Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Compensatii zbor amanat 12 ore?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Similar e si anul asta de Revelion a fost mai ieftin Bucuresti - Tenerife cu schimb la Madrid, cumparat de la Air Europa si operat de ei si Tarom, bagaje de cala cate unul de persoana, bagaje de mana fara stres, rezolvat situatia in caz de intarzieri/anulari, fata de Wizz direct cu “serviciile” pe care le stim. In plus nici zilele de zbor nu ma avantajau.

La intoarcere plecam spre seara din Tenerife, cazare o noapte la Madrid - sunt hoteluri foarte decente pe lamga aeroport, mic dejun bufet cu de toate, apoi zbor pana acasa. Relaxant, concediu.

Edited by mdt, 01 August 2023 - 11:03.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

 gushpi, on 01 august 2023 - 10:50, said:



2017
se-nființase wizz, bucale-tenerife S
800 euro dus-întors, cu bagaj de cală

am luat tarom bucale-londra, apoi londra-tenerife S
600 euro!!!

despre ce vb aici? :o

cine are internet, să-l folosească!

Anul acesta, cumpărat in ianuarie cu plecare în iulie, București - Tenerife, cu bagaj de cala, 1900 lei la Tarom, 2800 lei la Wizz. Tarom cu escala la Madrid, Wizz cu zbor direct.

Pentru escala la Madrid nu a fost nevoie de cazare, 4 ore diferența la dus, o ora și jumătate la întoarcere.

Deci, ce să zic, spor la zburat cu wizz. Pentru cine are răbdare să caute pe internet, de foarte multe ori există oferte mai bine.

Edited by george_alexandru, 01 August 2023 - 11:16.


#39
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
De obicei nu ai probleme de overbook, daca esti proactiv la WizzAir... daca nu ti-ai luat loc in avion, iti pui alarma sa sune si iti faci check-in-ul cu exact 24 ore inainte de decolare.
Probleme cu overbook au cei care isi fac ultimi check-in-ul.

Si eu evit Wizz, dar am mai mers cu ei din cand in cand... ii aleg doar daca pretul biletului e cu 10% mai mic ca la concurenta (inclus bagaje)... Daca Wiz-ul e mai ieftin cu mai mult de 10% aia e imi asum riscul.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru 10% diferență de preț nu îmi asum riscul să îmi fwt vacanța pentru că au decis ăia să nu decoleze. Dacă vorbim de câteva sute de euro, atunci da, ar fi o diferență care să merite asumarea unui risc.

Mă rog, eu am de fiecare dată asigurare, inclusiv că nu pleacă avionul, dar o vacanță ratată rămâne ratată și după ce ești despăgubit.

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am fost cu wizz in martie anul asta, tarat de al doilea pax ca "uite, e doar 120 zl/ lei (30 EUR) dus intors / pax":
a platit 50 EUR + taxa companiei de handling pentru ca bagajelul mic de mana era cu 2 cm mai inalt, la plecare.
3 EUR o apa, per pax per zbor (6 EUR per pax)

La intors, platit bagaj de cala 30 EUR de bucata, pentru ca am facut cumparaturi inclusiv vinuri si trebuiau puse la cala.

LH era efectiv 400 zl/ lei | 90 EUR. L-am lasat sa se convinga singur. Plus ca aveam 2 bagaje de cabina fara stres, si trolley de cabina poate fi bagat gratuit la cala, deci nu era nevoie de bagaj extra.

90 EUR fara stres vs 30 EUR + 50 +30 +6 EUR, cearta cu alea de la poarta care iti masoara bagajul la mm ca vezi duamne, si stresul ca te trezesti chelea manzului lasat pe undeva.

Edited by Lex404, 01 August 2023 - 12:03.


#42
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Cu mentiunea ca nu ai garantia ca nu te trezesti lasat pe undeva nici la alte linii. Sanse mai mici, poate. Garantie, nu.

#43
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Exista un loc sub soare pentru toate companiile. Si alea low cost. Si alea de linie.
Noi astia mai batrani stim cum era pe vremuri cand companiile low cost nu existau si daca prindeai un zbror din Romania spre vestul europei la un pret sub 300 de euro, ziceai ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior.
Asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam nesimtirea companiilor low cost care uita se te duca din pucntul a spre punctul be.
Insa din pacate perioada asta post-covidiana a facut  si companiile de linie sa se nesimteasca de mama focului.
Nu mai exista mai pe nicaieri bagaj de cala inclus. Nici macar la intercontinentale.
Preturile variaza atat de mult incat dupa ce faci cunoscuta cautare cu skyscanerul iti mai petreci 3 zile luand fiecare companie la puricat ca sa vezi cat iti ia pe bagaj si poate pe un loc rezervat.
Sunt companii unde platesti 54 de euro pe un bagaj de cala return. Altele unde platesti 240 de euro. Asta sunt exemple punctuale intalnite la ultimele bilete cumparate de mine.
Nu iti mai da nimeni gratis locul ala unde poti sa iti pui copilul in basinet. 300 de euro return.
Nu am nimic cu tot felul de pachete si pachetele de pret. Dar in curand ne va trebui doctorat in calatorit cu avionul ca se ne descurcam cu ele.

#44
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Eu si o colega am facut claim acum cativa ani la British pentru un zbor intarziat 3 ore. Direct la ei, mie mi-au virat banii in vreo 2 sau 3 saptamani, ea dupa 3 inca se certa cu ei, dar a primit si ea in cele din urma.

La wizz sau altele low cost nu am facut pana acum, nu am avut intarzieri mai mari de 3h. Dar personal as incerca mai intai pe mail, direct la ei, sa evit costul cu telefonul

Edited by WhimsicalPeanut, 03 August 2023 - 11:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate