Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cumpărați cu încredere de la "țărani"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Pietarii(90%) nu sunt taranii care veneau acum 15-20 de ani la piata. Nici macar producatorii cinstiti de altadata, de langa orase, nu mai sunt. La mine in zona la producatori le zicea "bulgari" sau "cepari", multi sunt lipoveni. Cu asta se ocupau. Acum 15ani...Aveau rosii cu gust. Era un mos de la care luam direct de pe camp, mai vine si acum la piata(cu rosii de alea mici si bune, moi, zemoase) dar cam greu ca are vreo 80 de ani.

Vreti rosii? puneti rasaduri. waaaiiii ce gust au rosiile care au crescut in gradina, la soare fara solar. Doar ca se fac la inceput de august nu in iunie cum ar vrea unii colegi de forum.

#38
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ca sa iei rosii bune de la tarani, trebuiesc doua conditii indeplinite.
1. Sa fie taran cine le vinde
2. Rosiile sa fie urate, chinuite, sa para ca s-au batut pe viata si pe moarte pt ultima picatura de apa. Crapata intr-o parte, un pic verde in alta parte. Fix ce nu s-ar vinde niciodata.

Este valabil in general la cam toate legumele, vegetalele, etc.
Cu cat a fost culeasa intr-o perioada de stres maxim pt acea planta, cu atat este mai buna dpdv al sanatatii. Al ochilor, nu.

#39
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,006
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am citit azi pe net că în Piață se vând ouă de la Profi, drept ouă de țară.

#40
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Nu mai merg cumpărate mărfuri de la supermarcheturi, că lăcomia ăstora a ridicat prețurile la nivel de speculă. Doar pentru cei cu magazinele de cartier mai merge vrăjeala asta.

#41
loremnatura

loremnatura

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2022

View Postvictor29cr, on 24 iulie 2023 - 18:51, said:

Ca sa iei rosii bune de la tarani, trebuiesc doua conditii indeplinite.
1. Sa fie taran cine le vinde
2. Rosiile sa fie urate, chinuite, sa para ca s-au batut pe viata si pe moarte pt ultima picatura de apa. Crapata intr-o parte, un pic verde in alta parte. Fix ce nu s-ar vinde niciodata.

Este valabil in general la cam toate legumele, vegetalele, etc.
Cu cat a fost culeasa intr-o perioada de stres maxim pt acea planta, cu atat este mai buna dpdv al sanatatii. Al ochilor, nu.

Chiar ești sigur ca toate roșiile cultivate de țărani sunt ecologice, bio sau cum dracu se numesc, si urate?
Cred ca lumea vrea rosii crescute ecologic pe gratis? si-a pus cineva intrebarea daca ar plati pe un kg eco , bio de 5 -6 ori mai mult ca si pe unul convențional?
Ai manca un mar sau pruna cu viermi doar ca esti adeptul 0 chimicale? Sau ai risca sa nu dai cu substante gungicide intr-o livada de 50 de hectare de mar si sa le peirzi pe toate intr-un an doar doar vei vinde la toamna o suta doua de kg de mere bio? Daca e așa trimite-mi la toamna un mesaj si te invit sa-ti vând mere cu 25-30 de lei kg.

#42
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai, ma cam minunez de ce citesc... Ca au nu stiu ce pete portocalii, ca au alb inauntru, ca au...
Ati plantat macar o data in viata o rosie? Cum ati facut? Ati bagat rasadul in pamant si ati asteptat sa mancati? Dar nu s-a facut...
Cati dintre voi stiu cu adevarat ce inseamna legumicultura?
Nu e nimic rau sa nu sti sa deosebesti soiurile de rosii. Nu e nimic rau sa nu sti ca orice plantezi trebuie sa ingrijesti, stropesti, copilesti, prasesti etc. Nu e rau sa nu sti.
Dar nu va laudati cu nestiinta voastra!

Edited by adip1962, 24 July 2023 - 20:08.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbenis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani" de la stadion (Timișoara).Ca să nu mai iau țeapă, am mers la un cuplu mai în etate și i-am rugat să mă lase să tai una. Era verde crud la mijloc. Omul mi-a "mulțumit" pentru descoperire cu o înjurătură și o amenințare că-mi va rupe picioarele dacă mai trec pe acolo.
Așadar luați de la mafio, pardon, "țărani" marfă bio. Merită.

Voi mai aveți încredere în piețe? Zilele astea la București un vlogger care a filmat în toată lumea a filmat și în București în piață. Tot amenințări și înjurături a primit.
lol.. fain. Soacra-mea a dat 100 de lei pe o lada de rosii, aprox 10 kile.. nu stiu daca erau 10 rosii acolo, imense, delicioase, aromate cum aveam si noi acum 20 de ani cand puneam la noi in gradina. Dar, omu a venit cu ele acasa, culese din gradina lui, il stie de la alte cunostinte.
Din parcari , de pe marginea drumului e de evitat.

#44
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007

View PostManasu, on 24 iulie 2023 - 18:08, said:

Ce-am observat la rosiile din piata: in perioada de la inceputul verii, cand costau in jur de 10 lei kg erau bune, gustoase. Acum, cand sunt mult mai ieftine, in piata sunt mai mult rosii lemnoase" necoapte, cu niste pete portocalii in partea superioara. Le forteaza si acum, sau ce?

si acum se gasesc rosii bune, trebuie doar sa fii atent.
rosiile se fac lemnoase cand stau mult in piata, dar, dupa aspect iti dai seama daca e proaspata sau nu.

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbai3tzash, on 24 iulie 2023 - 15:11, said:

Daca esti de la tara nu inseamna automat ca faci rosia buna.
Daca esti mic fermier, posibil sa le ingrijesti mai mult ca nu ai multe hectare. Dar cand esti deja mare fermier, exista tentatia sa bagi si chimicale sau cine stie ce sa faci ca sa iasa productia buna.

Vad legumele, dupa ce ajung acasa si vad ca sunt bune, cumpar si a doua oara. Dar nu am incredere automat. Increderea se castiga macar cu o achizitie.
nu are nici o treaba. Bisnitarii aia incearca sa profite de pretul mare, culegand din sera rosiile inainte sa fie coapte, ca la banane. In scurt timp se coc si rosiile crescute in aer liber si cand intra si alea pe piata, preturile scad. Asta este explicatia mea pentru situatia initiatorului care a nimerit rosii crude in miez.  

Sunt gospodari la tara care au surplus, si mai vand din ce pot: gaini, oua, rosii, legume. Alea in principal sunt pentru ei, au tot interesul sa fie bune.
Cine face pentru bani nu pentru masa lui de acasa, vezi marfa din piata.

View Poststrongsss, on 24 iulie 2023 - 20:19, said:

, dupa aspect iti dai seama daca e proaspata sau nu.
degeaba, pe smecheria cu aspectul se bazeaza toti ca sa isi vanda marfa. Niste rosii cinstite, in gramada mare se simte mirosul de rosii de la un metru. Nu-mi explic de ce exista si rosii fara miros, fara gust.

#46
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,756
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbenis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani" de la ...
...

Pai vezi, daca luai de la tarani era alta treaba.
Tu ai preferat sa iei de la niste "tarani"... Aia e, ghinion, dar este / ar trebui sa fie o buna invatatura de minte!

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMindArchitect, on 24 iulie 2023 - 16:49, said:

Lubenitele trebuie rotite sa nu se faca urate, cu semne de la pamant.
Oricum nu ai cum sa ai lubenite perfecte din camp.
Le mai incioaca ciorile, mai pica grindina.

Pe vremuri se insemnau, se facea un semn pe ele sa nu fie furate.
Acum naiba le mai fura ca nu mai cultiva nimenea dar cumva in toate pietele din Romania sunt Lubenite de Dabuleni.
de cativa ani nu mai am nici o tragere de inima dupa lubenita. In copilarie era fructul meu preferat. Si abea in august apareau in piata. Acuma se zice ca in august "e sfarsit de sezon".
Nu a fost o data sa-mi para rau ca am luat lubenita in anii recenti. Toate imi pica rau, imi vine in sus de la ea, baloneaza, provoaca indigestie, ca sa nu mai zic de gust.. nici o treaba cu alea vechi, cum aveam pe vremuri soiul ala verde inchis, rotunde, iar miezul era rosu aprins sau galben. Acuma toate sunt din seminte importate, facute ca sa fie.

#48
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
La engros unde descarca tir-urile turcesti stau la coada taranii cinstiti care vand la poarta produsele lor din curte.

Cumpara cu un un Leu si vand cu doi Lei indiferent de anotimp.

Afacere curata.

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,213
  • Înscris: 15.05.2008
Chiar in seara asta am papat o tomata lacrima fecioarei,din gradina mea,intretinuta cu amatorism din partea mea.
Ce tot blamati atata oamenii,astia nu au bani de atatea tratamente cat se face pt acele produse din market,la alea nu trece saptamana fara vreo 2-3 tratamente.
Voi la locu de munca sunteti cinstiti 100%?

Edited by ceanu1980, 24 July 2023 - 21:12.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadip1962, on 24 iulie 2023 - 20:06, said:

Mai, ma cam minunez de ce citesc... Ca au nu stiu ce pete portocalii, ca au alb inauntru, ca au...
Ati plantat macar o data in viata o rosie? Cum ati facut? Ati bagat rasadul in pamant si ati asteptat sa mancati? Dar nu s-a facut...
Cati dintre voi stiu cu adevarat ce inseamna legumicultura?
Nu e nimic rau sa nu sti sa deosebesti soiurile de rosii. Nu e nimic rau sa nu sti ca orice plantezi trebuie sa ingrijesti, stropesti, copilesti, prasesti etc. Nu e rau sa nu sti.
Dar nu va laudati cu nestiinta voastra!
an pandemie am plantat din seminte niste rosii, pana s-au facut rasaduri, pana le-am plantat.. apoi am luat de pasti un iepuras, si le-a halit pe toate.. un rasad a facut niste rosii cat gloantele, prin septembrie, crescuse prin compost.
E greu sa cresti o rosie. Nu-mi inchipui prin ce eforturi trec cei care cresc plante interzise la bec prin poduri si beciuri, sa fumeze si ei o amarata de tigara.

#51
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 25.11.2004
Sau le cultivi, daca ai unde. Plantezi, sapi, uzi, legi, sapi, copilesti,uzi, sapi, uzi, culegi. Si nici asa nu te bazezi pe productie, soarele le paleste, ganganiile ataca....Dar sunt gustoase...

Attached Files


Edited by istratei, 24 July 2023 - 22:38.


#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostZuckerwatte, on 24 iulie 2023 - 16:46, said:

Dupa cele citite mi-as baga substanta in taranii respectivi. Io cumpar unele lucruri de la turci. Spre exemplu un pepene/lubenita, sau cum ii mai ziceti voi, un filet de vita, masline...si ceapa italiana. Probabil n-as fi cumparat asa ceva, daca nu mi-ar fi atras atentia "cipolle di Tropea". Am probat in Calabria anul asta  dupa ce prin anii anteriori am ignorat-o consecvent. Este altceva decit orice fel de ceapa de orice fel de alte proveniente am probat pina atunci.


Comparabil cu ceapa de Tropea e si aia de Roscoff, din Bretania. Eu in afara astora doua nu am gasit ceva asemanator.

View Postadip1962, on 24 iulie 2023 - 16:51, said:

Afinele de munte sunt mici ceva de genul 5-7 mm diametrul boabei. Este greu sa le culegi. Daca-s mai mari de genul peste 1 cm diametru sunt de cultura. Nu-s rele nici ele, dar nu au savoarea celor de la munte. Iar afinatele au gusturi complet diferite...


Cred ca voi confundati afinele salbatice si alea clasice, sunt doua chestii diferite. Unele sunt roz - rosii in interior, alealalte au culoarea miezului de para.

Cred ca la alea rosii li se spune mirtillo in italiana, pe alealalte le stiu de afine sau heidelbeere in germana.

#53
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,177
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgiuliani, on 24 iulie 2023 - 23:07, said:



Cred ca la alea rosii li se spune mirtillo in italiana, pe alealalte le stiu de afine sau heidelbeere in germana.

Aici la toate comercial le zice mirtillo, cum in Romania le zice afine.  Dar e diferenta mare intre cele autohtone Europene salbatice mici si cele de cultura, care sunt varietati americane sau varietati americane mixate cu cele locale.

#54
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017
Sincer nu prea merita sa mergi in piata. Mersi in Carefour si iei aceeasi calitate, cu aceeasi cantitate de pesticide sau fungicide sau cu ce naiba le stropesc. Nu prea are sens sa mai cauti prin piete.... Numai precupeti, mafioti, nenorociti.....  Le urez moarte rapida, in concordanta cu moartea pe care o pun ei pe taraba zilnic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate