Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Hyundai Tucson 2018 sau Tucson 2022?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Vreau sa va cer un sfat....
Am de ales intre doua masini si nu stiu pe care sa o iau. Poate ma ajutati cu un sfat...
Si cam ce probleme as putea avea cu fiecare?
Ambii vanzatori imi sunt prieteni, asa ca nu le iau de la necunoscuti si cunosc masinile.
Masinile au avut de-alungul timpului un regim de mers combinat cam de 50% extraurban combinat 50% Bucuresti.
Eu voi folosi masina preponderent in Bucuresti (70% urban si 30% extraurban), cu cate o iesire pe la tara, in concedii....etc.Nu trag remorci,rulote si altele!

1) Hyundai Tucson 2017
-2.0 diesel (180cp)
-4x4
-60.000km
-automata
-primul proprietar (luata de noua din tara)
-toate dotarile posibile pentru acest model (amintesc cateva: line assist,trapa panoramica,parktronic,clima pe doua zone,scaune ventilate si incalzite fata-spate, piele integrala,portbagaj cu inchidere din buton,senzori lumini-ploaie....etc ca e prea lunga lista).
Masina nu a avut nimic revopsit si a iesit din garantie anul trecut.Singurul minus pe care eu il vad e culoarea neagra (interior-exterior) care este foarte pretentioasa la intretinere.
Pret: 18.500e.

2) Hyundai Tucson 2022 (ultimul model)
-1.6 benzina (150cp)
-tractiune fata
-50.000km (face naveta aproape 200km zilnic)
-manuala 6 trepte
-primul proprietar (la fel luata de noua din tara)
-varianta de baza, dar care are oricum foarte multe optiuni (clima pe doua zone,android car,navigatie,incalzire scaune...etc ca si aici sunt multe).
La fel masina nu are nimic revopsit sau vreo buba si e inca in garantie.Ca si minusuri nu prea am, poate doar ca nu e full ca dotari.
Pret 20.000e (poate mai scad vreo 500-1000e).

Pun si cateva poze ilustrative luate de pe net cu ambele masini....

Attached Files



#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
cea mai noua / benzinara din partea mea.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu as tine cont de garantie si de dotari. Ai nevoie de 4x4 ? Intrebarea interesanta este de ce se vinde o masina cu un an vechime.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postpancone99, on 28 iunie 2023 - 11:30, said:

Eu voi folosi masina preponderent in Bucuresti (70% urban si 30% extraurban), cu cate o iesire pe la tara, in concedii....etc.Nu trag remorci,rulote si altele!
La "use case-ul" tau nu ai ce sa faci cu un diesel. Plus ca dieselul ala forjat 50% in oras va pica mai rapid (daca vrei sa tii masina pe termen lung; daca o revinzi in 1-2 ani o iei pe aia care iti place mai mult).

Eu as lua aia benzinara!

#5
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

View Postionut76, on 28 iunie 2023 - 11:39, said:

Eu as tine cont de garantie si de dotari. Ai nevoie de 4x4 ? Intrebarea interesanta este de ce se vinde o masina cu un an vechime.
Nu am neaparata nevoie de 4x4, dar daca se poate de ce nu?
Ca dotari aia mai veche e mult peste asta noua.
De ce o vinde?Pentru ca a gasit o casa de vanzare si vrea sa dea avans la ea.

View PostXman_ghio, on 28 iunie 2023 - 11:45, said:

La "use case-ul" tau nu ai ce sa faci cu un diesel. Plus ca dieselul ala forjat 50% in oras va pica mai rapid (daca vrei sa tii masina pe termen lung; daca o revinzi in 1-2 ani o iei pe aia care iti place mai mult).

Eu as lua aia benzinara!
Iti dau dreptate,dar ma gandesc doar la dotari si cum a fost intretinuta...Eu fac cam 20-25.000 km pe an,majoritatea in oras.

Edited by pancone99, 28 June 2023 - 11:53.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
diesel evident.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu cum e motorul ala de 1.6 pe caroseria aia... Daca era un plug-in sa fie ajutat si de ceva electric, atunci mi-ar fi placut. Eu as merge pe diesel si as vinde-o in vreo 3-5 ani.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca o vei tine mai multi ani, si nu faci anual macar 5-6 drumuri de munte la care sa ai intr-adevar nevoie de 4x4, as spune ca nu merita cel din 2018. Mai ales la cat de tare ne vor strange "ecologistii" de cojones ca sa reducem poluarea (in timp ce un singur avion privat de-al lor polueaza cu 2 zboruri cat polueaza o masina de asta in 30 de ani).

#9
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostXman_ghio, on 28 iunie 2023 - 11:45, said:


La "use case-ul" tau nu ai ce sa faci cu un diesel. Plus ca dieselul ala forjat 50% in oras va pica mai rapid (daca vrei sa tii masina pe termen lung; daca o revinzi in 1-2 ani o iei pe aia care iti place mai mult).

Eu as lua aia benzinara!
Tucson 2022 1,6 Benzina sa aleaga. E buna ptr oras,drumuri scurte.
Mai usor de reparat, intretinerea mai ieftina.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpancone99, on 28 iunie 2023 - 11:30, said:

Vreau sa va cer un sfat....
Am de ales intre doua masini si nu stiu pe care sa o iau. Poate ma ajutati cu un sfat...
Si cam ce probleme as putea avea cu fiecare?
Ambii vanzatori imi sunt prieteni, asa ca nu le iau de la necunoscuti si cunosc masinile.
Masinile au avut de-alungul timpului un regim de mers combinat cam de 50% extraurban combinat 50% Bucuresti.
Eu voi folosi masina preponderent in Bucuresti (70% urban si 30% extraurban), cu cate o iesire pe la tara, in concedii....etc.Nu trag remorci,rulote si altele!

1) Hyundai Tucson 2017
-2.0 diesel (180cp)
-4x4
-60.000km
-automata
-primul proprietar (luata de noua din tara)
-toate dotarile posibile pentru acest model (amintesc cateva: line assist,trapa panoramica,parktronic,clima pe doua zone,scaune ventilate si incalzite fata-spate, piele integrala,portbagaj cu inchidere din buton,senzori lumini-ploaie....etc ca e prea lunga lista).
Masina nu a avut nimic revopsit si a iesit din garantie anul trecut.Singurul minus pe care eu il vad e culoarea neagra (interior-exterior) care este foarte pretentioasa la intretinere.
Pret: 18.500e.

2) Hyundai Tucson 2022 (ultimul model)
-1.6 benzina (150cp)
-tractiune fata
-50.000km (face naveta aproape 200km zilnic)
-manuala 6 trepte
-primul proprietar (la fel luata de noua din tara)
-varianta de baza, dar care are oricum foarte multe optiuni (clima pe doua zone,android car,navigatie,incalzire scaune...etc ca si aici sunt multe).
La fel masina nu are nimic revopsit sau vreo buba si e inca in garantie.Ca si minusuri nu prea am, poate doar ca nu e full ca dotari.
Pret 20.000e (poate mai scad vreo 500-1000e).

Pun si cateva poze ilustrative luate de pe net cu ambele masini....

Benzinara o sa-ti pape mult in oras.
Ia-o daca preponderent mergi extraurban.
Ghici de ce o vinde dupa 1 an.

Daca nu e consumul o problema, ia benzinara.
Eu asta am, 1.5 l, 163 CP

Edited by Moinesti72, 28 June 2023 - 14:11.


#11
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
daca ai nevoie de 4x4 ia o pe aia
daca ma intrebi pe mine , clar cea mai noua(nu am nevoie de  4x4)

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postadip1962, on 28 iunie 2023 - 13:00, said:

diesel evident.


Evident pentru tine.  Poate nu ai citit ca masina va fi folosita in ghena de trafic din Bucuresti. Lucru de care ma lovesc si eu zilnic. Deci votez BENZINA.

Ulterior o poate pune pe gaz daca chiar vrea cost reduction.

Edited by Bogotta, 28 June 2023 - 14:39.


#13
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Eu as alege benzina, plus ca e ultimul model si mai tanara cu 5 ani.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Hyundai, 1.6 Diesel, 136CP, automat, 1600kg (sedan): 9l/100km consum în București.

L.E. Fabricație 2019.

Edited by sfantu.dracu, 28 June 2023 - 15:14.


#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostBogotta, on 28 iunie 2023 - 14:39, said:

Evident pentru tine.  Poate nu ai citit ca masina va fi folosita in ghena de trafic din Bucuresti. Lucru de care ma lovesc si eu zilnic. Deci votez BENZINA.

Ulterior o poate pune pe gaz daca chiar vrea cost reduction.
Benzina, gaz, tot 13% sau mai mult va consuma.

#16
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005

View Postarkhangel, on 28 iunie 2023 - 13:25, said:

Nu stiu cum e motorul ala de 1.6 pe caroseria aia... .
E arhi suficient daca stii sa-l folosesti. Am depasit Tir-uri prin Bulgaria intr-o veselie. Pentru mine e masina perfecta ca sofer de weekend si 90% uz extraurban. Din ce am apucat sa testez prin Bucuresti a consumat cam 8,5-9%, mai mult decat decent as zice. Deci ar fi o optiune ok si pentru oras.
LE: benzina, cutie manuala.

Edited by Basso, 28 June 2023 - 16:02.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadip1962, on 28 iunie 2023 - 15:32, said:

Benzina, gaz, tot 13% sau mai mult va consuma.
kek
Ai condus chestii mai noi de ...2010? Ca eu nu am mai vazut cifre d-astea de mult la masini "normale".

View Postpancone99, on 28 iunie 2023 - 11:52, said:

Nu am neaparata nevoie de 4x4, dar daca se poate de ce nu?
Pentru ca o sa consume mai mult decat aceeasi masina fara 4x4 :D, cari niste greutate in plus de care nu ai nevoie, ai inca ceva ce se poate strica, etc.
Daca crezi ca-l vei folosi macar din cand in cand, atunci poate merita deranjul.

Si eu tind sa zic sa o iei pe aia mai noua, pentru ca beneficiezi de garantie si dieselul nu e ideal pentru 70% oras.
Astea fiind spuse, conteaza mult si dotarile (pentru mine), ar fi bine sa te poti plimba putin cu ambele, intai cu cea mai veche, si sa vezi cat de mult iti lipsesc unele dotari la cea noua. Desi, prin oras, sunt putine dotari care chiar conteaza, gen camere 360 si d-astea.

#18
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postarkhangel, on 28 iunie 2023 - 13:25, said:

Nu stiu cum e motorul ala de 1.6 pe caroseria aia... Daca era un plug-in sa fie ajutat si de ceva electric, atunci mi-ar fi placut. Eu as merge pe diesel si as vinde-o in vreo 3-5 ani.
E foarte bun. Am eu de vreo 2-3 ani si nu m-am plans pana acum. Consum mixt cam 6.5 (resetez in fiecare luna). Nu stiu consum de Bucuresti, ca ajung foarte rar pe acolo. 4X4.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate