Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cumpărați cu încredere de la "țărani"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Am zis să iau roșii de la "țărani" de la stadion (Timișoara).Ca să nu mai iau țeapă, am mers la un cuplu mai în etate și i-am rugat să mă lase să tai una. Era verde crud la mijloc. Omul mi-a "mulțumit" pentru descoperire cu o înjurătură și o amenințare că-mi va rupe picioarele dacă mai trec pe acolo.
Așadar luați de la mafio, pardon, "țărani" marfă bio. Merită.

Voi mai aveți încredere în piețe? Zilele astea la București un vlogger care a filmat în toată lumea a filmat și în București în piață. Tot amenințări și înjurături a primit.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Daca esti de la tara nu inseamna automat ca faci rosia buna.
Daca esti mic fermier, posibil sa le ingrijesti mai mult ca nu ai multe hectare. Dar cand esti deja mare fermier, exista tentatia sa bagi si chimicale sau cine stie ce sa faci ca sa iasa productia buna.

Vad legumele, dupa ce ajung acasa si vad ca sunt bune, cumpar si a doua oara. Dar nu am incredere automat. Increderea se castiga macar cu o achizitie.

#3
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Aia is precupeți,sau cei care dețin terenuri in jurul orașelor si cauta sa se îmbogățească cu munca putina!La buzau cei de la statiunea de cercetare legumicola au oferit rasad de rosie romaneasca gratis celor care detin solare si nu au  luat!Nu se fac repede si usor!

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 04.10.2007
Cunosc caz tot in Timisoara.... producator, venit cu capsuni din nordul tarii (Baia Mare) in Timisoara...

Pe vremea aia capsiunile erau in jur de 15 RON/kg, asta le-a pus la 10 RON/kg sa scape repede de ele... imediat au inceput sa apara samsarii cu amenintari, ca il bat, ca ii rup picioarele ca strica piata.... apoi i-au facut reclamatie la politie... samsarii sunt mana in mana cu politia, l-au facut pe ala sa plece din piata.

Edited by mirel3003, 24 July 2023 - 15:14.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca in piata 70% sunt samsari. Poate si mai mult. Taranul nu are timp de mers la piata sa vanda, ala munceste pamantul. In cel mai bun caz, are familie mare si isi trimite o ruda in piata. Dar cred ca sunt rare situatiile astea, ca doar nu au rude sa trimita in toate pietele.

Edited by bai3tzash, 24 July 2023 - 15:15.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 04.10.2007
Timisoara are una din cele mai scumpe piete din tara...

#7
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 benis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani" de la stadion (Timișoara).Ca să nu mai iau țeapă, am mers la un cuplu mai în etate și i-am rugat să mă lase să tai una. Era verde crud la mijloc. Omul mi-a "mulțumit" pentru descoperire cu o înjurătură și o amenințare că-mi va rupe picioarele dacă mai trec pe acolo.
Așadar luați de la mafio, pardon, "țărani" marfă bio. Merită.

Voi mai aveți încredere în piețe? Zilele astea la București un vlogger care a filmat în toată lumea a filmat și în București în piață. Tot amenințări și înjurături a primit.
La MEGA sau la LIDL te lasa sa tai rosia in doua sa vezi tu miezul? Taranii nu stau in oras, stau la tara. Daca vrei rosii de la tara mergi in sate si vezi cine vinde rosii sau altceva la poarta. Si in piete se gasesc rosii de tara, trebuie doar sa cauti. Hai sa facem diferenta intre comercianti si producatori. In general taranul care munceste pamantul toata ziua nu are timp sa mearga cu marfa in oras, o vinde la poarta. Doar familiile mari cu mai multi membri activi mai vin in piete.

#8
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 benis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani" de la stadion (Timișoara).Ca să nu mai iau țeapă, am mers la un cuplu mai în etate și i-am rugat să mă lase să tai una. Era verde crud la mijloc. Omul mi-a "mulțumit" pentru descoperire cu o înjurătură și o amenințare că-mi va rupe picioarele dacă mai trec pe acolo.
Așadar luați de la mafio, pardon, "țărani" marfă bio. Merită.

Voi mai aveți încredere în piețe? Zilele astea la București un vlogger care a filmat în toată lumea a filmat și în București în piață. Tot amenințări și înjurături a primit.
la Parcul Moghioros idem ca tine Sambata. Si-a luat sut in cur si injuraturi de la taran un tanar care tot asa isi taiase rosia romaneasca in doua sa vada cum este in interior.
Recomand hipermarketurile, evitati taranii cu marfa scumpa, nici nu va lasa pe voi sa alegeti, au marfa frumoasa pe taraba de ochii lumii, dar la client sa puna alea mici, nefacute,moi si vandute la pret mare. S-a gasit hotzu cu prostu !

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,672
  • Înscris: 16.03.2007
nu te astepta la calitate de la rosiile din piete. dau astia cu chimicale mai rau ca aia in supermaketuri, aia mai au o limita. dar astia cum ii taie capu si calculeaza ei dozajul cu alea 4 clase.
in fiecare an sunt reportaje cand se analizeaza pesticidele din ele. prin mai gasisera astia concentratii de 8 ori mai mari decat limita maxima. fraerii credeau ca mananca sanatos, bio, dar ei erau plini de pesticide :lol:

Edited by laffin, 24 July 2023 - 15:22.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 P-I-G, on 24 iulie 2023 - 15:16, said:

La MEGA sau la LIDL te lasa sa tai rosia in doua sa vezi tu miezul?

Nu știu cum e la Mega însă la Lidl roșiile Roma ce le iau eu niciodată nu s-a întâmplat să fie crude la interior și eu să trebuiască să arunc jumătate la gunoi. În trecut, ziceai că acesta ar fi avantajul în piață, te duci, vezi, guști, compari. Dar nu mai ai cu cine, acolo vinde în mare parte doar sifilisul societății. Nu vă lăsați păcăliți că ar fi oameni în vârstă, cinstiți.

Edited by benis, 24 July 2023 - 15:21.


#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
La Mega am patit cam in urma cu 2 luni sa iau rosii si sa fie crescute semintele in interior. Adica clasicele rosii umflate cu chimicale, sa creasca repede. Asa repede, ca in interior si semintele erau germinate. Chiar era reclama la TV la Mega Image zilele alea si se laudau cu rosiile romanesti. Da, buna lauda!

Edited by bai3tzash, 24 July 2023 - 15:23.


#12
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Nici cei care vand la poarta in zona mea nu mai sunt ce-au fost odata. Acum produc pe 10m2 si vand din primavara pana toamna tarziu. Dar la ei in solar cresc doar buruieni. Piata de en-gross e baza productiei lor. Foarte putini mai produc legumele lor. Si cei care produc chimizeaza in exces. La mine in zona e o adevarata piata neagra prin targuri de biostimulatori, ingrasaminte, insecticide...etc aduse din Ukraina. Pe care ,,taranii" le folosesc ,,dupa ureche" . Mai mare incredere as avea sa cumpar de la supermarket. Acolo poate mai exista un pic de control al chimicalelor.

#13
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 benis, on 24 iulie 2023 - 15:20, said:

Nu știu cum e la Mega însă la Lidl roșiile Roma ce le iau eu niciodată nu s-a întâmplat să fie crude la interior și eu să trebuiască să arunc jumătate la gunoi. În trecut, ziceai că acesta ar fi avantajul în piață, te duci, vezi, guști, compari. Dar nu mai ai cu cine, acolo vinde în mare parte doar sifilisul societății. Nu vă lăsați păcăliți că ar fi oameni în vârstă, cinstiți.
am cumparat eu din piata de la un om care nu vindea decat rosii. La intrebarea daca sunt coapte, bune, cum trebuie, omul a luat o rosie si a rupt rosia in doua in fata mea. Am luat doua kg si sunt asa cum trebuie. Ce vreau sa spun? Incearca sa cumperi de la cei care vand doar putine produse si care nu arata ca la expozitie. Fructele si legumele nu sunt si nu trebuie sa fie perfecte, natura in sine nu e perfecta. Eu cumpar doar de la aia care vand putine produse ( ca si sortimentatie). Cumpar rosii pana ies cele din gradina pe care le-am pus mai tarziu anul asta. Eu inca mai am incredere in produsele taranesti autentice.

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.12.2019

 benis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani"
Eu am văr „țăran pursânge” care trăiește din grădinărit. Când merg în vizită la el îmi place să mănânc roșii culese de mine direct din vrej. Nu știu de ce dar mă lasă să mănânc doar din cele puse într-o anumită parte a grădinii.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 P-I-G, on 24 iulie 2023 - 15:28, said:

am cumparat eu din piata de la un om care nu vindea decat rosii. La intrebarea daca sunt coapte, bune, cum trebuie, omul a luat o rosie si a rupt rosia in doua in fata mea. Am luat doua kg si sunt asa cum trebuie. Ce vreau sa spun? Incearca sa cumperi de la cei care vand doar putine produse si care nu arata ca la expozitie. Fructele si legumele nu sunt si nu trebuie sa fie perfecte, natura in sine nu e perfecta. Eu cumpar doar de la aia care vand putine produse ( ca si sortimentatie). Cumpar rosii pana ies cele din gradina pe care le-am pus mai tarziu anul asta. Eu inca mai am incredere in produsele taranesti autentice.
Posibil, nu zic nu însă eu pur și simplu nu mai am stomac pentru asta. Indivizii de care vorbesc păreau a fi exact în tiparul menționat de tine.

Edited by benis, 24 July 2023 - 15:33.


#16
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021

 benis, on 24 iulie 2023 - 15:05, said:

Am zis să iau roșii de la "țărani" de la stadion (Timișoara).Ca să nu mai iau țeapă, am mers la un cuplu mai în etate și i-am rugat să mă lase să tai una. Era verde crud la mijloc. Omul mi-a "mulțumit" pentru descoperire cu o înjurătură și o amenințare că-mi va rupe picioarele dacă mai trec pe acolo.
Așadar luați de la mafio, pardon, "țărani" marfă bio. Merită.

Voi mai aveți încredere în piețe? Zilele astea la București un vlogger care a filmat în toată lumea a filmat și în București în piață. Tot amenințări și înjurături a primit.
Ai vreun link youtube cu vblogerul de care vorbesti?

La mine la tara se cultivau lubenite, nu au vreo legatura cu porcariile astea din comert. Lubenitele de la tara nu erau cu coaja groasa.

Cel mai bine cumperi de la supermarket taiata pe din doua, ca am citit anul trecut un subiect al cuiva care a cumparat o lubenita si era verde, de la supermarket, si a incercat sa isi recupereze bani.

Este ciudat cu lubenitele, teoretic le poti ciocani, poti apasa pe ele si trosnesc, poti face dop dar daca stie ala sa faca dopul bine... o cumperi palita cand o dai pe din doua.

Nu cred ca se mai gasesc lubenite adevarate in comert, Dabuleni nu este asa de mare sa vanda astia in toata tara.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,775
  • Înscris: 30.10.2003
Cel mai bine e sa va inscrieti la un program de genul "cosul cu legume".  Asa sustineti producatorii locali si sunteti cat de cat siguri de calitatea produselor. De obicei afacerile astea merg pe Facebook si daca e vreo problema se afla imediat. Producatorul nu-si permita sa faca smecherii.

Edited by Bursul, 24 July 2023 - 15:41.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 MindArchitect, on 24 iulie 2023 - 15:32, said:

Ai vreun link youtube cu vblogerul de care vorbesti?

La mine la tara se cultivau lubenite, nu au vreo legatura cu porcariile astea din comert. Lubenitele de la tara nu erau cu coaja groasa.

Cel mai bine cumperi de la supermarket taiata pe din doua, ca am citit anul trecut un subiect al cuiva care a cumparat o lubenita si era verde, de la supermarket, si a incercat sa isi recupereze bani.

Este ciudat cu lubenitele, teoretic le poti ciocani, poti apasa pe ele si trosnesc, poti face dop dar daca stie ala sa faca dopul bine... o cumperi palita cand o dai pe din doua.

Nu cred ca se mai gasesc lubenite adevarate in comert, Dabuleni nu este asa de mare sa vanda astia in toata tara.
Nu, din păcate nu mai știu cum să îl caut. Dacă îmi aduc aminte, revin. Da, lubenițe se găsesc în piață bune, eu personal nu mai pot consuma că am probleme cu zahărul însă cred că sunt unele dintre puținele lucruri ce merită luate din piață.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate