Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Merită să investești într-o p3nsiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023
Ziua bună , tuturor!
  Sunt interesat din partea celor ce dețin sau au prieteni/rude/cunoștințe apropiate, care pot sa-mi ofere câteva detalii legate de o investiție într-o pensiune în zona de munte(locația Bușteni)/6 camere, doare completă/preț cameră dublă 200ron/noapte.
  Merită o investiție în asa ceva? Cam ce cheltuieli pot apărea (valoric)  si intr-un final ce medie de profit ar fi?
  Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Vrei sa cumperi o afacere la cheie?
Citeste contabilitatea fostului proprietar.
Daca- cu pierdere, vei ramane si tu cu pierdere.
Fostul proprietar de ce vinde?

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEuMunte, on 05 iulie 2023 - 23:51, said:

Ziua bună , tuturor!
  Sunt interesat din partea celor ce dețin sau au prieteni/rude/cunoștințe apropiate, care pot sa-mi ofere câteva detalii legate de o investiție într-o pensiune în zona de munte(locația Bușteni)/6 camere, doare completă/preț cameră dublă 200ron/noapte.
  Merită o investiție în asa ceva? Cam ce cheltuieli pot apărea (valoric)  si intr-un final ce medie de profit ar fi?
  Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Daca te referi la manelisti, e posibil sa mearga.

Parerea mea, ANGAJEAZA-TE ca administrator, ajutor administrator, "om bun la toate", ajutor bucatar, camerista (iti iei kilt d-ala scotian), femel de companie vreo luna de zile, imposibil sa nu gasesti sa te angajezi.
O sa-ti dai singur seama daca merita sau nu

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
daca-ti vine alberto grasu, intri in faliment din prima luna.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostEuMunte, on 05 iulie 2023 - 23:51, said:

Merită o investiție în asa ceva?


Da, in conditiile in care faci un minim studiu de piata si in conditiile in care te muti si tu acolo ca sa ai afacerea sub ochi. Daca o lasi pe mana altora..... se duce naibii.

#6
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023
Nu am găsit sa cumpăr o afacere la cheie...vreau să cumpăr locația și de restul mă ocup personal ptr întreținere,supraveghere și dezvoltare/promovare. Locația momentan vreau sa o iau doar ptr închiriat...poate peste 1-2 ani dezvolt și cu servire produse tradiționale/bucatarie și altele..gen trasee...și...

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostEuMunte, on 05 iulie 2023 - 23:51, said:

........./preț cameră dublă 200ron/noapte.
  Merită o investiție în asa ceva? Cam ce cheltuieli pot apărea (valoric)  si intr-un final ce medie de profit ar fi?
Depinde de locatie... In zona pe care o vrei, raspunsul este simplu: NU!
Taman m-am intors din Bucovina. Pretul minim, daca vrei sa lucrezi legal si sa mentii calitatea serviciilor de cazare, este 230 lei intr-o zona la 10 km de cel mai apropiat punct de interes turistic.
Pe langa costurile legale catre stat, trebuie sa ai in vedere:
- costurile cu spalatul lenjeriei, curatenia
- costurile cu personalul auxiliar
- costurile cu aprovizionarea (trebuie macar sa dai o cafea dimineata)
- costuri de intretinere, amortizari si inca multe altele
Iar daca mai si ai o pajiste, aia trebuie cosita, udata etc.
Investeste in altceva sau alta parte... Valea Prahovei sigur nu merita.

#8
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
A cam fugit puiul cu ata in doemniul acesta. Sunt numeroase pensiuni care nu atrag deloc turisti, fiind plasate in zone neinteresante. Investitia este astfel moarta, au ajuns mai degraba locuinte pentru proprietari si familiile lor.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTsunamii, on 06 iulie 2023 - 05:22, said:

Parerea mea, ANGAJEAZA-TE ca administrator, ajutor administrator, "om bun la toate", ajutor bucatar, camerista (iti iei kilt d-ala scotian), femel de companie vreo luna de zile, imposibil sa nu gasesti sa te angajezi.
O sa-ti dai singur seama daca merita sau nu
cel mai bun sfat posibil.
angajeaza-te intr-o pensiune din zona si vei vedea cum merge treaba.
ca o parere personala, 6 camere e limita minima, cred ca 10 ar fi un start mult mai bun, daca ai bani evident.

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
E avalansa de pensiuni scoase la vanzare si multe altele care si-au inchis activitatea si asteapta vremuri mai bune. Energia s-a scumpit, taxele s-au marit, oamenii nu prea mai au bani ca pe vremuri, etc.
Daca vrei sa simti industria atunci angajeaza-te pe la o pensiune si vezi cum merge treaba. Dar nu te baza pe ce vezi acum pentru ca acum e vacanta si lumea se cam plimba, restul anului fluieri a pustiu.

#11
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Merita doar dacă ești dispus sa investești și sa faci ceva deosebit fața de concurenta. Altfel... Bușteni și toată Valea Prahovei e plina de pensiuni, multe goale, părăsite sau puse la vânzare.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
De curiozitate, cat costa o vila cat de cat pusa la punct, pretabila pentru pensiune ??

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostEuMunte, on 05 iulie 2023 - 23:51, said:

Merită o investiție în asa ceva?
Daca tu nu simti afacerea si intrebi aici e clar ca pentru tine nu merita.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2023 - 08:42.


#14
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
Merita investitia dar ca sa vezi ce activitati se intampla la o pensiune, angajeaza-te ca administrator la o pensiune si o sa vezi costurile, activitatile care se intampla zilnic, evenimente neprevazute si asa oarecum te vei căli si in final poate nu o sa iti placa..ba ca e prea multa bataie de cap, ba nu merita...etc

#15
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Nu inteleg aceste sfaturi inutile, de genul: angajeaza-te administrator la o pensiune. In primul rand, doar pensiunile foarte mari au administratori.
95% din pensiuni sunt gestionate de familie, deci ce administrator sa angajeze? Iar pensiunile care au administrator nu angajeaza pe cineva necunoscut, probabil si fara experienta, si numai pentru cateva luni.

#16
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Cum ai ajuns la suma de 200 de lei pe noapte inainte sa iti pui pe foaie toate costurile sau un mic plan de afaceri?

#17
EuMunte

EuMunte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2023

View PostG1q, on 06 iulie 2023 - 09:04, said:

Cum ai ajuns la suma de 200 de lei pe noapte inainte sa iti pui pe foaie toate costurile sau un mic plan de afaceri?
    Vă salut!
Am luat în calcul 3 din 6 camere 10 zile pe lună sa fie ocupate....media minimă zic../an....,poate greșesc, de aceea întreb sa mă documentez sa vad dacă sunt prea credul sau naiv,de altfel sunt un om cumpărat și de aceea întâi masor de 5 ori și tai odată.  Mă gândesc că 3 camere a 10 zile/lună la 200 ron....lunar voi fi peste cheltuieli, zic. Dacă mă ocup cu atenție și mai adaug și ceva evenimente...poate 1-2 tabere pe an și prind și revelionul cu clienți, cred că aș fi peste cheltuielile zilnice/lunare/anuale.
   Mulțumesc tuturor ptr păreri sunt bine venite și cele cu experiente negative(deși nu îmi doresc sa fi trecut careva prin ele)!

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci ai luat un grad de ocupare destul de conservator, cca 15%, asta e bine.
De estimat cheltuielile curente iarasi e simplu.
Nu uita de renovari, mentenanta, re-mobilare etc.
Nu mi-e clar daca la gradul ala de ocupare si pretul stabilit ai verificat sa iti iasa si amortizarea (recuperarea valorii imobilului).
Ce e clar: daca nu te ocupi personal, se alege praful.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate