Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sfat casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
fghr111

fghr111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2022
Fa o un pic mai mare. Dormitorul are trebui măcar 13m2 bucătăria la fel.
Băile la fel, una de la bloc are 2.40x1.7 deci asta ar fi minimul zic eu. Nu e atât de mare diferenta de pret iar daca stai 10-15 ani in ea, se justifica cu atât mai mult. Ia in considerare ca mai vin câțiva cm tencuiala, poate rigips ori faianța pe pereti. Din 160 la baie mai rămâi cu 155 poate si mai puțin .. spor sa ai.

#20
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postfghr111, on 25 iulie 2023 - 00:14, said:

Fa o un pic mai mare. Dormitorul are trebui măcar 13m2 bucătăria la fel.
Băile la fel, una de la bloc are 2.40x1.7 deci asta ar fi minimul zic eu. Nu e atât de mare diferenta de pret iar daca stai 10-15 ani in ea, se justifica cu atât mai mult. Ia in considerare ca mai vin câțiva cm tencuiala, poate rigips ori faianța pe pereti. Din 160 la baie mai rămâi cu 155 poate si mai puțin .. spor sa ai.
Dormitorul intradevar trebuie macar un 3,6m x 3,6m
Bucataria cum e la el de 4,95m x 2.15m e ok atata timp cat e doar zona de gatit si eventual o gustare rapida.
La baie, daca merge pe ideea de cabina dus clasica 90x90 atunci o baie de bloc 2,4m  x 1,7m e foarte incapatoare, poti dansa in baie daca e amenajata corect. Ce are el cu 1,6m x 1,6m si organizata cum e in imagine e cam sufocanta, abia ai loc sa iesi din dus. Nici la baile alea de bloc de 1,7m n-ai cum sa pui cabina dus pe acelasi perete cu chiuveta, doar daca pui una mini

#21
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Exista chiuveta de colț și wc de colț dar astea sunt bune dacă ai cumpărat așa și n-ai încotro. Dar când faci totul de la început e păcat sa te inghesui pentru o jumate de metru, nu de acolo vine economia.

#22
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
vine si de acolo economie din pacate, de la aia juma de metru in plus . Ca sa faci baia cu "juma de metru" mai mare, trebuie sa muti poate tot peretele cu juma de metru, adica extinzi si camerele adiacente... si in loc sa adaugi doar 1-2mp in plus la baie, adaugi de fapt vreo 10mp ca se duce totul mai mult. Si 10mp in plus x 800eur/mp finisat, inseamna in final minim 8000eur...da stiu nu pare mult, dar 8000eur ca sa maresc o baie de servici, mai adaugi ici colo cateva mii de euro ca sa faci sa fie bine...si la sfarsit tragi linie si vezi ca ai depasit bugetul cu cateva zeci de mii de euro, sau nu termini casa ca ai epuizat bugetul mai repede decat ai preconizat tu.
Acuma fiind realisti si pragmatici, o baie de servici, e de servici.... e suficient un wc o chiuveta minimala si un dus walk in minimal, parerea mea.
Intr-o baie de 2x2(2.5)m poti pune o cada de baie sau un dush walk-in decent spre maricel (am 80x140 spatiu dupa peretele de sticla), un wc si o chiuveta maricica. Ca spre deosebire de baia de la bloc, masina de spalat o pui in cam tehnica de exemplu si ai eliberat spatiu semnificativ.
Nu zic ca nu mi-ar place baie de 30mp cu cada pe picioare in mijlocul ei si oglinzi pe tavan (nu intrebati de ce... :-P  )  dar trebuie sa fii realist si cu bugetul pe care ti l-ai propus sa-l consumi ptr casa asta , sau pe care ti-l permiti. Iar o baie de 2x2m este perfect functionala.   O sa zici ca vrei bideu si nu ai loc...iesi semnificativ mai ieftin daca pastrezi un singur vas wc, o baie de 2x2m, si cumperi un capac de wc cu functii de bideu de exemplu ;-) ... dar na, fiecare cu ce are/vrea/poate ....

View Postasffga, on 25 iulie 2023 - 12:21, said:

Dormitorul intradevar trebuie macar un 3,6m x 3,6m
Bucataria cum e la el de 4,95m x 2.15m e ok atata timp cat e doar zona de gatit si eventual o gustare rapida.
La baie, daca merge pe ideea de cabina dus clasica 90x90 atunci o baie de bloc 2,4m  x 1,7m e foarte incapatoare, poti dansa in baie daca e amenajata corect. Ce are el cu 1,6m x 1,6m si organizata cum e in imagine e cam sufocanta, abia ai loc sa iesi din dus. Nici la baile alea de bloc de 1,7m n-ai cum sa pui cabina dus pe acelasi perete cu chiuveta, doar daca pui una mini

la baia aia de servici de 1.7x1.7m am rezolvat-o asa: o chiuveta mica strict ptr spalat pe maini/fata pusa aproape de colt (nu e model pe colt), care are bateria in lateral ca sa nu adauge in adancime spatiu, o oglinda minimala deasupra chiuvetei . vas wc normal...si dus walk in cu pereti de sticla rabatabili (90x90cm e spatiul ptr dus). Cand nu fac dus sticlele se pliaza pe perete. Este chiar aerisit spatiul ptr o baie de servici.

Edited by l_stoian79, 26 July 2023 - 10:10.


#23
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Dupa ca te hotarasti cu proiectul, ai grija cum alegi firma sau echipa. 99% sunt carpaci, hoti, prosti, mincinosi. Zic 99% ca sa las o marja, eu nu am vazut sau auzit de aia 1% care nu-s asa. Eu cand am facut casa, am intrebat la vreo 7 persoane cu casa spre finalizare sau tocmai terminata, iar toate 7 mi-au zis ca au dat de carpaci care si-au batut joc. Apoi am dat de unu la care 2 persoane il laudau, dar mi-am luat teapa, ca erau conostinte apropiate/rude ceva, si mi-au recomandat pe naspa. Deci 99% au un tupeu extraordinar si nicio retinere sa-ti faca praf in jumate de ora banii stransi de tine in 5-7-10 ani de munca, sunt niste persoane ce nu cred ca pot fi numite oameni in domeniul asta infect al constructiilor, e impanzit de cocalari care nu stiu ce fac sau stau la dat tepe. Probabil oamenii cu bun simt si care nu sunt hoti/mincinosi/borfasi se descurca greu in mediul de afaceri de la noi sau lucreaza ca ingineri fara firma de construcii sau emigreaza. Ca patron probabil trebuie sa ai harneala sa pacalesti si angajatii, si clientii, si statul, practic teapa e scopul tau zilnic, de cand te trezesti pana te culci. Unii din ei sunt atat de parsivi incat au imbarligat si dirigintele de santier sau chiar si 2 diriginti deodata.

Edited by VarfulOmu2505, 29 July 2023 - 16:38.


#24
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Si, ai definitivat schita parterului?

#25
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
eu sunt deja la a 2-a casa in constructie...
acum 10 ani m-am apucat de prima in jud. SV, acum facem alta inapoi in IS :)

am invatat multe si am vazut multe diferente ce tin de confort si de organizarea spatiului.
imi permit sa va dau cateva sfaturi:

1. nu faceti dormitoarele prea mari, undeva la 10-15mp e suficient, chiar si pentru cel matrimonial, nu stai in el decat cand dormi sau esti bolnav :D
2. dormitorul matrimonial neaparat cu baie proprie, ne-accesibila altor membri, noi avem 2 baieti si stim ce inseamna..
3. neaparat baie de serviciu la parter.. altfel vor intra toti in baia ta din dormitor
4. la etaj la noua casa am facut 2 dormitoare (pentru baieti) si un al 3-lea dormitor/birou de lucru, toate cu o singura baie pe etaj (daca aveam fete, atunci poate mai faceam o baie, dar asa, e balansul potrivit) :D
5. cat mai multe debarale/magazii pentru stocare haine/carti/bagaje/jucarii... altfel trebuie sa cumperi mobila sa le stochezi, sau sa faci pod si sa le hamalesti pe scari, sau sa faci alte constructii pe afara...
6. prima casa am facut-o de 200mp utili, si am realizat ca e prea mare, e open space la parter (foarte frumos, dar deloc util) si dormitoare sus, a doua casa are 130mp utili, si ne-am mutat noi dormitorul jos cu baia proprie... nu mai vreau sa urc pe scari.. sa urce copii, ei sunt tineri, eu imbatranesc :D
7. neaparat debara/magazie pentru alimente/borcane si alte tigai/oale care tin de bucatarie, si neaparat langa bucatarie, nu in cealalta parte a casei... ti-e sila sa mai cari dupa o vreme...
8. neaparat camera tehnica dedicata pentru sistemul de incalzire, statia de dedurizare, rack pentru retea/internet,
9. neaparat masina de spalat+uscator in camera tehnica.. la prima casa aveam masina de spalat si uscatorul in bucatarie jos care e open space cu tot livingul... ehh mereu mergea si spala rufe (mai ales cand ai 2 copii), acum nu mai vreau sa aud masini de spalat prin casa, vor sta in camera tehnica.
10. la prima casa avem incalzire prin radiatoare... evident ca nu e la fel de optima, mai ales ca avem pompa de caldura aer-apa, acum totul cu pardoseala, si cate un radiator scarita pentru baie, chiar daca merge la 35-40 grade cat face pardoseala, e suficient sa usuci niste prosoape.
11. cum ziceam, la prima casa avem pompa de caldura aer-apa, acum la a doua trecem la sol-apa, deja am facut serpentina de suprafata, si urmeaza sa montam doar unitatea interioara a pompei, costa cu 30% mai mult decat o aer-apa, dar e un moft pe care l-am vrut, desi pompa aer-apa de la prima casuta e beton, merge din 2017 de cand e montata, n-am avut nicio problema.
12. alt moft este ventilatia cu recuperare... am zis ca vreau neaparat, si vom trage tubulaturi pentru ventilatie, nu mai vreau sa deschid geamuri sa aerisesc, consumul e mic la sistemele noi, si merita, mai ales ca recuperez si caldura pe care traditional o dau pe geam pe timp de iarna, din baie sau bucatarie...

si nu in ultimul rand FACETI UN GARAJ, daca avei 2 masini, faceti-l de 2 masini, costul garajului e infim fata de avantajele pe care le ai, in primul rand masina pe care o protejezi si apoi garajul va fi pe post de magazie de stocare biciclete, scule si alte chestii care ti-e sila sa le mai tii prin toata curtea/casa...
la prima casa nu am facut garaj si aveam doar car-port, adica tineam masina intr-un spatiu acoperit, dar era deschis, si imi era sila sa mai ies sa iau ceva din masina, sau sa caut sa stochez scule, masini de tuns, si altele, a trebuit sa fac magazii suplimentare pentru stocare...

multa bafta

#26
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018
https://ibb.co/2dZd19c
https://ibb.co/DKDrzC0

Mulțumesc se sfaturi! Încerc sa adun cât de multe informații înainte de a merge la arhitect.
Noi ne am făcut câteva schite( am și atasat una dintre ele, împreuna cu așezarea terenului. Încerc sa finalizez schita sa adaug și dimensiunile, însă pana acum am ieșit la un 100mp utili. Nu știu dacă avem de unde sa mai tăiem deoarece ne am pus pe lista doar minimul pe care l-am vrea la noua casa ( doar doi adulti). Am dori sa ținem împărțirea cât mai simpla, acoperis in doua ape, lemn peste parter. Ne am gândit sa ținem totul simplu însă sa investim cât putem in izolații și confort interior. Va mulțumesc pana acum pentru sfaturi și critici, și le apreciez in continuare.

#27
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
95% din cei ce pus lemn intre etaje, AU REGRETAT ulterior!!

#28
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018
De ce ? Care este problema?

#29
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Da, si eu regret planseul de lemn, e singura "greseala" la constructie care imi sta pe cap, in rest lucruri marunte ne-importante, dar asta.... "daca ma ducea capul..."
Dar la momentul inceperii constructiei era semnificativ mai ieftin pe lemn, plus ca nu eram hotarati daca sus vom mansarda ulterior, sau ramane doar un pod circulabil-spatiu de stocare.
Acum, ne gandim ca in urmatorii ani sa mansardam, bine va fi un open space mare cu o baie, si un birou separat, dar am de rezolvat problema pardoselii (flotanta, ceva izolatie fonica pusa sub sa nu se auda zgomotelel "din pod"), trebuie sa fiu atent la greutatea care o pun deasupra desi am supradimensionat puternic grinzile de la planseu.
Vreau sa pun sus incalzire in pardoseala la fel ca la parter, am coloanele duse sus tot pregatit, dar va trebui sa folosesc incalzire in pardoseala in sistem uscat, fara sapa probabil (tot din considerente de greutate), si e posibil sa am nevoie sa folosesc LVT/SPC ptr finisaj pardoseala ca alea rezista mai bine la eventuale "curbari" ale pardoselii, fata de parchetul laminat.
Nu in ultimul rand, vazand vijeliile care tot apar in ultima perioada, ma gandesc daca nu era mai sigura casa sa ai deasupra capului o placa sanatoasa de beton .... ma rog, e un pitic pe creier, dar e acolo si nu tace din gura....

Edited by l_stoian79, 08 August 2023 - 10:40.


#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbookute, on 08 august 2023 - 09:46, said:

De ce ? Care este problema?
ScârțâiePosted Image

View Postalios24, on 07 august 2023 - 16:09, said:

eu sunt deja la a 2-a casa in constructie...
Putin off topic. Cum ti-a afectat aceasta noua constructie relatia cu copiii, sotia, familia?

#31
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postbobitzaaa, on 08 august 2023 - 15:54, said:


ScârțâiePosted Image


Putin off topic. Cum ti-a afectat aceasta noua constructie relatia cu copiii, sotia, familia?

Scârțâie așa fără motiv ? Cine o sa circule prin pod ? Știm ca va fi casa parter pe care nu dorim sa o mansardam ulterior, nici spațiu de depozitare nu cred ca va fi dar vedem.



#32
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Fara motiv poate pocni mult si rar. Daca se dezvolta cariin lemn atunci va si scârți. Eu am podul din lemn, nu este nicio problema. Problema apare cand vrei sa mansardezi si se va circula intens. Daca ramane din lemn (desi la rezistenta vei primi, probabil placa din lemn) sa o tratezi cu solutii specifice.

#33
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

Putin off topic. Cum ti-a afectat aceasta noua constructie relatia cu copiii, sotia, familia?

deocamdata nu ma plang, ne-am dorit o casa mai mica si mai bine gandita, cea actuala e putin prea mare, si mai haotica, cum ziceam si in postarea de mai sus, pe noi stocarea/depozitarea ne oboseste
cand nu ai spatiu, atunci incepi sa cauti mobila, apoi realizezi ca e mai bine fara mobila, si tot asa mai departe

fie ca e in casa, fie ca este in curte, stocarea de "posesiuni" este un calvar, fie ca sunt hainele dintre sezoane, jucarii pentru copii, scule sau utilaje de gradinarit.. toate au nevoie de spatiu de depozitat, si daca nu le ai, te enerveaza pana la un punct :)

iar garajul la noi a fost motiv de scandal... avem 2 masini si loc de parcare doar unul "acoperit" iar iarna e un calvar din nou... cine sa parcheze afara, si sa deszapezeasca dimineata :D

#34
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postalios24, on 09 august 2023 - 10:45, said:

iar garajul la noi a fost motiv de scandal... avem 2 masini si loc de parcare doar unul "acoperit" iar iarna e un calvar din nou... cine sa parcheze afara, si sa deszapezeasca dimineata Posted Image

Cine parcheaza afara este mai putin important ! important este cine deszapezeste !!! Posted Image

#35
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postalios24, on 09 august 2023 - 10:45, said:



deocamdata nu ma plang, ne-am dorit o casa mai mica si mai bine gandita, cea actuala e putin prea mare, si mai haotica, cum ziceam si in postarea de mai sus, pe noi stocarea/depozitarea ne oboseste
cand nu ai spatiu, atunci incepi sa cauti mobila, apoi realizezi ca e mai bine fara mobila, si tot asa mai departe

fie ca e in casa, fie ca este in curte, stocarea de "posesiuni" este un calvar, fie ca sunt hainele dintre sezoane, jucarii pentru copii, scule sau utilaje de gradinarit.. toate au nevoie de spatiu de depozitat, si daca nu le ai, te enerveaza pana la un punct :)

iar garajul la noi a fost motiv de scandal... avem 2 masini si loc de parcare doar unul "acoperit" iar iarna e un calvar din nou... cine sa parcheze afara, si sa deszapezeasca dimineata :D

Având in vedere ca ești la a doua casa, ce părere ai de compartimentarea din jurnalul asta?
https://forum.softpe.../#entry30161314



#36
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016
Eu mi-am făcut până acum două case. Prima cu mansardă (aprox 115 mp utili) - am vândut-o și am făcut-o pe a doua doar parter (90 utili) pentru că voi îmbătrâni și nu voi putea urca scări. O să vând și cea de a doua casă (că vreau să mă mut din București la Brașov), și o să fac iar casă, de data asta maximum 60 mp utili, doar parter. Suntem un cuplu fără copii (44 ani). Dacă aveți sau vă doriți copil, maximum încă un dormitor de 12-14 mp pt el că doar nu o să locuiască cu părinții până la adânci bătrâneți. Doar cei care stau la casă înțeleg cum e să faci curat, să întreții, să răcești, să încălzești, etc, un imobil. Casele mari sunt o corvoadă nu doar pentru că o să coste mult întreținerea dar o să fie mari și impozitele pe proprietate (peste 10-20 ani, că ne aliniem la restul lumii), plus că oricine va îmbătrâni și una e să stergi praful de pe 10 mobile, alta de pe 5. Deja mi-am făcut schiță cu a doua casă - atașez.

Edited by mariusnedelcu2016, 26 October 2023 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate