Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Ubuntu 22.04 - Shortcuts pe desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Buna seara lume buna! Posted Image

Folosesc Ubuntu 22.04 si am incercat sa pun pe Desktop niste shortcut-uri la diferite programe (Chromium, GIMP, etc.) urmand acest ghid:
https://linuxconfig....jellyfish-linux

Problema mea este ca, desi am urmat toti pasii, cand dau dublu-click pe shortcut primesc urmatorul mesaj:
Untrusted Desktop File
This .desktop file is not trusted, it can not be launched. To enable launching, right-click, then:
Enable "Allow Launching"


Am facut right-click pe fisierul respectiv, dar nici urma de optiunea "Allow Launching". Am cautat pe Google solutii dar nu prea am gasit (sau n-am fost in stare sa le inteleg).

Ma gandesc ca poate cineva de pe Forum s-a lovit de problema asta, a gasit o solutie si ma poate ajuta si pe mine.

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!
Seara placuta! Posted Image

Edited by cestmoi, 01 July 2023 - 18:34.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Am incercat acum cu terminal si a mers.
Optiunea allow launching nu este valabila daca schimbi extensia din .desktop in orice altceva.

Edited by sorin147, 01 July 2023 - 19:21.


#3
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
In primul rand multumesc pentru raspunsul rapid. Posted Image
Nu am schimbat extensia .desktop, nu inteleg de ce mie nu-mi merge :(

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
La click dreapta/proprietati/permissions ce ai? poza

Primesc eroarea ta doar daca am bifat Allow executing file as program. Problema e ca in ambele cazuri ( cu sau fara bifa), am optiunea Allow Launching.


Icca ceva: optiunea Allow Launching nu este vizibila decat la click dreapta de pe desktop, nu dintr-o fereastra Explorer/Files.

Attached Files


Edited by sorin147, 01 July 2023 - 20:43.


#5
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Man, sunt prost. Deabea acum am vazut acel Allow Launching Posted Image Am apasat pe el si totul merge de minune Posted Image
Merci frumos pentru ajutor si scuze pentru neatentia mea!
O seara cat mai placuta!

Edited by cestmoi, 01 July 2023 - 21:06.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cu ocazia asta am aflat si eu de 22.04 si cred ca ramane instalat. :) Mersi

#7
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Raman nedumerit asupra faptului ca nu am reusit sa gasesc Google Drive printre executabile, dar asta e deja alt topic. Multumesc inca o data pentru ajutor :)

#8
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Îl găsești ca loc în administratorul de fișiere, dacă ai adăugat contul de Google în Ubuntu. Client oficial Drive nu există. Google pune la dispoziție în Chrome o aplicație web-based dacă ți se pare mai bine așa Posted Image

Attached Files



#9
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Multumesc frumos pentru raspuns! O sa ma uit data viitoare cand intru in Ubuntu (momentan sunt blocat in Windows: am gasit o metoda pentru a descarca favoritele din DeviantArt dar e fooooooooooooooarte lent :D :D :D)

#10
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
GDrive pentru KDE si deschizi din Dolphin file browser, la network ai acolo Google Drive.

In Gnome ai un package gnome-online-accounts si ar trebui sa mearga din file browser. Cred ca trebuie sa adaugi contul de la google de la settings

#11
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Multumesc tuturor pentru sugestii si indicatii, pana la urma am adaugat Google Drive la favoriti si acum il am tot timpul la indemana in bara din stanga, disponibil la click in orice moment. Multumesc inca o data, o seara cat mai placuta! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate