Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Problema aranjare cablu de date

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 02.02.2011
Salut,

Am renovat un apartament de 3 camere și am tras niște cabluri de date prin copex , cablu CAT6A (cel portocaliu) ca am zis ca na, dacă bag net din ăla mare sa poată duce viteze mari.

Toate bune și frumoase pana am chemat echipa de la rds sa vina sa bage net și tv.
Voiam sa bag router in sufragerie și de acolo sa plece cu net in cele 2 camere unde aveam priza net (priza modulara de la Novoelite)
Cu ceva vreme dinainte am sunat la call center și am întrebat dacă băieții de pe teren vin cu mufe, cabluri și tot ce trebuie dacă am bagat CAT6A, doamna mi-a zis ca e totul in regula și ca băieții au tot ce trebuie.

Când au venit băieții mi-au spus ca nu au așa ceva și ca as fi primul care pun astfel de cablu. Ei au zis ca nu au mufe… și m-au lăsat aproape nerezolvat (au legat fibra optica, tv, router etc)

Atașez doua poze:
https://postimg.cc/gallery/tbH4qVY

In prima poza arat cablu portocaliu care ar trebui sa între in router.

In a doua poza voiam sa pun ceva care sa treacă netul de la router spre cele 2 camere. Cablu ăla unde țin in mâna e cel din sufragerie iar celelalte doua sunt dinspre camere.

Ce se poate face in acest caz? Cum rezolv problema?

Cum rezolv problema și din a doua poza? Sa trimit net mai departe către cele 2 camere ?

Edited by Sonic3R, 23 July 2023 - 19:33.


#2
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Iti iei ceva mufe ca astea https://conectica.ro...wcB#prettyPhoto, si rezolvi problema

#3
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 02.02.2011
Bun și pentru a doua poza cum fac “sa treacă netul” de la cablu din sufragerie spre cele doua camere ?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
gasesti si mufe  mai ieftine. ai grija sa respecti codul culorilor, nu  legi firele la intamplare!

Quote

Bun și pentru a doua poza cum fac “sa treacă netul” de la cablu din sufragerie spre cele doua camere ?
pui la capatul cablului mufe si foloseti un adaptor ca acesta.
cred ca le poti si lega (dezizolezi, cureti de eventuale oxizi, rasucesti, izolezi) dar cel mai bine este cu mufa si adaptor.
tot la fel, ai grija la culori!

Edited by strongsss, 23 July 2023 - 19:49.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Ia-ți mufe și clește de sertizat din Dedeman.
Și faci exact ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9vQlVJe3QY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Când am făcut upgrade de la 100 la 300Mbps aveam o mufă dusă, și mi-au schimbat-o cei de la Digi.
Probabil că acum lucrând doar cu fibră nu mai cară după ei mufe, clește de sertizat, tester, etc.

Edited by Valy_User, 23 July 2023 - 19:56.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Pare o doza montata sus. Nu se face ca la reteaua electrica cu doza de conexiuni. Se trag dintr-o singura bucata de la o priza la cealalta. Toate firele se vor intalni la prizele ethernet de langa router. In aceasta situatie nu-ti mai ramane decat sa le mufezi si sa le conectezi la un switch cu 5 porturi. O sa mai tragi un fir pentru alimentarea switch-ului.Il iei pe cel mai mic in carcasa metalica.

Edited by Leo2006, 23 July 2023 - 20:24.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Ăștia de la Digi mi-au făcut o înăditură cu așa ceva și merge bine de peste 5 ani.
Deși acolo probabil că vine cu un cablu și trebuie să plece cu două, trebuie neapărat switch.

Edited by Valy_User, 23 July 2023 - 20:25.


#8
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

 ZamrA, on 23 iulie 2023 - 19:27, said:

Iti iei ceva mufe ca astea https://conectica.ro...wcB#prettyPhoto, si rezolvi problema
Da, siiiiigur....., o sa fie o placere deosebita sa stringi de mina mufa aia pe un cablu care trebuie sertizat in priza sau in patch-panel.



 Sonic3R, on 23 iulie 2023 - 19:32, said:

Bun și pentru a doua poza cum fac “sa treacă netul” de la cablu din sufragerie spre cele doua camere ?

Ca sa "dai net" pe firele care iti merg in cele doua camere iti trebuie switch cu cel putin 3 porturi acolo in poza 2.

Cel mai bine ar fi sa fie un switch care poate fi alimentat PoE fiindca altfel ai sa ai de rezolvat si problema "Cum alimentez cu curent switch-ul ?"

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Problema e si de mufe, dar nu aceea e cea mai mare.

Ce ai primit de la RDS are un singur port RJ45 activ, cel marcat ‘GE’, deci cablat nu poti conecta la el decat un singur device. Iti mai trebuie macar un switch daca nu (preferabil fiindca ai control asupra lui, si ceri sa iti treaca ONT-ul in mod bridge) un router. Unde il pui? Pe de o parte intr-un port al lui trebuie conectat cablul care vine la ‘GE’, deci ar fi de preferat sa fie pe langa ONT. Insa tot in el trebuie sa vina si cablurile ce pleaca spre calculatoarele tale. Am inteles ca toata instalatia e in sufragerie, deci poti trage direct un cablu catre PC/laptop din sufragerie. Insa in acest caz ar trebui ca tot din sufragerie, de la switch, sa plece cablurile catre celelalte doua camere. Dar catre celelalte doua camere firele vin acum in acea doza. Unde este amplasata doza? Si fiindca acolo se intalnesc firele, acolo ar fi cel mai bine sa pui switch-ul. Dar daca il pui acolo, mai intai e problema de spatiu si disponibilitatea alimentarii, mai apoi nu ai destule fire intre sufragerie si doza: tu ai unul dar iti trebuiau doua, unul ONT<->switch si unul switch <-> PC din sufragerie. Cine a gandit aranjamentul cu firele l-a gandit prost…

Edited by sags, 23 July 2023 - 20:29.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
treci nene la nivelul următor
îți cumperi un router wifi meseriaș
rogi rds-ul să-ți facă routerul lor „bridge”
apoi vei avea net în toată casa la cel puțin 300mbs
(cu meshul de la rds te apropii de 900..., și costă 3 lei/lună :o )

de ce tot vă cramponați în trecut nu știu... :(

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

 cralin, on 23 iulie 2023 - 20:24, said:

Da, siiiiigur....., o sa fie o placere deosebita sa stringi de mina mufa aia pe un cablu care trebuie sertizat in priza sau in patch-panel.
Un clește de sertizat e vreo 30 de lei, nu e așa scump.

#12
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 gushpi, on 23 iulie 2023 - 20:26, said:

treci nene la nivelul următor
îți cumperi un router wifi meseriaș
rogi rds-ul să-ți facă routerul lor „bridge”
apoi vei avea net în toată casa la cel puțin 300mbs
(cu meshul de la rds te apropii de 900..., și costă 3 lei/lună :o )

de ce tot vă cramponați în trecut nu știu... :(
da, ai like de la mine.
mufele au prostul obicei sa mai se strice,idem si cablurile sa se deterioreze
si te miri peste o anumita vreme ca pica netul la desktop , laptop :P
Acum in 2023 este era Wifi si a Bluetooth. Nu prea se mai folosesc cabluri de date
inclusiv imprimantele se folosesc in retea prin wifi instalate , in birou la sedii de firme.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am un fix cu cablurile.
Unde poți să tragi un cablu este păcat să te folosești de Wireless.Posted Image
Deși am observat că cam ăsta este trendul, mie nu prea îmi place. Nu vei obține niciodată stabilitatea unui cablu cu ceva wireless.
Mă uit și acum la avântul pe care îl au perifericele wireless, pe care eu personal le detest.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Tineti minte ce va spun: exista fire si improvizatii!

 gushpi, on 23 iulie 2023 - 20:26, said:

treci nene la nivelul următor
îți cumperi un router wifi meseriaș

Quote

Voiam sa bag router in sufragerie și de acolo sa plece cu net in cele 2 camere unde aveam priza net (priza modulara de la Novoelite)

Pai omul a zis ca vrea router, numai ca il vrea in sufragerie.
A tras si niste cabluri, dar, se pare, nu s-a sfatuit cu nimeni ce si cum.

Edited by strongsss, 23 July 2023 - 21:28.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pui un router in asa fel incat sa fie cat mai aproape de cablurile trase , din porturile lan pleci cu fiecare cablu separat , ai 4 iesiri .
Aici spun strict la ce ai acum la fata locului
Mufe cat 6 , cleste sertizat .


Altfel solutia mesh si scapi de toate sarmele si mufele .
Corect, cablul la stabilitate e etalonul dar daca nu faci ceva deosebit pe pc acasa mai mult de un pc sa spunem nu merita legat la cablu, restul wireless si ai terminat .

Edited by ldpe, 23 July 2023 - 21:59.


#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Eu aș rezolva cel mai simplu cu POE, așa cum spune colegul cralin.
Pus un injector imediat după ONT, și acolo pus un switch în doza respectivă care se poate alimenta prin POE. Dar trebuie căutat un switch care să suporte alimentarea prin POE, nu știu unde se poate găsi așa ceva, majoritatea pot să dea.
Sau dacă nu merge, pusă o jucărie de asta și băgată mufa aia în alimentarea switch-ului.

Edited by Valy_User, 23 July 2023 - 22:13.


#17
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

 strongsss, on 23 iulie 2023 - 21:27, said:

A tras si niste cabluri, dar, se pare, nu s-a sfatuit cu nimeni ce si cum.

Din pacate cam asa arata din pozele puse de @Sonic3R.


@Sonic3R,
Presupunind ca in capatul opus al calburilor portocalii care se vad in poza 2 ai o doza in perete si firul portocaliu iese din perete prin doza, parerea mea este ca iti mai trebuie urmatoarele questii ca sa finalizezi partea de retea din perete in asa fel incit sa nu arate ca si cum nu ar fi terminata:
  • Priza perete, Keystone module: 3 bucati (cite una in fiecare camera)
  • RJ45 Keystone module, Cat6A: 6 bucati (una bucata pe fiecare capat al firelor portocalii, firele sertizate in mufa asa cum arata pe mufa linia marcata cu litera "B")
  • Punch-Down tool:  1 bucata (ca sa impingi in mufa firele din cablul portocaliu si sa nu te chinuiesti cu surubelnita si foarfeca)
  • Patch cord mufat, Cat6A:  3 bucati (le folosesti in cutia din poza 2, un capat intra in mufa Ketstone de pe firul portocaliu si celalt capat intra in switch)
  • Switch 5 porturi: 1 bucata (bagat in cutia din poza 2, ramine problema "Cum alimentez cu curent Switch-ul?").
Mai ai nevoie de 3 cabluri Patch cord Cat.6A suficient de lungi ca sa-ti permita sa conectezi echipamentele din camerele tale in priza din perete care este in camera respectiva si sa nu iti stea in cale sau sa te impiedici de ele.

Edited by cralin, 23 July 2023 - 22:25.


#18
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 ldpe, on 23 iulie 2023 - 21:59, said:

Pui un router in asa fel incat sa fie cat mai aproape de cablurile trase , din porturile lan pleci cu fiecare cablu separat , ai 4 iesiri .
Aici spun strict la ce ai acum la fata locului
Mufe cat 6 , cleste sertizat .


Altfel solutia mesh si scapi de toate sarmele si mufele .
Corect, cablul la stabilitate e etalonul dar daca nu faci ceva deosebit pe pc acasa mai mult de un pc sa spunem nu merita legat la cablu, restul wireless si ai terminat .
Man, trebuie router de calitate Cat6 :D

Cel mai elegant Mesh de la Rds pus in bridge Ont-ul .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate