Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Hidroizolarea unu perete de piatra aparenta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Bună seara. Am cumparat un apartament care are în baie,in zona dusului un perete de piatra aparenta. De câteva luni când se face duș,incepe sa i se umezească vecinului de sub tavanul. Peste tot este gresie și faianță,doar un perete din piatra aparenta. Ce soluție de hidroizolare pot aplica,nu vreau sa sparg,sa pun faianță,etc. Va mulțumesc.

#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Ai facut proba sa uzi doar podeaua si sa vezi daca se umezeste tavanul vecinului?
Poate nu este de la perete......zic si eu.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 08.08.2018
Exista o gama larga de produse pentru impermeabilizare piatra naturala si caramida. Cauti pe Google si ai de unde alege. Totusi tind sa cred ca ai mai degraba o problema pe la rigola ori pe la imbinarea peretilor cu podeaua (daca este dus walk-in) ori cadita nu este bine izolata.

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 17.10.2003
Exista lac de piatra, de exemplu. Cum vezi pe la cabane că soclul sau aleile din piatra de râu au un aspect lucios de zici sunt unse cu untură :)
Când stăteam la garsonieră cu chirie, a venit odata baba de sub mine sa-mi spună ca ii picură apa din tavan. Eu i-am arătat ca la mine în baie e uscat ca în Sahara. Totuși, când am coborât la ea în baie am văzut ca avea dreptate.
Sifonul meu care era localizat între baie și chiuvetă se umplea cu apa când făceam dus, dar nu dădea pe afara, asa ca n-aveam cum sa vad. Când i-am scos capacul am observat ca marginea lui era cam la 2 cm sub rasul podelei (in aia 2 cm intra capacul sifonului) si când se umplea dădea pe lângă , apa se infiltra între el și betonul podelei și picura in  baia de dedesubt.
Asta din cauza ca țeava care pleca de la sifon la coloana de scurgere se mai infunda cu păr,  săpun... cat sa se obtureze puțin, nu de tot, ca altfel ar fi ieșit și la mine în baie.
Vezi sa nu fie și la tine ceva de genul asta.

Edited by akeem, 01 July 2023 - 21:28.


#5
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Este walk in. Am văzut diverse soluții,vreau să știu dacă sunt eficiente. Sau poate îmi recomandați una. Mă gândeam să o aplic in 2-3 straturi. Desființez acest dus walk in și pun cada,dar tot vreau sa hidroizolez acel perete de piatra pentru că apa o să sară oricum pe el. Scurgerea de la cada o sa vina in sifonul dusului și va fi etanș,fara posibilitatea de a da pe lângă. O să refac și cordoanele de silicon de prin baie. Nu voiam să dau piatra jos,mizerie,gălăgie,moloz și nici să pun faianță peste el ( am impresia că îmi ia din spatiu și mă costă mai mult decât lacul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate