Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Indemnizatie crestere copil cu PFA (metoda sa ia indemnizatie mare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am citit ca indemnizatia de crestere copil se da si avand PFA

Acum sotia mea are PFA cu norma de venit


Planul sotiei mele ar fi:

Cand va fi insarcinata, va inchide PFA-ul cu norma de venit, si va deschide un alt PFA in sistem real.

Avand posibilitate de a incasa rapid sume mai bune pe PFA daca doreste (pe perioade limitate de timp, bineinteles, dar putem coincide sa fie cand e insarcinata), va face acest lucru pe acel PFA in sistem real, pentru a-si mari indemnizatia

Va plati impozitele necesare pe acel PFA in sistem real, dar se va incadra la o indemnizatie foarte buna de crestere copil, pe o perioada de 2 ani


Este in regula ?


Din ce stiu, nu poti modifica un PFA cu norma de venit intr-un PFA in sistem real in timpul anului, asa ca singura posibilitate este sa inchida acel PFA cu norma de venit, si sa deschida imediat altul in sistem real

Va avea mai mult de 12 luni de munca (PFA) in ultimii 2 ani nasterii, iar incasarile in ultimile 12 luni vor fi unele bune (deoarece va incasa mult mai mult pe sistem real, in ultimile luni)

Ce ziceti? Vrea bineinteles sa fie in legalitate deplina, dar si sa primeasca indemnizatia de copil cat mai mare cu putinta

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
cam cat de mare? ca era un plafon parca..

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 laffin, on 01 iulie 2023 - 13:15, said:

cam cat de mare? ca era un plafon parca..

Este 8500 maximul.
Tot e bine.

Daca iti "dai" 10,000 ron / luna, dai la stat pe 12 luni 90,000 RON si incasezi 204 000 RON. Nici caritas nu dadea atat.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
sa nu afle romanii de schema ca se pun pe impuiat si ramanem fara nepalezi :)

#5
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 victor29cr, on 01 iulie 2023 - 13:28, said:

Daca iti "dai" 10,000 ron / luna, dai la stat pe 12 luni 90,000 RON si incasezi 204 000 RON. Nici caritas nu dadea atat.
Cred ca ai gresit calculele, la fel cum au gresit calculele si cei ce visau ca vor fenta caritasul.

Si la fel de gresit e si calculul celui ce incearca cumva sa fenteze treaba si sa fraudeze bugetul social.
Din nefericire e o practica frecventa, atat cu PFA si incasari fictive cat si cu CIM cu incasari fictive. Iar din punct de vedere legal e penala treaba.
Au inceput sa se prinda si astia si recent chiar au inceput sa faca dosare penale celor ce au fraudat sistemul prin asa metode.
Unii aveau fabrici de umflat indemnizatii.

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 asffga, on 01 iulie 2023 - 13:41, said:

Cred ca ai gresit calculele, la fel cum au gresit calculele si cei ce visau ca vor fenta caritasul.

Si la fel de gresit e si calculul celui ce incearca cumva sa fenteze treaba si sa fraudeze bugetul social.
Din nefericire e o practica frecventa, atat cu PFA si incasari fictive cat si cu CIM cu incasari fictive. Iar din punct de vedere legal e penala treaba.
Au inceput sa se prinda si astia si recent chiar au inceput sa faca dosare penale celor ce au fraudat sistemul prin asa metode.
Unii aveau fabrici de umflat indemnizatii.

Unde am gresit? Intreb serios, nu ironic.

Ai SRL, incasezi 18,000 pe luna. Iti platesti salariul net 10,000 RON, pentru care dai salariul brut 17 400 ron. Practic platesti la stat 7 400 ron taxe, timp de 12 luni. Toate taxele pentru 12 luni sunt 7 400 x 12.
Plafonul pt indemnizatie este 8500 ron, care corespunde cu 85% din salariul net, de asta am ales 10,000 ron.
Apoi tu o sa incasezi 8,500 ron timp de 24 luni, sau ma rog, sotia.

Da, initiator vorbea de PFA, insa eu mai mult i-am raspuns lui laffin. Daca la asta te referi. Si da, nu am calculat alte taxe aferente unui srl, insa eu vorbesc de salariu si darile catre stat pt el versus cat incasezi inapoi din indemnizatie.

unde am gresit?

Edited by victor29cr, 01 July 2023 - 14:08.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

 victor29cr, on 01 iulie 2023 - 14:07, said:

.. timp de 24 luni..

unde am gresit?

23 luni, ca parca o luna e pentru tata.

#8
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu vreau sa fraudez nimic, iar incasarile cu siguranta nu vor fi fictive

Intrebam doar sa stiu daca imi scapa ceva, daca intr-adevar pot inchide un PFA si imediat pot face unul nou in sistem real, daca mai trebuie sa iau in calcul altceva etc

#9
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Daca zici ca incasarile nu vor fi fictive inseamna ca pana acum ai facut comert la negru si acum ti-ai gasit ocazia sa albesti banii obtinuti la negru si sa fraudezi si bugetul social in acelasi timp, adica de doua ori penal.

#10
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu este adevarat, pur si simplu avem un PFA in care incasarile depind de cat si cand muncim. Putem pur si simplu sa alegem sa facem anumite proiecte (pe care vom incasa bani) fix in acel moment cand trecem pe sistem real, in loc sa le facem in perioada dinainte a anului, cand am fi inca pe baza de norma de venit

Edited by allah2, 01 July 2023 - 18:01.


#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ca e mai complicat decat credem noi, cu indemnizatiile astea ...
Exemplu concret, nevasta are PFA (de cativa ani, nu de acum), venituri in jur de 2000 lei/luna in 2021, in jur de 6000 lei/luna in 2022, avans la masina (leasing) vreo 17000 lei in octombrie 2022, 2000 leix2 rate pe 2022, copil nascut in februarie 2023, indemnizatie calculata la 1500 lei/luna (1498, ceva de genul asta ...).
Pai, rasa mamii lor, la ce venituri au calculat astia, la mediul pe economie ...??!!!
Am zis ca trebuie sa ajung neaparat la un avocat, sa vedem exact ce se intampla ...
Platesti ca prostul impozite si taxe, ca sa ce ... sa te alegi cu praful de pe toba.

#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Daca are PFA pe norma de venit, veniturile vor fi cat este acea norma fixa (indiferent ca ea efectiv castiga 6000 lei sau 8000 lei pe luna)

#13
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Baga si bonuri de masa ca ele sunt impozitate doar 10% plus 0.7% comision la firma emitenta. Nu 43% ca salariul

#14
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postshymano, on 02 iulie 2023 - 22:45, said:

Vezi ca e mai complicat decat credem noi, cu indemnizatiile astea ...
Exemplu concret, nevasta are PFA (de cativa ani, nu de acum), venituri in jur de 2000 lei/luna in 2021, in jur de 6000 lei/luna in 2022, avans la masina (leasing) vreo 17000 lei in octombrie 2022, 2000 leix2 rate pe 2022, copil nascut in februarie 2023, indemnizatie calculata la 1500 lei/luna (1498, ceva de genul asta ...).
Ati ales sa mergeti pe varianta cu PFA ca sa platiti taxe si impozite mai mici decat la un salariu minim, si apoi te scandalizezi de ce indemnizatiile sociale sunt calculate la un salariu minim.

View Postshymano, on 02 iulie 2023 - 22:45, said:

Pai, rasa mamii lor
Platesti ca prostul impozite si taxe, ca sa ce ... sa te alegi cu praful de pe toba.
Daca ai platit doar praful de pe toba, e normal sa primesti doar praful de pe toba.
Principiul contributivitatii!

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Asa e cand vorbesti doar ca sa te afli in vorba ...
Ca fapt divers, impozite plateste pe venituri de +6000 lei pe luna.
Minus vreo 2000 pe ultimul an, ca la finalul anului (octombrie 2022) am ales sa iau masina pe leasing ...
Dar, deh, se gaseste cate unul sa se creada inspector ANAF si sa-si dea el cu parerea !!!...
De unde tot apareti, ma ???
Ca ciupercile dupa ploaie !!!
N-aveti voi zile de viața cate avem noi (unii) de contributivitate !!!
LE: cred ca nici 5% din astia care vorbiti de contributivitate, habar nu aveti cum se scrie cuvantul, daramite ce inseamna !!!
Norocul vostru ca exista autocorectul, in tastaturi ...

Edited by shymano, 19 July 2023 - 21:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate