Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Manelele in Basarabia

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Sunt curios de un lucru: au penetrat manelele viata muzicala din Basarabia? Au si ei manelisti locali sau ceva asemanator?

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Nu cred că în Poiană e locul potrivit... (puteam să jur că e deschis de bossu ăla micu)

#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Sa mute un moderator topicul unde crede de cuviinta.

#4
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Se asculta manele romanesti la greu. Am fost de doua ori in Moldova, iar intr-una din ocazii am ajuns si la un fel de targ mare, foarte colorat, cu toate de-a valma, cum erau prin anii 90 in Romania... inca de la intrare se auzea cantand Guta la un nivel sonor de concert.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
De cativa ani cica da. Tin minte ca prin 2012 cand am fost eu in Basarabia erau chiar mandri ca eu nu au fost "tiganizati".

Acum am auzit ca i-au rezolvat romanii si pe ei cu aceasta vasta cultura muzicala :lol:

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5gtekmfk20E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MooF2010, 02 July 2023 - 17:05.


#7
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostLex404, on 02 iulie 2023 - 16:49, said:

De cativa ani cica da. Tin minte ca prin 2012 cand am fost eu in Basarabia erau chiar mandri ca eu nu au fost "tiganizati".

Acum am auzit ca i-au rezolvat romanii si pe ei cu aceasta vasta cultura muzicala :lol:

    ProTv ar trebui sa aiba un rol important in acest proces. Ei au facilitat treaba asta in Romania. Deci au experienta. Le mai trebuie o Esca care sa aiba o fata care sa nu faca nimic in viata.

#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 24.07.2022
nu ne mai unim atunci! sa-i ia rusii si sa-i manelizeze...

#9
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 27.02.2018

View Postmrsme21, on 02 iulie 2023 - 18:17, said:



    ProTv ar trebui sa aiba un rol important in acest proces. Ei au facilitat treaba asta in Romania. Deci au experienta. Le mai trebuie o Esca care sa aiba o fata care sa nu faca nimic in viata.
Teo trandafir a adus manelele în prim plan acum multi ani, și a mai fost dan negru pe la emisiunile lui de căcat la antene printre pionierii inculturii pentru audiențe.
Era și dan diaconescu la televiziunea lui de garsonieră care promova toate prostiile, inclusiv manelele, sau taraful tv al lui prigoană etc.

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Daca da, pacat. Inca mai aveau muzica decenta fata de mizeriile noastre.

#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 17.08.2022

View Postmishuletzu, on 02 iulie 2023 - 20:48, said:

Teo trandafir a adus manelele în prim plan acum multi ani, și a mai fost dan negru pe la emisiunile lui de căcat la antene printre pionierii inculturii pentru audiențe.
Era și dan diaconescu la televiziunea lui de garsonieră care promova toate prostiile, inclusiv manelele, sau taraful tv al lui prigoană etc.


Sa nu uitam pe Maruta, care a bagat in casele romanilor cel mai mult gunoi "cultural" si educational

Edited by vio69c, 03 July 2023 - 02:21.


#12
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postvio69c, on 03 iulie 2023 - 02:20, said:




Sa nu uitam pe Maruta, care a bagat in casele romanilor cel mai mult gunoi "cultural" si educational

    Nu-l uitam, dar nici nu putem sa-l sanctionam. Are public suficient ca sa-si faca treaba in continuare, respectiv sa-l doara in p***.

#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmrsme21, on 02 iulie 2023 - 15:59, said:

Sunt curios de un lucru: au penetrat manelele viata muzicala din Basarabia? Au si ei manelisti locali sau ceva asemanator?

Maneaua e un gen muzical (literar era să scriu Posted Image) care e prezent cu precădere în teritoriile aflate în trecut sub stăpânire turcească vreme de secole.

În cazul Europei e valabil pentru Balcani (greci, bîlgari, albanezi, muntenegreni, macedoneni, bosniaci, sârbi, români din sudul Carpaţilor). În Basarabia, Bucovina sau Ardeal, se ascultă manele însă nu există "cântăreţi cu renume". Adică, una e să auzim nume ca...Marian de la (urmează nume de localităţi din Oltenia, Muntenia, Bărăgan sau Dobrogea) şi alta ar fi să auzim de Marian de la Cluj, sau de la Sibiu. Posted Image Nu există deoarece cultura turcească n-a existat în acele teritorii istorice.

Edited by lupini, 03 July 2023 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate