Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Legatura intre zid si planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Am un zid interior la baie, in forma de L, Porotherm 15cm grosime. Nu are stalp nici macar in colt, dar au bagat niste fiare prin zidarie. Acum este la vreo 6-7cm de planseu, acolo a ajuns caramida. Constructorul cica baga spuma in golul ala. Eu am dubii, nu stiu daca e ok. O sa ii spun sa puna o plasa de sarma pe coltul zidului in tencuiala exterioara cand va fi tencuit zidul, dar tot nu vreau sa ma trezesc cu el in brate. Cum s-ar putea face prinderea intre zid si planseu incat zidul sa fie inchis mai puternic sus, sa nu se desprinda de pe reazem la cutremur?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Se taie niste caramizi in fisii de 6-7 cm si se continua zidul pina la tavan sau se cumpara un boiandrug pentru a completa acel spatiu. Sau o solutie care sa implice caramida si ciment. De ce nu exista stilp ? Ce ai construit e de la zero pe baza unui proiect sau o extindere/modificare facuta la buleala cu niste baieti ? Zidul e interior sau da afara ? Sa fiu sincer, nici nu am auzit de solutia cu spuma, mi se ridica parul pe spate numai cind ma gindesc pe mina carui constructor ai ajuns Posted Image
Pune niste poze cu intreaga constructie sa iti spunem ce se poate face ...

Edited by ionut76, 17 July 2023 - 21:22.


#3
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Da, in ziua de azi se pare ca oricine are firma de constructii. Mi-am luat teapa ca am intrebat ambii vecini, carora le-a facut casa, fara sa stiu ca sunt cunostinte foarte apropiate, daca nu chiar rude mai indepartate, nu mai stiu exact. O conincidenta nenorocita care m-a condamnat. Am intrebat vreo 7 persoane cu casa in constructie pana la asta si toti mi-au zis ca si-au batut joc. Am crezut ca l-am prins pe d-zeu de picioare cand l-au laudat astia amandoi, nu stiam cu ce o sa am de-aface, vai de capul si de zilele mele. Ar trebui date niste legi sa nu poata face casa oricine, sa aiba niste controale, niste standarde, dar asta e, vestul salbatic. Sunt doar doua firme mai mari in judet si nu ai sanse sa prinzi lucrare, astepti de iti ies ochii. Plus de asta, nici firmele mari si contractele nu te ajuta cu nimic, cunosc persoane care stau prin procese dupa 5-6 ani si nu au rezolvat nimic, au ramas cu casa in aer, mai rau ca aia care fac cu betivii din sat.

Revenind. E vorba de zidul interior al baii. Este singurul care nu e intre stalpi si centuri. Cel portocaliu e zidul exterior al casei, grosime 25cm porotherm. Cel verde este zidul baii, 15cm porotherm, nu are stalpi, asa era in proiect, pur si simplu cum il vezi la mine, nu scria nici materialul, nici modul de constructie.

Asa ma gandeam si eu, ca sa intepeneasca niste BCA (nu o sa taie aia caramizi sau o sa-mi ceara 100 lei pe caramida ca sa faca asta, nici nu au cu ce, tre sa le cumpar scula), BCA care sa aiba ceva adeziv sub si deasupra si sa fie indesat cumva. Nu se va intepeni ca intr-o centura, dar cat de cat.

Sincer, mie imi pare rau ca am facut casa si nu am luat de la rechinii imobiliari, macar nu mai vedeam bulelile 2-3 ani sa ma enervez, erau sub zugraveala si aia e, nu vedeam cu ochii mei cum isi bat niste cocalari joc de banii mei.

Si ca divertisment, astia nu au nimic, nici cu ce taia caramida (a trebuit sa fac inaltimea parapetului la fereastra multiplu de caramida), nici macar o masa (nu stiu cum se numeste masa aia inalta folosita la lucrari) sanatoasa pe care sa te urci, Am vrut sa verific o faza si era sa cad, m-am urcat pe ea, era putrezita si rotunjita jos de la uzura, era o epava. In schimb, cine are BMW ultima generatie? Sincer, mai vad ca se umfla placajul unora pe aici cand spun unii ca le e scarba de poporul asta, dar in 90% din cazuri si mie imi este.

Attached Files

  • Attached File  zid.jpg   48.75K   5 downloads

Edited by VarfulOmu2505, 17 July 2023 - 21:48.


#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 22.12.2006
exact cum s-a mentionat. BCA taiat bucati si pus cu mortar pe ambele parti. daca chiar vrei sa fii 100% sigur, dai gauri de la etaj, in placa, in dreptul zidului si bagi niste fier beton

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Un pic off topic, dar am avut mereu curiozitatea asta.

In cazul unei constructii pe cadre de beton, zidaria care se face ulterior, nu sta un pic cam nesigura in cazul unui cutremur?
Practic o sustine un pic de mortar ce a apucat sa prinda sus in tavan si jos pe podea/laterale.

La un cutremur ( drobul de sare) acest zid nu este pasibil sa se miste cum doresc celulele din el?

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
...mai mult de atit, zidul verde trebuie sa aiba o....fundatie, nu se poate zidi ceva doar pe placa de parter de 10 cm, tine momentan, dar peste citiva ani se va lasa 0,5 cm si vei avea crapaturi. De aceea nici nu ai stilp, ala trebuie prins in ceva fundatie. Pe un santier exista un diriginte care se pricepe si te sfatuieste, urmareste lucrarile, daca acestea nu sunt conforme atunci nu platesti faza respectiva si/sau ceri refacerea acesteia. In cazul bulelilor majore poti apela la Inspectoratul de Stat in Constructii. Sugerez sa nu lasi lucrurile asa acoperite de tencuiala si var lavabil, tu vei locui acolo, nu constructorii.

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 22.12.2006
este zid despartitor, nu are nevoie de fundatie.

putea sa il faca din rigips , dar a ales zidarie... acum se complica putin, dar solutii exista.

Edited by andrei_221, 17 July 2023 - 22:06.


#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006

View Postvictor29cr, on 17 iulie 2023 - 22:02, said:

Un pic off topic, dar am avut mereu curiozitatea asta.

In cazul unei constructii pe cadre de beton, zidaria care se face ulterior, nu sta un pic cam nesigura in cazul unui cutremur?
Practic o sustine un pic de mortar ce a apucat sa prinda sus in tavan si jos pe podea/laterale.

La un cutremur ( drobul de sare) acest zid nu este pasibil sa se miste cum doresc celulele din el?

Nu, pentru ca exista stilpi, iar la 3 rinduri de caramida se pun niste fiare printre caramizi prinse de stilpi. Fiarele astea sunt orizontale, dar unii pun si verticale, care trec prin 5-6 caramizi. Uite un exemplu cu acele fiare orizontale printre caramizi.
Attached File  zidire 22.JPG   710.96K   84 downloads

View Postandrei_221, on 17 iulie 2023 - 22:05, said:

este zid despartitor, nu are nevoie de fundatie.

putea sa il faca din rigips , dar a ales zidarie... acum se complica putin, dar solutii exista.

Nu prea sunt de acord Posted Image Zidul ala are o anumita greutate, vezi dimensiunile. Cine sustine greutatea ? O sapa de 10 cm ? Am facut si eu casa si TOATE zidurile mele au fundatie, chiar si acei pereti despartitori. Sigur ca nu stiam tot felul de astfel de detalii, desi sunt logice, insa am fost sfatuit/invatat de dirigintele de santier. In poza se vede un perete despartitor dintre baie si bucatarie, construit intre doi stilpi si cu fundatie. Ca se poate face si fara, probabil ca da, insa nu am facut rabat de calitate si am stiut ce sa cer constructorului. Ca si eu am fost pacalit, da, evident, insa la chestii minore, care s-au reparat ulterior.

Edited by ionut76, 17 July 2023 - 22:13.


#9
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai fiare de-alea si la mine au pus. Nu chiar peste tot, dar asa, din loc in loc. Oricum, o sa ii cer sa puna o plasa de sarma pe coltul exterior al zidului, sa mai intareasca si aia. Iar sus ii zic sa bage bucati de BCA, nu o sa il las sa bage spuma. Ce nu inteleg eu este ca a inceput sa dea jos extrudatul de pe planseu in dreptul zidului. Daca are impresia ca spuma tine, extrudatul de pe tavan de ce nu ar fi tinut? Sau poate voia initial sa bage zidarie pana la tavan si s-a razgandit de lene si costuri, naiba stie, o sa il intreb

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Cel mai bine gaseste un diriginte de santier sa vada TOATA lucrarea si sa te sfatuiasca. Din ce inteleg, constructorul te incearca sa vada daca te pricepi si daca poate face lucrari mai simple. Trebuie sa ai pe cineva care sa te ajute. Ca l-ai oprit de la o buleala evidenta: BRAVO ! Nu accepta orice.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postionut76, on 17 iulie 2023 - 22:09, said:

Nu, pentru ca exista stilpi, iar la 3 rinduri de caramida se pun niste fiare printre caramizi prinse de stilpi. Fiarele astea sunt orizontale, dar unii pun si verticale, care trec prin 5-6 caramizi. Uite un exemplu cu acele fiare orizontale printre caramizi.
Attachment zidire 22.JPG



Nu prea sunt de acord Posted Image Zidul ala are o anumita greutate, vezi dimensiunile. Cine sustine greutatea ? O sapa de 10 cm ? Am facut si eu casa si TOATE zidurile mele au fundatie, chiar si acei pereti despartitori. Sigur ca nu stiam tot felul de astfel de detalii, desi sunt logice, insa am fost sfatuit/invatat de dirigintele de santier. In poza se vede un perete despartitor dintre baie si bucatarie, construit intre doi stilpi si cu fundatie. Ca se poate face si fara, probabil ca da, insa nu am facut rabat de calitate si am stiut ce sa cer constructorului. Ca si eu am fost pacalit, da, evident, insa la chestii minore, care s-au reparat ulterior.

Pai si cu fiarele orizontale, sau si verticale trecute prin caramida, daca aceste fiare nu trec si prin stalp si/sau planseu/podea, cum sta zidul ala incat sa nu cada cu totul cand se clatina?
Intreb serios, nu sunt carcotas

Scenariul care-l am in cap este ca in cazul unui cutremur, din cauza trepidatiilor, sa se desprinda de mortar fie in tavan fie din podea, fie din ambele parti, si sa cada inauntru sau afara

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Fiarele orizontale la mine sunt prinse de stilpi in gauri cu ancora chimica. Eu am casa construita pe cadre, adica intii am facut stilpii, placa de parter si de etaj etc. si apoi am zidit. Stilpii mei sunt cam 30x30 cm si au fost turnati dintr-o bucata cu placa peste parter:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rnd-3HCIbd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poti vedea si ce fier am in placa dintre parter si etaj.

#13
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai am scris pe alt thread, am citit niste expertize dupa cutremur la cladiri daramate. Scria ca au rezistat mai bine zidurile turnate odata cu stalpii decat cele facute pe cadre, adica invers fata de cum se zice aici si peste tot mereu, ca zidaria in cadre e d-zeu, iar stalpii turnati intre ziduri dau probleme de structura.

Ca sa nu cada, ar trebui sa se tina in placa de jos si in planseu, cat timp nu sunt centuri. De asta vreau sa faca un contact solid cu planseul. Cand da sa se rastoarne, nu se duce direct pe laterala, ci penduleaza, dar daca e incastrat in structura, nu poate pendula, ca incape la fix.

Edited by VarfulOmu2505, 17 July 2023 - 22:32.


#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Stai putin, discutam acum de ziduri turnate, adica de diafragme ? Zidurile sunt din caramida sau BCA zidite sau sunt din beton, turnate odata cu stilpii ? Probabil ca vrei sa spui altceva: ca faci zidurile lasind gol pentru stilpi, apoi torni stilpii si betonul se duce printre caramizi, iar deasupra acestora se face o grinda. Este si asta o solutie foarte buna. Nu sunt inginer constructor sa iti spun care e mai buna si mai utilizata, insa la mine, de 12 ani nu au aparut crapaturi/probleme cu casa construita pe cadre.

Edited by ionut76, 17 July 2023 - 22:38.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 12.01.2018

View Postandrei_221, on 17 iulie 2023 - 21:52, said:

exact cum s-a mentionat. BCA taiat bucati si pus cu mortar pe ambele parti. daca chiar vrei sa fii 100% sigur, dai gauri de la etaj, in placa, in dreptul zidului si bagi niste fier beton
cum găuri de la etaj?tu locuiești deasupra lui și-l lași să dea găuri în podele?

#16
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
De 12 ani nu aveau de unde sa apara crapaturi la nimeni, ca nu au mai fost cutremure semnificative.
Da, la ce zici tu ma refeream. Odata cu stalpii adica stalpii turnati intre ziduri de caramida folositi drept cofraj, nu pe cadre.

Expertizele alea nu stiu exact pe ce cladiri au fost facute. Probabil sunt mai multi factori, dar la cladiri serioase, dupa normativ corect este sa torni stalpii intai, sa faci pe cadre, zidaria portanta fiind pentru proiecte mici.

Mie nici nu a vrut sa imi calculeze zidaria in proiect, desi e casa parter si caramida e Porotherm Robust 25, considerata portanta. Asa ca mi-a facut stalpi cu armatura multa, 30x30cm, desi aveam zidaria de 25cm. Si cum nu eram dement la cap, nu am facut stalpi 30x30 sa imi iasa colturile prin casa si sa ii armez cu 4x14mm+4x12mm, i-am facut de 25cm si i-am armat doar cu 4x14mm, ca nu tin decat grinda si planseul de peste parter si propria lor greutate. Si asta in colaborare cu niste ziduri de caramida, inclusiv la interior pe ambele axe, ziduri destul de complete.

View PostEMPP, on 17 iulie 2023 - 22:43, said:

cum găuri de la etaj?tu locuiești deasupra lui și-l lași să dea găuri în podele?

Se referea din pod, ca etaj nu avea de unde sti omul ca am sau nu am.

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Nu suna rau cum s-a facut, daca s-a facut bine cu vibrarea betonului, fiarele acelea orizontale etc. Nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare. Poate reusesti sa pui niste poze.

Edited by ionut76, 17 July 2023 - 22:52.


#18
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Poze de la ce anume? Cu zidul baii nu am, am doar alte etape si chestii.

Arhitectul a facut un proiect la aproximatie, a bagat chestii din normativ, armarea la planseu lipseste din proiect, e facut la misto.

Dar, uite, un amic a facut cu o mare arhitecta si a avut un mare diriginte. A intrebat omu daca se poate scoate o grinda din proiect. "Ooo, pai cum sa nu, barosane, da nu esti tu bossulica mare si tare? Cum vrei tu facem". Atasez o poza. Pe linia rosie trebuia sa fie grinda. Culmea, deasupra, e un zid de caramida de 25cm, zid fara goluri, zid greu. La vreo luna dupa finalizare i-a crapat fix pe linia unde trebuia sa fie grinda, o fisura de vreun metru, probabil si cu sageata. De fapt, sigur cu sageata, ca a crapat de la sarcina. Asta asa, ca sa vedeti ca de multe ori nu scapi nici cu mama lu arhitect si lu diriginte. A stat dirigintele geana pe santier. A stat omu in conversatii cu arhitecta aia cateva luni. Mie mi-a aruncat o schita facuta la graba dupa ce i-am explicat 10 minute la o cafea. Si ce-a rezolvat? E mai grav la el ca la mine. Eu am planseul cu fisuri, dar macar sunt de contractie, ca a pus apa in beton pe furis, dar nu am sageata si la testele de impact nu arata deformari/vibratii ciudate. Daca as alege intre casa mea si a lui, as alege-o pe a mea. Mi-ar fi teama sa stau cu un planseu crapat de la sarcina, cu zid pus pe mijlocul lui. In poza nu se vede crapatura ca a gletuit-o dupa. Am sters ceva elemente de pe acolo, lustre, draperii, ca poate o vinde si sa nu am discutii. Sunt vreo 4m deschidere unde trebuia sa fie grinda.

Cand spun ca mi-ar fi teama, nu ma refer ca se prabuseste, ca cel mai probabil nu e cazul, dar dupa primul cutremur mare mi-ar fi teama ca devine inutilizabila, capata sageata clar vizibila la ochi si nu mai ai curaj sa stai in ea. Apoi ai de ales, astepti pana devine asa sau o vinzi sa scapi de ea? Oare cate case de genul asta se vand unora care nu banuiesc nimic?

Attached Files


Edited by VarfulOmu2505, 17 July 2023 - 23:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate