Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Imprimanta Lexmark C746n tipărește șters

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Salutări tuturor!

Am o imprimantă color  Lexmark C746n cumpărată în 2015. De ceva vreme a început să imprime alb-negru cu textul șters, cu unele cuvinte complet lipsă, chiar și dacă pun intensitatea maximă a tonerului (5 din 5). Autoevaluarea făcută de softul imprimantei arată că, aparent, toate tonerele și fotoconductorii sunt OK. I-am instalat ultimul driver (martie 2023) de pe site-ul Lexmark. Teoretic, tonerul negru cu care a venit imprimanta ar fi trebuit să imprime cca 6000 de pagini. Știu că așa ceva nu e posibil, dar mă așteptam ca măcar vreo 1000 de pagini să imprim; nu cred că am tipărit mai mult de 400-500. Dacă scot tonerul și îl agit mai imprimă câteva pagini cu o intensitate mai acceptabilă, dar tot are unele cuvinte lipsă. Deci, pare că tonerul este dus. Dar, chiar așa de proastă să fie autoevaluarea făcută de imprimantă? Chiar așa de mult să mintă cei care au scris că tonerul poate duce cca 6000 de pagini? Sau, e posibil ca după 8 ani tonerul să fie expirat și să nu mai fie bun? Poate fi altceva?

Attached Files



#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022
Nu e tonnerul de vina ci scanarea cu laser, e o fereastra care permite ca fascicolul laser sa baleieze suprafata tamburului, mai mult ca sigur acea fereastra s-a imbacsit cu praf de toner.
Deci se duce la curatat.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși sa tipărești 4-500 pagini in 8 ani e f puțin.
1 pagina/săptămână?


#4
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Conteaza in ce mediu a fost folosita imprimanta. Praful, variatiile de caldura si umiditate afecteaza functionarea acesteia. Praful in combinatie cu umiditatea se transforma intr-un "bun" opritor al fascicolelor laser sau luminoase.
Cazul 1 - Daca la imprimare de pe PC sau la printarea unui test din meniu ( daca are aceasta functie ), tipareste bine, inseamna ca unitatea laser functioneaza corect, se suspecteaza scanerul.
Cazul 2 - Daca atat la printare cat si la copiere scoate sters, se suspecteaza laserul si/sau scanerul.
Cazul 3 - Daca imprimarea iese de la bine spre slab, pe aceeasi pagina, de cele mai multe ori pe o parte scoate mai slab, se suspecteaza depuneri de praf pe oglinzile poligonale ale laserului.
Curatirea scanerului sau a laserului implica ceva abilitati tehnice, nu sunt operatii foarte dificile, dar nu este recomandata unei persoane cu doua maini stangi. Sunt multe suruburi de scos, capace, clipsuri...
O curatire la un service este recomandat daca nu te pricepi.
Nivelul consumabilelor este aproximat de echipament, dupa numarul de imprimari, si gradul de incarcare al paginii.
Succes !

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Trebuie sa atasezi un print test cu o pagina gri.
Un toner are valabilitate cam de un an dupa deschidere. Poate sa tina si mai mult, dar dupa opt ani se depreciaza compozitia tonerului.

#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Printeaza o pagina cu contorul aparatului si o pagina full negru. Ataseaza aici rezultatul.

#7
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
zici ca e cartusul care a venit cu imprimanta. ala e cartus de start. face putine pagini. zici ca scoate putin mai bine cand il agiti -> e aproape gol, trebuie incarcat/schimbat.

#8
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
In textul postat de el scrie toner starter, cu asa ceva vine imprimanta noua si zice ca ar trebui sa tina 6000 (in anumite conditii). Daca ar posta un test, are optiuni din imprimanta, se poate vedea problema.

Edited by cipinet, 12 July 2023 - 07:16.


#9
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
În primul rând, vă mulțumesc tuturor pentru timpul acordat și pentru sfaturi!

Imprimanta am luat-o cu 1100 lei de la emag. Nu este multifuncțională (nu e și scanner). Mi s-a părut rezonabil prețul pentru o imprimantă care ar putea, în anumite condiții, să imprime 6000 de pagini. Și jumătate din această cifră ar fi fost acceptabilă. Aveam nevoie de una color pentru copii, la școală, pentru tot felul de referate.  Imprimanta a stat tot timpul în cameră, pe birou. Temperatura variază undeva între 21 (primăvara-toamna)-28 (vara) grade celsius. Am căutat prin meniu și am găsit pagina demo și statistica imprimantei. Văd că acolo apar diverse cifre la numărul total de pagini imprimate. Eu am imprimat doar pe A4 plain paper. Nu știu cum de apar la A4 vinyl labels 523 de exemplare. Vi le atașez. Poate mă lămuriți voi care este de fapt cifra reală a paginilor imprimate. O zi perfectă tuturor și mulțumiri încă o dată!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   181.92K   10 downloads
  • Attached File  2.jpg   291.84K   10 downloads
  • Attached File  3.jpg   218.98K   12 downloads
  • Attached File  4.jpg   220.01K   11 downloads


#10
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
https://infoserve.le...=1280&loc=en_US
Uitate la toner black, sigur are rola incarcata neuniform cu toner, ar trebui sa corespunda cu ce se vede pe hartie.
L-as desface si i-as curata rola si lamela. Atentie, pe lamela se intareste in timp tonerul si scoate dungulite. Curata bine zone de contact cu rola/tambur/cilindru (spune-i cum vrei), zona in general tinde sa fie pana catre margine.

Attached File  260371-500x500-0.png   104.85K   7 downloads

Edited by cipinet, 12 July 2023 - 16:38.


#11
bazilic

bazilic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2013
Salut,
În principiu la cumpărare imprimanta noua cartusul de toner nu este umplut la maxim, ci cam 25% din capacitate. După cum imprima ai lipsa toner negru. Clar ai nevoie de un cartuș de toner nou sau faci refill de toner negru.

Edited by bazilic, 12 July 2023 - 16:44.


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
S-a pietrificat tonerul black. Cu agitatul cartusului isi revine temporar. Tot la inlocuirea cartusului vei ajunge.
@bazilic  Imprimanta afiseaza pe raport o incarcare de 90% al cartuselor starter. Nu are cartusul de black gol dar se comporta ca si cum lipseste tonerul din el. Mai probabil s-a pietrificat.

Edited by Leo2006, 12 July 2023 - 17:06.


#13
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Apropo daca il desfaci si vezi ca nu mai are toner sau e intarit il poti refila ca vad din raport ca chipul mai are viata sau bineinteles il schimbi cu altul nou.
Daca faci refil intai goleste/aspira cam tot din tonerul ce mai e.

Acum depinde de tine, cat vrei sa te bagi.

Edited by cipinet, 12 July 2023 - 17:05.


#14
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 serginho, on 11 iulie 2023 - 23:53, said:

zici ca e cartusul care a venit cu imprimanta. ala e cartus de start. face putine pagini. zici ca scoate putin mai bine cand il agiti -> e aproape gol, trebuie incarcat/schimbat.
trebuie inlocuit cartusul Black. Se cumpara nou si va merge :)

#15
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Vă mulțumesc pentru raspuns. La partea cu curățatul mă bag. La partea cu desfăcutul + refill, mi-e teamă că-mi prind urechile. Vă atașez tonerul meu

O seară liniștită și răcoroasă tuturor!

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   334.35K   12 downloads


#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
L-ai scuturat? Se simte ca e o pulbere in el sau ca si cum ar avea bolovani ? Celelalte cartuse sunt mai grele ?
Trebuie sa verifici si celelalte cartuse daca au depunere uniforma de toner pe rola de transfer. Va trebui sa inveti sa le incarci singur cu cantitati mici de toner, gen 50 gr. La 1100 de pagini in 8 ani nu e nevoie sa le incarci mai mult si sa-ti fie greu sa le cureti de rezidurile pietrificate.

#17
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
La tonerul negru nu se simte și nu se aude nimic la scuturat. Totodată, la o cântărire ”la mână”, pare a fi ceva mai ușor decât celelalte trei. La tonerele galben, magenta și cyan la scuturare se aude un ușor zgomot de pulbere răsturnată dintr-o parte în alta. De asemenea, aceste 3 tonere au o depunere mult mai uniforma de toner pe rola de transfer decât tonerul negru. O fi bine, o fi rău?

După cum mi-ați spus toți, e clar că soluția este sau refill sau cumpărarea unui toner nou. Cu mulți ani în urmă îmi amintesc un coleg de-al meu făcea refill la un toner de imprimantă și dădea pe undeva gaură ca să scoată pulberea veche, apoi sigila cu bandă adezivă. Cam pe unde o fi rezervorul de pulbere? Bănuiesc că nu se întinde în tot corpul de plastic negru

Pentru cartuș nou am găsit cel mai ieftin la Vexio. Dar, oare nu l-au redus pentru că îl au de multă vreme pe stoc?

https://www.vexio.ro...BiABEgJnp_D_BwE

Vă mulțumesc pentru suport și vă doresc o zi răcoroasă!

Attached Files



#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Scoate o pagina cu toate culorile.
Cred că negrul tau e gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate