Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Bransamente - cum e mai simplu?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 29.11.2007
As dori informatii in legatura cu cea mai simpla metoda prin care pot obtine doua bransamente, pe o proprietate.

In prezent, proprietatea are doua cladiri care nu au curent electric; pare-se ca de vreo 40 de ani ... Cele doua cladiri urmeaza sa fie demolate (la un moment dat) asa ca intrebarea este: cand e mai bine sa aplic pentru obtinerea celor doua bransamente. Inainte de demolare sau dupa obtinerea autorizatiei de construire pentru alte doua cladiri? Cum e corect si, desigur, legal?

Multumesc!

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ca sa nu ai batai de cap, mai bine acum. Mult mai usor. Mai complicat in faza de constructie.

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc!
Mentionez ca uu este vorba despre rebransare. Probabil ca aceste imobile nu au avut, vreodata, curent electric. Schimba, asta, cu ceva sugestia?

Edited by DIY, 18 July 2023 - 10:54.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,058
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru o cladire poti solicita bransament de putere mai mare si ulterior, daca demolezi il transformi in bransament de santier sau pastrezi contractul alimentand vreo baraca sau altceva pe acolo.
Daca ceri direct de santier cred ca ti se va da putere mica si soliciti spor de putere dupa. Daca mai ramane rezerva pana atunci.

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
De cel putin 5 ani de cand am facut eu demersurile la e-distributie muntenia nu mai exista bransament pt santier. Acum se numeste bransament definitiv in solutie provizorie sau ceva similar si iti dau din start toata puterea pe care o ceri. Doar ca daca tin minte bine, mi-au cerut autorizatia pentru construire.
Trebuie sa te uiti pe lista cu acte necesare pt bransament si sa vezi pe care o completezi mai repede: cea de cladire existenta sau cea pentru constructie noua. Ca pt autorizatie de construire + certificat de urbanism si avize poti sa astepti de la 6 luni la 1 an pe langa orasele mari.

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Se schimba constant procedurile, deci nimic nu-i sigur.
Noi lucram la un spor de putere de aproape un an, si inca n-am rezolvat.
A trebui sa facem multe acte de doua ori deja.

Deci recomandarea mea este sa te apuci de pe acum indiferent de solutie.
Pentru bransament nou ai nevoie de autorizatie de constructie. La sfarsitul timpului din autorizatie esti obligat sa faci intabulare si sa faci bransament final.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Daca cladirile actuale sunt intabulate - adica apar in acte - atunci cel mai bine ar fi sa faci bransamentele acum, inainte de demolare. E mai simplu.
Oricum trebuie sa te inarmezi cu rabdare si banuti - fiecare nou bransament necesita impamantare in parametri pentru a fi aprobat. Si dureaza mult,  doar cu mult noroc rezolvi sub 3 luni...

Daca cladirile nu apar in acte, atunci poti incerca sa obtii un bransament de santier( sa ai pentru construire), iar cand finalizezi noile constructii sa faci demersurile pentru 2 bransamente finale.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 29.11.2007
Da, constructiile sunt intabulate.
Am luat legatura cu cel care, de obicei, se ocupa de bransamentele mele Posted Image  si mi-a confirmat ca e mai simplu si mai rapid sa fac cererea, acum, pentru constructiile existente. Si chiar ma ajuta treaba asta. Mai departe, mai vedem ...
Multumesc, tuturor.

View Postluci_flash, on 18 iulie 2023 - 17:33, said:

[...]
Pentru bransament nou ai nevoie de autorizatie de constructie. La sfarsitul timpului din autorizatie esti obligat sa faci intabulare si sa faci bransament final.

Esti sigur? Autorizatie de construire? Nu Certificat de urbanism?!

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Autorizatie garantat. Certificatul de urbanism e o lista de acte necesare, nu altceva.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Probabil trebuie autorizatie de constructie daca vorbim de un teren gol.

In cazul lui DIY - vorbim de cladiri existente, intabulate (dupa cum spune). Deci ele exista, doar trebuiesc alimentate cu energie. Ca ulterior le farama si construieste altele, asta e altceva - dar poate sa pastreze bransamentele initiale.

Eu am avut un caz aproape similar. Casa batraneasca existenta, urma sa fie daramata si construita alta. Am facut actele cerute (nu s-a cerut autorizatie de constructie), s-a aprobat, s-a facut bransamentul (a durat vreo 3-4 luni).
Am daramat apoi casa batraneasca, acum s-a construit cea noua, urmeaza doar sa conectez cablul existent la casa noua.

Edited by florinel, 08 August 2023 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate