Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Routere mikrotik - eroare conexiune la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Salut!
Am următoarea problemă: Ont huawei(digi), mod bridge. La el este conectat MikroTik hAP AC RB962UiGS-5HacT2HnT. Până aici totul e în regulă. Internet si pe fir, și wireless. Al 2-lea router, MikroTik AX3 (C53UiG+5HPaxD2HPaxD, conectat la primul MikroTik. Cand mă conectez wireless la cel de-al doilea MikroTik imi dă urmatoarea eroare: no internet connection. Dacă înlocuiesc primul MikroTik cu alt touter(altă marcă) nu mai am această problemă. Nu reușesc să-i dau de capăt.
Un mic ajutor dacă se poate...
Mulțumesc!

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Pai... trebuie sa dai mult mai multe informatii.
Cum conectezi al 2-lea router la primul? Cablu in port LAN?
Daca in router 1 (hap) daca conectezi laptopuri si altele la porturile LAN, ai internet? Banuiesc ca DHCP.
Cum e configurat al 2-lea router? Pe porturile LAN ale lui ai internet, doar pe wireless nu?
Banuiesc ca nu folosesti portul SFP din primul router, daca ONT-ul ala face conversia fibra - utp, caz in care as intreba de ce mai treci net-ul prin primul router si nu-l conectezi direct pe al 2-lea in ONT? Daca ONT-ul are 2 porturi LAN s-ar putea sa fie mai simplu asa.

Ceva "simplu" ar fi sa verifici porturile LAN al primului router (presupunand ca asa il conectezi pe al 2-lea), si sa vezi daca sunt functionale, daca dau IP-uri in domeniul DHCP ales, etc. Si apoi verifici daca al 2-lea router e configurat cu functii minime de routare (adica sa-si ia IP tot prin DHCP), sa aiba gateway setat corect, etc. atat pe LAN cat si pe WiFi.
Mikrotik-urile au configurarea mai anevoioasa, gandita mai mult pentru business, sunt multe posibile probleme.
Daca al 2-lea router il folosesti doar ca AP, probabil era mai simplu sa folosesti direct AP.

Edited by TehCube, 02 July 2023 - 10:21.


#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
De ce ambele Mikrotik-uri ruteaza? Al doilea ar trebui sa fie setat ca un AP simplu care preia toate rutarile din primul Mikrotik.

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
AX3-ul trebuie setat ca simplu switch pe LAN (cu toate porturile intr-un bridge) si ca AP only pe WIFI
Daca poti sa ai toate interfetele LAN+WIFI in acelasi bridge, e si mai simplu ca management (nu stiu exact pentru ca nu am avut niciodata mtik 2 in 1; ori doar AP, ori doar ethernet).
Daca nu te descuri, incearca sa intri in interfata de browser Quick set dreapta sus
Mode=Bridge
Internet port=portul de unde vine netul de la routerul principal (recomand eth1)
Address aquisition=Auto
Si sa nu-l faci DHCP server (adica fara local network)

#5
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Folosesc al 2-lea router pentru a mari zona de semnal wireless. Ambele routere sunt in colturi total opuse casei.
Orice conectez la primul router vine cu conexiune f buna la internet. Se pare că nu fac ceva bine la al 2-lea router deorece nici un dispozitiv conectat la porturile lui nu se conecteaza la internet. Setarea am făcut-o simplist ca și la primul router.
Ce greșesc?
Când am folosit ca prim router un asus, totul s-a desfășurat in regulă, fără setări iesite din comun.

#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
pai cauta pe net sa il configurezi pe al 2lea AP

ca altfel nu o sa mearga

https://tehnoblog.or...s-point-bridge/

Edited by andrei_221, 02 July 2023 - 18:36.


#7
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Da, momentan l-am conectat prin wisp ap. Optiunea se gaseste în partea dreaptă sus si a înlocuit opțiunea Home ap dual.
Funcționează bine, dar tot mai caut soluția pe care o dă primul router.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate