Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Drivere Laptop HP 17-cn0048n

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Buna tuturor. Am luat azi un https://www.hp.com/r...ails/2101510401 si nu reusesc sa ii instalez driverele pentru ca windows-ul (win10 pro) nu vede placa de retea wireless si nu am cum altfel sa il conectez la internet. Imi lipsesc o groaza de drivere si nu am cum sa le iau. Am incercat pe alt calculator, cu serial number, dar imi da nspe variante de drivere. CRedeam ca instalarea windows-ului o sa fie tricky, dar m-am inselat rau. Gasitul driverelor fara conexiune la net e bomboana de pe coliva. NU are port de ethernet, asa ca nu merge sa ma conectez pe direct. Asa ca, multam in avans pentru orice idee.

Edited by bbseptik2017, 13 July 2023 - 16:02.


#2
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Incearca pe pagina de suport usa nu Romania


support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/hp-17.3-inch-laptop-pc-17-c0000/2100371409/model/2101047592?sku=76X58EA

Attached Files

  • Attached File  hp.jpg   84.19K   5 downloads

Edited by xymzar, 13 July 2023 - 16:37.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Am gasit driverele de Windows 10 64-bit pentru acest model aici <https://support.hp.c...592?sku=76X58EA>.

Incepi cu a instala ‘Intel Chipset Installation Utility and Driver’. Apoi reboot, sa fi sigur ca detecteaza tot.

Dupa aceea, pentru device-urile detectate dar pentru care nu are driver, in ‘Device Manager’ o sa le ai dar fie cu triunghi galben ca nu merg fie puse in categoria ‘Other devices’ (sau asa ceva) daca nici macar nu stie cu ce se mananca. La fiecare dai clic dreapta/ ‘Properties’/ tabul ‘Details’/ din lista alegi ‘Property: Hardware Ids’ si cauti acel HWID pe net sa vezi ce sunt. Este util mai ales acolo unde ai variante, de exemplu vad ca poate fi cu WiFi doua Intel si doua drivere (fiecare pentru seturi de chipset-uri diferite) Realtek, sa iei varianta pe care o are laptop-il tau. Cu toate ca, chiar daca incerci sa instalezi alta varianta nu se strica nimic doar ca nu va instala driverul.

Dupa chipset probabil cel mai bine ar fi sa identifici si sa instalezi driverul pentru WiFi sa ai net, dupa care il lasi sa isi caute singur tot ce mai are nevoie. Daca nu te descurci sa identifici ce ai nevoie pentru WiFi (Intel sau Realtek, si care anume din ele) le incerci pe toate - nu se va strica nimic.

Edited by sags, 13 July 2023 - 16:36.


#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
In linkul dat de tine la specificatii:

Wireless
Placă wireless Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® şi Bluetooth® 5 8 (Sisteme MU-MIMO acceptate; Standby modern (conectat))

#5
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Am reusit sa instalez driverul placii de retea cu ajutorul celor de la HP. Este intr-adevar Realtek Wireless LAN, varianta din aprilie 2023. Mai am 2 natii pe care nu le recunoaste Windows-ul, nici el, nici eu nu avem habar ce-s, categorisite drept Other devices, pe care am de gand sa le deslusesc maine.

Edited by bbseptik2017, 13 July 2023 - 19:19.


#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Exact pentru aceste cazuri ( in care nu am driveri pe un device nou ) folosesc un stick WiFi USB (TP-LINK TL-WN725N) care nu are nevoie de driveri !

Edited by ChemTeacher, 13 July 2023 - 19:33.


#7
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Conectează telefonul prin cablu, activează tethering. Se descurcă Windowsul mai departe.

#8
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020

View PostChemTeacher, on 13 iulie 2023 - 19:32, said:

Exact pentru aceste cazuri ( in care nu am driveri pe un device nou ) folosesc un stick WiFi USB (TP-LINK TL-WN725N) care nu are nevoie de driveri !

E RTL8188EU sau un model mai nou cu memorie flash pentru driver?

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View PostBitterblue, on 13 iulie 2023 - 23:11, said:

E RTL8188EU sau un model mai nou cu memorie flash pentru driver?

Da, Realtek RTL8188EU !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate