 2023 - 12:10, said:

De ce te complici ? foloseste asa ceva ->> https://forum.softpe.../#entry27206151

Da-mi un link spre un vanzator care vinde asa ceva.

View Posta_r_C, on 03 august 2023 - 11:54, said:

Dacă coborârile cablurilor de pe grinzile de lemn presupune sanțuri în grinzile de beton, n-o face. În rest, cablu N2XH pe lemn e perfect. Doar să nu-l prinzi pe lemn direct cu bandă metalică (bandă obo). Poți folosi suplimentar și copex plastic - de ex.. gewis fk15.

Prin șapă/extrudat se practică și nu au fost niciodată probleme.

OK. Mi se pare mai simplu prin sapa. Ce cablu si ce copex? Raman valabile cele mentionate de mine mai sus: NYY-J 3x2.5, NYY-J 3x1.5 si Gewiss DX15116R?

Attached Files



#23
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019

View Postroman, on 03 august 2023 - 12:17, said:

Asa cum e facuta casa, coborarea presupune sapatura in centura cum se vede ca au facut in doua topicuri de pe forum.


E problema lor, însă normele de sigurață interzic șlițuri în grinzi/centuri. Mă îndoiesc că au avut acceptul structuristului.

Relee pas cu pas găsești peste tot, inclusiv în dedeman sau alte mag de bricolaj, însă e de preferat cablarea să fie făcută pentru cap scară și cruce. Poți folosi și relee ulterior.

Edited by a_r_C, 03 August 2023 - 12:29.


#24
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
@ a_r_C
99% sunt hotarat sa folosesc cablarea pe jos. Folosesc cablurile si copexul mentionate de mine, sau ma pot duce mai in jos cu tipul de cablu si implicit pretul?

#25
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,976
  • Înscris: 17.10.2003
Nu, eu am planseu beton. Firele la prize sunt de 2.5mmp sectiune, cele de la becuri de 1.5mmp. O sa pun doar led-uri. Am trasee separate pentru cuptor și boiler, restul la grămadă acolo unde s-au nimerit mai multe, gen hota, centrala, senzor gaze... ca astea nu consuma mult.
Firele sunt trase individual, nu cablu cu 3 fire, alea se încălzesc mai tare ca sunt ținute împreună de camașa cablului și sunt cazuri în care trebuie sa pui sectiune de 4mmp.
N-am săpat în centură, nu ma deranjează raza aia care se formează când se schimba direcția ca vine rigipsul sub ea și maschează. Nici măcar în buiandrugi n-am scobit, a ocolit pe lângă ei dar nu e un capăt de țară 1 cm adancime acolo, ce a ieșit în afara a fost acoperit de tencuială.
Am insistat cu șlituri minime pe orizontală sau diagonale ca pereții sunt portanti după cum am mai spus.

Edited by akeem, 03 August 2023 - 12:39.


#26
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.12.2003

View Postroman, on 03 august 2023 - 12:22, said:


Da-mi un link spre un vanzator care vinde asa ceva.


https://www.loreelec...e-comanda-230v/
https://www.schrack....c-lq611230.html
Gasesti si m-ai ieftin ,cauta-l ca teleruptor

#27
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
@ geos

Cred ca ies mai ieftin cu intrerupatoare cap scara si cap cruce. Mai studiez. Multumesc,

#28
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019

View Postroman, on 03 august 2023 - 12:31, said:

@ a_r_C
99% sunt hotarat sa folosesc cablarea pe jos. Folosesc cablurile si copexul mentionate de mine, sau ma pot duce mai in jos cu tipul de cablu si implicit pretul?

Oricum vei avea niște traseee pe lemn, respectiv alimentarea lămpilor. Acolo eu aș folosi cablu n2xh.

Folosim copex / tub pvc/ țeavă panzer etc ca protecție mecanică (când e cazul) și, în principal, pentru a putea înlocui cablul sau conductoarele prin respectivul traseu. Mai ușor se disipă căldura dintr-un cablu băgat direct în șapă/tencuială sau izolație decât dacă adaugi un tub/copex - vezi amperajul maxim funcție de modul de pozare.
NYY prin pardoseală e foarte bun și nu necesită protecția mecanică a unui copex. Ar merita să-l treci prin copex doar dacă traseele pe pardoseală ar fi făcute în așa fel (secțiune copex, lungimi, curbe) încât să poată fi înlocuit - ceea ce e extrem de puțin probabil... și mai puțin probabil să fie vreodată necesar să înlocuiești cablul.

Poți merge și pe copex și conductoare prin șapă și izolație. Sunt mai mari șanse să iasă traseele așa încât să poți înlocui conductoarele. E mai ieftin ca materiale, dar e posibil să fie mâna de lucru mai scumpă.

Dacă totuși vrei să pui copex și cablu pe pardoseală, atunci nu se justifică un cablu scump, gen nyy. E foarte bun și un CYY-F.

Dacă mergi pe varianta de cablu, între cap scară și cruce ar trebui să fie 5x1,5 mmp, să poți respecta culorile.

Edited by a_r_C, 03 August 2023 - 13:10.


#29
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
M-am uitat la un filmulet [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VI9pfpcgPlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] in care autorul spune ca a folosit cablu NYY-J 3x2.5mm multifilar. (litat) Caut pe internet de vreo jumatate de ora si nu gasesc asa ceva. NYY-J 3x2.5 re (adica rotund si masiv) gasesc, dar multifilar nici vorba! Ce sa cred, ca i-a pus clientului altceva si i-a spus ca a pus NYY-J? Am intrebat la LAPP si mi-au spus ca nu exista...

#30
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
NYY-J doar masiv pană la vreo 16mmp. Cu ce te deranjează că-i masiv?

#31
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Am vazut filmuletul si mi-a placut tabloul. M-am uitat mai atent si am vazut ca are pini la conductorii din cablu. Deci, a folosit multifilar. In audio spune ca a folosit NYY-J. Si, am cautat si eu NYY-J multifilar, gandindu-ma ca se lucreaza mai usor si placandu-mi cum a iesit tabloul. Surpriza a fost ca nu am gasit ! Cum ramane? Comand NYY-J fara copex si o fac pe jos? Electricianul asteapta sa-l chem cand am materialele.

#32
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
Nu m-am uitat, dar, probabil, pinii sunt la punțle dintre mcb-uri care se fac, de regulă, cu multifilar.
Dacă vrei cablu multifilar, poți să folosești RV-K.

La NYY-J(sau la oricare cablu fără copex/tub) direct pe pardoseală trebuie avut grijă la prindere, să nu o facă cu bandă obo direct pe cablu. Ori copci de ipsos, ori prindere cu bandă textilă. De multe ori, eu prefer să trec cablul prin copex, doar ca să pot prinde cu bandă obo copexul, plus că oferă și o protecție mecanică anti-berbecii care trag tot felul de fiare grele peste cabluri, la tencuieli mecanizate.

Edited by a_r_C, 03 August 2023 - 16:12.


#33
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

View Postroman, on 03 august 2023 - 12:51, said:

@ geos

Cred ca ies mai ieftin cu intrerupatoare cap scara si cap cruce. Mai studiez. Multumesc,

N-ar strica niște nuluri la întrerupătoare. Poate pe viitor vei pune intrerupatoare wi-fi si vei folosi vreun asistent vocal. Cat sa coste în plus niște cabluri de 1,5?

#34
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
@ a_r_C

M-am mai uitat o data. Ai dreptate, nu are pini la toate cablurile. Nu are punti; foloseste bus-bars. Inseamna ca a folosit mai multe tipuri de cabluri.

Edited by roman, 03 August 2023 - 16:44.


#35
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
M-am uitat și eu. Nu a folosit cablu cu conductoare multifilare. Doar nyy-j. Mă refer la punțile dintre cleme și diferențiale, releu, spd - alea sunt din myf cu pini.
Îmi place că a lucrat îngrijit la cablare, însă îmi displace tabloul prins cu spumă, diferențialele în partea dreaptă a șinelor - parcă am fi arabi - și, mai ales, atitudinea de ”astă e singurul mod de a face o instalație electrică”

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostValy_User, on 02 august 2023 - 20:24, said:

Ca fire poți folosi ce vrei, eu sunt fan FY.
nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate