Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

idei magazie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mla

mla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009
Salut,

As dori sa fac o magazie in curte de dimensiunea 3x3 m.
Urmeaza sa torn o placa de beton si as avea nevoie de niste idei cum sa o construiesc.
Nu m-am hotarat la materiale si as aprecia daca in urma sfaturilor / discutiilor de aici m-as hotari.
Am vazut la vecini prin zona diverse variante: din BCA, din lemn si chiar metalice.

Multumesc.

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Inteleg ca vrei sa o faci DIY, asa ca totul depinde si de ce scule ai si ce mai trebuie sa cumperi . Daca ai mistrie si cancioc faci BCA,  daca nu ,poti face lemn sau si mai usor din panouri sandwich. Sau cum ai zis, ai aparat de sudura ,bormasina...faci pe structura metalica. Bafta! Eu acum fac un foisor ceva mai mare de 3x3  acoperis in 4 ape si materialele se apropie de 10000 lei, asa ca ai grija in ce te bagi :)

Edited by Dodo03, 03 July 2023 - 15:48.


#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Si eu recomand panouri sandwich. Faci un cadru metalic cu patru stalpi la colturi si grinzi perimetrale de sustinere acoperis. mai trebuie sa pui niste profile metalice mai subtiri la golurile de usa si geamuri si niste contravantuiri (diagonale la partea superioara a stalpilor si la fiecare perete in parte, ca sa nu aiba mobilitate structura). Acoperisul intr-o apa, cu o singura panta. Inainte de a turna pardoseala trebuie sa ai pregatite piesele metalice de ancorare a stalpilor in beton (stalpii ii vei monta cu suruburi dupa turnare).

#4
mla

mla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

View Postmla, on 03 iulie 2023 - 15:39, said:

Salut,

As dori sa fac o magazie in curte de dimensiunea 3x3 m.
Urmeaza sa torn o placa de beton si as avea nevoie de niste idei cum sa o construiesc.
Nu m-am hotarat la materiale si as aprecia daca in urma sfaturilor / discutiilor de aici m-as hotari.
Am vazut la vecini prin zona diverse variante: din BCA, din lemn si chiar metalice.

Multumesc.
Ca sa adaug: mi-as dori in principiu sa nu am costuri de intretinere dupa si eventual sa stiu de la inceput din experienta altora la ce materiale sa ma orientez ca sa am niste costuri normale pentru ce-mi doresc. Vreau doar sa depozitez diverse chestii de gradina: scule, o masina de tuns

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 iulie 2023 - 16:00, said:

Si eu recomand panouri sandwich. Faci un cadru metalic cu patru stalpi la colturi si grinzi perimetrale de sustinere acoperis. mai trebuie sa pui niste profile metalice mai subtiri la golurile de usa si geamuri si niste contravantuiri (diagonale la partea superioara a stalpilor si la fiecare perete in parte, ca sa nu aiba mobilitate structura). Acoperisul intr-o apa, cu o singura panta. Inainte de a turna pardoseala trebuie sa ai pregatite piesele metalice de ancorare a stalpilor in beton (stalpii ii vei monta cu suruburi dupa turnare).
N-am vazut din panouri sandwich magazii. Ca si costuri cum e ?

#5
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Nu e chiar ieftina, insa o poti demonta oricand, o poti extinde sau modifica cu usurinta. Costurile initiale sunt mari, apoi nu mai ai treaba cu intretinerea ei.
Cel mai ieftin iti iese cu BCA. La cea din lemn ai probleme cu intretinerea periodica.

#6
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Capriori de 80 x 80 pentru schelet, OSB de 8 pentru pereti, scanduri si tabla pentru acoperis intr-o apa. Un impregnant si o vopsea de lemn (Sadolin Tinova e OK) si gata. In doua zile o faci singur.
Am eu, 4 m x 2.5 m, de 12 ani e tot acolo. Rafturi, banc de lucru cu menghina si polizor, tot ce trebuie.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 17.10.2003
Fa și ceva diagonale între stalpi sa nu ti-o plieze vântul.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Cel mai simplu este sa cumperi o căsuța de la ceva magazin de bricolaj.

#9
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Daca e zidita cred ca iti trebuie autorizatie de constructie. Asa stiu.

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 02.09.2009
Daca iti permite spatiul sa o faci  mai mare

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi pe sfatul lui @Don_Costica. Simplu, ieftin, rapid. O faci singur. Sunt un milion de video pe YouTube cu "shed building: etc.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019
Am facut eu una din lemn si OSB, asa cum zice Don_Costica, pe care am placat-o la exterior cu polistiren. Are vreo sase ani, si nu i-am facut nici un fel de intretinere.

Am ales varianta asta pentru ca am facut-o singur, si am scutit partea de manopera. Lucrez in domeniul acoperisurilor, si am avut toate sculele necesare, deci nu a trebuit sa investesc nimic din punctul asta de vedere.  Nu ma pricep sa sudez sau sa zidesc, si de aceea am ales varianta asta.

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmla, on 03 iulie 2023 - 15:39, said:

Salut,

As dori sa fac o magazie in curte de dimensiunea 3x3 m.
Urmeaza sa torn o placa de beton si as avea nevoie de niste idei cum sa o construiesc.
Nu m-am hotarat la materiale si as aprecia daca in urma sfaturilor / discutiilor de aici m-as hotari.
Am vazut la vecini prin zona diverse variante: din BCA, din lemn si chiar metalice.

Multumesc.

in primul rand, vezi daca nu o poti face dreptunghiulara. Castigi mai mult spatiu de depozitare si, in acelasi timp, e mai usor cu acoperisul.

Despre magazia mea, de gradina:

Am turnat o placa, de beton, pe care am prins rame, din lemn; ramele fiind, practic, structura de rezistenta. Am imbracat structura in plasa impotriva tantarilor si scandura, spre exterior; pe trei laturi. Scandura am tratat-o cu grund, pentru lemn, Proxilin. Dupa care am vopsit-o cu vopsea pitura. Scandurile le-am instalat cu spatii de 5mm intre ele. Intotdeauna am preferat ca magazia pentru chestii de gradina sa fie ventilata. Pe motivul acesta, nici nu m-am mai obosit sa inchid zonele de "fronton". M-am oprit cu inchiderea, din scandura, la nivelul cel mai de jos al acoperisului.

In plus, cea de-a treia latura este "inchisa" cu plasa bordurata, peste plasa impotriva tantarilor. Nu mai spun cat de simplu a fost sa fac usile, de acces, pe aceasta latura; tot din plasa bordurata cu plasa impotriva tantarilor.

Acoperisul l-am inchis cu OSB si l-am acoperit cu sindrila bituminoasa. Inainte sa montez sindrila, am vopsit OSB-ul, pe fata cu sindrila si vreo 20cm, pe fata de dedesubt, pe perimetru. Am aplicat banda de etansare, adeziva. Banda  am petrecut-o peste marginea acoperisului... easy-peasy.

Magazia arata excelent, dupa parerea mea. Repet, insa: eu m-am convins, de-a lungul timpului, ca magazia pentru chestii de gradina trebuie sa fie bine ventilata. In conditiile descrise, au supravietuit toate sculele, ghivecele, ingrasamintele, erbicidele, etc., masinile de tuns iarba, cea de dezapezit, si sculele de mana. Nu am probleme cu mirosurile, cu umiditatea sau altceva.

Spor!

Edited by DIY, 04 July 2023 - 13:24.


#14
mla

mla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009
cu o schita m-ati putea ajuta ca sa fie si rezistenta ?

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 mla, on 03 iulie 2023 - 16:15, said:


.... Vreau doar sa depozitez diverse chestii de gradina: scule, o masina de tuns
...

Vrei sau nu sa fie etansa?
Vrei sau nu sa fie izolata termic?

Găsești sa cumperi atât din tabla cât și din lemn gata făcute.
Un exemplu - https://garajedintab...-tabla-zincata/


Dacă vrei sa o faci tu eu as merge pe varianta cu structura din lemn sau țeavă de otel și închisă cu tabla de gard.



#16
mla

mla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

 Tarzy, on 04 august 2023 - 06:25, said:

Vrei sau nu sa fie etansa?
Vrei sau nu sa fie izolata termic?

Găsești sa cumperi atât din tabla cât și din lemn gata făcute.
Un exemplu - https://garajedintab...-tabla-zincata/


Dacă vrei sa o faci tu eu as merge pe varianta cu structura din lemn sau țeavă de otel și închisă cu tabla de gard.
Mi-as dori sa nu ploua in magazie si cat de cat izolata termic.
Din ce am mai citit despre transferul termic cred ca nu-mi doresc din metal/tabla din cauza asa ca cel mai probabil ma voi orienta la o constructie din lemn.

#17
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Pentru o astfel de constructie este nevoie cumva de autorizatie de la primarie?

#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005
Din câte știu eu nu, dacă nu modifici forma și materialele. Este o lege de anul asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate