Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Sushi ca la restaurant (flamed salmon rolls)

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Cum se fierbe orezul ? Aveti o reteta legit de sushi cap coada pt incepator dar cu rezultate master class??

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Da.

Se fierb 15 g de Uber sau Bolt timp suficient sa ajungi la restaurantul favorit. Apoi se comada felul favorit mestecat incet si savurat alaturi de prieteni. Pentru a nu pica greu la stomac se da un bacsis generos ospatarului.

#21
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Dpmdv sushi nu este unul din preparatele de restaurant care se pot replica acasa cat mai fidel. Pentru asta ai nevoie de ingrediente de calitate si multe incercari de trial & error pana sa iti iasa un gust pe care poti sa il accepti . Nu e ca un steak ...o mamaliga cu unt si patrunjel si pusa putin pe gril, sarmale...un piure bun sau orice mai mananci si vrei sa faci si tu acasa. Un orez Nishiki costa ~ 65 lei /kg, acelasi orez la 10kg costa mult mai putin. Esti dispus sa dai 65lei pe un kg de orez? Nu mai zic de cat costa un somon de calitate , nu acela de crescatorie. Restaurantele au acces la produse proaspete zilnic, si cumpara cantitati mari, de unde si un pret mai mic.
Reteta simpla : iei orez de 15 lei, un somon de 100 lei , fierbi orezul cum scrie pe punga , tai pestele cum te pricepi - daca nu ai un cutit ultra ascutit nu iti iese, mergi la Dedeman si cauti un arzator, pui intr-o lingura o foita de alga , putin wasabi la tub, pestele deasupra, dai cu arzatorul si vorba lu' tata - legi cu o ața totul-  mai dai cu un ulei de susan/peste si apoi bagi in gura .Daca iti place ...repeti , daca nu, schimbi din ingrediente. Bafta!
Ahh, inca ceva, eu sunt pasionat de gatit si iti spun ca nu imi aduc aminte sa imi iasa o portie de mancare mai ieftina ca la restaurant , mai ales cand cumperi toate ingredientele de la 0 ...si nu , nu ma refer aici la ceafa cu cartofi prajiti sau ciorba de fasole . Chiar si un banal piure ca sa il faci cum trebuie , pui 60% cartofi si 40% unt ..si da iese mai bun ca la majoritatea restaurantelor dar este mult mai scump, pentru ca in primul rand nu poti sa gatesti fix o lingura , doua, cat primesti in farfuria aia.
Asa ca reteta pentru gatitul acasa este urmatoarea: faci cum iti place, practic cum iti iese, si mananci :) , este valabila pentru orice tip de preparat , indiferent ca este sushi sau piept de rata . Restaurantele dispun de multe resurse la care tu nu ai acces pentru a reda un anumit gust sau o anumita textura , nu mai zic de experienta unui chef bucatar care a gatit de sute de ori aceeasi farfurie.Ca o incurajare , stai linistit ca nici lui nu i-a iesit din prima cum trebuie, sunt sanse ca tie sa iti iasa chiar mai bine . :)

Edited by Dodo03, 07 July 2023 - 06:40.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDodo03, on 07 iulie 2023 - 06:26, said:

Dpmdv sushi nu este unul din preparatele de restaurant care se pot replica acasa cat mai fidel.
da, dar asta e un imbold pentru creativitate.

Eu am făcut la Crăciunul trecut suși cu mici. Muștar cu hrean în loc wasabi.

Edited by DaculScoril0, 07 July 2023 - 11:00.


#23
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ideea e ca pe pachet zice ca bag orezul la cuptor...pt sushi. Orez marca auchan special pt sushi adica asta https://www.auchan.r...-auchan-500-g/p 16 lei kilogramul. Lasa ca ma uit pe youtube ca nu am gasit o reteta pro de la voi.

#24
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Poate dacă ai citi ce se scrie aici, ai găsi cum se fierbe orezul :D.

#25
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostChayah, on 09 iulie 2023 - 10:58, said:

Poate dacă ai citi ce se scrie aici, ai găsi cum se fierbe orezul Posted Image.

n am timp de povesti săsești.  mie imi trebuie scurt si la obiect, iar aici e prea multa lalaiala. pana la urma tot singur trebe sa ma descurc. cum pot inchide acest forum ?

#26
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu sunt povesti, ți-am scris exact, cu cantități și pași, cum se fierbe orezul pt sushi.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postalexandersch, on 09 iulie 2023 - 20:18, said:



n am timp de povesti săsești.  mie imi trebuie scurt si la obiect, iar aici e prea multa lalaiala. pana la urma tot singur trebe sa ma descurc. cum pot inchide acest forum ?
E simplu: nu mai intri pe el 🤷

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalexandersch, on 09 iulie 2023 - 20:18, said:

mie imi trebuie scurt si la obiect, iar aici e prea multa lalaiala.
Da, nicio sansa sa inveti sa faci sushi decent cu atitudinea asta. Cum au zis si altii, nu-i ca si cum ai face o friptura sau oua ochiuri. Dar bafta, ce sa zic? :)

#29
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostTehCube, on 10 iulie 2023 - 09:53, said:

Da, nicio sansa sa inveti sa faci sushi decent cu atitudinea asta. Cum au zis si altii, nu-i ca si cum ai face o friptura sau oua ochiuri. Dar bafta, ce sa zic? Posted Image

Ideea era ca trebuie intai sa invat sa fac ochiuri si apoi sa incerc sushi ca n-am prins partea asta si eu voiam sa sar direct la punctu 2.  Nu ma pricep la gatit, nu gatesc, ideea era sa mananc mai ieftin ca la restaurant sushi in particular ca astia ua preturi obraznic de mari chiar si cand iti dau 40% reducere pe bolt.

Dar cred ca cu ambitia mea voi reusi. Nu iti trebuie skiiluri iti trebuie ambitie. Si la joseph bezos i-au zis ca nu e bun de muncitor de raion in wallmart si apoi s-a suparat si a inventat amazon.

Edited by alexandersch, 10 July 2023 - 14:56.


#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Voi veni cu mare placere la tine la restaurant cand iti deschizi sushi place. Promit. :P
Ziceam doar ca-i destul de mult de invatat si de exersat, si pare ca n-ai rabdare.

#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postalexandersch, on 10 iulie 2023 - 14:55, said:

Ideea era ca trebuie intai sa invat ...

Partea amuzanta e ca tu nici macar sa fierbi un bol de orez nu esti in stare :D

#32
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Acum inteleg de ce s-a umflat orezul in voi, ca toti sunteti grand master sushi chefs

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate