Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

gard de intimitate pe INALTIME

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei să crească ceva până la linia verde?
Cred că is 5 metri acolo.
Și să obtureze și iarna?
Tuia e verde și iarna, dar îți trebuie mulți ani să crească până acolo.
Sau o plasa de umbrire pe stâlpi înalți.
Attached File  IMG_20230712_162857.jpg   156.9K   96 downloads

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă nu plănuiește să se mute repede de acolo, tuia reprezintă o soluție bună și dpdv estetic. Până la urmă, amenajarea unei curți se face cu bătaie pe termen lung, iar pentru asta răbdarea este esențială.

#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E o camera, din ce vad pe spate, unde probabil doar se doarme. Timpul vecinilor petrecut pe geamul ala intr-un an nu cred ca depaseste 2 ore.
Da, pune un pawlonia sau ceva de creste mare. Dar nu iti bate prea mult capul, serios.

E curtea ta.
O sa iti treaca dupa 4-5 luni de mutat acolo.

Cand m-am mutat la casa, nu aveam niciun vecin. Acum am peste tot.

Cateodata ma mai arunc in piscina dimineata in pielea goala. Iti trece rusinea.

Ca sa creasca pomul ala 5-6 metri incat sa blocheze geamul, trebuie pus aproape in mijlocul curtii, caci coroana lui o sa fie si ea imensa in toate partile.
Pana cand o sa creasca pomul ala, o sa uiti de privirile vecinilor

#22
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
uite aici ceva simplu. vita canadiana si iedera. in lateral am gard de boltari iar in spate l-am inaltat la 3 metri (stalpi cu plasa) ca tot se uitau vecinii la mine in curte.

Attached Files



#23
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View PostLili_Ana, on 12 iulie 2023 - 10:36, said:

O salcie in coltul din spate-dreapta? Cum sunt radacinile salciei?

Categorix NU salcie. Are radacini foarte putin adanci, invazive si care pot ajunge sa fie de 2 ori mai mari decat inaltimea copacului. Daca pui salcie langa gard, rezolvi si gardul si casa vecinului... Din aceleasi motive nu pune nici nuc.

#24
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbibolu, on 12 iulie 2023 - 18:03, said:

da vecinul ala nu poate sa zica ca ii blochezi vederea daca ii pui ditamai copacul sau plasa?
Daca te retragi la 90 cm de limita de proprietate nu poate sa zica nimic. Asa gardul nu se poate inalta mai mult de 2 m, doar cu acordul vecinului la notar.

#25
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Un proiector puternic, de orbire, sa bata spre fereastra vecinului cand stati voi in curte. O sa-si puna sigur obloane sau jaluzele. Sunt unele proiectoare de zici ca-ti sudeaza cineva la fereastra, chiar daca ai perdele groase.

#26
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View Postoregano, on 12 iulie 2023 - 13:51, said:

Thuia brabant. Am eu. Cresc 1 metru pe an. Daca vrei iti pun poze diseara cu diferiti ani si evolutia lor. Neaparat picurare. Altfel nu faci treaba cu ei.

Da, OK, multumesc, vreau poze daca se poate... ca ma tot uit pe net dupa molizi de 3 metri si nu gasesc, Thuia brabant este o optiune, cred ca OK.

View Postdorin_2k, on 12 iulie 2023 - 15:31, said:



Nu pana la linia verde, daca acopar macar partial sau filtrat printre crengi, cumva... pana la 3-4 metri, e OK... Asa ma simt ca pe scena! Posted Image

View Postbogdan_o, on 12 iulie 2023 - 18:23, said:

Categorix NU salcie. Are radacini foarte putin adanci, invazive si care pot ajunge sa fie de 2 ori mai mari decat inaltimea copacului. Daca pui salcie langa gard, rezolvi si gardul si casa vecinului... Din aceleasi motive nu pune nici nuc.

Multumesc, de asta si intreb, din cate am citit am inteles ca si paulownia face probleme cu radacinile, casa vecinului e la 2 m de gard, iar eu chiiar daca plantez la 2 metri distanta la mine, in cativa ani...pot fi probleme.

View PostVarfulOmu2505, on 12 iulie 2023 - 11:57, said:



Da, ma simt ca pe scena, chiar daca nu-i acopar geamul de tot, macar putin sa maschez... Cred ca e o idee cu liliacul, pun cateva tufe undeva mai departe de gard, catre terasa mea si ma ascund eu, nu le ascund casa lor... pun niste copaci acolo... si cand vor creste, vor creste...

Edited by Dany_Darke, 12 July 2023 - 22:11.


#27
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View PostFaneSatir, on 12 iulie 2023 - 12:09, said:

Eu îți pot recomanda din propria experiență arborele Lalea. Face o coroana bogată și are frunze mari. A crescut în 2 ani până la înălțimea de 3,5 m, ce este drept și udat din belșug. Din ce m-am documentat și eu, pot face o coroana impresionantă, asigurând atât umbră, cât și intimitate.
Nu știu dacă este ceea ce cauți tu ca și aranjament perimetral, însă ca pom decorativ, ți-l recomand.

Am retinut recomandarea, habar nu aveam de existenta lui, e foarte frumos. Multumesc.

#28
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View Postrelu_24, on 12 iulie 2023 - 12:56, said:

iti trebuie ceva sa fie verde si iarna.
Chiparos leylandii are crestere mai rapida si nu pare afectat de boala care o au tuiele. Daca ai grija de el, udat si ingrasaminte, creste si cu 1 m pe an. Nu ai deschidere mare, cam 5-6 iti intra acolo, deci poti lua unii de 2 metri inaltime deja, pusi la 80cm-1m distanta unul de altul in 2-3 ani nu o sa mai vezi vecinul
Alta varianta cu iedera canadiana, pui 3 stalpi de 3-3,5 m inaltime la 60 cm distanta de gard si intre ei intinzi cablu de otel din 15 in 15 cm ca sa se poata catara iedera. Ai grija sa alegi iedra care ramane cu frunze iarna.

Multumesc, sfaturi utile!

#29
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View Postadip1962, on 12 iulie 2023 - 15:08, said:

Ok. Daca vrei sa-i blochezi ferestrele pawlonia este cel mai bun. Daca pamantul este bun, ia cam 4 m inaltime pe an. Ca sa fie si el multumit cumpara arborele printesei, ca macar ii miros florile. Un singur arbore ar fi de ajuns.
Dar problema ta nu este asta, ci punctele cardinale si felul in care se misca soarele. Nu stiu daca ce se vede mai inchis la culoare este umbra sau pamant ud.
Care-i treaba cu soarele? Conteaza pentru ce vrei sa faci in gradina aia, care acum este extrem de sexy, fiind goala. Banuiesc ca nu o vei lasa asa.

Zidul care se vede este: coltul stanga - VEST, coltul dreapta NORD. Curtea este insorita aproape toata ziua, mai ales zidul acela de beton. Ceea ce se vede negru, este umbra casei putin inainte de ora 12... dimineata umbra este mai lunga, dar prea mult.

Da, e sexy rau de tot...Posted Image  Tocmai ca trebuie amenajata si pentru a sti cum, incerc sa-mi dau seama ce fac cu gardul si casoiul ala care ma face sa ma simt ca pe scena, cand stau pe terasa...

#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
niste curcubeie de-a lungul gardului ar fi interesant. n-ar trebui sa fie complicata instalatia. inclusiv curcubeu nocturn cu lumina artificiala.

cel mai simplu plasa de fier diferite forme ornamentale acoperita de iedera.

dar vecinul nu se poate plange daca nu mai are vedere de penthouse?

Edited by Punter, 13 July 2023 - 00:44.


#31
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View PostPunter, on 13 iulie 2023 - 00:41, said:

niste curcubeie de-a lungul gardului ar fi interesant. n-ar trebui sa fie complicata instalatia. inclusiv curcubeu nocturn cu lumina artificiala.

cel mai simplu plasa de fier diferite forme ornamentale acoperita de iedera.

dar vecinul nu se poate plange daca nu mai are vedere de penthouse?

Ideea cu rezolvarea "creativa" a gardului (curcubeie, forme ornamentale, etc) este foarte interesanta, multumesc! La asta nu ma gandisem!! Vecinul, am sa-l intreb.

#32
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostLili_Ana, on 12 iulie 2023 - 23:09, said:

Zidul care se vede este: coltul stanga - VEST, coltul dreapta NORD.
Asta inseamna ca eventualii pomi fructiferi trebuie pusi in randuri de la est la vest, cei mai putin vigurosi (mai putin inalti) fiind inspre casa ta si sud. Daca te bate gandul unei mici gradini de flori sau de legume ele vor fi in planul cel mai apropiat, dar nu foarte apropiat sa nu fie in umbra casei.
Ai inteles ideea? Toata vegetatia ta trebuie sa aiba soare. Cei inalti spre casa vecinului si spre nord, apoi cei mici in scara magarului spre casa ta si sud pana la umbra. Unde probabil vei face o terasa.

Edited by adip1962, 13 July 2023 - 18:30.


#33
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021

View Postadip1962, on 13 iulie 2023 - 18:26, said:

Asta inseamna ca eventualii pomi fructiferi trebuie pusi in randuri de la est la vest, cei mai putin vigurosi (mai putin inalti) fiind inspre casa ta si sud. Daca te bate gandul unei mici gradini de flori sau de legume ele vor fi in planul cel mai apropiat, dar nu foarte apropiat sa nu fie in umbra casei.
Ai inteles ideea? Toata vegetatia ta trebuie sa aiba soare. Cei inalti spre casa vecinului si spre nord, apoi cei mici in scara magarului spre casa ta si sud pana la umbra. Unde probabil vei face o terasa.

Am inteles ideea, multumesc de lamuriri, chiar nu ma gandisem la asta!!!

#34
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Posthamal, on 12 iulie 2023 - 19:28, said:

Un proiector puternic, de orbire, sa bata spre fereastra vecinului cand stati voi in curte. O sa-si puna sigur obloane sau jaluzele. Sunt unele proiectoare de zici ca-ti sudeaza cineva la fereastra, chiar daca ai perdele groase.
se poate pune policarbonat de plastic fumuriu sau negru :) inalt cati metri ai nevoie,prins de gardul existent si nu se mai uita vecinul la tine :)

https://www.dedeman....icarbonat/c/144

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Kk nu e voie!

#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu, in locul tau, as pune o combinatie de plante. Nu unsingur tip. Nu poti prevedea felul in care le va merge. Poate unele se vor dezvolta minunat, in timp ce altele ar putea astepta.
As planta ocombinatie de molizi si alte 2-3 rasinoase, dupa gustul tau; rasinoase cat mai rezistente. Printre molizi as planta vreo doi artari la 5-7 m inlatime maxima iar, la baza, as pune niste arbusti cu crestere rapida: lemn cainesc, laur sau ce-ti mai place tie. Avand in vedere orientarea curtii, toate plantele, pe paliere diferite, au sansa sa se dezvolte ok. Molizii, artarii si arbustii cresc repede!

Daca vrei un singur tip de planta, ia in calcul carpenul. Creste foarte repede. Se poate tunde ca orice gard verde sau poate fi lasat sa se dezvolte intr-un copacel. Nu depaseste 5-6 m inlatime, in forma de copac. E invaziv, dar se tine, din scurt, cu ... masina de tuns iarba. E o planta cu frunzis des si "firele" se pot planta chiar la 30-40 cm distanta.

Pentru intimitate ... rapida, poti planta ceva (tu stii mai bine ce), mai aproape de zona de sedere, joaca, etc. Nu aproape de zid. Cu cat plantele sunt mai departe, de zid, cu atat ofera, mai repede, intimitate; adica si o inlatime mai redusa, o sa faca treaba buna.

Spor!

View PostLili_Ana, on 12 iulie 2023 - 21:19, said:

[...]Cred ca e o idee cu liliacul, pun cateva tufe undeva mai departe de gard, catre terasa mea si ma ascund eu, nu le ascund casa lor... pun niste copaci acolo... si cand vor creste, vor creste...

Aha! Pare-se ca am citit, cam in diagonala, topicul Posted Image

View Posthamal, on 12 iulie 2023 - 19:28, said:

Un proiector puternic, de orbire, sa bata spre fereastra vecinului cand stati voi in curte. O sa-si puna sigur obloane sau jaluzele. Sunt unele proiectoare de zici ca-ti sudeaza cineva la fereastra, chiar daca ai perdele groase.

Ce sugestie necivilizata si stupida!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate