Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Izolatie exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Marketing nesimtit. Ca in legile lui Murphy, specificatiile clamate de producator trebuiesc injumatatite.
Mai bine te-ai concentra pe niste placi drepte si egale de polistiren. E o discutie aici, pe forum despre placi inegale, nedreptunghiulare si concave / convexe / neplane....
De exemplu, un coleg zicea: "Hirsch a fost mai ieftin dar placile mai strambe, mai cu burta, mai paralelogram in loc de dreptunghi... " Alt coleg, sau tot primul: "Austrotherm a fost mai scump dar toate placile erau impecabile.". Am notat doar ideile, nu si titlul topicului.
Si alta idee notata: "La termoizolatia elevatiei nu uita de profilele de aluminiu antisoareci".
Citeste topicul asta:
https://forum.softpe...6#entry29268618
Omul e competent, a studiat mult si explica de ce, cum si ce rezultate are.
Daca citesti de la inceputul paginii ti se va raspunde la modul in care se monteaza polistirenul si ce avantaje are grosimea cat mai mare.
Bafta!

#38
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Am citit review-urile la polistirenul Baudeman de pe site-ul Dedeman si la fel se plangeau ca au primit placi curbate, dar pare ca depinde de lot si model, unele au cate 2-3 review-uri cu 5 stele, alte modele au 3 review-uri cu o stea si reclamatii de incovoiere.

O sa citesc pe acolo sa vad, merci!

#39
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postgushpi, on 07 iulie 2023 - 11:01, said:

forumul nu este ca cineva să beneficieze gratuit de cursuri de specialitate
aici îți furnizăm idei
dacă ceva îți este neclar - atunci google îți stă la dispoziție...

PS: dar să știi că pe subtopicele de specialitate sunt enorm de multe info care-mi confirmă spusele, referitor la modalitatea de efectuare a acestor lucrări

spor la treabă! :)
Ar trebui sa apeleze la un inginer constructor/arhitect/diriginte de santier ptr consultanta de specialitate.

#40
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai daca intrebi 10 constructori/ingineri, o sa iti spuna in 10 feluri. Si fiecare din cele 10 va fi "cea mai buna solutie" daca nu "singura normala la cap". Asa ca...

#41
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am pus Austrotherm de 15, alb. Inițial plecasem pe 10 cm ca nah... Craiova, nu sunt cine știe ce geruri. Am făcut și calcule în Ubakus și nu "merita" 15 cm la cât era mc de gaz (atunci în 2021 sau când ne-am hotărât noi sa începem casa).
Apoi am descoperit ca gazul nu mai vine. Asta după ce am tras conducte prin șapa și pereti, distribuitor, instalație electrica centrala etc. Am zis ca butelii no way (și încărcat lunar și grija ca bubuie), una din aia mare la fel, extrem de scumpa și nu e loc pentru amplasare astfel încât sa respecte reglementările, rămăsesem pe termosemineu (ii trăsesem și lui conducte separate) pana mi-am băgat picioarele în tot și am hotărât incalzire cu AC-uri.
Asa ca 10 cm polistiren nu mi s-au mai părut suficienți, 10cm de grafitat e la pret de 15cm alb și performanta cam la jumate între 10 și 15 albe, asa ca au rămas 15 cm polistiren alb.
După care am dat cu tunul și n-am găsit. Decât mărcile lor de 2 lei ca performanta dar pret comparativ cu mărcile consacrate (zic de magazinele alea mari, nu le mai înșir).
La Leroy Craiova puteau sa-mi aducă pe comanda Austrotherm la 125 ron baxul (adică 3 placi la pachet). La Leroy Brașov, nu și nu, doar ce au în catalog, adică maxim 10 cm.
Pana la urma am găsit un depozit care mi-a comandat la fabrica Austrotherm cu 100 ron baxul (adus și pana în curte), a durat cam 2 săptămâni toată tărășenia.
Apropo, am luat A100, nu A80 care era pe la 78 ron baxul parca, am zis ca dacă tot nu pun dibluri și economisesc undeva la 1500 euro minim, măcar polistirenul si adezivul fie bune. Și plasa a fost tot Austrotherm cam scumputa la 240 ron sulul.
Oricum, n-am avut probleme cu polistirenul , plăcile au fost perfecte și ca geometrie și ca dimensiuni și au mai rămas 2 baxuri ca luasem ca rezerva. Le-au folosit meșterii sa se urce pe ele unde n-aveau schele, au pus chiar și un butoi de tabla peste și în afara de o urma de cerc n-au avut nici pe dracu. O sa le pun la final în pod, sa izolez pe lângă cosoroaba.

Edited by akeem, 08 July 2023 - 12:27.


#42
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cu tencuiala, sau fara?

#43
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Eu voiam sa povestesc de Austrotherm :)
Da, tencuiala și exterior și interior deși pereții erau perfecți ca sunt din BCA și meșterii au lucrat bine.
Ca idee, i-am cumpărat lu socrumeu un laser dar m-am jucat eu cu el înainte. Diagonalele camerelor nu au mai mult de 2...3 mm diferenta intre ele. Cel mai mult are holul, vreo 5mm dar e și cel mai lung, 8m lungime.
Am vrut sa nu fac compromisuri la izolatie, odată pentru performanță (ca să nu coste mult încălzirea cu AC) și apoi de frica sa nu o ia vântul dacă nu pun dibluri. Meșterii au zis clar, dacă tencuim atunci punem polistirenul la pieptene, nu tencuiesti sa pui pe mamaligi.

#44
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ok, e clar ca nu merita sa pui pe mamaligi pe tencuiala cand poti la pieptene, dar invers? Adica sa pui la pieptene fara tencuiala? Ce dezavantaj ai fi avut pe BCA?

Pentru vata de ce nu ai optat? Nu ai gasit niciun avantaj?

Edited by VarfulOmu2505, 08 July 2023 - 12:56.


#45
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu mi-am pus problema, ma gândesc ca la pieptene fiind pat continuu e ca o tencuială. Dar am tot citit diverse chestii, ba ca BCA-ul suge apa si trebuie amorsat, ba ca nu stiu ce mai face, si cum n-am avut incredere in mesteri ca fac ce trebuie si de frica sa nu ma trezesc cu polistirenul pe jos la un vant mai puternic, am zis sa respect toate etapele, inclusiv tencuitul. De aceea nu mi-am batut capul sa studiez cum e cu adezivul pus direct pe BCA. Ideea e sa-ti permită si pereții, adică planeitatea lor. Dacă sunt valuri-valuri trebuie corecție din mamaligi și atunci se fac golurile alea de care vorbeste lumea pe aici, prin care circula  aerul și pierzi caldura.
Dealtfel intr-un videoclip de-al lui Soflete (nu mai știu care), colegul lui cu camera termica arata cum se vede un perete pe mamaligi și netencuit, e plin de pete (adică zone reci) pe care el le numește "fantome", bănuiesc ca se gândea la Casper ala inițial din anii '40.
Ori dacă petele alea se vad pe camera termica înseamnă că chiar e exista, nu e vrăjeală.
Iar vata n-am pus din cauza ca e scumpă și nu pune oricine, ori te minte ca știe sa pună și te trezești ca își face mâna pe banii tai.
Ca sa înțelegi mai bine, bugetul e limitat, nu e casa mea, e a socrilor, eu doar dau banu și încerc, atât cât pot, de la distanță, sa nu fie niște bani aruncați în vânt și sa iasă un raport acceptabil calitate si performanțe vs preț (casa e în Craiova, eu în Brasov).

Edited by akeem, 08 July 2023 - 14:00.


#46
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Posthamal, on 07 iulie 2023 - 23:06, said:

Citeste topicul asta:
https://forum.softpe...6#entry29268618
Omul e competent, a studiat mult si explica de ce, cum si ce rezultate are.
Daca citesti de la inceputul paginii ti se va raspunde la modul in care se monteaza polistirenul si ce avantaje are grosimea cat mai mare.
Bafta!

Am terminat de citit. Ce am observat:
Omul a plecat de la ideea de 30-40cm si a ramas la 20cm.
Nu a tencuit exceteiorul. Conform lui Soflete, aia 20cm in cazul asta au eficienta la vreo 10cm.


Am vazut si videourile lu Soflete. Masura diferenta intre temperatura aerului interior si a peretilor si reiesise ca e mai nasol cu goluri.
In acelasi timp, la cum se vad ferestrele pe termoviziune, cam iti dai seama ca pe acolo pierzi o foarte mare parte din caldura, indiferent cum izolezi zidurile.

Pana la urma, o tencuiesc, sa nu imi para rau dupa, si apoi o sa pun 15cm de vata sau grafitat, vad eu atunci.

#47
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
vata = nu aud vecinii manelele puse de tine in casa, la polistiren le aud.
vata nu arde ca polistirenul.
pune vata direct pe caramida si la exterior plachezi cu panouri gen "izopan".
e foarte bine ca citesti, mai citeste.

#48
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Exista si polistiren care nu arde, c'mon.
Ca e cat vata, de acord. Dar daca are acelasi coeficient termic, iesi mai iefin la decorativa si nu ai frica de inflitratii mici si imbibare cu apa a vatei.
Solutii si solutii. Alegeri si alegeri.
Mai important este sa stie constructorul cum sa puna corect.
Un material performant si scump pus prost e mult mai ineifcient decat unul ceva mai slab, dar pus corect.

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostVarfulOmu2505, on 08 iulie 2023 - 17:55, said:

la cum se vad ferestrele pe termoviziune, cam iti dai seama ca pe acolo pierzi o foarte mare parte din caldura, indiferent cum izolezi zidurile.
Depinde cati mp de perete ai si cati mp de ferestre ai.

#50
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai la ce moda e acum cu ferestre cat tot peretele... Am vazut si case de-astea izolate in toti dracii, dar cu cate doua ferestre de 2x3m la un living mediu.

Faza cu insonorizarea la vata nu cred ca ma prea intereseaza. Daca ceva trece prin caramida, fie ea si cu goluri, inseamna ca prin ferestre trece cu brio, indiferent de care sunt (exceptand configuratii speciale, de pus langa aeroport), deci nu ma bazez in vata sa opreasca ce nu opreste un zid.

Nici de foc nu prea port grija, sincer.

Cel mai mult ma atragea vata pentru ca e permeabila si am zis ca poate "respira casa", dar o sa am micro-ventilatie la ferestre, mai deschid un geam, mai una-alta, nu stiu ce sa zic. Faza e ca am si extrudat sub placa, cum e acum moda, ca daca nu aveam iesea umezeala prin vata din pod, dar asa, nu prea are pe unde decat prin aerisire. Deci asta e singurul aspect care ma pune in dubiu cand fac alegerea. Am vazut case cu polistiren si nu au probleme, dar nu au extrudat sub planseu, la mine o sa fie ca intr-un sac de plastic.

#51
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Stai liniștit ca doar nu e închisă ermetic. Iarna care a trecut a fost prima la mine, umiditate destul de mare 80%, am luat un dezumidificator și in 2-3 săptămâni  am adus umiditatea la 50%.

#52
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai nu mai stau linistit, atunci, ba m-ai speriat serios. Scenariul normal e cand nu stai cu dezumidificatorul in casa
Ai aerisit in timpul ala cat a crescut umiditatea? Ai gatit cu abur cu hota slaba in open-space?

#53
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
O fi fost 80% ca e casa nouă. Eu am maxim 70% după o noapte de somn intr-un dormitor mititel de 12 mp. Deschid geamul și în 10 min cât mănânc coboară la 50 și ceva. Da, se fac 18 grade (zic iarna când sunt -10 afara) , dar temperatura își revine rapid ca sunt pereții calzi.
Eu zic ca exageram prea mult cu respirația pereților. Dacă e sa respire, respiră, dacă e nevoie de nu știu ce condiții, atunci sigur o zbârcesti la câte straturi sunt implicate de la interior spre exterior: vopsele, amorse, adezivi, izolații...La toate trebuie sa le alegi sa respire, nu se știe cât e adevăr și cata vrăjeală în fisa tehnica și la urma nu se știe dacă meșterii respectă ceea ce trebuie la fiecare etapa.
Prea multa bătaie de cap. Aerisit când e cazu și gata.


#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 09 iulie 2023 - 09:51, said:

Eu zic ca exageram prea mult cu respirația pereților.

Mult marketing, si multa vrajeala peste tot, inclusiv la youtuberi astia cunoscuti din domeniul constructiilor. Este normal, frica vinde, iar ei primesc bani foarte buni pentru asta. Dar daca ai sta sa le pui cap la cap pe toate, si sa analizezi la rece lucrurile, multe "solutii" din astea inovatoare sunt foarte scumpe raportat la ceea ce ofera, si se amortizeaza intr-un timp destul de indelungat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate