Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Izolatie exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Cu dezvoltatorii nu vei concura niciodată, asa cum nu concurezi cu samsarii. Dar cine e om cu capul pe umeri nu se uita după chilipiruri ca astea nu exista în viata reala, nici la mașini nici la case. Dacă ai acte, poze, etc cu care sa dovedesti calitatea lucrarii, vor exista clienți care sa-ti de-a prețul cerut sau pe aproape fara sa spună "bre, pe Mobile.de masina X din anul Y se găsește la atâtea mii de euro"  ... ca răspunsul meritat este "atunci du-te și cumpar-o pe aia".
Eu zic sa bagi banul în casă ca o faci pentru tine, ce o fi peste câțiva ani nu se știe. Va fi criza si vor scădea la jumate, asta e, si-o iau toți. Va fi cerere și se dublează prețul, câștigi. Eu cred ca după razboiul din Ukr va fi o nebunie ca Goana după Aur din Klondike, se vor muta toți constructorii acolo, aici o sa dai cu tunul sa mai găsești o echipa sa ridici o casa.

Edited by akeem, 07 July 2023 - 11:56.


#20
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Postbirau1982, on 07 iulie 2023 - 11:46, said:

La mine s-a pus polistirenul direct pe caramida fără sa mai tencuiesc și fără dibluri. Am pus de 20cm grosime și pana acum e Ok.

Imi poti spune cum au procedat, cum au pus adezivul?
Te poti uita la zidurile mele sa faci o comparatie, daca ale tale erau mai plate, mai usor de placat?

Edited by VarfulOmu2505, 07 July 2023 - 12:07.


#21
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Personal, recomand varianta tencuită, apoi adeziv „la pieptene”.
Următoarea variantă, mai ieftină - „pe mămăligi”.
La dibluri nu trebuie să renunți.

Uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SMALB2zwx2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau aici:
https://ziarulunirea...furtuni-385098/

Edited by Pafarist, 07 July 2023 - 13:05.


#22
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ce e in video-urile alea e ceva fara legatura cu un scenariu macar decent. Acolo ai doar niste mamaligi din jumate in jumate de metru, fara cordon perimetral. Primul are mamaligile mai dese, dar s-a desprins de la etajul 4 pana jos, nu se compara cu parter, iar in al 2-lea, unde i-a fugit fatada la parter, are mamaligile extrem de rare, puse in bataie de joc. Nu cred ca e ceva ce se intampla in mod normal.

Apoi, daca e sa pun tencuiala, clar nu mai pun dibluri, ar fi culmea sa mai stau sa dau gauri cat am pat de adeziv. Pai alea desprinse cred ca au suprafata de lipre 5% din cat are un pat de adeziv.


Constructorul meu spune ca nu trebuie dibluri cu vata si ca trebuie tencuit neaparat, iar daca vreau polistiren, nu e nevoie de tencuiala, dar trebuie neaparat dibluri. Nu inteleg rationamentul. De ce nu mai trebuie sa bagi dibluri la vata? Se lipeste mai bine de adeziv din cauza suprafetei poroase? Si de ce ajuta tencuiala vata, dar pe polistiren nu-l ajuta? Si placile de vata de fatada sunt destul de dure, nu e ca si cum se scurg printre gaurile dintre caramizi daca nu ai tencuiala.

#23
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Legat de video, cum ai spus și tu, asa ceva e bătaie de joc nu poate fi luat ca referință. Pana și eu care nu sunt de meserie vad ca mamaligile s-au pus peste fațada blocului fără niciun fel de pregătire, nu zic de tencuiala, nu zic de amorsa dar cred ca nici praful milenar n-a fost spalat.
Legat de vată, eu citisem ca e obligatoriu cu dibluri, la polistiren era cu derogare dacă înălțimea e mai mica de 5m, puse placile la pieptene, etc.


#24
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cred ca se mai placheaza si cu vata care nu e pentru fatada, de-aia pufoasa, dar placile de fatada au suprafetele mai dense si dure, cred ca la vata aia generica trebuie dibluri. Eu am citit la vata de fatada in instructiuni ca merge fara dibluri

Iar patul de adeziv de ce nu merge si fara tencuiala? Daca intinzi adezivul pe caramida, nu ar trebui sa se prinda? Unde sunt goluri nu se va prinde, clar, dar pr 90% din suprafata teoretic ar trebui sa stea normal in strat, iar apoi ai putea pune pe pat de adeziv, de ce nu se procedeaza asa? Chiar daca intra mai mult adeziv, tot e mult mai mica cheltuiala si deranjul decat cu tencuitul.

Edited by VarfulOmu2505, 07 July 2023 - 14:03.


#25
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Direct pe zidarie.
https://www.leroymer...ol-870-ml/61642
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vy9JBMQo_OE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Posted Image  Poti sa alegi orice marca mai rasarita de spuma.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/227m_POokAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 07 July 2023 - 15:32.


#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Merge polistiren lipit direct pe caramida, fara dibluri.
Pentru linistea ta, totusi, poti sa bagi dibluri la colturi, unde in principiu ar trebui sa prinda in betonul stalpilor.

Dpdv mecanic se poate pune si pe mamaligi, dar asta este total ne-recomandat pentru ca aerul care ramane intre polistiren si perete poate circula printre mamaligi de jos pana sus si strica toata izolarea termica (apare convectia).

Convectia dispare daca se pune adeziv perimetral (cordon continuu pe margine) pe fiecare placa si 3 - 4 mamaligi pe centru. Cordonul perimetral nu va permite aerului sa circule. Dar trebuie sa ai incredere in muncitori ca pun adeziv perimetral pe fiecare placa.

Evident, varianta academica este cu tencuit casa si adeziv aplicat pe toata suprafata placii.

Iar grosimea izolatiei ... cu cat mai mare, cu atat mai bine.

Edited by kolfleading, 07 July 2023 - 15:40.


#28
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Vad a am primit 2 recomandari de adeziv poliuretanic. Am citit in 5 locuri ca necesita dibluri, altfel e riscant, daca vrei fara dibluri cica trebuie ceva Ceresit CT.

Cu cat mai groasa, cu atat mai bine, in niste limite, idealul pare sa fie undeva la 10-15cm, apoi apar discutii. Daca e material scump, bazaltica de fatada, iti recuperezi dupa 15 ani investitia, plus ca arata aiurea, opreste si lumina in ferestre, peste 15cm cred ca nu merita.
Da, la colturi e mai simplu de bagat dibluri, nu mai stai cu grija ca se sparge caramida si acolo e si riscul de desprindere mai mare

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostVarfulOmu2505, on 07 iulie 2023 - 16:07, said:

peste 15cm cred ca nu merita.
In 2017, toata lumea canta urmatorul refren: "peste 10 cm nu merita, nu-ti recuperezi investitia nici in 15 ani".
Dar atunci gazul era 0.12 lei / kWh.
Azi gazul este plafonat 0.31 lei / kWh si perspectivele sunt ca se va scumpi, inclusiv prin introducerea taxelor pe emisiile de carbon.

#30
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010

View PostVarfulOmu2505, on 07 iulie 2023 - 11:57, said:



Imi poti spune cum au procedat, cum au pus adezivul?
Te poti uita la zidurile mele sa faci o comparatie, daca ale tale erau mai plate, mai usor de placat?
Dacă ai o echipa cât de cât Ok și știu ce fac, nu trebuie sa te stresezi foarte tare. Pe soclu au pus perimetral și in mijloc mamaligi și au băgat și dibluri. Pe pereți primul rând s-a pus tot așa perimetral și in mijloc mamaligi, după au pus doar pe mamaligi iar sus au închis foarte bine cu spuma. Ca material s-a folosit Baumit DuoContact la lipit și după pe polistiren. Dacă se pune perimetral și pe mamaligi se poate scoate foarte ușor pereții drepți. La fel dacă tencuiesti scoți atunci peretele drept și pui polistirenul la piaptăn. Mie imi pare un pic rău ca nu am tencuit dar asta e. Casa e gata și oricum nu mai contează acum.

Edited by birau1982, 07 July 2023 - 17:41.


#31
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Postkolfleading, on 07 iulie 2023 - 17:21, said:

In 2017, toata lumea canta urmatorul refren: "peste 10 cm nu merita, nu-ti recuperezi investitia nici in 15 ani".
Dar atunci gazul era 0.12 lei / kWh.
Azi gazul este plafonat 0.31 lei / kWh si perspectivele sunt ca se va scumpi, inclusiv prin introducerea taxelor pe emisiile de carbon.

Nu merge asa rationamentul. Exista totusi niste grafice cu niste curbe de eficienta, grosimea adaugata devine din ce in ce mai degeaba dupa vreo 10cm. Daca la 15cm mai pui 5cm, devine nesemnificativ. Daca dublezi de la 15cm la 30cm are mai putina valoare decat daca cresti de la 10 la 15cm. Cred ca nici aia 15cm in loc de 10cm nu ii recuperezi acum in 15 ani, dar am zis totusi sa pun 15cm din precautie, ce este peste 15cm nici la precautie nu se mai incadreaza, cred. Strainii fac cu 20-30cm din fanatism, nu ca are sens, se baga si 100k euro in plus in case pentru reducere de 10 euro pe luna la factura, e fanatism ecologic ala, nu mai are legatura cu rentabilitatea, nici macar pusa in perspectiva sau in ideea de precautie. Daca cresc facturile incat 20cm in loc de 15cm sa conteze, deja lumea isi reface casele, se muta, inseamna ca factura devine insuportabila la orice grosime.

PS: Si da, daca e vata sau grafitat, ce razi tu ca ziceau aia in 2017 inca posibil sa se aplice, peste 10cm sa nu merite. Teapa majora a fost cand se punea 3 sau 5cm, pentru ca raportul de eficienta per cm grosime de pe la 8cm incepe sa se nasoleasca.

Edited by VarfulOmu2505, 07 July 2023 - 17:56.


#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Prevad ca urmeaza un mesaj despre cum peretii izolati cu mai mult de 10 cm nu mai "respira" si locatarii se vor sufoca.

#33
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View PostVarfulOmu2505, on 07 iulie 2023 - 17:47, said:



Nu merge asa rationamentul. Exista totusi niste grafice cu niste curbe de eficienta, grosimea adaugata devine din ce in ce mai degeaba dupa vreo 10cm. Daca la 15cm mai pui 5cm, devine nesemnificativ. Daca dublezi de la 15cm la 30cm are mai putina valoare decat daca cresti de la 10 la 15cm. Cred ca nici aia 15cm in loc de 10cm nu ii recuperezi acum in 15 ani, dar am zis totusi sa pun 15cm din precautie, ce este peste 15cm nici la precautie nu se mai incadreaza, cred. Strainii fac cu 20-30cm din fanatism, nu ca are sens, se baga si 100k euro in plus in case pentru reducere de 10 euro pe luna la factura, e fanatism ecologic ala, nu mai are legatura cu rentabilitatea, nici macar pusa in perspectiva sau in ideea de precautie. Daca cresc facturile incat 20cm in loc de 15cm sa conteze, deja lumea isi reface casele, se muta, inseamna ca factura devine insuportabila la orice grosime.

PS: Si da, daca e vata sau grafitat, ce razi tu ca ziceau aia in 2017 inca posibil sa se aplice, peste 10cm sa nu merite. Teapa majora a fost cand se punea 3 sau 5cm, pentru ca raportul de eficienta per cm grosime de pe la 8cm incepe sa se nasoleasca.
Pentru a va lamuri privitor la grosimea izolatiilor, nu ar fi rau sa citiți putin din recomandările noi privitoare la standardul NZeb, rezistenta termica si transfer termic. Când veți stăpâni cat de cât cu ce se mănâncă Lambda, R și U, veti înțelege ca ati gresit în raționamentul dvs, privitor la diferențele acelea care nu merita, de la 10, 15 la 30 cm. BDW, standardul NZeb este obligatoriu și în România din februarie 2023, pentrubtoate construcțiile noi.

Edited by valceanuraoul, 07 July 2023 - 19:12.


#34
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Apropo de asta, am citit ca grafitatul, pe langa duritate si izolatie mai puternica cu 20%, cica are si pori deschisi si respira peretii. Eh, baza tot pe aerisire cred ca e.


Da, sigur, nzbn, bznd si altele. UE urla ca dieselu da parfum si ca e cel mai bun ani de zile pana s-au sucit. Acum ii deranjeaza fermele si aragazurile. Nu ma iau dupa fanatici, traiesc in realitate, nu vreau sa salvez balenele, ii las pe altii, eu recunosc ca nu-s destul de haladit pentru asta.
Pun vata sau grafitat de 15cm si termopane 52mm mai mult de ambitie si sa fiu eu linistit, dar cred ca nici astea nu le voi recupera vreodata. Poate daca se tripleaza pretul gazului, dar si atunci trec pe panouri si pompa, vad eu.

Nu stiu ce e cu oamenii, dar mereu le place sa mearga in extreme. Cand ziceam ca 5cm e putin, toti radeau, acum rad toti cand spun ca 15cm e destul. Si se aplica la orice. Acum 2 decenii se comtraziceau unii cu mine ca homosexualii trebuie inchisi. Eu ziceam ca nu, ca e treaba lor, desi nu sunt fan. Acum, aceleasi persoane imi spun cum sunt homofob daca nu fac campanie pro-gay. Oamenii urasc calea de mijloc, care e cea mai rezonabila si buna.

Edited by VarfulOmu2505, 07 July 2023 - 19:52.


#35
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Grafitatul e mai scump degeaba. Arde si el ca polistirenul obisnuit, dat putin mai tarziu.... in rest e cam la fel dpdv al lambda / R ca si polistirenul de aceeasi densitate.

#36
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu la faptul ca nu arde ma gandeam, dar am vazut ca producatorii spun ca ar fi cu 20% mai eficient ca polistirenul normal la aceeasi densitate si ca ar fi mai rezistent la compresiune. Desi, compresiunea stiu ca prin EPS se exprima, deci nu inteleg cum un grafitat cu eps 80 e mai dur ca unul normal tot cu eps 80.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate