Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Madrid - Salamanca - Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Salutare!
Teoretic urmeaza in septembrie o calatorie de 11 nopti in Spania. Madrid 5 nopti, 2 zile pline pentru capitala, apoi una in Segovia si una in Toledo, cu autobuzul sau trenul.

In a 5-a zi inchiriem masina si mergem la Salamanca - pe drum, 2-3 ore in Avila - unde stam 3 nopti. Apoi mergem in Leon (pe drum, cateva ore in Zamora si apoi un pic in Benavente), unde de asemenea stam 3 nopti. In functie de ce gasim in Leon de vizitat, intr-una din cele 2 zile facem o excursie de zi in Astorga. Apoi intoarcerea pe aeroport Madrid (pe drum, 2 ore ne oprim in Tordesillas si, poate, putin in Valladolid).

Ne intereseaza catedrale, palate, orice cu iz istoric/religios.
Ma intreb daca, in loc de ruta prin Valladolid/Tordesillas, pe drumul de intoarcere merita ocolul mare prin Burgos - pentru catedrala. Timp ar fi, avionul spre casa decoleaza la 19:20.

Multumesc.

Edited by alecsus27, 20 July 2023 - 17:28.


#2
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Tocmai am aflat ca foarte aproape de Zamora, e Toro - care nu trebuie ratat.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Vezi și acest post, poate te ajută cu ceva idei.
Observ că linkurile cotre google nu mai functionează, dar cauți tu separat după denumiri.


Sănătate și toate cele bune !

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Evident, sunt enorm de multe lucruri de vazut in zona, dar pentru asta ar trebui 2 luni, nu 2 saptamani Posted Image
Initial sotia voia in a doua zi in Leon sa mergem pana la ocean, in cele 2 orase din linkul pe care l-ai pus, dar am convins-o sa preferam Astorga (e si mult mai aproape).
Oricum, vom avea o gramada de obiective de vizitat in toata excursia - ma refer la cele istorice/religioase.

Singurul punct inca neclar este daca sa preferam ruta de intoarcere spre Madrid prin Burgos, sau cea prin Valladolid/Tordesillas. Am o banuiala ca doar pentru a vizita celebra cadedrala vom alege prima varianta, chiar daca e mai lunga.

Edited by alecsus27, 20 July 2023 - 19:15.


#5
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
N-ai cum să vizitezi Spania și să nu vezi Cetatea Alhambra.
Asta e o blasfemie.

#6
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
De acord, dar asta e mult in sud - prea departe.
N-ai vazut traseul?

Edited by alecsus27, 20 July 2023 - 20:24.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Nu mai inchiriem masina, de cateva zile sunt ametit si e posibil sa continue - ceea ce nu face bine la condus, mai ales ca era o Honda Jazz CVT, n-am condus decat cu transmisie manuala pana acum.
Am renuntat la Leon pe chestia asta (si la cele din jur, plus Burgos, asta e), asa ca stam cele 5 nopti in Madrid, cu 2 excursii de zi cu tren/autobuz in Segovia si Toledo, plus 6 nopti in Salamanca (cu excursii in Zamora si Avila), urmand sa ne intoarcem cu trenul in aeroport Madrid.
Plecam peste 3 zile cu Wizz...

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Ne-am intors...a fost bine. Fara masina. Autobuzele si trenurile au mers bine, confortabil. N-am mai vizitat Segovia din motiv de ploaie. Madrid...cladirile in stil Art Nouveau, dar mai ales parcul Retiro, ne-au placut. N-am mers sa vedem Bernabeu. Nici la Prado (ne-ar fi luat o zi intreaga), dar am fost la Reina Sofia - in special pentru Dali si Picasso (cam putine exponate totusi). Oras curat, oameni civilizati, aer placut.

Intr-o zi am mers la Toledo. Aici, intr-adevar, interiorul catedralei a fost superb. Apoi la Salamanca, arhitectura zidurilor exterioare ale Catedralei vechi si a celei Noi - impresionanta. Desigur, universitatea. Intr-un muzeu al razboiului civil spaniol am gasit si multe exponate rare din masonerie.
O excursie de zi la Avila - care a fost o mica dezamagire, poate si din cauza asteptarilor prea mari din cele ce citisem anterior pe unele forumuri de calatorie. Totusi n-am intrat in catedrala, poate acolo ar fi fost ceva mai deosebit.
In Salamanca, o zi am stat in casa pe motiv de frig si vant - destul de ciudat pentru vremea si locul acela.

Spania, pentru mine la prima vizitare, ne-a parut o tara civilizata, placuta, mai curand curata. Oameni relaxati. Cateva obiective turistice absolut impresionante. Pacat ca n-am mai ajuns la Burgos, sa vedem catedrala (dar drumul pana acolo era strict dependent de inchirierea masinii).

Attached Files


Edited by alecsus27, 01 October 2023 - 21:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate