Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018
Salutare!
De curând am intrat in posesia unui teren într-un sat din Jud. Brasov, și de acum începem sa ne documentam despre o casa parter. Toate utilitățile in fata porții(inclusiv gaz insă nu este funcțional încă)
Am găsit un model într-un topic de pe aici și pot sa zic ca mi a plăcut , însă eram curios și de părerea voastră dacă s-ar încadra frumos  pe teren.
Lățimea terenului este de 18.4m, lungimea 49m
Ne dorim o casa simpla, parter, acoperiș dacă se poate in 2 ape.
Am atașat schița( nu am vrea garajul din schița), și am atașat și poziționarea terenului. Ne-am dori terasa in spatele casei spre grădina.
Orice sfat/critica este binevenita.

https://ibb.co/64wxY4G

https://pasteboard.co/M7LMjWGwQT3F.jpg



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Trebuie sa vezi cateva sute de planuri pe net si sa vizitezi live cateva zeci de case (prieteni, rude, vecini, colegi).
Abia dupa aia sa consulti un arhitect.
Daca nu, vei intra in marea familie a romanilor care devin experti in ce NU trebuie facut la o casa + ce AR FI trebuit facut, desigur DUPA ce au construit una.

#3
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
E casa de pensionare acolo?
Ca vad ca n-are decat un dormitor si un birou care ar putea fi convertit intr-o zona de dormit cand vine nepotul in vizita.

Daca e casa de tineri care vor sa aiba familie sa ai in vedere de la inceput casa cu 3 dormitoare, sau macar sa ai in vedere sa lasi portita sa poti face o astfel de extindere in viitor daca deocamdata nu sunteti convinsi ca vreti si urmasi.

Modelul ales de tine pus pe terenul dat de tine, presupunand ca nu ai vecini si e doar camp in jur, (si n-ai obstacole care impiedica soarele) ar contravine cumva obiceiului de pozitionare a incaperilor. Ar merge pus dar in mod oglinda, asfel incat Centrala Termica si Bucataria sa fie spre zona N-E.

#4
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postasffga, on 21 iulie 2023 - 09:10, said:

E casa de pensionare acolo?
Ca vad ca n-are decat un dormitor si un birou care ar putea fi convertit intr-o zona de dormit cand vine nepotul in vizita.

Daca e casa de tineri care vor sa aiba familie sa ai in vedere de la inceput casa cu 3 dormitoare, sau macar sa ai in vedere sa lasi portita sa poti face o astfel de extindere in viitor daca deocamdata nu sunteti convinsi ca vreti si urmasi.

Modelul ales de tine pus pe terenul dat de tine, presupunand ca nu ai vecini si e doar camp in jur, (si n-ai obstacole care impiedica soarele) ar contravine cumva obiceiului de pozitionare a incaperilor. Ar merge pus dar in mod oglinda, asfel incat Centrala Termica si Bucataria sa fie spre zona N-E.


Terasa din schița ar veni fix in spatele terenului in partea de sud.
Este casa pentru doua persoane fără copii, biroul va fi cumva și o camera de oaspeți in caz de nevoie.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
O casa se pozitioneaza functie de punctele cardinale, trebuie sa vezi care e traseul luminii. Functie de asta se gandesc interioarele/terasa casei. Nu dupa un plan oarecare de pe net, oricat de bine impartit ar fi.
In 2023 as gandi o casa care sa reziste mai bine la caldura, ca de frig nu prea avem parte ...

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
99% din schita aia e la mine casa :-)
In cazul meu, intrarea principala/baia principala/camera tehnica si intrarea garajului sunt orientate exact catre Nord, Dormitoarele si baia de serviciu sunt exact catre Est (dormitorul care are perete spre Nord are un geam si pe Nord), livingul si bucataria si terasa sunt exact catre Sud.
La garaj am usa de acces auto spre strada, si mai am o usa termopan cu deschidere de 160cm (in 2 canate) catre gradina.
Acoperisul e in 2 ape, o apa catre Nord, cealalta catre Sud. La geamuri (toate) am rulouri exterioare, si dpdv al orientarii punctelor cardinale o gasesc ca e perfecta ptr nevoile noastre.

Edited by l_stoian79, 21 July 2023 - 10:21.


#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Sa aiba minimum 100m2 utiliPosted Image

#8
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postflorinellll, on 21 iulie 2023 - 10:50, said:

Sa aiba minimum 100m2 utiliPosted Image

Pentru 2 persoane ? Mi se pare greu de încălzit iarna , având in vedere ca stai mai mult in living și pe timp de vara afara.

View Postl_stoian79, on 21 iulie 2023 - 10:18, said:

99% din schita aia e la mine casa :-)
In cazul meu, intrarea principala/baia principala/camera tehnica si intrarea garajului sunt orientate exact catre Nord, Dormitoarele si baia de serviciu sunt exact catre Est (dormitorul care are perete spre Nord are un geam si pe Nord), livingul si bucataria si terasa sunt exact catre Sud.
La garaj am usa de acces auto spre strada, si mai am o usa termopan cu deschidere de 160cm (in 2 canate) catre gradina.
Acoperisul e in 2 ape, o apa catre Nord, cealalta catre Sud. La geamuri (toate) am rulouri exterioare, si dpdv al orientarii punctelor cardinale o gasesc ca e perfecta ptr nevoile noastre.

Super! Ți am trimis un mesaj dacă e ok pentru câteva informații.

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Initiator, sa tii cont de faptul ca in zona Brasov unele persoane mai friguroase mai dau drumul la centrala si din/in septembrie/mai

ai grija cu orientarea/expunerea, hidroizolatia/izolatie etc.

spre deosebire de bucuresti, aici rezolvi usor problema racoritului in casa, atentia e la incalzire.

dpmv, terasa ar tb sa fie foarte usor accesibile si dinauntru, si din afara, cu iesire din bucatarie (ca sa nu o transformi in timp in bucatarie de vara), si orientata cumva sa nu te bata soarele dupa amiezii.  Bafta!!!

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La o gramada de case,inclusiv a mea, terasa circulabila a devenit principala intrare/ iesire din casa, usa de la intrare pot sa o zidesc sau pot sa pun o biblioteca in dreptul ei, ca sa folosesc spatiul.
De aia zic, vziteaza cat mai multe case cu agenda si pixul, pune intrebari, fa poze, trage concluzii.

#11
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018
Cam greu de vizitat case, ca suntem cumva stabiliți in afara țării, însă o sa încercam. Mulțumesc pentru sfaturi pana acum.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postflorinellll, on 21 iulie 2023 - 10:50, said:

Sa aiba minimum 100m2 utiliPosted Image
Corect ! 50 mp de casa care trebuie incalzita iarna si 50 mp terasa inchisa cu termopane pentru 3 anotimpuri !

#13
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Dormitorul si fereastra acestuia sunt orientate catre nord. Cred ca se poate face rocada intre dormitor si birou. Si daca tot esti la capitolul facut planuri, citeste si topicul despre Sobe in Clopote! Este genul de soba/semineu  care trebuie pusa in centrul casei si constructia sa fie in jurul sau, incalzind 2-3 camere.

#14
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
https://forum.softpe...77__hl__+clopot

Link pt sobe de caramida

#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Din cate stiu incadrarea in teren o face tot cel ce a realizat proiectul. Casa se proiecteaza in functie de teren.
Nu ti-a mai dat un proiect cu incadrarea in teren? Fara el nu poti incepe lucrul.
Nu tu decizi unde pui casa. Ma rog, decizi partial, dar sunt niste regului ce trebuie respectate.

#16
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023
Practic nu se respecta reguli, în teren fiecare face ce vrea.

#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Initiator, poate poti sa mai maresti putin dormitorul si baia matrimoniala. La apartamentul unde locuim baile au 1.90 x 2.15 si sunt la limita. Cred ca 1.60 x 1.60 este prea mica.

Asa cum spunea si un coleg mai sus, cel mai bine este sa vezi in realitate niste case locuite, si acolo sa iti dai seama daca esti multumit cu suprafetele din proiectul tau. Avand puse mobila, electrocasnicele, sanitarele, etc. puse, poti sa iti dai mult mai bine seama daca esti ok cu suprafetele din proiect.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
2 băi..., una cu duș, una cu cadă...
cada e la baia de serviciu..., nașpa!

vezi ca una din apele acoperișului să fie (cât mai) spre Sud: moda PV-urilor va continua...

nu-mi dau seama din schița terenului, unde e drumul...

Edited by gushpi, 23 July 2023 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate