Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Studii medii credit

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,633
  • Înscris: 13.03.2005

View Postvictor29cr, on 19 iulie 2023 - 15:02, said:



Se poate.

Atentie. Banca nu o sa ia in considerare o marire mai mare de 25% in ultimele 6 luni. De fapt nu  banca, biroul de creditare. Mai mult de 25% nu o sa afecteze scoringul si nici suma maxima.

Băncile verifică venitul înregistrat la ANAF de către angajator pe ultimii ani, și pe baza informațiilor culese de acolo verifică eligibilitatea ta pentru credit, împreună cu istoricul din biroul de credit. Dacă ai mai avut credite și scor fico mare, ai șanse mai mari la credit. Dacă nu ai avut credite si ești virgin din punct de vedere al creditarii, nu prea ai șanse la credit ipotecar. Mai mari șanse are unul care a avut credite și restanțe, Decât unul care nu au avut deloc credit.

#20
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Postwertyck, on 19 iulie 2023 - 16:22, said:

Băncile verifică venitul înregistrat la ANAF de către angajator pe ultimii ani, și pe baza informațiilor culese de acolo verifică eligibilitatea ta pentru credit, împreună cu istoricul din biroul de credit. Dacă ai mai avut credite și scor fico mare, ai șanse mai mari la credit. Dacă nu ai avut credite si ești virgin din punct de vedere al creditarii, nu prea ai șanse la credit ipotecar. Mai mari șanse are unul care a avut credite și restanțe, Decât unul care nu au avut deloc credit.
Am credit de nevoi personale in derulare si scor fico 688.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postovidiu21, on 19 iulie 2023 - 13:40, said:

Buna ziua,
Eu am studii medii, pot sa ma duc la patron sa-mi mareasca salariul pt credit apartament,fara sa-mi modifice functia,avand in vedere ca nu am studii superioare ?
E legala treaba asta ?

Legal e, moral nu prea e

View Postovidiu21, on 19 iulie 2023 - 14:54, said:

Hmm ciudat. Cred ca ma stresez eu prea mult..
Legat de negociere,eu cu studii medii si bac, ce pretentii sa am.....

La negociere trebuie sa DEMONSTREZI eficienta ta si unicitatea ta in materie de munca.
Patronul nu stabileste preturile in functie de numarul de angajati cu studii superioare.

Vrei o analogie?

Te apuci de taxi. Ceri 2lei/km
Termini facultate, master si doctorat.
Ei, acum cere 10lei/km.

Ce zici?

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postovidiu21, on 19 iulie 2023 - 16:26, said:

Am credit de nevoi personale in derulare si scor fico 688.

Si ce procent din venitul tau e rata creditului?

#23
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAlexEn, on 19 iulie 2023 - 16:40, said:

Si ce procent din venitul tau e rata creditului?
11 %

#24
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostDany_Darke, on 19 iulie 2023 - 13:50, said:

ca patron, iti poate oferi un salar si de 5 ori mai mare decat unuia cu studii superioare, avand doar o gradinita absolvita

problema se pune cand el trebuie sa plateasca pt acel salar, taxe mai mari decat ceea ce ii produci tu si isi poate permite efectiv sa te plateasca

nu stiu carui patron ii va conveni sa dea de la el bani, doar pt ca

Gresit! Patronul da salariul si din ii opreste taxele si impozitele! Patronul nu mai plateste decat foarte putin din fondul de salarii, ceva ce acopera accidentele de munca! Orice salariu din contractul de munca este negociat la brut!

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,633
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e greșit, că patronul trebuie sa se asigure că are brutul respectiv plus 2,25%.
Ca să îți dea 5000 lei salariu net, el trebuie să aibă 8550 lei cât e salariul brut plus 2.25%= 8742 lei.

Deci are de dat încă 3742 lei pentru tine la stat.

#26
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007

View Postovidiu21, on 19 iulie 2023 - 14:44, said:

Cam asa ceva, am vazut ca se "poarta". Se mareste salariul 3 luni si apoi se "revine" la normal, ca sa zic asa.
Toata chestia asta e legala ?
Se prinde banca ?
Nu se prinde banca, pentru ca nu ii pasa pentru ca daca tu nu iti mai platesti ratele, iti ia apartamentul, isi incaseaza garantia de la stat si apoi te mai tine dator la ei cam toata viata.
Voi n-ati vazut cat de repede s-au dublat ratele la banci?
Bafta la pacalit banca.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Unu care are credit la "nevoie personale" o sa aiba toata viata probleme cu banii
Si tot ei platesc pentru un produs sau serviciu folosit cu 30-50% mai mult decat mine.
Eu ii numesc indisciplinati.
Dar trebuie incurajati, daca ei n-ar exista ar fi mai scump pentru noi astialalti

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu zic ca traiesti tot in bula ta. Nu cred ca oamenii fac de placere credite.
Probleme care necesita sume de bani mai mari decat ai disponibil pe termen scurt pot aparea oricand. Nu mai judeca dupa posibilitatile tale financiare.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 20 iulie 2023 - 08:43, said:

Si eu zic ca traiesti tot in bula ta. Nu cred ca oamenii fac de placere credite.
Probleme care necesita sume de bani mai mari decat ai disponibil pe termen scurt pot aparea oricand. Nu mai judeca dupa posibilitatile tale financiare.

Hai sa mergem pe un exemplu.

Care ar fi nevoile?
Nu ma refer la accidente. Cei mai multi fac pentru concedii, telefoane, masini, la astia ma refer

De unde reiese ca am bani?
Anul asta nu merg in concediu si conduc un Peugeot din 2017, unu mic, un 208.
Telefon, iphone 7 din 2016

Ce zici? Mi-ar placea un concediu in Australia?
Salariul nu e mare dar suficient pentru un credit.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Mai, ai sarit direct la gatul initiatorului ca e prost fiindca a facut credit. Ce sa intelegem din asta?
Si daca fac credit pentru masini, concedii, telefoane care e problema? Daca aia e prioritatea in momentul respectiv care e problema? Cata vreme isi pot permite sa achite ratele si e dobanda asumata, treaba lor.

#31
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postovidiu21, on 19 iulie 2023 - 14:44, said:

Cam asa ceva, am vazut ca se "poarta". Se mareste salariul 3 luni si apoi se "revine" la normal, ca sa zic asa.
Toata chestia asta e legala ?
Se prinde banca ?


Asta cu negocierea cam greutz
Nu doar ca se prind, chiar se prind foarte repede, exista algoritmi in spate si omuleti care se ocupa sa investigheze astfel de tentative posibil frauduloase.Daca te-au pus pe blacklist esti pa si pussy!

View PostpexCom, on 19 iulie 2023 - 14:48, said:

Tu îți dai seama că tot ce fac angajații băncii e să pună niște date concrete în programul vieții și ala zice da sau nu.

Nu se "prinde" nimeni pentru că nu le pasă.
S-au dat multe tepe cu metoda asta, crede-ma ca le pasa chiar foarte mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate