Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Merită să investești într-o p3nsiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 EuMunte, on 06 iulie 2023 - 09:12, said:

Vă salut!
Am luat în calcul 3 din 6 camere 10 zile pe lună sa fie ocupate....media minimă zic../an....,poate greșesc, de aceea întreb sa mă documentez sa vad dacă sunt prea credul sau naiv,de altfel sunt un om cumpărat și de aceea întâi masor de 5 ori și tai odată.  Mă gândesc că 3 camere a 10 zile/lună la 200 ron....lunar voi fi peste cheltuieli, zic. Dacă mă ocup cu atenție și mai adaug și ceva evenimente...poate 1-2 tabere pe an și prind și revelionul cu clienți, cred că aș fi peste cheltuielile zilnice/lunare/anuale.
   Mulțumesc tuturor ptr păreri sunt bine venite și cele cu experiente negative(deși nu îmi doresc sa fi trecut careva prin ele)!

cu 6,000 ron "reusesti" sa ai un angajat + cheltuieli diverse

#20
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023

 overseas, on 06 iulie 2023 - 09:41, said:

Deci ai luat un grad de ocupare destul de conservator, cca 15%, asta e bine.
De estimat cheltuielile curente iarasi e simplu.
Nu uita de renovari, mentenanta, re-mobilare etc.
Nu mi-e clar daca la gradul ala de ocupare si pretul stabilit ai verificat sa iti iasa si amortizarea (recuperarea valorii imobilului).
Ce e clar: daca nu te ocupi personal, se alege praful.
  Nu iau în calcul amortizarea imobilului vre-odată deoarece am un apartament în București care stă gol de 5 ani(in afară de apartamentul in care locuiesc ) ,îl vind pe cel care nu il folosesc cumpăr pensiunea ...și cei 50000€ ce mai am cash după cedarea magazinului care îl dețin pot să susțin /dotez/îmbunătățesc pensiunea 1-2 ani ..apoi sa vină și profitul...zic. Oricum vărsta nu ma mai ajută în comerț(49 ani)..sunt sute  de baxuri zilnic. Legat de mentenanță și mobilier...mereu m-am gospodarit mereu singur și a ieșit bine, oamenii sunt încântați de cum arată dotat magazinul..și în mare parte(90%) am făcut singur( zugrăvească/electricitate/rafturi pal/tejghele pal/pus gresie..și a ieșit chiar bine,)sunt de fel mai tipicar..unii chiar îmi spun că prea responsabil.  Eu știu ca vreau, știu ca pot ,ideea este dacă acest domeniu la cele menționate încă de la început îmi poate cauza mai multe pierderi decât profit anual.
  Mulțumesc!

#21
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023

 victor29cr, on 06 iulie 2023 - 09:45, said:



cu 6,000 ron "reusesti" sa ai un angajat + cheltuieli diverse
  Mulțumesc ptr incurajare!
  Angajat as vrea sa am..., dar primul an sigur as vrea sa mă ocup doar de cazare de unul singur...nu vreau să încurc și pe  altul...poate nu reușesc să am profit peste cheltuieli...
  Și al apartamentul în care locuim(4 camere/4 inși..fiecare cu camera lui..cam tot eu mă ocup cam de toate...de la paturi făcute...la curățenie / mâncare/renovări...
   Mulțumesc ptr pareri!

#22
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Nu cred ca reusesti sa ai un angajat cu doar 6000 incasari. Daca ii dai angajatului cam 3000 de lei + ce platesti la stat inca vreo 1500, iti mai raman 1500 de lei. Din astia 1500 trebuie sa scazi curentul, incalzirea, contabil daca ai, cum zicea cineva mai sus daca ai si ceva gradina/pajiste trebuie si alea intretinute + alte cheltuieli spontane. Per total nu cred ca e cazul de angajat la incasari de 6000 pe luna.

#23
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023

 G1q, on 06 iulie 2023 - 10:08, said:

Nu cred ca reusesti sa ai un angajat cu doar 6000 incasari. Daca ii dai angajatului cam 3000 de lei + ce platesti la stat inca vreo 1500, iti mai raman 1500 de lei. Din astia 1500 trebuie sa scazi curentul, incalzirea, contabil daca ai, cum zicea cineva mai sus daca ai si ceva gradina/pajiste trebuie si alea intretinute + alte cheltuieli spontane. Per total nu cred ca e cazul de angajat la incasari de 6000 pe luna.
   Corect! Probabil peste 1 an ...sau după un minim de 6 luni dacă media de încasare trece de 10-12 000 ron....asa m-am gândit....să nu mă arunc și să încurc omul angajat.
Mulțumesc!

#24
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Este si un domeniu cu risc, oricand se poate deschide langa tine ceva mai bun sau pot taia tichetele la bugetari sau vreo pandemie sau mai stiu eu ce...
Zona aia sufera mai putin de riscul de a ramane fara clienti decat altele mai putin consacrate printre aia care fug din Bucuresti rapid, dar creste riscul de cocalari care dau muzica la maximum de-ti fug restul clientilor sau te someaza pe tine sa rezolvi... Plus riscul de stricaciuni in zona aia, ca multi se duc sa faca bahaus acolo, special. Se imbata, sparg, arunca, uda, ard...

#25
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 EuMunte, on 06 iulie 2023 - 06:43, said:

Nu am găsit sa cumpăr o afacere la cheie...vreau să cumpăr locația și de restul mă ocup personal ptr întreținere,supraveghere și dezvoltare/promovare. Locația momentan vreau sa o iau doar ptr închiriat...poate peste 1-2 ani dezvolt și cu servire produse tradiționale/bucatarie și altele..gen trasee...și...
Asta inseamna 12--14 ore/zi ,7 zile/ saptamana.
Asa ca, stai cumintePosted Image

#26
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Merita sa investesti intr-o pensiune daca ai vreo atractie turistica prin preajma care sa-ti permita randament si in extrasezon. Ai putea incropi eventual o zona de distractii sau vreun program de aventura prin imprejurimi, insa te lungesti mult cu cheltuielile caci vei avea nevoie de facilitati suplimentare, intretinere, paza, protectie, prim ajutor, ghizi, bucatarie, cantina, spatii depozitare efecte, acces auto, spagi mai multe.

#27
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023

 VarfulOmu2505, on 06 iulie 2023 - 10:12, said:

Este si un domeniu cu risc, oricand se poate deschide langa tine ceva mai bun sau pot taia tichetele la bugetari sau vreo pandemie sau mai stiu eu ce...
Zona aia sufera mai putin de riscul de a ramane fara clienti decat altele mai putin consacrate printre aia care fug din Bucuresti rapid, dar creste riscul de cocalari care dau muzica la maximum de-ti fug restul clientilor sau te someaza pe tine sa rezolvi... Plus riscul de stricaciuni in zona aia, ca multi se duc sa faca bahaus acolo, special. Se imbata, sparg, arunca, uda, ard...
Da, bine punctat!
În atâția ani la magazin/terasă am învățat cum sa evit și să aplanez situații neplăcute ( oameni scandalagii/oameni băuți/sau chiar rău intenționați....legat de voncurență , zic ,loc sub soare e pentru toată lumea! Vorba bună/bunul simț/socializarea/bunul gust..."gâdilarea clientului " (cum spunem noi în comerț), sper să-mi fie ceva atuuri sa pot rezista 1-2 ani ptr a pune pe picioare locația asa cum orice antrepernor în acest domeniu își dorește.  Eu mai mult vreau sa o fac din pasiune și dacă îmi iese o eventuală pensie de 5000 ron pe lună...e rezonabil..nu iau nimic cu mine..și nici unul dintre noi, corect?
  Mulțumesc!

#28
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 ManelistDeSuccesMaxim, on 06 iulie 2023 - 10:19, said:

Merita sa investesti intr-o pensiune daca ai vreo atractie turistica prin preajma care sa-ti permita randament si in extrasezon. Ai putea incropi eventual o zona de distractii
O idee geniala. Sa-si faca un parc de distractii pe langa pensiune. Poate si-un mic aeroport, sa se ajunga mai comod.

#29
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Heliodrom intre mansarda si cusca cu porumbei.

#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Manasu, on 06 iulie 2023 - 10:23, said:

O idee geniala. Sa-si faca un parc de distractii pe langa pensiune. Poate si-un mic aeroport, sa se ajunga mai comod.


 ManelistDeSuccesMaxim, on 06 iulie 2023 - 10:19, said:

Merita sa investesti intr-o pensiune daca ai vreo atractie turistica prin preajma care sa-ti permita randament si in extrasezon. Ai putea incropi eventual o zona de distractii sau vreun program de aventura prin imprejurimi, insa te lungesti mult cu cheltuielile caci vei avea nevoie de facilitati suplimentare, intretinere, paza, protectie, prim ajutor, ghizi, bucatarie, cantina, spatii depozitare efecte, acces auto, spagi mai multe.
Aloooo,visati cam mult

Edited by florinellll, 06 July 2023 - 10:51.


#31
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

 EuMunte, on 06 iulie 2023 - 09:12, said:

Mă gândesc că 3 camere a 10 zile/lună la 200 ron....lunar voi fi peste cheltuieli, zic.

In acest business (servicii de cazare), un grad mediu de ocupare de doar 15% nu conduce la break even; despre profit nici nu poate fi vorba.
Nu doresc sa va "tai" elanul, dar asta e realitatea; orice persoana care detine o pensiune similara in acea zona si/sau a elaborat vreodata un plan de afaceri cat de cat serios va poate confirma.
Volumul cheltuielilor este cu mult mai mare decat estimati dvs. "grosier" si include mult mai multe categorii decat cele pe care stimabilii forumisti le-au enumerat deja in cadrul acestui topic.
Pentru a nu ramane in zona generalitatilor, iata cateva aspecte:
- ne place sau nu, in prezent (2023) o astfel de afacere trebuie promovata corespunzator, intrucat rudele/prietenii/cunoscutii nu vor putea constitui nucleul de baza de clienti pe termen lung; asta se traduce prin cheltuieli legate de site / contributii substantiale catre Booking/Airbnb / promotii / reduceri de grup / comunicare permanenta cu fosti/potentiali clienti etc.
- orizontul de timp in care puteti valorifica un avantaj specific pensiunii dvs. (locatie / amenajari / servicii extra) se reduce la max. 2 ani; dupa aceasta perioada, potentialul dvs. succes va fi anulat de "contramasurile" concurentei (deloc neglijabila in zona)
- ca sa va faceti o idee de elemente de cost neglijate din start, numai "consumabilele" (de la hartie igienica pana la produse de curatenie) numara lejer app. 40 de produse distincte care numai ieftine nu sunt
- durata medie de exploatare a unei pensiuni intre 2 renovari semnificative a scazut continuu in ultimele 3 decenii
- costurile salariale au fost in continua crestere si nu se intrevede vreo schimbare de trend in urmatorul deceniu
- evident, e necesar sa luati in considerare costuri legate de asigurari / reparatii / taxe si impozite si multe altele
In plus, intr-o lume digitala, orice review negativ ajunge de multe ori sa "cantareasca" mai mult decat 10 pozitive ...

Nu trebuie sa abandonati ideea, insa aveti nevoie de un element distinctiv care sa va pozitioneze foarte clar pe piata, de un plan de afaceri bine pus la punct si de multa perseverenta.

#32
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin cu problemele de pe Valea Prahovei.
Ca bucurestean care stau in perioada martie-noiembrie pe Valea Prahovei (ce este drept, mult mai jos decat Bustenii) pot spune un lucru: majoritatea bucurestenilor care fac weekend-ul pe aceasta vale se duc la ei acasa! Toti au o cabanuta, o vilisoara, o bojdeuca sau un prieten la care se refugiaza in weekend-urile in care nu pleaca la mare! Foarte putini vin sa stea la o pensiune... majoritatea prefera hotelurile. La polul opus, s-a ajuns ca in sezonul de iarna sa se vina din Bucuresti pentru o zi la schi si/sau sa se faca naveta zilnic, deoarece pentru o familie tanara drumul este mai ieftin decat cazarea+masa (cel putin 500 lei/zi/3persoane). In plus, dupa ora 12 cam toate partiile sunt impracticabile din cauza aglomeratiei. Asa ca de la 9-12, hai 13 sa se termine ski-pass-ul, se schiaza, apoi se pleaca acasa.
Si asculta-ma bine ce-ti spun: nu vei rezista cu 200 lei/noapte/camera. Gandeste-te numai la consumul unei perechi care-si petrece noapte-n baie... ce faci? Te duci sa-i scoti din baie? Le tai apa calda? Sau iarna la consumul cu caldura...

#33
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

 florinellll, on 06 iulie 2023 - 10:14, said:

Asta inseamna 12--14 ore/zi ,7 zile/ saptamana.
Asa ca, stai cumintePosted Image

Daca se muta si el si locuieste la pensiune, volumul de munca nu va fi atat de mare.
Adica la estimarea de 3 camere x 10 zile pe luna, rezulta un volum de munca de maxim 2 ore pe zi.

La care mai adaugi cateva ore pentru a mentine spatiul verde din jurul pensiunii (dar efortul asta oricum il fac toti cei care locuiesc la casa si au o curte de cateva sute de metri patrati).

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La gradul ala de ocupare de ce nu  iei direct un imobil MAI MIC ?
Doar daca modelul de business functioneaza cu varfuri in care e esential sa ai 10 sau nu stiu cate camere disponibile.

da o tura in zona Curtea de Arges, pe dealurile alea pitoresti spre Valcea, eu zic ca o pensiune acolo, cu drum pe A1 plus Pitesti - C. de Arges poate fi foarte bine vazuta

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005

 G1q, on 06 iulie 2023 - 10:08, said:

Nu cred ca reusesti sa ai un angajat cu doar 6000 incasari. Daca ii dai angajatului cam 3000 de lei + ce platesti la stat inca vreo 1500, iti mai raman 1500 de lei. Din astia 1500 trebuie sa scazi curentul, incalzirea, contabil daca ai, cum zicea cineva mai sus daca ai si ceva gradina/pajiste trebuie si alea intretinute + alte cheltuieli spontane. Per total nu cred ca e cazul de angajat la incasari de 6000 pe luna.
Pentru a plati un salariu net de 3000 lei, angajatorul cheltuie 5243 lei, deci ii raman mai putin de jumatate din suma estimata de tine...

Dar si eu sunt de acceasi parere cu tine, referitor la concluzie.

#36
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
pai si daca altii nu angajeaza pentru ei administrator ca nu ai experienta, de ce ai incepe tu o astfel de afacere daca nu ai experienta...mai ales la Busteni..unde sunt zeci, sute de cazari...care ofera numai cazare, mancare si atat...
de asta zic, cand te apuci..ideea e f buna (sa zicem..desi nu as face inca o pensiune langa alte zeci,,sute) dar nu numai ideea conteaza, ci cel mai mult planul de afacere...care inseamna munca de teren...testat avantaje si dezavantaje la pensiunile din zona..sa vezi pe ce poti maximiza..de ex eu am fost o data la Busteni la o cazare si pot spune ca am avut cel mai bun somn ever,,.si as mai merge acolo inca o data...+++ altele

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate