Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

gard de intimitate pe INALTIME

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Lili_Ana

Lili_Ana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.04.2021
Am de rezolvat problema intimitatii curtii... si nu am nici o idee, desi ma tot uit pe site-uri de landscaping, nu am gasit ceva relevant inafara de plantat multi...leylandii si sa-i astept sa creasca - doar ca nu am timpul necesar, plus ca nu ma omor dupa ei...
Daca-i cumpar putin mai inalti, costa relativ scump (impreuna cu amenajarea curtii, irigatie, iarba si ce va mai fi), daca-s mai mici imi trebuie ani de zile de asteptare...

Gardul frontal, din spatele gradinii este de beton, este orientat intre vest si nord, deci partea expusa in gradina mea este insorita mai toata ziua si se incinge pe timpul verii, e in Ilfov... mentionez asta deoarece m-am gandit si la iedera vesnic verde, doar ca nu stiu cum o pot inalta peste gard, sa ajunga la 3-4 metri.

Dat fiind ca vecinul este la 2 m de gard, nu stiu ce pomi cu crestere rapida as putea cauta, pomi care sa nu i se bage pe sub gard, sub temelie...

O salcie in coltul din spate-dreapta? Cum sunt radacinile salciei?

Bambus? Am inteles ca face rizomi foarte agresivi care se imprasie si sunt greu de stapanit...

Cam astea-s framantarile, are careva vreo idee?

Attached Files



#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Bambus, iarba de Sudan, tuia columnari, tufe de aluni, trandafiri cataratori, pomi fructiferi columnari. Bolta de vie. Mesteceni albi.

Edited by d-ardeleanu, 12 July 2023 - 11:52.


#3
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pare ca iti trebuie vreo 4-5 metri acolo, nu 3-4, ca banuiesc ca vrei sa ii acoperi fereastra, ca sa nu aiba vedere in curtea ta ca-n farfurie. Nasoala situatie. De asta urasc eu zonele cu case cu etaj, degeaba ai curte, ca stai in ea ca in fata blocului, daca scoti o masa afara se uita in ciorba ta ca la spectacol. Nu mai spun si de aia care isi fac geamurile principale spre curtea altuia, cum a facut asta din poza.

La vreo 3-4 metri ar fi mers o vie pusa pe ceva profile metalice.
Si eu am problema asta, dar numai pe o latura a curtii, si m-am gandit sa plantez lilicei, dar am nevoie de 3-4m, nu vreo 4-5, cum pare la tine.
Cel mai bine s-ar preda acolo un copac. Catalpa, Pawlonia, de-astia de talie medie si crestere rapida. Il pui mai spre tine, ca sa nu ii intre in curte mult coroana sau radacinile si il asezi fix in dreptul ferestrelor.
Si pomi fructiferi merg sa pui 1-2 fix in fata ferestrelor.

Edited by VarfulOmu2505, 12 July 2023 - 11:58.


#4
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

 Lili_Ana, on 12 iulie 2023 - 10:36, said:

Dat fiind ca vecinul este la 2 m de gard, nu stiu ce pomi cu crestere rapida as putea cauta, pomi care sa nu i se bage pe sub gard, sub temelie...
Eu îți pot recomanda din propria experiență arborele Lalea. Face o coroana bogată și are frunze mari. A crescut în 2 ani până la înălțimea de 3,5 m, ce este drept și udat din belșug. Din ce m-am documentat și eu, pot face o coroana impresionantă, asigurând atât umbră, cât și intimitate.
Nu știu dacă este ceea ce cauți tu ca și aranjament perimetral, însă ca pom decorativ, ți-l recomand.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am observat că pinii cresc relativ repede (chiar și 40 - 50 cm pe an), și acoperă bine, inclusiv iarna. Cînd am stat la curte, pe laturile unde aveam pini am avut cea mai bună izolare vizuală față de vecini (inclusiv un bloc de 4 etaje, care era aproape în întregime ecranat de cîțiva pini ce aveau 12 ani de la plantare, în total vreo 16 sau 17 cred).
Ție acolo îți trebuie 2 pini, să acoperi zona cu geamuri, sau 3, să acoperi toată casa. Îi cumperi deja la 2 - 3 metri și nu mai ai probleme.
Gard viu de tuia sau chiparos am văzut că există riscul să se usuce brusc după 8 - 9 ani, și se întinde de la unul la altul, se usucă tot aliniamentul.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 VarfulOmu2505, on 12 iulie 2023 - 11:57, said:

De asta urasc eu zonele cu case cu etaj, degeaba ai curte, ca stai in ea ca in fata blocului, daca scoti o masa afara se uita in ciorba ta ca la spectacol. Nu mai spun si de aia care isi fac geamurile principale spre curtea altuia, cum a facut asta din poza.


Am bloc cu 4 etaje la 20m de mine. Ii mai văd pe la balcon, dar nu-i văd să stea geană pe curtea mea. Probabil ocazional mai aruncă o privire, nu mă deranjează, nu merg în cwrul gol prin curte să am o problemă cu asta.
Mie mi se pare suficient gardul pe care îl are.

Altfel, din ce mai văd pe la ăștia disperați după intimitate, tuia e cea mai frecventă.

Edited by george_alexandru, 12 July 2023 - 12:44.


#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
iti trebuie ceva sa fie verde si iarna.
Chiparos leylandii are crestere mai rapida si nu pare afectat de boala care o au tuiele. Daca ai grija de el, udat si ingrasaminte, creste si cu 1 m pe an. Nu ai deschidere mare, cam 5-6 iti intra acolo, deci poti lua unii de 2 metri inaltime deja, pusi la 80cm-1m distanta unul de altul in 2-3 ani nu o sa mai vezi vecinul
Alta varianta cu iedera canadiana, pui 3 stalpi de 3-3,5 m inaltime la 60 cm distanta de gard si intre ei intinzi cablu de otel din 15 in 15 cm ca sa se poata catara iedera. Ai grija sa alegi iedra care ramane cu frunze iarna.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cu doi peri o rezolvi. Aia cresc mult in inaltime in loc sa dezvolte coroana. Eventual si o pawlonia in mijloc.
Doar ca vorbim de ani pana sa ofere rezultate.

Eu nu mi-as bate capul.
Iesi de 3-4 ori in fundul gol prin curte si isi pun ei obloane.

#9
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Thuia brabant. Am eu. Cresc 1 metru pe an. Daca vrei iti pun poze diseara cu diferiti ani si evolutia lor. Neaparat picurare. Altfel nu faci treaba cu ei.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Porumb, creste in 3 luni si face si rod.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007

 victor29cr, on 12 iulie 2023 - 13:31, said:

Iesi de 3-4 ori in fundul gol prin curte si isi pun ei obloane.
Depinde...poate mai fac o fereastra! :)

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Din ce au zis colegii stiu ca bambusul creste cel mai rapid. Cativa cm pe zi din cate imi amintesc. Sunt bune si alte specii dar cresc un pic mai greu.

#13
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Iedera pe hard ? Dar iti castiga undeva la 50 de cm, poate un metru. Gardul viu e greu de intretinut...vorbesc aici de cel inalt. Se taie extrem de greu.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
oglinzi pe margine care sa le bata in ochi. sau plasa de camuflaj. "cort de curte"...

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ok. Daca vrei sa-i blochezi ferestrele pawlonia este cel mai bun. Daca pamantul este bun, ia cam 4 m inaltime pe an. Ca sa fie si el multumit cumpara arborele printesei, ca macar ii miros florile. Un singur arbore ar fi de ajuns.
Dar problema ta nu este asta, ci punctele cardinale si felul in care se misca soarele. Nu stiu daca ce se vede mai inchis la culoare este umbra sau pamant ud.
Care-i treaba cu soarele? Conteaza pentru ce vrei sa faci in gradina aia, care acum este extrem de sexy, fiind goala. Banuiesc ca nu o vei lasa asa.

Edited by adip1962, 12 July 2023 - 15:10.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 crocko.dilul, on 12 iulie 2023 - 14:13, said:


Depinde...poate mai fac o fereastra! :)

Poate se și împrietenesc :icecream:

#17
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Si la cati m de gard sa planteze pawlonia? Banuiesc ca toti cei care au dat recomandari aici stiu ca nu ai voie sa treci cu radacinile pe sub gard in terenul vecinului.

#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 dacibesti, on 12 iulie 2023 - 15:17, said:

Si la cati m de gard sa planteze pawlonia? Banuiesc ca toti cei care au dat recomandari aici stiu ca nu ai voie sa treci cu radacinile pe sub gard in terenul vecinului.

Exact cat zice legea, 2.5m parca, sau 2m. Pe unde or lua-o radacinile in 10 ani, nu are nimeni de unde sa stie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate