Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Infractiuni sexuale cu minori dezincriminate

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 danutzu22, on 01 iulie 2023 - 18:25, said:

Suntem in UE si este necesar sa avem o viziune "europeana" comuna.
In asa tari cu "aoa calda" din vechiul UE exista un puternic curent politic pentru DEZINCRIMINAREA REDOFILIEI daca practica, relatia cu un minor este "facuta cu blandete".
Unii din "alesi"  care sunt  mai avangardisti dar de fapt sunt doar niste slugi ordinare si care indeplinesc poruncile stapanilor din vest fara o  minima rationalitate proprie
Asa se explica zelul unora pentru modificarea legii.
Multi dintre "ceilalti" au spirit de turma si asculta total de boss-ul local, unde boss-ul local vrea si ell sa stea la masa cu bossii din vest.
Pas cu pas se va indeplini "pohta" unora de carne vie cat mai frageda cu putinta.

Poti sa ilustrezi afirmatiile astea cu niste citate din textul de propunere legislativa? Sau macar ce varianta ti se pare ca ramane neincriminata?

Enunta cu subiect si predicat cazul tau cu varstele subiectilor, forma de intentie si circumstante.

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
De ce hraniti trolul?

Uite, din cauza asta, discutia se muta de la dezbatere pe lege la conspiratii cu pedofili, care atrag ca mustele la rahat persoanele care se hranesc cu asa ceva.

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 18:38.


#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,431
  • Înscris: 08.12.2006

 pasilla, on 01 iulie 2023 - 18:17, said:

Nu discutam de judecatori corupti.
Nu ești, nu suntem in Poiana, acesta nu e un argument valid, nici măcar unul invalid.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Pana de curand topicul a fost in Poiana.

Acum am observat si eu ca s-a mutat pe juridic. Numai bine, aici putem discuta linistiti pe lege.

#41
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008

 Noua_pe_site, on 01 iulie 2023 - 18:30, said:



Doru a fost clar un caz de bagat la puscarie DAR ,daca eu as fi fost curioasa, nu vad de ce ar ajunge Doru la puscarie

Legea nu condamna curiozitatea, ci trecerea la fapte pentru cei care ar trebui sa aiba mintile in cap si scula unde trebuie.

#42
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,873
  • Înscris: 26.01.2010
My bad, mi-am racit tastele de pomana desi cred ca ai inteles de ce se bate legea asta cap in cap cu propaganda sexuala agresiva


#43
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Halucinanta lege! Si cea de acum si cea propusa incepind cu 2024. :facepalm:

Intii se stabileste ca X poate avea relatii cu minorul Y, numai daca are implinita virsta legala de 16 ani si isi da acordul. Apoi daca Y isi da acordul, dar e sub virsta de 16 ani, X comite o infractiune, care devine un raport intim legal numai daca diferenta de ani intre X si Y e de 3 ani, respectiv 5 ani. Dintr-un foc dau liber la infractiuni asupra minorilor sub virsta legala stabilita.

Astia-s Timpiti cu "t" mare de la varza!!! :lol:



#44
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Desi in lege n-am vazut scris nimic, in postarea facuta de Danilet am vazut diferite scenarii toate incepand cu sintagma "cu/fara acord".
Aici cred ca este cheia.
Ce inseamna acel acord? Verbal? Scris?
Daca este verbal atunci n-are nici o valoare, si deci fapta se incadreaza la categoria "fara acord", deci viol.
Daca e scris, atunci ar trebui sa fie un acord inregistrat la un notariat ceva. Oricum, ceva scris si legal. Ca sa fie multumite si cei cu traditii de pe vremea strabunicii. (strabunica mea s-a maritat si nascut primul copil undeva la 16 ani. Dar ea era intr-un sat uitat de lume, si n-avea nici carte, si nici parintii o situatie materiala f. buna, iar diferenta dintre ea si strabunicul nu cred ca era mai mare de 3 ani. Acum am mai evoluat, cred eu. Oricum, in cazul strabunicii s-a facut nunta, cununie religioasa, deci a fost un proces cu martori) Oricum, si in cazul acestui acord scris, nu cred ca diferenta ar trebui sa depaseasca 3 ani.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Nu a prins nimeni toate șpilurile, am citit tot aici.

Există și varianta cînd doi tineri se iubesc, se simt atrași, este diferență de vîrstă între ei, află mama singură și nefericită a fetei, o păruie pe fată, o sperie, o tîrăște la poliție, să mintă că a fost violată.

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 migaci83, on 01 iulie 2023 - 19:51, said:


Ce inseamna acel acord? Verbal? Scris?

Scoateți buletinele (certificatul de naștere la vârsta sub 14 ani), verificați vârsta fiecăruia, stabiliți categoria la care vă încadrați, completați o declarație că sunteți de acord apoi vă puneți pe treabă.



 migaci83, on 01 iulie 2023 - 19:51, said:


Daca e scris, atunci ar trebui sa fie un acord inregistrat la un notariat ceva. Oricum, ceva scris si legal.

Ideal da, la notar și pe perioadă nedeterminată, să nu vă treziți că vă vine să... și a expirat acordul.

Si scrieți acolo și excluderile, să fie clar ce și unde se introduce și unde nu.

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 21:25.


#47
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,849
  • Înscris: 17.08.2022

 Atreides7, on 01 iulie 2023 - 17:56, said:


Sa incepem cu a-b-c
Adica cu definitia pedofiliei care nu este actul sexual cu un minor pur si simplu.

Pedofilia este o tulburare psihologică în care un adult sau un adolescent spre faza finală a vârstei adolescentine experimentează o preferință sexuală și emoțională/psihică pentru copii de vârste prepubescente (aici DEX ne lamureste....=. prepuberal)



Pe Danilet eu zic sa-l lasam sa se repauzeze in pace !

Dar chiar asa.....Serios?

"Infractiuni sexuale cu minori dezincriminate"(!!")

Toate? Toate-toate....?- sau este o scara in care unele pedepse s-au marit altele s-au micsorat ?
Dece nu vii cu propria analiza in locul unui copy -paste ?? sau macar pune titlul copiat intre ghilimele....

Edited by vio69c, 01 July 2023 - 22:15.


#48
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009

 antinari, on 01 iulie 2023 - 17:58, said:

Corect. Ea e puștoaică prostibilă până la 16 dar el la 16 e full de discernământ?

Asta se aplica si la varsta "majoratului", trece acul ceasului de la 23.59 la 00.00 si tinerii devin brusc, subit si implacabil capabili de tot discernamantul pe care pana cu un minut in urma nu l-au avut, asadar au drept de vot, de a cumpara alcool si tutun si bineinteles de a sti cu cine si cu cine sa nu se culce ba chiar traiesc o epifanie care ii invata instant sa ceara buletinul partenerului ca sa afle daca au voie sa intretina vreo forma de intimitate sexuala cu acesta sau nu, bai ce chestie.

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 asda, on 01 iulie 2023 - 22:37, said:

Asta se aplica si la varsta "majoratului", trece acul ceasului de la 23.59 la 00.00 si tinerii devin brusc, subit si implacabil capabili de tot discernamantul pe care pana cu un minut in urma nu l-au avut
Legea trebuie sa aiba precizie si predictibilitate.
Nu poti lasa la latitudinea judecatorului sa aprecieze discernamantul unui minor, asa cum a apreciat Savonea.

#50
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009

 migaci83, on 01 iulie 2023 - 19:51, said:

Desi in lege n-am vazut scris nimic, in postarea facuta de Danilet am vazut diferite scenarii toate incepand cu sintagma "cu/fara acord".
Aici cred ca este cheia.
Ce inseamna acel acord? Verbal? Scris?
Daca este verbal atunci n-are nici o valoare, si deci fapta se incadreaza la categoria "fara acord", deci viol.
Daca e scris, atunci ar trebui sa fie un acord inregistrat la un notariat ceva. Oricum, ceva scris si legal. Ca sa fie multumite si cei cu traditii de pe vremea strabunicii. (strabunica mea s-a maritat si nascut primul copil undeva la 16 ani. Dar ea era intr-un sat uitat de lume, si n-avea nici carte, si nici parintii o situatie materiala f. buna, iar diferenta dintre ea si strabunicul nu cred ca era mai mare de 3 ani. Acum am mai evoluat, cred eu. Oricum, in cazul strabunicii s-a facut nunta, cununie religioasa, deci a fost un proces cu martori) Oricum, si in cazul acestui acord scris, nu cred ca diferenta ar trebui sa depaseasca 3 ani.

Acordul verbal intr-adevar e nul ca si in celelalte aspecte ale vietii cotidiene, tocmai de aia exista contractele tiparite si semnate de ambele parti. De aici apare si problema, din pacate destul de des intalnita, a tinerelor/femeilor care isi dau acordul iar dupa consumarea actului nu-si mai amintesc sa si-l fi dat (din varii motive) si merg fuguta sa depuna plangere pentru viol iar un ins fericit ca a prins si el pe una devine anchetat pentru infractiunea de viol.

Exista, din nefericire, si reversul medaliei unde femei violate renunta sa depuna plangere pe motiv de oprobiu public, pudoare, frica si mai stiu eu ce alte motive.

#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 asda, on 01 iulie 2023 - 22:51, said:

Acordul verbal intr-adevar e nul
Acordul verbal are puterea unui contract scris, intr-o societate normala.
Sunt de acord ca unul semnat si parafat e mai usor de sustinut, in caz de nevoie.

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Codul civil este destul de clar cu privire la asta:

Art 1240

(1) Voinţa de a contracta poate fi exprimată verbal sau în scris.

(2) Voinţa poate fi manifestată şi printr-un comportament care, potrivit legii, convenţiei părţilor, practicilor statornicite între acestea sau uzanţelor, nu lasă nicio îndoială asupra intenţiei de a produce efectele juridice corespunzătoare.

Alineatul 2 ne interesează aici.

#53
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009

 pasilla, on 01 iulie 2023 - 22:55, said:

Acordul verbal are puterea unui contract scris, intr-o societate normala.
Sunt de acord ca unul semnat si parafat e mai usor de sustinut, in caz de nevoie.

Povesti pescaresti si vanatoresti.

Iti promite unul/una ca iti vinde apartamentul, masina, terenul, ce vrei tu, la pretul convenit. A doua zi vine x care ii da mai mult = acord nul, zero, multimea vida si canci.

Nu mai zic cand e vorba de sex, interese, santaj si toata seama.

Normal nu exista, este o norma diferita pentru fiecare.

 george_alexandru, on 01 iulie 2023 - 23:06, said:

Codul civil este destul de clar cu privire la asta:

Art 1240

(1) Voinţa de a contracta poate fi exprimată verbal sau în scris.

(2) Voinţa poate fi manifestată şi printr-un comportament care, potrivit legii, convenţiei părţilor, practicilor statornicite între acestea sau uzanţelor, nu lasă nicio îndoială asupra intenţiei de a produce efectele juridice corespunzătoare.

Alineatul 2 ne interesează aici.

Problema e ca nu poate fi probata lesne si apare cuvantul lui x impotriva cuvantului lui y.

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 asda, on 01 iulie 2023 - 23:14, said:

Povesti pescaresti si vanatoresti.
Ai grja sa mergi la notar, inainte de orice partida de sex cu sotia, ca cine stie ce surprize poti avea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate