Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Despre rovinietă

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Am o întrebare: am rovinieta plătită pe un an de zile care urmează să intre în vigoare din 1 august. Până atunci azi sau mâine vreau să fac o deplasare urgentă în afara orașului. O cumpăr pe o săptămână de la o benzinărie. Nu se suprapun primele zile cu cele din cea deja plătită care urmează să între în vigoare? Dețin un autoturism categoria A. Precizez că nu am mai avut o rovinietă valabilă în ultima lună.

Edited by Mihai-Cosmin, 29 July 2023 - 06:44.


#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 04.12.2003
Cumpara linistit.

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
9. Am achitat mai multe roviniete pentru acelasi vehicul, cu perioade de valabilitate care se suprapun cel putin o zi. Cum procedez pentru a mi se restitui contravaloarea tarifului pentru care perioadele de valabilitate ale rovinietelor achizitionate se suprapun?
In aceasta situatie, contravaloarea aferenta perioadei de suprapunere a rovinietelor se returneaza in baza unei solicitari de restituire care se depune la C.N.A.I.R. - S.A. impreuna cu o copie a cartii de identitate sau a certificatului de inmatriculare a vehiculului, ce va purta inscrisul "conform cu originalul", semnatura si, dupa caz, stampila utilizatorului.
Suma ce se va returna, va fi calculata in functie de perioada de suprapunere a valabilitatii, mai putin comisioanele bancare si cele cuvenite distribuitorilor si va fi returnata in termen de 30 de zile lucratoare de la data primirii solicitarii.

https://www.roviniet...ebari-frecvente

Edited by Maryus89, 29 July 2023 - 06:53.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,385
  • Înscris: 01.12.2001
La 15 lei cat e pt 7 zile, nu are rost sa te chinui sa recuperezi 10 lei pt 5 zile de suprapunere.
Sau verifici lista camerelor fixe
https://www.roviniet...ovinieta-si-rca
:)

Nu exista o zi pt autoturisme.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMaryus89, on 29 iulie 2023 - 06:53, said:

9. Am achitat mai multe roviniete pentru acelasi vehicul, cu perioade de valabilitate care se suprapun cel putin o zi. Cum procedez pentru a mi se restitui contravaloarea tarifului pentru care perioadele de valabilitate ale rovinietelor achizitionate se suprapun?
In aceasta situatie, contravaloarea aferenta perioadei de suprapunere a rovinietelor se returneaza in baza unei solicitari de restituire care se depune la C.N.A.I.R. - S.A. impreuna cu o copie a cartii de identitate sau a certificatului de inmatriculare a vehiculului, ce va purta inscrisul "conform cu originalul", semnatura si, dupa caz, stampila utilizatorului.
Suma ce se va returna, va fi calculata in functie de perioada de suprapunere a valabilitatii, mai putin comisioanele bancare si cele cuvenite distribuitorilor si va fi returnata in termen de 30 de zile lucratoare de la data primirii solicitarii.

https://www.roviniet...ebari-frecvente

Cel mai simplu este sa mergi la un semafor cu trafic mare sa cersesti pana cand iti acoperi paguba.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Posted Image Posted Image Posted Image  asta e metoda aurolaca sau trumpista?

#7
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMaryus89, on 29 iulie 2023 - 06:53, said:

Suma ce se va returna, va fi calculata in functie de perioada de suprapunere a valabilitatii, mai putin comisioanele bancare si cele cuvenite distribuitorilor si va fi returnata in termen de 30 de zile lucratoare de la data primirii solicitarii. https://www.roviniet...ebari-frecvente

View Postdorin_2k, on 29 iulie 2023 - 07:38, said:

La 15 lei cat e pt 7 zile, nu are rost sa te chinui sa recuperezi 10 lei pt 5 zile de suprapunere. Sau verifici lista camerelor fixe https://www.roviniet...ovinieta-si-rca :) Nu exista o zi pt autoturisme.
Nu prea exista predictibilitate cu privire la recuperarea diferentei.
Clientul nu are acces sa stie ce comisione bancare au agreat ei sa plateasca si mai ales nu are acces sa stie ce comisioane dau distribuitorilor.
In cazul taxei pe 7 zile, daca acele comisioane pe care nu ai cum sa le cunosti ajung sa fie cat jumatate din taxa inseamna ca daca vreau sa recuperez banii pe 3 zile nu numai ca nu imi vor da bani, dar imi vor cere bani sub pretextul ca sunt comisioanele mai mari decat valoarea celor 3 zile ce trebuie sa le recuperez?

#8
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostTsunamii, on 29 iulie 2023 - 08:29, said:


Cel mai simplu este sa mergi la un semafor cu trafic mare sa cersesti pana cand iti acoperi paguba.
Nu se consideră pagubă.
Se consideră donație, sau coji de semințe în comparație cu prețul vignetei la vecinii unguri.
Azi dimineață am plătit 81 lei pentru 10 zile. La benzinărie MOL, adică aprox 17 euro.
Iar la austrieci e 9,90 euro pentru aceeași perioadă!

#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
se poate recupera, dar procedura e atat de anevoioasa ca o sa renunti
mai demult ptr masini vandute/casate trebuia sa trimiti prin posta o cerere, cateva copii de pe actele masinii si abia apoi iti returnau banii

nu merita sa toti atat timp si nervi sa recuperezi 10-15 lei. cum a zis cineva mai sus, mai bine te duci la semaform si cersesti, ca scoti mai multi bani
iar daca mai speli si parbrize deja s-ar putea sa iti vina sa renunti la job-ul tau actual si sa iti schimbi meseria in spalator de geamuri :D :D :D

asta sa iti fie invatare de minte: pe viitor cand iei roviniete, intotdeauna sa le iei incat sa se lege una de alta, adica sa ai continuitate, ca niciodata nu se stie cand ai nevoie sa pleci cu masina si ajungi sa platesti mai mult pe cateva zile decat acele zile in care nu ai circulat cu masina. si la 140 lei/an cateva zile cand nu circuli cu masina inseamna sub 0.5 lei/zi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate