Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

gard de intimitate pe INALTIME

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am uitat sa mentionez niste favoriti, de-ai mei: salcamii Posted Image  Cresc repede, arata superb si nu necesita ingrijire.

#38
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View PostDIY, on 22 iulie 2023 - 10:38, said:

Am uitat sa mentionez niste favoriti, de-ai mei: salcamii Posted Image  Cresc repede, arata superb si nu necesita ingrijire.

Aia cresc inalti....deci sunt un pericol langa casa.

#39
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
De ce sa fie un pericol.
Eu încă nu am văzut salcâm doborât de vânt.

#40
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Terminati cu salcamii!
Drajoneaza la greu, iar daca vreodata il tai, vor creste sute.
Singurul atribut al salcamilor este ca stabilizeaza terenul. Nu este cazul.

Edited by adip1962, 23 July 2023 - 07:19.


#41
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Este o chestie de obisnuinta. Cel mai probabil nici nu v-ati mutat inca! Geamurile vecinului sunt de la dormitor, crezi ca sta cineva la acea fereastra sa se uite in curtea ta? Mai toate casele sunt in aceiasi situatie, relativ aproape de limite, cu etaj. Si dormitoarele de la etajul casei tale ofera priveliste in curtea altui vecin. Vei sta sa vezi ce face in curte? Nu cred

Vita canadiana, vita de vie sau alte plante agatatoare pot rezolva problema. Vrei repede! 2-3 ani trec cat ai clipi! Dar ai in vedere si furtunile care apar din ce in ce mai des!

#42
softpad

softpad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 24.05.2023
Iedera, cauta un soi ce se extinde rapid și e verde și iarna.

#43
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postadip1962, on 23 iulie 2023 - 07:18, said:

Terminati cu salcamii!
Drajoneaza la greu, iar daca vreodata il tai, vor creste sute.
Singurul atribut al salcamilor este ca stabilizeaza terenul. Nu este cazul.

Uite ca nu termin!
Salcamii sunt extrem de potriviti intr-o curte relativ mica, asa cum este cea din poza. Imi imaginez ca masina de tuns iarba o sa treaca, destul de des, prin zona, asa ca salcamii n-au decat sa drajoneze. Nu ramane nimic in urma masinii de tuns gazonul. Incerca sa evaluezi situatia, in fapt, nu raportat la ce se intampla ... prin tara Posted Image
Am prieteni care au, in curti, asa ceva si nu au nici o problema. Ba chiar, cei care au curtea mai mare, si-au mai pus.
Si eu am pus, intr-o zona in care sunt inconjurati de iarba.

View PostJimbo91, on 22 iulie 2023 - 12:23, said:


Aia cresc inalti....deci sunt un pericol langa casa.

Serios?! In cazul asta, sa nu mai puna nimeni nimic, nimic! Si gata Posted Image

#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostDIY, on 23 iulie 2023 - 18:39, said:

Uite ca nu termin!
Salcamii sunt extrem de potriviti intr-o curte relativ mica, ........
Este alegerea ta.
Voi astia de la ses sunteti cunoscuti pentru "comoditatea" voastra. Salcam. Dar de ce nu un artar argintiu canadian ori unul rosu american? Sau poate un Flamingo (arborele celor 3 culori). De ce nu, ca tot esti in sud, un arbore de Iudeea? Un mesteacan rosu, un cires japonez sau un banal corcodus rosu?  Sau vreun smochin, poate un maslin, bananier sau mai stiu eu ce?
Nu, voi salcam! Ce sa zic? Felicitari!

Edited by adip1962, 23 July 2023 - 18:51.


#45
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am arbore de Iudeea, pus printre primii.  Dezamăgit  complet.

#46
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poti fi. Asa se pateste de regula cand nu te informezi inainte.
Altfel, in poze toti arata absolut superb... Am si eu un arbore de Iudeea. SI de hartie, de cafea, de... Ba am si-un leandru. Este in ghiveci, m-am pomenit cu el luat de cineva care... la fel ca tine nu s-a informat inainte. Nu vor fi plantati vreodata!
Dar in sudul tarii, pe langa malurile Dunarii poate avea succes. Acolo vremea este mai calda, mai secetoasa, iar conditiile pedoclimatice se apropie cumva de cele din Israel fara insa a fi la fel.
De ce se vinde? Pentru ca se cumpara! Sunt destui fraieri - nu te supara si eu fac parte din ei - ai caror membrii de familie l-au cumparat si au crezut ca daca zboara se si mananca...
Altfel pentru restul arborilor nominalizati garantez: artar argintiu canadian, rosu american, Flamingo (arborele celor 3 culori), mesteacan rosu, cires japonez, corcodus rosu. Ii am pe toti in diverse stadii de dezvoltare si care nu-s inca in pamant, asteapta plantarea in acest an.
Plus tei pucios (cel mai mirositor tei), brazi coreeni, molizi argintii din diferite soiuri s.a.m.d.
PS. am cam mult pamant... asa ca m-am gandit si la o mica padure pe vreo 800-1200 mp.

Edited by adip1962, 23 July 2023 - 20:36.


#47
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
"Intimitatea" ceruta o sa cam coste scump in timp propietarul indiferent de solutia aleasa cu arbori sau arbusti folosita.
Mai ales daca sunt pusi in apropierea casei vecinului.
Personal, mi se pare o chestie de prost gust sa ii blochezi soarele care pica pe casa vecinului, daca doreste si el asa ceva mai merge.

#48
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postadip1962, on 23 iulie 2023 - 18:48, said:

Este alegerea ta.
Voi astia de la ses sunteti cunoscuti pentru "comoditatea" voastra. Salcam. Dar de ce nu un artar argintiu canadian ori unul rosu american? Sau poate un Flamingo (arborele celor 3 culori). De ce nu, ca tot esti in sud, un arbore de Iudeea? Un mesteacan rosu, un cires japonez sau un banal corcodus rosu?  Sau vreun smochin, poate un maslin, bananier sau mai stiu eu ce?
Nu, voi salcam! Ce sa zic? Felicitari!

Domnu' ... cred ca ai o problema! Si nu cu mine Posted Image Cauta bine, sa vezi ce te doare, de fapt.
Eu am recomandat ceva ce creste foarte repede. Punct. Si care arata foarte bine.
In rest, te rog, nu mai bate campii cu "comoditatea", sudul, sesul si alte asemenea presupuneri ... pe langa subiect si persoana.

#49
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postadip1962, on 23 iulie 2023 - 20:27, said:

Poti fi. Asa se pateste de regula cand nu te informezi inainte.
Altfel, in poze toti arata absolut superb... Am si eu un arbore de Iudeea. SI de hartie, de cafea, de... Ba am si-un leandru. Este in ghiveci, m-am pomenit cu el luat de cineva care... la fel ca tine nu s-a informat inainte. Nu vor fi plantati vreodata!
Dar in sudul tarii, pe langa malurile Dunarii poate avea succes. Acolo vremea este mai calda, mai secetoasa, iar conditiile pedoclimatice se apropie cumva de cele din Israel fara insa a fi la fel.
...
Eu l-am cumpărat ca să fie o "para de culoare" si l-am plantat într-un colt al curții, între "firele" de gard viu. Creste, e pe-acolo, dar nu e woow -ul la care m-am asteptat.
Nu-l recomand d3loc.

#50
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nici eu nu-l recomand. Nu este pentru toata Romania. Poate va creste langa Dunare, dar nici asta nu e sigur. Este pur si simplu o supozitie, deoarece eu sunt la 500 m altitudine, in regiune subcarpatica.
In ceea ce priveste pomii autohtoni, adica salcamul si altii, totul tine de cultura fiecaruia si de o minima intelegere a ce doresti sa faci. Altfel, e usor sa dai sfaturi proaste. Nu tu te pricopsesti cu pomi invazivi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate