Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Achizitie Macbook (MBP) fara garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Salut,

Desi am mai pus mana pe MacOS in diverse dispozitive, n-am detinut si acum s-a ivit o oarecare posibilitate de a achizitiona un produs din cateva, daca e cu noroc, sa zic asa.

Produsele pe care am pus ochii sunt noi, sigilate, de la iStyle aparent, insa se vad ieftine si fara garantie.
Pretul de inceput mi se pare bun, daca se prinde fiind 1-3 bucati din fiecare si un fel de licitatie.

Problema mea este cea a garantiei, fiind un dispozitiv scump totusi, nu o jucarie de 100 de lei.
Voi ati lua un Macbook sau Macbook Pro fara garantie? Tehnic ma gandesc ca nici nu stii daca e DOA.

La ce ma interesa pe mine, adica:
MBP 14" cu M1 Pro 10C CPU/16C GPU, 16GB RAM, 1TB pretul este de 5700lei.
MBP 14" cu M1 Pro 8C CPU/14C GPU, 16GB RAM, 512GB pretul este de 4600lei.
MB Air de 13" cu M2, in rest cred ca era cel chel cu 8GB/256GB la 3200lei.
Presupunand ca nu o licita altcineva... Prea mult.

Mai erau si altele, de 16", M1 Max sau alte variante insa primul ma tenta fiind foarte bun la multimedia, vizionat, editat foto, etc.
Dar bineinteles, raman la gandul daca o merita riscat fara garantie.

La cum ma stiu, nu prea as risca, dar sunt curios de pareri. :)

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Se strica rar. Si Apple oricum are actiuni de service, deci daca e ceva facut naspa de nou la ele, la un moment dat vor intra in actiunea de service.

EDIT: macul meu vechi l-am vandut unui prieten, dupa ce-l folosisem eu ani buni de zile. Acum il foloseste copilul lui, de vreo 2 ani deja. Copilul nu are grija de laptop, si merge perfect in continuare.

Edited by December, 03 July 2023 - 18:30.


#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Asta asa este, asa am auzit si eu, vazut cand m-am jucat inclusiv cu un Mac Mini din ala antic care desi slab, zbarnaia dupa 10 ani.

Dar nu stii nici daca-s DOA, ca na, sunt sigilate si nu cred ca se fac retururi in cazuri din astea. Desi teoretic nu cred, ca ma gandesc ca ajung pe piata dupa un control al calitatii, fiind Apple si nu JongXiPo de pe Aliexpress.

Stiam ca ofera Apple 1 an garantie ca vor ei asa, pe langa ce e legal in statele unde se vinde, dar nu stiu daca aia e in baza unui act doveditor de la magazin, care in cazul asta iar n-ar fi.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Daca nu-s furate, ai garantia de un an in baza serial numberului. Dar oricum nu stii ce-i cu ele, poate au fost vandute unui tert de multa vreme si ala nu le-a folosit, deci nu mai ai garantie ca a trecut.

Vezi care-s conditiile de vanzare. Sau poate iti dau SN-urile, le verifici.

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Lucrez pe un M1 de aprox 14 luni. L-am primit nou de la firma pt care lucrez.

Il terorizez zilnic, tinand procesorul in 60-70% aprox 10-12 ore pe zi, zi de zi, fara stand, fara cooler, tinut intr-un loc slab ventilat.
Merge perfect.

Acum, evident, cum iti e norocul.
Dar in general sunt produse bune.

Un coleg mai batran inca trage de un mac de il are de 6 ani, la fel, fortat, si tot merge.

Cand zic ca inca merge, ma refer ca ne asteptam sa fie probleme din cauza caldurii, caci unele laptopuri se strica din pricina faptului ca se indoaie placa de baza unde este cipul pus.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 December, on 03 iulie 2023 - 18:54, said:

Daca nu-s furate
Nu sunt furate, nu știu detalii dar sunt de la munca, ceva eveniment (de asigurare, nu petrecere :) ) cu iStyle și se dau la noi pentru noi. Nu are treaba cu dispozitivele de pe care lucram noi ca alea sunt cu Windows.
Dar nici nu știu în rest ce si cum, ca era și un MacBook utilizat cu procesor Intel, iPaduri, Watchuri și altele. Asadar nu am idee de serial number sau alte detalii.

 victor29cr, on 03 iulie 2023 - 19:29, said:

Acum, evident, cum iti e norocul.
Dar in general sunt produse bune.
Da, și astea sunt oricum gândite sa funcționeze aproape de temperatura maxima fără probleme, ating și 100 de grade.
Și la cele vechi cu Intel știu oameni care au avut și ținut o groaza de timp.

Nu ma gândeam ca pățește ceva neapărat în timp, dar nici la început nu știu cum e. Adică de nou sa fie ok, și cum nu am avut unul nou, nu știu dacă produsele Apple sunt impecabile și dacă funcționează funcționează, spre deosebire de altele cu Windows unde de noi mai pot fi probleme la ecran, pixeli, difuzoare, etc.

----

Bine, o chestie e ca deși MacOS-ul funcționează diferit, din ce vad M1 Pro e asemănător sau mai slăbuț mulți-core decât AMD 5900HS pe care îl am acum, așadar la performanta bruta nu ar fi mare lucru avantaj.
Însă mă atrage forma la MacBook Pro, ecranul foarte bun, sunet, tot, și bineînțeles construcție și baterie.

Mai studiez un pic și sa vad ce decid. Mersi! 🍻

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ai mai lucrat efectiv cu sistemul lor de operare? Sunt scule bune dar nu ma pot obisnui cu OSul lor. Am un M1 de peste un an de zile si un altu cu windows, poate din cauza asta nu stau prea mult pe mac sa ma obisnuiesc. Nu vreau sa transform topicul cu win vs mac dar ia in considerare si asta.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
M-am mai jucat cu MacOS dar nu am lucrat serios încât sa conteze toate cele prin el. Sunt conștient ca ar necesita acomodare, dar sa zicem ca asta ar fi asumata. Restul... Nu stiu.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Parerea mea este: functie de pret. Daca produsul este sigilat merita. Daca este resigilat, nu.
Nu uita insa un lucru. Desi poti instala programe cracuite, ele se gasesc mai rar decat pe windows.
Daca vrei sa faci editare foto, este cel mai bun device ever, dar un Photoshop nou si complet, e mai greu de gasit.
PS. Daca compari performantele cu altceva nu ai inteles nimic. macOS functioneaza complet diferit. Ce iti necesita ptr windows 16 sau 32 GB RAM, pe macOS sunt suficienti 4 sau 8. Iar cu vitezele este cam la fel.
PS2. daca licitatia este publica, pretul va creste semnificativ.
PS3. Uneori garantia curge de la data activarii device-ului in Apple Cloud. Verifica asta.

Edited by adip1962, 04 July 2023 - 05:35.


#10
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View PostDecember, on 03 iulie 2023 - 18:29, said:

Se strica rar. Si Apple oricum are actiuni de service, deci daca e ceva facut naspa de nou la ele, la un moment dat vor intra in actiunea de service.

EDIT: macul meu vechi l-am vandut unui prieten, dupa ce-l folosisem eu ani buni de zile. Acum il foloseste copilul lui, de vreo 2 ani deja. Copilul nu are grija de laptop, si merge perfect in continuare.
Nu stiu daca Apple Care+ e valabil la noi..Am luat un Mac Mini M2 Pro de pe eBAY cu Apple Care+ pana in 2026 si cica Tzepanero nu l-ar repara in caz de ar avea probleme.. :(

#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postrobi101012981, on 11 iulie 2023 - 12:40, said:


Nu stiu daca Apple Care+ e valabil la noi..Am luat un Mac Mini M2 Pro de pe eBAY cu Apple Care+ pana in 2026 si cica Tzepanero nu l-ar repara in caz de ar avea probleme.. :(

Este valabila Apple Care+ la iStyle.

#12
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Mersi! Sa vedem, sper sa n-am probleme, si asa am dat pe el cu tot cu taxe de import in jur de 7800 lei...La noi vad ca este undeva la 9000 lei+apple care+ 100$, ar ajunge pe la 9500 lei, deci tot e ok zic eu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate