Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Infractiuni sexuale cu minori dezincriminate

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008
Am ezitat daca sa creez topic nou, sau sa raspund in continuare pe topicul USR - pro și contra, unde totul a inceput cu piatra aruncata in balta de Bucifon, cu ultima imagine de mai jos.  As fi creeat un offtopic prelungit acolo, cred.
Informatia provine de la judecatorul Danilet, care oricum este un profesionist, indiferent daca il simpatizezi sau antipatizezi.

https://www.cristida...-minor-critica/

Si in ex

[ https://www.cristidanilet.ro/wp-content/uploads/2023/06/viol-1024x576.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Forma votata a legii, care merge la promulgare, de pe site-ul Parlamentului

https://www.cdep.ro/...22/cd457_22.pdf

Si acum

Azi, dacă X are relații intime cu Y:
– fără acord, e infracțiunea de „viol”;
– cu acord, dacă Y are peste 16 ani, nu e infracțiune;
– cu acord, dacă Y nu are încă 16 ani, e infracțiunea de „act sexual cu un minor”;
– cu acord, dacă Y nu are încă 16 ani, dar diferența de vârstă dintre X si Y este până in trei ani, nu e infracțiune. De exemplu, majorul de 18 ani se culcă cu minorul de 15 ani; minorul de 16 ani se culcă cu minorul de 13 ani.
De la 1 ian 2024, dacă X are relații intime cu Y:
– fără acord, e infracțiunea de „viol”;
– cu acord, dacă Y are peste 16 ani, nu e infracțiune;
– cu acord, dacă Y nu are încă 16 ani, e infracțiunea de „viol”;
– cu acord, dacă Y nu are încă 16 ani, dar diferența de vârstă dintre X si Y este până in cinci ani, nu e infracțiune. De exemplu, majorul de 20 ani se culcă cu minorul de 15 ani; minorul de 16 ani se culcă cu minorul de 11 ani.


Consecinte

dacă „A” are vârsta de 21 ani și o zi și, având acordul, se culcă cu „B” care are 16 ani fără o zi, atunci „A” riscă închisoare de 7-12 ani (pentru viol conform noii legi, nu pentru act sexual cu un minor, cum e în prezent).

Dacă „C” are vârsta de 20 de ani și se culcă, având acordul, cu „D” care are vârsta de 15 ani și o zi, atunci fapta lui „C” nu încalcă legea; la fel,

dacă „E” în vârstă de 18 ani se culcă cu „F” care are vârsta de 13 ani și o zi.

Iată în aceste exemple că, deși victimele „D” și „F” sunt mai mici ca vârstă și, deci, mai vulnerabile ca „B”, totuși numai autorul „A” e condamnat la ani grei de închisoare cu executare, în timp ce „C” și „E”, tot autori majori, scapă fără dosar penal.


M-am abtinut sa pun titlul topicului PSD protejeaza pedofilii Romaniei

Proiectul asta a fost votat de toata lumea, cu 6 abtineri.

Ce mama dracu fac acolo, PSD, PNL, USR, AUR???

Si cum, se stieeee, USR nu mai pupa parlamentul si se duce clar spre neant, de ce sa mai vehiculezi mizeria de mai jos??


[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/356643377_830015898482440_8267590485955044976_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x296&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=5y-hw-Z2dKAAX8FERiG&_nc_ht=scontent-fra3-1.xx&oh=00_AfBV4Fj8tnwOa-hF--fVU2hf82AkkKpN1Vy7fwknhuO7Cg&oe=64A1DE09 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajAtreides7, pe 01 iulie 2023 - 16:49, a scris:

M-am abtinut sa pun titlul topicului PSD protejeaza pedofilii Romaniei

Proiectul asta a fost votat de toata lumea, cu 6 abtineri.

Ce mama dracu fac acolo, PSD, PNL, USR, AUR???
Foarte bine ca te-ai abtinut. Nu e subiect politic ci juridic.
Din ce vad au înăsprit pedeapsa pentru sex cu minorii sub 16 ani, în schimb au modificat clauza Romeo și Julieta în sensul măririi la 5 ani și, totodată, au redus pedepsele pentru abuzul sexual asupra minorilor între 16-18 ani aflați în relație de dependenta sau subordonare. Poate greșesc,nu sunt jurist.
O fi bine, o fi rău, juriștii pot să-și dea cu părerea.
Poate muta cineva topicul pe aria de specialitate.

Vizualizare mesajdtd234, pe 01 iulie 2023 - 17:04, a scris:

Nu de alta dar situatiile astea nu trebuie descurajate de legi
Glumesti, nu?

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

Vizualizare mesajdtd234, pe 01 iulie 2023 - 17:04, a scris:


toata viata mea de adolescent am sperat ca dau de vreo nimfomana din asta care sa ma abuzeze sexual cum vrea ea. n-a fost sa fie..

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajAtreides7, pe 01 iulie 2023 - 16:49, a scris:

Am ezitat daca sa creez topic nou, sau sa raspund in continuare pe topicul USR - pro și contra, unde totul a inceput cu piatra aruncata in balta de Bucifon, cu ultima imagine de mai jos.

[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/356643377_830015898482440_8267590485955044976_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x296&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=5y-hw-Z2dKAAX8FERiG&_nc_ht=scontent-fra3-1.xx&oh=00_AfBV4Fj8tnwOa-hF--fVU2hf82AkkKpN1Vy7fwknhuO7Cg&oe=64A1DE09 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Serios acuma, tu deschizi topic pentru o tampenie debitata de Bucifon?

Stii vorba aia, "un nebun arunca o piatra...". Se potriveste perfect situatiei de fata.

Vizualizare mesajlaffin, pe 01 iulie 2023 - 17:16, a scris:

toata viata mea de adolescent am sperat ca dau de vreo nimfomana din asta care sa ma abuzeze sexual cum vrea ea. n-a fost sa fie..

Cunosc sentimentul :lol:

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 17:19.


#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008
Nu, George, nu pentru Bucifon am deschis eu topic, desi merita cu varf si indesat sa isi indese inapoi porcaria si sa aiba parte de asta de fiecare data si la orice porcarie debitata.
Topicul oricum l-as fi deschis, si fara Bucifon
Eu l-am deschis ca subiect politic, altul zicea ca e de juridic, deja sunteti doi care aveti fantezii SL! Posted image

Pentru mine e politic pentru ca imi pun intrebarea ce pazesc juristii parlamentari, ca ne trezim cu anomalii legislative in toate sectoarele de activitate, iar asta e un exemplu actual, pe langa cele care au mai fost, si doamne apara-ne si pentru cele care din pacate sigur vor veni!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 01 iulie 2023 - 17:17, a scris:

Serios acuma, tu deschizi topic pentru o tampenie debitata de Bucifon?
Nu conteaza ce debiteaza Bucifon, problema e ca tampenia este aruncata in spatiul public si e bine ca macar noi sa fim informati corect.

#7
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Parerea mea coincide in totalitate cu a lui antinari.
Judecand dupa obiceiurile celor din jurul meu, legea nu e chiar ok, insa legea nu trebuie sa fie numai despre mine si cei ca mine. Sunt oameni care au traditii complet diferite de noi, sa nu uitam ca acum 50 de ani casatoriile la varste fragede erau foarte comune. Si acum se intalnesc, dar mai rar

Vizualizare mesajantinari, pe 01 iulie 2023 - 17:05, a scris:

au redus pedepsele pentru abuzul sexual asupra minorilor între 16-18 ani aflați în relație de dependenta sau subordonare. Poate greșesc,nu sunt jurist.
Nu, le-au inasprit si pe astea. Au crescut de la 2-9 ani la 3-10 ani

Edited by valitudor, 01 July 2023 - 17:35.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Deci legea asta a fost votata de toti, mai putin 6 abtineri? Cum un vot aproape in unanimitate se intampla rar prin parlament, inseamna ca asta este vointa poporului. Ca mai sunt unii cu deficiente de intelegere care o pun pe seama USR-ului....ce pot sa zic, traim in tara in care analfabetismul functional e la aproape 50% iar prostia la peste 20% si in crestere.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajAtreides7, pe 01 iulie 2023 - 17:27, a scris:

Pentru mine e politic pentru ca imi pun intrebarea ce pazesc juristii parlamentari, ca ne trezim cu anomalii legislative in toate sectoarele de activitate, iar asta e un exemplu actual, pe langa cele care au mai fost, si doamne apara-ne si pentru cele care din pacate sigur vor veni!
Da de ce decretezi ab initio ca e anomalie? De unde știi ca dpdv juridic nu este explicabil? Dl Danilet nu e chiar cea mai de încredere sursa, el e doar un aplicator al legii și nici măcar unul foarte bun...
Poate ca extinderea diferenței de vârstă e justificata juridic. Dacă fata de 16 ani fără o zi nh are discernământ și e incapabila juridic să-și exprime consimțământul de ce un puștan de 16 ani îndrăgostit de o puștoaică de 13 fără o zi ar avea discernamant și ar fi normal sa înfunde pușcăria pentru un  sex oral? Zic și eu, nu ma pricep, da dacă ridici vârstă la care individul are discernământ nu trebuie sa ridici în ambele sensuri?

PS sunt dispus sa-mi asum poziția de avocat al diavolului conștient de ce risc, pentru ca subiectul e important, în opinia mea.

Edited by antinari, 01 July 2023 - 17:40.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Sincer, la cum arata astea in liceu si cum se machiaza, e putin cam aiurea sa fii in liceu, sa ai 18 ani, si sa trebuiasca sa ceri actul de identitate inainte de o partida de sex cu o colega pentru a confirma incadrarea legala.

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 17:40.


#11
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 01 iulie 2023 - 17:39, a scris:

Sincer, la cum arata astea in liceu si cum se machiaza, e putin cam aiurea sa fii in liceu, sa ai 18 ani, si sa trebuiasca sa ceri actul de identitate inainte de o partida de sex cu o colega pentru a confirma incadrarea legala.
cazul "dacă „E” în vârstă de 18 ani se culcă cu „F” care are vârsta de 13 ani și o zi" zici tu? acuma, indiferent cum arata aia de 13 ani, zici ca e ok??
Doar pentru ca celui de 18 ani i se pare, hm, aiurea?

Vizualizare mesajantinari, pe 01 iulie 2023 - 17:36, a scris:

puștan de 16 ani îndrăgostit de o puștoaică de 13 fără o zi ar avea discernamant și ar fi normal sa înfunde pușcăria pentru un  sex oral?
pentru ca, hm, pustoaica de 13 ani fara o zi??
legile nu au cumva si sensul ( educational) de a fixa limite si asigura ca exista consecinte pentru fapte?

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajAtreides7, pe 01 iulie 2023 - 17:56, a scris:

pentru ca, hm, pustoaica de 13 ani fara o zi??
legile nu au cumva si sensul ( educational) de a fixa limite si asigura ca exista consecinte pentru fapte?
Corect. Ea e puștoaică prostibilă până la 16 dar el la 16 e full de discernământ?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

Vizualizare mesajantinari, pe 01 iulie 2023 - 17:36, a scris:

de 16 ani îndrăgostit de o puștoaică de 13 fără o zi ar avea discernamant și ar fi normal sa înfunde pușcăria pentru un  sex oral?
Mu inteleg treaba cu fara o zi. De ce nu fara 2 zile, sau fara 100 de zile ?

#14
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajvalitudor, pe 01 iulie 2023 - 17:35, a scris:

Sunt oameni care au traditii complet diferite de noi, sa nu uitam ca acum 50 de ani casatoriile la varste fragede erau foarte comune. Si acum se intalnesc, dar mai rar

Perfect adevarat, dar asta lasa o portita de scapare celor multi, simpli infractori,  care nu au traditiile alea, cum zici chiar tu, mai rar intalnite

#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Yup lipsa totala de common sense :lol:
Un tanar de 18 ani se presupune ca e adult deja si stie ce face din punct de vedere sexual
O fetita de 13 ani si o zi inca se joaca cu papusile si e usor sa o pacalesti ca se joaca de-a mama si de-a tata cu ea.

21 vs 16 , mai merge ca se stie ca fetele se dezvolta mai repede si exista posibilitatea sa vrea sa arate colegelor cat de adulta e ea desi e super discutabila situatia.
La cat se discuta despre sex si educatia sexuala ma mir ca au ales varste si limita De varsta.
Daca o fetita de 13 ani e curioasa si dispusa nu mi se pare corect sa-l bagi la viol pe tanarul de 18 ani desi apare intrebarea cum si in ce conditii s-au imprietenit
Au fost cazuri care s-au lasat cu puscarie pentru un tanar de 18 ani care s-a culcat cu iubita de 17 ani considerata minora.
Lasati copii sa se simta bine ,asta e trendul ,acum de ce se limiteaza varsta?


#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajpasilla, pe 01 iulie 2023 - 17:59, a scris:


Mu inteleg treaba cu fara o zi. De ce nu fara 2 zile, sau fara 100 de zile ?
Pentru ca se încadrează dpdv penal?
Întreabă-l pe dl Danilet de ce cu o zi sau fără o zi, el a început cu exemplele la limita :)

#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajantinari, pe 01 iulie 2023 - 17:58, a scris:

Corect. Ea e puștoaică prostibilă până la 16 dar el la 16 e full de discernământ?
Polemica identica in caz de crima savarsita la 18 ani plus minus o zi. Ce facem?

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajAtreides7, pe 01 iulie 2023 - 17:56, a scris:

cazul "dacă „E” în vârstă de 18 ani se culcă cu „F” care are vârsta de 13 ani și o zi" zici tu? acuma, indiferent cum arata aia de 13 ani, zici ca e ok??
Doar pentru ca celui de 18 ani i se pare, hm, aiurea?


Azi, pentru ca legea nu este inca promulgata, doi colegi de liceu, el 18 ani si 3 luni, ea 15 ani si 2 luni...el face puscarie daca intre cei doi exista raporturi sexuale pentru ca diferenta intre ei este mai mare de 3 ani.

Eu as fi pus totusi o limita la varsta de 14 ani, adica 4 ani diferenta intre 18 si 14, sa poata prezenta, la cerere, buletinul.

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 18:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate