Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Casa Boni parter Jud Brasov

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

bookute

bookute

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare!

Am achiziționat un teren de 966mp(18.4 lățime, 50 adâncime). Anul asta încercam sa ajungem la arhitect și apoi anul urmator speram sa ne apucam de treaba.

Dorim o casa parter, cam 95-100mp utili pentru  2 persoane.
Încercam sa o ținem cât mai simplă(lemn peste parter, acoperis in 2 ape), însă sa încercam sa o izolăm cât putem de bine.

Am atașat planurile făcute de noi cum am vrea, înainte de ajungem la arhitect.
Dacă aveți ceva sfaturi/sugestii, le așteptam cu plăcere.

https://ibb.co/QMmthr7

https://ibb.co/5nfZ1XZ

bookute

bookute

Junior Member

https://pasteboard.co/7NvlfQ7FsuD3.jpg

https://pasteboard.co/MAsR99tVhn8R.jpg

Cred ca primele atașamente nu se deschid.

minam

minam

Member

• Grup: Members
Intrarea in casa va fi prin vestibul sau prin terasa?

bookute

bookute

Junior Member

minam, on 08 august 2023 - 20:43, said:

Intrarea in casa va fi prin vestibul sau prin terasa?

Prin vestibul.

minam

minam

Member

Atunci (dacă imi permiteți o părere) nu cred că e prea ok să se intre in casă prin zona de dormit și băi....
In rest, nu am ce să zic, e o casă perfectă pentru două persoane. Vă doresc succes!

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

• Grup: Senior Members
Attached File  Boni 1.jpg   137.95K   146 downloadsAttached File  Boni 2.jpg   169.76K   127 downloads

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Fa o simulare cu grosimi reale ale peretilor: 40cm exterior, 25 interior (sau mai mici unde nu e structura). Latimea minima la terasa sa fie 3m, altfel un rand de meseni e blocat.

alios24

alios24

Active Member

1. camera tehnica are intrare doar de afara ? sau si din casa ? ce sistem de incalzire montezi ?

2. fa un GARAJ :D e singurul lucru pe care l-am regretat la prima casa

3. incearca sa maresti livingul, sa muti peretele spre bucatarie, sau sa le faci open space, veti sta mai mult in bucatarie si living, iar masa mare e buna de pus acolo in dreptul terasei, cu geamuri mari, orientare SUD- EST cu terasa, sa ai soare dimineata pana la pranz mult, si apoi cand incepe sa se incalzeasca, sa se mute pe VEST.

Iti atasez casuta la care lucram acum, doar ca eu am si mansarda cu inca 3 dormitoare sus, 65mp utili jos, 65mp utili sus

Attached File  plan-parter-2021 - Copy.jpeg   157.54K   93 downloads

wld-ro

wld-ro

Senior Member

Doar de curiozitate. TV-ul unde la l-ai montat? Pe peretele cu dressing-ul?

bookute

bookute

Junior Member

View Postalios24, on 11 august 2023 - 12:06, said:

1. camera tehnica are intrare doar de afara ? sau si din casa ? ce sistem de incalzire montezi ?

2. fa un GARAJ :D e singurul lucru pe care l-am regretat la prima casa

3. incearca sa maresti livingul, sa muti peretele spre bucatarie, sau sa le faci open space, veti sta mai mult in bucatarie si living, iar masa mare e buna de pus acolo in dreptul terasei, cu geamuri mari, orientare SUD- EST cu terasa, sa ai soare dimineata pana la pranz mult, si apoi cand incepe sa se incalzeasca, sa se mute pe VEST.

Iti atasez casuta la care lucram acum, doar ca eu am si mansarda cu inca 3 dormitoare sus, 65mp utili jos, 65mp utili sus

Attachment plan-parter-2021 - Copy.jpeg

Mersi de sfaturi.

Camera tehnica are intrare și din cămara și din afara( dar e posibil sa facem o singura camera sa deservească pe ambele, ma gândesc ca mai câștigam dacă nu avem perete între !?)

Nu vrem open space, și nici nu prea mâncam in living, decât dacă am avea musafiri și ma gândesc ca asta nu se întâmpla tot timpul sa merite.

Ne gândim la un car port la intrarea in curte, restul sa lăsam verde de jur împrejurul casei.

Pentru încălzire încă ma documentez, mi-as dori electric prin pardoseala( deși ma gândeam și la IPAT+ pDC, dar nu știu încă dacă merita costul).

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

View Postbookute, on 11 august 2023 - 13:36, said:

deși ma gândeam și la IPAT+ pDC, dar nu știu încă dacă merita costul).
Poate consuma de pana la 5 ori mai putin curent. Asociata cu un sistem PV vei plati doar costul de plimbat kW prin retea, si anume ~50 de bani/kWh.

alios24

alios24

Active Member

View Postwld-ro, on 11 august 2023 - 12:27, said:

Doar de curiozitate. TV-ul unde la l-ai montat? Pe peretele cu dressing-ul?

daca intrebi la mine, atunci tv-ul din living e pe peretele cu bucataria

Mersi de sfaturi.
Camera tehnica are intrare și din cămara și din afara( dar e posibil sa facem o singura camera sa deservească pe ambele, ma gândesc ca mai câștigam dacă nu avem perete între !?)
Nu vrem open space, și nici nu prea mâncam in living, decât dacă am avea musafiri și ma gândesc ca asta nu se întâmpla tot timpul sa merite.
Ne gândim la un car port la intrarea in curte, restul sa lăsam verde de jur împrejurul casei.
Pentru încălzire încă ma documentez, mi-as dori electric prin pardoseala( deși ma gândeam și la IPAT+ pDC, dar nu știu încă dacă merita costul).

nu e vorba de mancat in living, ci de un spatiu comun, unde veti petrece 80% din timp, mai ales in sezonul rece.

incalzirea cu fir electric in pardoseala e cea mai pacatoasa, fa un efort pentru incalzire cu agent termic, chiar daca nu pui pompa de caldura acum...
ca idee pretul la incalzirea in pardoseala cu agent termic e undeva 100-120 lei pe metru patrat.

si eu din aceleasi considerente cu "nu mai vreau alte constructii in jurul casei, totul sa fie verde" am ales sa fac garaj, altfel nu vei avea unde sa stochezi diferite lucruri, de ex masina de tuns iarba, sau biciclete, sau multe altele.. depinde daca ai sau nu copii :)

multa bafta.

bookute

bookute

Junior Member

View Postbobitzaaa, on 11 august 2023 - 14:19, said:

Poate consuma de pana la 5 ori mai putin curent. Asociata cu un sistem PV vei plati doar costul de plimbat kW prin retea, si anume ~50 de bani/kWh.

Încălzirea electrica prin cablu plus panouri nu aduc tot acolo ? Adică consumi de x3 mai mult, însa investita inițială e de câteva ori mai mare cel puțin!?

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postbookute, on 08 august 2023 - 20:17, said:

Încercam sa o ținem cât mai simplă(lemn peste parter, acoperis in 2 ape), însă sa încercam sa o izolăm cât putem de bine.

Salutare.

De curiozitate, de ce vreti acoperis in doua ape ? De ce nu in patru ? Ideea este ca acoperisul in patru ape iti protejeaza mult mai bine fatada.

Spor la treaba !

bookute

bookute

Junior Member

View Postrazvan-softpedia, on 12 august 2023 - 06:30, said:

Salutare.

De curiozitate, de ce vreti acoperis in doua ape ? De ce nu in patru ? Ideea este ca acoperisul in patru ape iti protejeaza mult mai bine fatada.

Spor la treaba !

Salutare!
Ma gândeam in doua ape ca este mai simplu, poate și la un preț mai bun!? De asemenea ma gândeam ca in doua ape o sa fie cu o înclinație mai mare, benefică poate pentru montarea unor panouri mai târziu.
Nu excludem 4 ape dacă protejează mai bine.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postbookute, on 12 august 2023 - 11:22, said:

De asemenea ma gândeam ca in doua ape o sa fie cu o înclinație mai mare, benefică poate pentru montarea unor panouri mai târziu.

Alegerea formei acoperisului ( doua ape, sau patru ape ), nu influenteaza panta acestuia.

Si eu iau in calcul montajul unor panouri fotovoltaice, si pentru mine cred ca este mai avantajos acoperisul in patru ape si din punct de vedere al randamentului panourilor fotovoltaice.

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

In doua ape este ideal pentru panouri fotovoltaice.
Orientarea cea mai buna e spre Sud, dar merge bine si Est + Vest

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Datorita formei, dimensiunilor, si orientarii terenului, in cazul meu nu as fi putut avea o apa pe sud ( casa ar fi fost pusa efectiv oblic fata de laturile terenului ), si din cauza asta cred ca ma ajuta acoperisul in patru ape ( cred eu ca obtin un randament mai mare decat daca as fi avut acoperisul in doua ape ).

Amprenta casei va avea forma unui dreptughi, iar latura mare a casei  va fi paralela cu latura mare a terenului ( cea de 72 ml ).

Attached Files

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate