Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Piatra-Neamț turistic, bază de plecare spre locuri frumoase

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Tot traficul din oras este dat peste cap mai rau decat niciodata pentru transformarea in ,,orasul smart", daca si acest proiect va functiona la fel cum au functionat si ,,statiile de autobuz inteligente" se alage praful de banii cheltuiti, iubesc Piatra Neamt!

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDecember, on 30 iulie 2023 - 17:18, said:

De ce ar sta un turist in Piatra-Neamt, in mizerie, zgomot, praf, parcari publice putine si scumpe, cand poate dormi relaxat in cu totul si cu totul alte parti?
Am neamuri in Piatra Neamt si in alte localitati din judetul Neamt. Inevitabil, mi-am petrecut destul de mult timp in judet (cand eram mic, stateam cu lunile, inclusiv in Piatra Neamt am stat destul de mult pe vremuri - in anii recenti am ajuns mai rar in judet si in oras, dar cam o data pe an tot ajung). Piatra Neamt e un oras destul de fain, relieful e interesant, are si o zona centrala/istorica cat de cat ok si mi se pare destul de ingrijit. De ce m-as caza in Piatra Neamt? Pai poate vrei sa vizitezi mai multe in judet (manastiri diverse, sa urci pe Ceahlau, sa mergi la cetate in Tg Neamt, etc) si atunci nu vad de ce sa nu te cazezi si in Piatra Neamt. Eu de exemplu cand merg undeva stau de obicei la 4 stele, din ce vad pe booking in judet nu ai prea multe optiuni de cazari de 4 stele, iar Plaza-ul din Piatra Neamt poate parea multora cea mai buna optiune din judet (considerand si ce ai putea face in jurul hotelului daca vrei sa iesi seara din camera, sa mergi si la restaurante, cumparaturi, sa vizitezi ceva, etc)

Sigur, orasele din Romania nu ofera mare lucru din punct de vedere turistic, iar Piatra Neamt nu face nici el exceptie, dar totusi ofera mai mult decat majoritatea resedintelor de judet, probabil e in top 10 resedinte de judet din Romania ... de ce as urca cu telegondola? Nu stiu, de curiozitate ma gandesc, sa vezi cum e orasul vazut de sus (n-am urcat niciodata, dar am vrut sa o fac de mai multe ori, n-am facut-o din lipsa de timp, de obicei ajung in oras cu ceva motiv).

Daca m-ar trimite firma in delegatie o saptamana in judetul Neamt sa zicem ca sa fac un site turistic judetului, sa trebuiasca sa vizitez diverse locatii turistice din judet si sa ma lase sa-mi aleg eu locatia unde sa stau, probabil ca m-as duce sa stau in Piatra Neamt la Central Plaza, ca oricum ar plati firma. M-as duce ca turist sa ma cazez pe banii mei in Piatra-Neamt? Nu, dar in general nu as face-o in mai mult de 3 sau 4 resedinte de judet din Romania (Sibiu, Oradea, Brasov, poate Timisoara - in Cluj nu e cazul ca locuiesc aici). Ca sa iti faci o idee despre istoricul meu turistic, e suficient de solid, ma apropiu de 150 de localitati vizitate din vreo 20 de tari, iar din top 20 orase turistice din Europa am fost in vreo 15.

Dar am fost recent cazat la hotel in Piatra Neamt, cand am avut de mers la o nunta. Deci dupa cum ziceam, mai ajung de nevoie, nu ca turist.

PS: Parcari publice scumpe? 4 lei ora in centru e la jumate pretul fata de Cluj, mie mi se pare chiar ieftin.

View Postnasty2, on 30 iulie 2023 - 17:05, said:

Judetul Neamț e un județ f frumos, cred că în top 3 România, dar nu are infrastructura de mai sus spre a fi valorificat turistic.
Da, e un judet frumos si cu destule de vizitat, nu as zice totusi ca e top 3 in Romania, dar l-as pune in top 10.

Edited by utopium, 30 July 2023 - 20:30.


#21
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Utopium, faptul ca ai veni trimis de firma aici, nu aduce plus valoare orasului.

"M-as duce ca turist sa ma cazez pe banii mei in Piatra-Neamt? Nu..." QED

"Turismul" de firma nu e turism. Omul nu vine cu familia sa lase banii aici. Nu vine sa se bucure de oras si de imprejurimi, vine cu japca, de nevoie.
Sa urci cu telegondola? Da! E o experienta. O faci odata si gata. Ajungi sus si dai in depresie. Totul putred, ruginit, un "restaurant" unde mananci "tochitura moldoveneasca" de la punga, de la carrefour.

Un oras fara viziune, la fel ca si primarul pe care il avem.

Ma rog... avem statii de autobuz inteligente, la 60.000 de euro bucata.

Ai vazut ce au facut la Malini, cu o partie de schi, ca sa poata fi folosita si vara?
https://www.antenasa...sta-id9542.html

#22
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

View PostDecember, on 30 iulie 2023 - 17:27, said:



Stii ca la strandul din Roman au fost de 3 ori mai multi oameni ca la Strandul din Piatra? Stii ce e la Targu Neamt? Ce a facut Harpa acolo?

Nu stiu de Tàrgu Neamț, decât de cetatea renovată și Humulești! Dar aici e la subiect și spre binele județului e bine  să prezentăm și ce e frumos și interesant la Tg Neamț.

Despre ștrand e adevărat că trebuie mai multă curățenie, muzica ceva mai încet și pusă o instalație solară de incălzit apa în piscină spre 23-24 grade și vor fi mai mulți ca la Roman.

#23
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Pacat, Piatra Neamt era un oras fain in trecut stiu ca aveau un teatru de top, gradina zoo etc.
Am cunoscut si p-nemteni, oameni misto.
Acum a ramas in mintea oamenilor doar Pinalti si folcloristele …

#24
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
decat haznaua de capitala, mai bine in Piatra Neamt. Macar simti ca respiri un aer mai curat si nu e asa aglomerat.

Drumurile in Neamt sunt in mare parte foarte bune....si ne convine sau nu, multe au fost reabilitate in perioada lui Arsene Posted Image

Attached Files


Edited by mccrya, 30 July 2023 - 21:52.


#25
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Teatrul se menține pe linia de plutire, clădirea renovată e emblematică, sala a fost resonorizată la acustica veche, piese de teatru de top, de exemplu cele montate de Radu Afrim sau cele din festivalul de teatru cu ce e mai bun prin țară:



Piesa Oau, chiar interesantă:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UwMCZd_g930?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#26
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
acum ploua in Piatra Neamt...si ploua linistit :)

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
recomand, un oras cu mari valente istorice.
ultimul asfalt turnat prin piatra cred ca fost turnat de stefan cel mare.
gropile din oras nu stii daca's gropi sau sapaturi arheologice.

#28
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
exagerezi !

Nu e totul perfect din punct de vedere al infrastructurii , dar e de bun simt.

Vino cu ex concrete

Edited by mccrya, 30 July 2023 - 22:37.


#29
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Nu mai bateti campii cu infrastructura, aia a fost pe vremuri, acum e chiar printre ultimele probleme in Ro.
Mai ales daca vorbim de turism. Pai ce, King Charles vine in Romania pentru infrastructura?
Omul, pardon, adica domnu rege, chiar a trebuit sa insiste pe la aia de prin zona sa nu asfalteze ca aia voiau sa-i puna asfalt pana in dormitor!

Romania e frumoasa si deosebita prin partea rustica si salbatica si nu prin orase si istorie.
Voi credeti ca P-N e Paris, Londra, Praga sa vina lumea sa viziteze orasul?
Festivaluri sunt peste tot in tara si in lume, de ce sa vina lumea tocmai la P-N?

In Romania trebuie promovata natura, locurile izolate, muntii, padurile.
In nici un caz orasele distruse de 50 de ani de comunism imbecil sau locuri istorice nesemnificative care nu intereseaza pe nimeni.

#30
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postslai, on 30 iulie 2023 - 22:30, said:

recomand, un oras cu mari valente istorice.
ultimul asfalt turnat prin piatra cred ca fost turnat de stefan cel mare.
gropile din oras nu stii daca's gropi sau sapaturi arheologice.

Asta în niciun caz! Să ne spui ultima vizită când a avut loc.
Dacă vrei să vorbim despre săpături arheologice putem vorbi despre Gheorgheni de exemplu. Nu cred că în ultimii 20 de ani s-a turnat vreun gram de asfalt.


#31
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdanaciu, on 30 iulie 2023 - 22:59, said:


Romania e frumoasa si deosebita prin partea rustica si salbatica si nu prin orase si istorie.
Voi credeti ca P-N e Paris, Londra, Praga sa vina lumea sa viziteze orasul?





Mai există multe case tradiționale nedemolate, reabilitate și pline de flori:





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1BezHBIEKWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Arhitectura orașului a fost gândită de un elvețian născut în România, Roger Bolomey și împreună cu un alt elvețian F.E. Droz au creat un stil neoromânesc cu influențe bucoveniene. Constructorii pt toate ideile și proiectele lor au fost Carol Zani și Vincenzo Puschiasis:





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDvezoNwRg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDecember, on 30 iulie 2023 - 21:09, said:

Utopium, faptul ca ai veni trimis de firma aici, nu aduce plus valoare orasului.

"M-as duce ca turist sa ma cazez pe banii mei in Piatra-Neamt? Nu..." QED

"Turismul" de firma nu e turism. Omul nu vine cu familia sa lase banii aici. Nu vine sa se bucure de oras si de imprejurimi, vine cu japca, de nevoie.
Turismul business aduce si el bani si plus valoare orasului. Uita-te la Cluj (caz pe care il stiu bine fiind aici), cati din cei aproape 500.000 de turisti sositi (oficial) in 2022 au venit strict ca sa viziteze orasul? Putini as zice, cel mai probabil bine sub 20%. Majoritatea vin cu treburi, ori business, ori parinti cu copii lor la facultate (cand au examene sau vin sa ii ajute sa se instaleze/in vizita), oameni care vin la spitale/clinici sau sa viziteze rude aflate in spital, oameni care vin la evenimente (concerte/festivaluri/meciuri/campionate) sau distractie, oameni care vin la shopping, oameni care vin sa viziteze Transilvania iar Clujul e aeroportul principal pentru ei si se cazeaza si aici macar o noapte (la fel cum si eu de fiecare data cand am fost in concediu la mare in Puglia/Sudul Italiei m-am cazat cate o noapte si in Bari unde era aeroportul ori pentru ca ajungeam prea tarziu ori pentru ca trebuia sa plec prea devreme), etc.

Din "nimicuri" de astea Clujul are un numar de sosiri de turisti in unitati de cazare de 9 ori mai mare decat Piatra Neamt (in 2022) ... dar tot nu poate fi considerat un oras turistic. Sigur, poti zice ca cei care vin la distractie/Untold/Electric Castle/TIFF pot fi considerati turisti pe bune, dar nici ei nu vin sa viziteze obiective/muzee/etc, deci unii nu i-ar considera turisti daca nu au venit sa viziteze ceva. Nu stiu daca are sens sa ne cramponam de definitia unui turist, orice om care vine in oras si se cazeaza, aduce niste bani in oras si potentiali alti vizitatori daca ii place si le mai spune si altora.

Momentan Piatra Neamt nu are nici infrastructura turistica necesara, daca te uiti pe booking la hoteluri de 4 si 5 stele, Clujul are 16 (fara aparthotels/etc - tocmai se deschide al 5-lea hotel de 5 stele), iar Piatra Neamt are unul. Aici deja e treaba privatilor sa investeasca ... sigur, si ei trebuie sa vada ca exista cerere suficienta ca sa investeasca. Clujul avea 3 hoteluri de 5 stele cand inca nu existau nici Untold nici Electric Castle, iar traficul in aeroport era 10% din cat e acum (unul s-a inchis intre timp, dar s-au deschis altele 3).

Pana la urma trebuie vazut care pot fi sperantele realiste legate de turism, in lipsa unor spitale/universitati de anvergura, a unui aeroport, a unor festivaluri/concerte majore, a unor meciuri de fotbal/campionate europene nu poti aduce turisti din asta cum face Clujul. Nu ai nici castele gen Peles/Bran/Huniazilor cum au Sinaia/Bran/Hunedoara, nu ai muzee gen Bruckenthal sau Astra ca la Sibiu, nu ai litoral cum are Constanta, nu ai cladiri art nouveau ca in Oradea, nu ai nici zona de munte asa de dezvoltata/interesanta cum ai prin jurul Brasovului. Lacul Bicaz nu e suficient de interesant ca sa aduca volume mari (desi m-am cazat o data langa lac si aveam o vedere faina spre Ceahlau, dar tot cu alte treburi eram de fapt, nu am stat in zona sa fac vizite turistice), Ceahlaul nu va aduce nici el cine stie ce volume. Cheile Bicazului sunt cel mai interesant obiectiv natural, dar nu exista infrastructura turistica care sa le exploateze potentialul. Manastirile sunt interesante pentru un anumit tip de public, dar nu sunt la nivelul celor din Bucovina. Cetatea Neamtului e un obiectiv ok, renovata recent, dar nu o sa-ti aduca turisti de la distante prea mari pentru ca pana la urma nu ofera mare lucru, e mai degraba genul de obiectiv la care aduci o clasa de copii in vizita care vin de undeva de la maxim 2 ore in jur.

Deci realist vorbind e greu sa transformi judetul intr-unul cu un numar semnificativ de turisti, ii va lua 15-20 de ani doar sa ajunga la nivelul actual de turisti al Clujului (care nici el nu e un judet turistic si nu straluceste la oferta turistica, are doar avantajele enumerate mai sus care aduc aici oameni mult mai multi decat in Neamt). Si la Cluj s-au asfaltat drumurile judetene si sunt foarte bune in momentul de fata, avem Apusenii, avem Cheile Turzii, Valea Ariesului (partial, impartita cu Alba), lacuri de acumulare cu potential, etc, dar e foarte departe pe partea turistica de ce cred eu ca ar trebui sa fie. Si nu e ca si cum n-ar fi investitori mult mai grei in judet si populatie multa care are si o situatie materiala buna, teoretic ar fi loc de investitii turistice mult mai serioase, dar nu se prea grabesc sa apara (tot in oras se fac majoritatea investitiilor in turism, nu in judet).

Nu m-as duce (strict pentru obiectivele turistice) sa ma cazez pe banii mei nici in Piatra Neamt cum nu as veni nici in Cluj, ma astept sa mi se ofere mult mai mult ca sa fac asta. Pana la urma nici Brasovul singur, fara imprejurimi, nu m-ar convinge sa ma duc sa ma cazez acolo ... la Brasov te duci sa te cazezi in ideea ca ai in jur Rasnov, Bran, Sinaia, Busteni, daca ar fi sa merg strict pentru obiectivele turistice ale Brasovului eu unul nu m-as duce. De fapt nici nu am fost niciodata cazat in Brasov, de cate ori am fost in zona am fost cazat de fapt in Rasnov, Bran, Predeal, Sinaia, nu in Brasov (si de cele mai multe ori am ajuns tot cu treburi in zona sau in trecere spre altceva, nu neaparat ca turist, dar am incercat sa le imbin pe amandoua).

Probabil eu nu sunt nici un exemplu bun de turist potential, am devenit prea "pretentios" si vreau (prea) multe de la o destinatie, iar cum in aeroportul aflat la sub 10 minute de casa am 50+ destinatii la dispozitie, majoritatea cu bilete ieftine catre ele (iar granita de vest e si ea la un pic peste 2 ore), sigur ca a devenit prea usor sa merg in locuri mai interesante decat exista in Romania ... si am si resursele financiare necesare sa pot sa merg in fiecare luna printr-un city break daca imi doresc. Daca as fi constrans de buget, cu siguranta as fi mult mai orientat catre turismul intern. Si, sa fim seriosi, o cazare langa Lacul Bicaz cu vedere faina spre Ceahlau e de 3 ori mai ieftina decat la un lac de munte din Austria, iar masa la restaurant e si ea sub jumate. Deci economiile pe care le faci sunt semnificative ... devine decizia turistului daca e multumit cu ce activitati/panorame/obiective ii ofera Lacul Bicaz (sau Vidraru, Colibita, Belis, Tarnita, etc) pt 150 de euro cheltuiti pe zi de familie vs acel lac austriac pt 350 de euro cheltuiti pe zi de familie. Momentan eu prefer sa dau cei 200 de euro/zi extra ca sa primesc mai mult, dar astept cu interes momentul cand si Romania va oferi suficient de mult incat sa ma convinga sa o aleg si sa nu ajung sa ma cazez pe undeva doar cand sunt in zona cu alt motiv.

Inevitabil infrastructura turistica se va imbunatati (pentru ca e usor sa cresti cand vii de foarte jos), in timp va aparea si A8 care va face accesul pe autostrada dinspre vest mult mai usor, apoi vor aparea si turisti din afara tarii care vor prefera sa plateasca jumate fata de Austria la un lac de munte din Romania (cand va creste suficient infrastructura turistica si marketingul va fi si el la un nivel ok - vedeti cum a fost promovat Lacul Colibita, "marea de la munte" - desi nu ofera cine stie ce mare lucru in momentul de fata). Piatra Neamt va trebui sa-si caute o nisa pe care sa se dezvolte, cum si-a gasit Clujul in ultimii ani pe evenimente.

#33
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Despre cazare e subiectiv oarecum! Poți găsi pe booking.com ceva poate echivalent cu 4* și la un preț de 60€/ noapte, de ex:
https://www.booking.com/Share-NEZgJ50 ( Gallery Loft). Are 9,9 din 115 evaluări.
Mai sunt ceva pensiuni bine cotate și la intrarea în oraș și chiar în oraș.
Am fost în 27 de țări, m-am lămurit cu cazările, acum dacă vrei ceva decent, curat. cu o notă bună, sub 100€, în sudul Europei și sub 150-200€ în nordul Europei, nu găsești.

În afara orașului:




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yZClYWtoSpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nasty2, 31 July 2023 - 14:05.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postnasty2, on 31 iulie 2023 - 14:01, said:

Despre cazare e subiectiv oarecum! Poți găsi pe booking.com ceva poate echivalent cu 4* și la un preț de 60€/ noapte, de ex:
https://www.booking.com/Share-NEZgJ50 ( Gallery Loft). Are 9,9 din 115 evaluări.
Teoretic da, practic nu chiar ... majoritatea cazarilor de genul asta nu au mic dejun inclus. La noi asta e un motiv major sa nu rezervam cand mergem in concediu, nu vrem sa ne batem capul in fiecare dimineata unde vom lua micul dejun (iar booking are nota separata pentru micul dejun, asa ca stii si cam la ce sa te astepti). Plus alte chestii care tin de hoteluri, de exemplu la un hotel de 4 stele vei avea pe cineva la receptie la orice ora (deci si daca faci checkinul foarte tarziu sau checkout-ul foarte devreme va fi cineva), la o cazare privata de genul nu exista asa ceva. Si noi am folosit de destule ori apartamente in loc de hoteluri, a fost ok in general, dar in ultima vreme cam evitam apartamentele (doar daca nu gasim alta solutie mergem pe un apartament). Lenjeria de pat la hotel e calcata si apretata, la o cazare de genul de multe ori s-ar putea sa nu fie nici macar calcata (chiar daca e curata). Curatenia la hotel e zilnica, la apartamentele de genul de multe ori nu e. Un hotel serios de 4 stele pur si simplu are tot felul de standarde pe care le respecta pe care multe dintre cazarile aparent echivalente nu le respecta.

Edited by utopium, 31 July 2023 - 17:47.


#35
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Eu chiar mă feresc de a lua cu mic dejun ( nu zic că așa trebuie să facă toți) pt că am alt regim: kefir cu musli, semințe, fructe uscate și proaspete + o cafea bună, care nu ți-o oferă nici la 4* la micul dejun. Trebuie să o bei la bar!
La Piatra un mic dejun italian bun la Crosta ( brànzoaică + capucino).  Și alături la Dante au o cafea chiar mai bună!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dq0Z7HNOXgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postnasty2, on 01 august 2023 - 06:53, said:

Eu chiar mă feresc de a lua cu mic dejun ( nu zic că așa trebuie să facă toți) pt că am alt regim: kefir cu musli, semințe, fructe uscate și proaspete + o cafea bună, care nu ți-o oferă nici la 4* la micul dejun.
Kefir nu stiu (iaurt eventual - pentru mine nu e vreo diferenta notabila intre cele doua, nu sunt mare consumator), dar musli, seminte, fructe uscate si proaspete ai la majoritatea hotelurilor de 4 stele. Si cafea buna.

Eu merg des in locatii care au la micul dejun musli, seminte, fructe uscate si proaspete ... si nu mananc aproape niciodata Posted Image Nu ca nu mi-ar placea (acasa mananc destul de des), dar cand merg in concediu prefer la micul dejun ceva cald, omleta/bacon/etc, branzeturi/mezeluri/rosii, patiserii + un suc de portocale + un cappuccino. Fiica-mea isi mai ia musli si seminte ...

N-am nimic impotriva mersului la cafenea, dar micul dejun e altceva, mai ales cand ai si familie, nu poti sa-ti duci copilul la un croissant + ciocolata calda si sa-i zici ca ala e micul dejun.

Edited by utopium, 01 August 2023 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate