Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ce oportunitati de angajare are un viitor electrician?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Gigijac

Gigijac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2023
Eu peste un an voi avea diploma de electrician si vreau sa stiu ce oportunitati de angajare voi avea in acest domeniu.
In liceu nu am facut multa practica dar dupa ce am rugat profesorii respectivi sa imi  arate ceva, au facut asta.
Sunt fluent in engleza si o folosesc zilnic.
Locuiesc in municipiul Constanta.

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Diploma nu te ajuta la NIMIC , depinde de ce stii sa faci PRACTIC ! Pe moment poti vorbi/scrie in engleza...gratis !
Te bagi langa o echipa care face case , pe minim sau gratis pana inveti ceva ! Oportunitati = 0 !

Edited by Alltrack, 01 August 2023 - 23:51.


#3
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Dacă vei obține și autorizațiile necesare, lucrezi la început intr-o echipă cu un alt electrician mai experimentat (evită Doreii experimentați) care lucrează conform standardelor, pentru a acumula cunoștințe practice.
  Apoi vei găsi și oferte de muncă.
Am întâlnit la un dezvoltator, un tânăr electrician foarte apreciat și plătit bine. Executa toate instalațiile electrice la vile, cablări pentru TV și net, camere de supraveghere.
Toate lucrările ca la carte. Fi optimist și pregătește-te temeinic, dacă vrei, poți. Succes!

Edited by Suno, 02 August 2023 - 00:20.


#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Mai investeste ceva bani in tine, VCA+IPAF, apoi cauta ajutor de electrician in Europa, o sa-ti fie mult mai bine.
Engleza o sa compenseze la inceput lipsa de experienta, apoi daca nu ai doua maini stangi, inveti pe parcurs.

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 02.12.2007
Ce ai absolvit tu?
Trebuie sa lucrezi ca ucenic sub un electrician autorizat ANRE 4 ani.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
E o meserie bănoasă și foarte căutată oriunde în lume. În străinătate, un electrician autorizat descurcăreț căștigă 5-6000 euro lunar.

#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
ce inseamna descurcaret?

#8
Gigijac

Gigijac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2023

View PostAlltrack, on 01 august 2023 - 23:49, said:

Diploma nu te ajuta la NIMIC , depinde de ce stii sa faci PRACTIC ! Pe moment poti vorbi/scrie in engleza...gratis !
Te bagi langa o echipa care face case , pe minim sau gratis pana inveti ceva ! Oportunitati = 0 !
De ce sa nu fie diploma de ajutor? Eu nu exclud muncitul cu acte.
De unde sa gasesc eu echipa? Si dintr-aia buna si nu unii care mai mult strica decat altceva?


#9
Gigijac

Gigijac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2023

View PostSuno, on 02 august 2023 - 00:19, said:

Dacă vei obține și autorizațiile necesare, lucrezi la început intr-o echipă cu un alt electrician mai experimentat (evită Doreii experimentați) care lucrează conform standardelor, pentru a acumula cunoștințe practice.
  Apoi vei găsi și oferte de muncă.
Am întâlnit la un dezvoltator, un tânăr electrician foarte apreciat și plătit bine. Executa toate instalațiile electrice la vile, cablări pentru TV și net, camere de supraveghere.
Toate lucrările ca la carte. Fi optimist și pregătește-te temeinic, dacă vrei, poți. Succes!
Despre ce autorizatii vorbesti?
De unde gasesc eu unul experimentat care sa ma initieze in meserie? Considerand ca nu am prieteni, cunostinte in meserie si nici colegii nu sunt interesati de munca ori scoala?

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Poti incepe de pe acest site: https://arhiva.anre....fo-electricieni
Iti pot itrimite CV-ul la firmele ce au aceste autorizatii ANRE https://portal.anre....enteAutorizatii

Filtrezi lista dupa Sector - Electric si judetul dorit.

Aceste firme au tot timpul nevoie de oameni noi pe care sa ii specializeze si certifice ulterior, si tinerii de pe pe bancile scolii sunt una din variantele lor.

Edited by wertyck, 03 August 2023 - 07:35.


#11
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostVipeR85, on 02 august 2023 - 11:07, said:

ce inseamna descurcaret?

Unul mai fâșneț care nu stă locului și-și menține supremația pe un areal. Norocul nu vine dacă-l aștepți, poate da întâmplător peste tine dar mai bine-l cauți și tu. În rest, clienții mulțumiți îți fac reclamă, amici care-ți dau și ție că nu fac față de atâtea lucrări, alții care se bucură că îi scapi de belele și se bizuiesc pe tine la orice oră.

#12
Gigijac

Gigijac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2023

View Postleomagic44, on 02 august 2023 - 06:20, said:

Mai investeste ceva bani in tine, VCA+IPAF, apoi cauta ajutor de electrician in Europa, o sa-ti fie mult mai bine.
Engleza o sa compenseze la inceput lipsa de experienta, apoi daca nu ai doua maini stangi, inveti pe parcurs.
VCA si IPAF? Ce vorbesti tu?
Cum pot eu sa invat o meserie daca eu ca ajutor de electrician doar o sa du cu matura si sa fac gauri in pereti?
Cum o sa ma ajute pe mine engleza prin europa cand doar doua tari au limba de stat engleza?

#13
Gigijac

Gigijac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2023

View PostTipiric, on 02 august 2023 - 07:26, said:

Ce ai absolvit tu?
Trebuie sa lucrezi ca ucenic sub un electrician autorizat ANRE 4 ani.
Nu am absolvit nimic inca doar ca liceul unde sunt eu elev e unul tehnologic, iar eu sunt intr-o clasa de profil electric care la sfarsitul anului, dupa o lucrare de proba teoretica si practica primeste diploma de "tehnician in instalatii electrice". Iar posesorul poate lucra cu aceasta diploma in posturi de electrician si energetician.

#14
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostGigijac, on 03 august 2023 - 18:06, said:

Cum pot eu sa invat o meserie daca eu ca ajutor de electrician doar o sa du cu matura si sa fac gauri in pereti?
In primul rand trebuie sa lucrezi la mentalitatea ta, deoarece din ce ai afirmat mai sus, ai o gandire total anapoda.
Orice meserie se incepe de la munca de jos. Nu te angajeaza nimeni manager, maistru, director sau patron fix cum ai terminat scoala sau niste cursuri. Ca sa ajungi expert intr-un domeniu ai nevoie in primul rand de rabdare, poate sa dureze si 10-15 ani pana vei deveni un electrician care poate indeplini o sarcina dificila si poate rezolva cea mai complicata defectiune.

Deci da, trebuie sa incepi de la datul cu matura si facut gauri in pereti daca vrei sa devii un electrician super-profesionist, serios si dedicat in totalitate meseriei. Care de altfel este o meserie foarte frumoasa si foarte de viitor.

Spor la munca si te astept cu un topic peste 15 ani sa ne zici cum ai evoluat in cariera.

Edited by Cool_Kick, 11 September 2023 - 16:26.


#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostCool_Kick, on 11 septembrie 2023 - 16:24, said:

Deci da, trebuie sa incepi de la datul cu matura si facut gauri in pereti daca vrei sa devii un electrician super-profesionist,

problema se pune in felul urmator: datul cu matura poate cauza praf sau chiar accidentari....si nu e prevazut in atributiile unui electrician. datul de gauri e si mai nasol, ca trebuie sa stii unde si mai ales cum , daca nu si cu ce, sa gauresti. am colegi care au gaurit in linia electrica a blocului, electronist de meserie.

eu unul, nu vad de ce ar trebui sa fac munca altuia cand linia mea de munca n-are nici o tangenta cu a aluia. acum, ca asta nu se intampla in realitate e o cu totul alta discutie, dar la nivel de eficienta nu vad de ce un electrician, un administrator de retea sau un instalator ar trebui sa stie sa dea gauri in pereti...chiar daca gauritul in pereti pare o joaca.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Dă găurile, pentru că nu angajezi încă o persoană doar pentru a da găuri. Ține de eficiența organigramei.

#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
pai...datu gaurilor...n-ar trebui sa fie atributul constructorilor? ca daca e sa intrebam un constructor sigur zice ca nu se baga la curent ca nu e treaba lui. acelasi constructor daca-l pui sa puna niste prize duble rj11/rj45 iarasi zice ca nu e treaba lui...desi ar putea.
pe acelasi considerent, restu dde ce ar trebui sa dea gauri ca sa-si faca treaba? doar ca n-are chef patronu sa plateasca om la gaurit???? ha ha ha..

#18
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022

 VipeR85, on 13 septembrie 2023 - 18:14, said:

pai...datu gaurilor...n-ar trebui sa fie atributul constructorilor? ca daca e sa intrebam un constructor sigur zice ca nu se baga la curent ca nu e treaba lui. acelasi constructor daca-l pui sa puna niste prize duble rj11/rj45 iarasi zice ca nu e treaba lui...desi ar putea.
pe acelasi considerent, restu dde ce ar trebui sa dea gauri ca sa-si faca treaba? doar ca n-are chef patronu sa plateasca om la gaurit???? ha ha ha..

In Anglia se numeste " builders work" tot ce tine de dat gauri in beton , ma refer la proiectele mari. La fel tot ce tine de taiat peretii pentru instalarea dozelor de aparataj, gaurirea tavanului pentru spoturi ( rigips sau placi metalice). Bineintels ca au aparut firmelw romanesti care au preluat si sarcina asta si ii pune pe electricieni sa faca  inclusiv lucrurile astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate