Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Plata jumătate amendă în 15 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Salut,

Am primit o amendă, dar nu am semnat procesul verbal pentru că mă grăbeam. Mi-a venit la poștă recomandata, cel mai probabil pentru amenda respectiva.
Se dau datele:
- fapta comisă în data de 06.07.2023
- foaie de la poștă găsită in cutie poștală cu data de 13.07.2023
- data ridicare recomandata, mâine 18.07.2023 (azi am găsit foaia, nu stau la adresa din buletin)

Care este data până la care pot plati jumătate din minimul prevăzut în actul normativ? De cand incep cele 15 zile sa se scurga mai exact și dacă se iau în considerare inclusiv ziua ridicării de la poștă a procesului verbal și ultima zi din cele 15.

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incep din data de 19 iulie.

Articolul 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socotește pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socotește pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlinește;
3. când termenul se socotește pe săptămâni, luni sau ani, el se împlinește în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlinește în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungește până în prima zi lucrătoare care urmează.


Articolul 184
Curgerea termenului. Prelungirea acestuia
(1) Termenele încep să curgă de la data comunicării actelor de procedură, dacă legea nu dispune altfel.
(2) Se consideră că actul a fost comunicat părții și în cazul în care aceasta a primit sub semnătură copie de pe act, precum și în cazul în care ea a cerut comunicarea actului unei alte părți.

Edited by pasilla, 17 July 2023 - 18:30.


#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Din ziua ridicarii de la posta. Daca nu o ridici de la posta, o sa ti-o lipeasca pe usa, de unde ar putea sa o zboare curentii de aer ascendenti.
Io zic sa platesti acum, ca nu te omoara inflatia in doua saptamani.

#4
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Pai am de gând să plătesc, nu contest. Dar salariul intra pe 1 august și voiam să știu dacă mă incadrez atunci.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Cat e de mare aceea amenda, de ai nevoie sa astepti urmatorul salariu sa o platesti?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca este o intrebare nepolicoasa.

#7
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
2000 lei

#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Oooooo, grandios! Da ce-ai facut, te-ai luat la intrecere cu locomotiva? Sau ai mancat o salata cu otet alcoolic?
Daca nu-i prea intima intrebarea....
LE. Recomandata sta cateva zile la posta, asa ca poti sa-ti reglezi problema ridicand epistola dupa vreo 3 zile.

Edited by Don_Costica, 17 July 2023 - 21:55.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDon_Costica, on 17 iulie 2023 - 21:53, said:

Da ce-ai facut, te-ai luat la intrecere cu locomotiva?
Asta nu se pune. 40 Km/h nu se sanctioneaza nici macar pe autostrada.

View PostDon_Costica, on 17 iulie 2023 - 21:53, said:

LE. Recomandata sta cateva zile la posta, asa ca poti sa-ti reglezi problema ridicand epistola dupa vreo 3 zile.
Buna idee. 10 zile sta la posta, de la prima avizare.

#10
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Nu e vorba de amendă rutiera, nici nu am permis. Cel mai bine cred că mă duc maine sa o ridic și poimâine sa fac plata, măcar scap de o grijă. Mulțumesc de răspunsuri!

#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 10.10.2005
Nu mai stiu ultima varianta de lege, dar nu trebuia platit in 48 de ore de la comunicare? Stiam de 15 zile doar pentru amenzile rutiere.

#12
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
In legea 203/2018, la articolul 28, alineatul 1 se specifica:
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal."

LE: pe PV sunt specificate doar 2 metode de plata:
- la casieria PMB din bd. Regina Elisabeta
- in contul unic de trezorerie al PMB. Pentru metoda asta de plata stiti daca se poate la orice trezorerie de sector? De exemplu, amenda data de PL sector 3, eu stau in sector 4, dar fac plata in sector 5 unde am locul de munca.

Edited by G1q, 18 July 2023 - 09:33.


#13
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Se pot plati amenzi si pe ghiseul.ro

#14
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Pe ghiseul.ro la orice selectez la tipul amenzii, contul de trezorerie de acolo nu este acelasi cu cel de pe procesul verbal unde spune sa fac plata, de asta prefer sa o fac la un ghiseu pentru a nu fi probleme ulterioare. Cum am zis mai sus, in PV este specificat contul de trezorerie unde sa fac plata, dar nu si de unde pot face plata: orice / sau o anume trezorerie, posta, un sediu al unei institutii, din cont bancar personal, etc ... si asta ma induce putin in eroare.
PS: E prima amenda primita si nu vreau sa nu se inregistreze plata eronat sa ma mai trezesc si cu ea ulterior la impozit.

#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostG1q, on 17 iulie 2023 - 22:35, said:

Nu e vorba de amendă rutiera, nici nu am permis. Cel mai bine cred că mă duc maine sa o ridic și poimâine sa fac plata, măcar scap de o grijă. Mulțumesc de răspunsuri!
ptr ce ti-a dat daca nici macar nu ai permis? traversare prin loc nepermis? daca da, du-te si multumeste-i politistului ca ti-a dat o lectie de viata gratis !!!
ma rog, lectia e gratis, ca amenda e pe bani :D
de acum incolo pot sa pun pariu ca o sa ai grija pe unde traversezi ca amenda asta nu o uiti prea usor.

Edited by rexx, 18 July 2023 - 10:39.


#16
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Nu are legatura cu traversarea prin loc nepermis. Pur si simplu am aruncat un chistoc pe carosabil de pe trotuar in timp ce ma grabeam spre metrou. Amenzile pentru o chestie atat de minora fiind intre 2000-5000 de lei, echivalent aproape cu ce amenda poate primi cineva care devarsa o basculanta intreaga de deseuri intr-un loc nepermis, dar na, atat s-a putut, imi asum, platesc.

Revin la intrebarea mea, se poate achita amenda cash la posta direct in contul de trezorerie de pe procesul verbal? Am posta fix la bloc si mi-ar fi mai convenabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate