Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Recomandare Aer Conditionat Bloc nou (2camere)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
b1be

b1be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2007
Buna ziua,

Dorim o recomandare pentru achizitionare Aer conditionat, bloc nou (2 camere) - 54m3 (in acte), dar presimt ca daca ma pun la masurat este si balconul inclus.

Mentionez ca blocul este din caramida (zona Bragadiru), dat in folosinta in 11.2022 (ne-am mutat in 05.2023), avem soare de dimineata pana la ora 11.00-11.30.

Evident, am constatat, dupa mutare, ca avem umiditate foarte mare in casa (68-70%), si miros de "umezeala", am achizitionat AlecoAir Traditio 25 de curand (scoate cam 6l de apa pe zi, dar si ridica temperatura cu 2-4C, scade umiditatea pana la 50% - asa este setat/ cand am pus pe "uscare haine" - sa mearga full, a scazut maxim pana la 43%)

Dupa ce am inchis balconul, efect de sera, + inca 2-3C, si asa "rezistam" la 28-29C , cu toate geamurile deschise, si cu Dezumidificatorul in Living.

Acum, cautam solutie pentru "racoare".

Acum in sufragerie/living avem flori (cateva ghivece) si depozitare "diverse".

Mobilat complet Bucataria, si partial Dormitorul, unde ne si petrecem marea parte din "zi" cand nu suntem la munca. (avem si TV-ul tot in dormitor pus)

Ce este recomandat sa achizitionam? , unul singur, pus in living sa bata in hol? , sau unul pentru living, si unul pentru dormitor? (cati BTU?),unde sa fie pozitionate? prin living iesim pe balcon cand punem "rufele" la uscat, si in bucatarie "stam" 30-40 min cat mancam, si ne povestim ce am mai "facut" la munca fiecare.

Buget "prea mare" nu avem, ne orientam undeva in zona Midea/Gree, dar as merge pe Midea.

Prefer sa fie si cu wifi/eventual integrare in HomeAssistant. (stiu, mofturi, asta o pot face si cu un hub ir/shelly/etc. ulterior). Ca principiu, nu "dorim" ce e mai ieftin, dar nici varf de gama. (ca achizitii, sun pe principiul High-End <de anul trecut, sau de acum doi ani>, cand pretul ajunge undeva la mediu de anul acesta.)

https://www.pcgarage...-plus-inverter/
https://www.pcgarage...stalare-inclus/

daca este nevoie, mai "strangem" ceva bani. (dar cam "greu" acum cu Credit Ipotecar [putin mai mare] in loc de Chirie).

Geamurile sunt marcate cu rosu, si patul in dormitor este marcat cu verde (asa cum m-am priceput la "desen").

Multumim in avans pentru sfaturi si sugestii. , am luat in calcul si montajul (600-800lei peste aer.).

Attached Files



#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,968
  • Înscris: 13.07.2011
In legatura cu umiditatea, eu iti recomand sa contactezi dezvoltatorul si sa apelezi la dreptul tau de garantie legala. Umiditatea inseamna ca nu s-au uscat materialele sau patrunde apa in pereti, lucru care va produce mucegai in cel mai scurt timp si ulterior probleme de igiena si sanatate. Sper sa aveti un dezvoltator serios si nu unul care dupa ce a terminat blocul intra in faliment.

Referitor la aer conditionat poti sa iti iei un GREE sau Starlight, daca vrei mai low budget dar foarte ok la calitate, sau mergi pe branduri mai mari precum Daikin, Hisense, Samsung. 9000 sau 12000 btu ajunge.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
Pe net, exista multe calculatoare pentru BTU vs suprafata

Unul luat la nimereala arata cam asa ;
Suprafata-Capacitate
20-25 m² - 9000 BTU
25-35 m² - 12000 BTU
40-50 m² - 18000 BTU
60-70 m² - 24000 BTU

Asa cum arata apartamentul ala, eu zic ca trebuie 2 aparate sau un dublu-split

Edited by Naijax, 27 June 2023 - 16:56.


#4
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Iei 2 Ac-uri. Cel de 12000Btu il pui in living, iar cel de 9000Btu il pui in dormitor.

#5
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Ti-am desenat pe poza ta (cu albastru inchis) posibilele locuri in care poti instala unitatile AC.

Ai urmatoarele variante:

1-Cea mai buna abordare este cu doua aparate AC de 9k btu, unul in dormitor (pe pozitia desenata, nr 1), celalalt in sufragerie (pe pozitia cu peretele exterior, nr 2).

2-Abordare de moment, pui doar in dormitor pe pozitia indicata (nr 1) unul de 9k btu, iti va climatiza bine doar dormitorul (dar macar poti sa dormi), iti va "sparge" insa cat de cat si temperatura in restul spatiului daca lasi usile deschise. In viitor, cand vei considera oportun economic, mai pui inca unul de 9 in sufragerie pe pozitia 2.

3-Abordarea cea mai proasta: pui unul de 12k, 14k  sau 16k btu in sufragerie, sa sufle catre hol, pe pozitia 3. Asta vine la pachet cu urmatoarele probleme: a) cum ascunzi tevile traseului frigorific care se vor intinde pe tot peretele sufrageriei b) climatizare aiurea si ineficienta a intregului spatiu, noaptea tre sa climatizezi tot in loc sa o poti face doar in spatiul in care dormi, etc,  deseori posibil sa simti nevoia sa dai cate un grad mai jos, lucru ce vine cu consumuri mai mari.

Poti sa mergi pe Midea linistit, pt racire sunt unele dintre cele mai ok si accesibile marci. Pt comanda prin aplicatie, orice ai lua, asigura-te ca are si modulul inclus ca daca e doar optional, alti bani, alta distractie.

Attached Files



#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 02.09.2009
Un singur aparat de 12000 ,montat pe hol si vei avea racoare suficient in toate incintele.
Diferentele ca si eficienta sunt fff mici intre ala de 1500 si .....7000lei

#7
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 14.11.2006
unul pe hol de 12000 ar face fata. eu am doua clime de 12000 la casa de 12000. una la etaj pe hol ce bate spre dormitoare si una la parter in sufragerie. cu cea de la etaj ma descurc. aerul rece coboara si la parter. daca vrei sa se raceasca instant ar merge doua, una dormitor si una sufragerie. la  mine dureaza putin dar nu ma grabeste nimeni.

#8
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 16.12.2003
Și eu sunt de acord cu AroundYou. Am luat un Gree anul trecut și funcționează foarte bine și iarna și vara, are și modul internet, nu l-am folosit.:) Și Midea e firma cunoscuta în domeniu. Instalațiile de aer au și mod de dezumidifcare, poate îți va fi folositor.
Sub nici o forma nu as pune unul în hol, sau în poziția 3 din schiță.
Ai grija mare la umezeala și mucegai. Eu am fost expus la mucegai cam o săptămână, fără sa știu, acum vreo 15 ani. De atunci am rămas cu o sensibilitate și o tuse ciudata.
Succes! Și sa ne spui cum ai rezolvat.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,141
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdani1985, pe 27 iunie 2023 - 17:02, a scris:

Iei 2 Ac-uri. Cel de 12000Btu il pui in living, iar cel de 9000Btu il pui in dormitor.
Cel mai bine, subscriu, mai ales la aparatele noi de tip Inverter, romanii trebuie sa renunte la conceptul de 1 AC pe toata casa.

Orice locuinta de la 3 camere in sus are nevoie de minim 2 unitati, la case se pot face multi-split-uri in faza de constructie, 1 AC per locuinta doar la garsoniere. Posted image

Edited by Neaceasca85, 28 June 2023 - 09:58.


#10
b1be

b1be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2007

Vizualizare mesajAroundYou, pe 27 iunie 2023 - 17:19, a scris:

Ti-am desenat pe poza ta (cu albastru inchis) posibilele locuri in care poti instala unitatile AC.

Ai urmatoarele variante:

1-Cea mai buna abordare este cu doua aparate AC de 9k btu, unul in dormitor (pe pozitia desenata, nr 1), celalalt in sufragerie (pe pozitia cu peretele exterior, nr 2).

2-Abordare de moment, pui doar in dormitor pe pozitia indicata (nr 1) unul de 9k btu, iti va climatiza bine doar dormitorul (dar macar poti sa dormi), iti va "sparge" insa cat de cat si temperatura in restul spatiului daca lasi usile deschise. In viitor, cand vei considera oportun economic, mai pui inca unul de 9 in sufragerie pe pozitia 2.

3-Abordarea cea mai proasta: pui unul de 12k, 14k  sau 16k btu in sufragerie, sa sufle catre hol, pe pozitia 3. Asta vine la pachet cu urmatoarele probleme: a) cum ascunzi tevile traseului frigorific care se vor intinde pe tot peretele sufrageriei b) climatizare aiurea si ineficienta a intregului spatiu, noaptea tre sa climatizezi tot in loc sa o poti face doar in spatiul in care dormi, etc,  deseori posibil sa simti nevoia sa dai cate un grad mai jos, lucru ce vine cu consumuri mai mari.

Poti sa mergi pe Midea linistit, pt racire sunt unele dintre cele mai ok si accesibile marci. Pt comanda prin aplicatie, orice ai lua, asigura-te ca are si modulul inclus ca daca e doar optional, alti bani, alta distractie.

Multumesc pentru raspuns, dar, cum se vede in "poza", nu pot pune pe pozitia 1, pot pune deasupra geamului, sau deasupra patului (unde nu am "bordura aia ciudata").

Din cate am citit pe Forum, este nevoie de o "distanta" minima intre UI si Tavan, si 5cm ar fi minim.

Acum studiez cel mai "fiabil/econom/silent/etc" aer de 9000 pe care sa-l pun in "Dormitor".
Din cate am "vazut", montajul depaseste bugetul propus (600-800lei) , se "invarte" pe la 1000 lei, asta sa nu iau nici cel mai ieftin, nici cel mai scump.

Multumesc, inca odata.

Attached Files



#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,460
  • Înscris: 06.02.2008

Vizualizare mesajbusiness11, pe 27 iunie 2023 - 16:51, a scris:

In legatura cu umiditatea, eu iti recomand sa contactezi dezvoltatorul si sa apelezi la dreptul tau de garantie legala. Umiditatea inseamna ca nu s-au uscat materialele sau patrunde apa in pereti, lucru care va produce mucegai in cel mai scurt timp si ulterior probleme de igiena si sanatate. Sper sa aveti un dezvoltator serios si nu unul care dupa ce a terminat blocul intra in faliment.

Orice construcție nouă are umiditate în exces. De aia se și recomandă folosirea unui dezumidificator în primul an și aerisirea cât mai prelungită dacă e sezonul cald și pot fi lăsate geamurile deschise. Nu face obiectul vreunei garanții, e un fenomen normal.

Vizualizare mesajb1be, pe 27 iunie 2023 - 16:31, a scris:

Buna ziua,

Dorim o recomandare pentru achizitionare Aer conditionat, bloc nou (2 camere) - 54m3 (in acte), dar presimt ca daca ma pun la masurat este si balconul inclus.

Deși e recomandat câte un AC în fiecare camera face față și unul singur de 12.000 la suprafața aia, cu ușile între camere lăsate deschise, dacă "rațiunile financiare" primează. Eu îți recomand Gree.

Edited by caiuscorneliu, 28 June 2023 - 11:17.


#12
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

Vizualizare mesajb1be, pe 28 iunie 2023 - 10:38, a scris:

Multumesc pentru raspuns, dar, cum se vede in "poza", nu pot pune pe pozitia 1, pot pune deasupra geamului, sau deasupra patului (unde nu am "bordura aia ciudata").
Inteleg...
Spune-mi, ce distanta ai de la peretele cu fereastra si pana la pat? (sa vedem poate iti gasesc o alta pozitie)... eventual, da-mi toate dimensiunile dormitorului (poti nota si pe schita deja facuta fiecare perete ce si cat are) si o poza a peretelui unde vine "capul" patului.

Vizualizare mesajb1be, pe 28 iunie 2023 - 10:38, a scris:

Din cate am citit pe Forum, este nevoie de o "distanta" minima intre UI si Tavan, si 5cm ar fi minim.
Lasa forumul... distantele pt instalarea unui AC le vei gasi in manualul de instalare al aparatului. Sunt aparate la care, pt distanta minima intre UI si tavan se poate mai putin, la altele ceva mai mult.  Pt unele pot fi si indicatii de minim 5cm, pt altele(majoritatea) min 10cm. Manualul (ce zice producatorul) e sfant.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,968
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesajcaiuscorneliu, pe 28 iunie 2023 - 11:23, a scris:

Orice construcție nouă are umiditate în exces. De aia se și recomandă folosirea unui dezumidificator în primul an și aerisirea cât mai prelungită dacă e sezonul cald și pot fi lăsate geamurile deschise. Nu face obiectul vreunei garanții, e un fenomen normal.


Deși e recomandat câte un AC în fiecare camera face față și unul singur de 12.000 la suprafața aia, cu ușile între camere lăsate deschise, dacă "rațiunile financiare" primează. Eu îți recomand Gree.

asta daca nu cumva nu s-a uscat betonul cum trebuie, lucru care trebuie executat de dezvoltator. Am construit 2 case si nu a existat probleme de acest gen, deoarece uscarea s-a facut in prealabil si nu pe graba.

#14
b1be

b1be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2007

View PostAroundYou, on 28 iunie 2023 - 14:43, said:

Inteleg...
Spune-mi, ce distanta ai de la peretele cu fereastra si pana la pat? (sa vedem poate iti gasesc o alta pozitie)... eventual, da-mi toate dimensiunile dormitorului (poti nota si pe schita deja facuta fiecare perete ce si cat are) si o poza a peretelui unde vine "capul" patului.

Lasa forumul... distantele pt instalarea unui AC le vei gasi in manualul de instalare al aparatului. Sunt aparate la care, pt distanta minima intre UI si tavan se poate mai putin, la altele ceva mai mult.  Pt unele pot fi si indicatii de minim 5cm, pt altele(majoritatea) min 10cm. Manualul (ce zice producatorul) e sfant.


Buna seara,

Am revenit cu masuratori.

Atasat si poze cu "peretii" camerei.

Multumesc.

Attached Files



#15
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Mda... din pacate, nu ai prea multe solutii. Acolo unde iti indicasem prima data (si unde tu ai zis ca e diferenta aia de nivel plus inaltimea mica) este oricum o coloana de beton ceva, un element structural deci, asa cum cred ca si deasupra ferestrei e tot element de structura. Deci chiar de nu era diferenta aia, tot nu era bine de montat acolo
Dpmdv, singurul loc in care imi ramane sa pun este doar cel pe care l-am insemnat in foto. Ai 90cm acolo intre peretele cu fereastra si patul, eventual muti cat mai mult patul catre  laterala cu peretele mic dinspre hol, ca fluxul de aer (pe silent e oricum un airflow mic) sa nu cada prea mult asupra celui ce va dormi pe pat in partea dinspre fereastra.

Attached Files



#16
b1be

b1be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2007

View PostAroundYou, on 29 iunie 2023 - 20:55, said:

Mda... din pacate, nu ai prea multe solutii. Acolo unde iti indicasem prima data (si unde tu ai zis ca e diferenta aia de nivel plus inaltimea mica) este oricum o coloana de beton ceva, un element structural deci, asa cum cred ca si deasupra ferestrei e tot element de structura. Deci chiar de nu era diferenta aia, tot nu era bine de montat acolo
Dpmdv, singurul loc in care imi ramane sa pun este doar cel pe care l-am insemnat in foto. Ai 90cm acolo intre peretele cu fereastra si patul, eventual muti cat mai mult patul catre  laterala cu peretele mic dinspre hol, ca fluxul de aer (pe silent e oricum un airflow mic) sa nu cada prea mult asupra celui ce va dormi pe pat in partea dinspre fereastra.

Multumesc.

Am atasat "poza" si cu Living-ul, daca este asa "nasol", facem mutari, mut patul/tv-ul/sifonierele in Living, si depozitam in dormitor.


Multumim pentru "raspunsuri".

Attached Files



#17
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Nu e asa "nasol", stai linistit. Singura chestie este ca viitorul va trebui asigurat cu doua aparate, unul in dormitor pe ultima pozitie de care ti-am spus si unul in sufragerie (pe pozitia nr. 2 in care ti-am desenat eu in schita din primul raspuns) unde dealtfel ai prevazuta vad si priza (tot e bine ca s-a gandit constructorul sa puna o priza acolo).
Pozitia ideala in dormitor ar fi fost cea de care iti spusesem initial(inclusiv dpdv al directiei suflarii si distribuirea mai usoara a curentilor de aer, prin imprumut si prin usa, catre hol etc), dar, cum nu se poate acolo, singura varianta ramane cea din lateralul patului... Si, ca sa nu-ti faci multe probleme, te asigur ca sunt multe dormitoare in care oamenii isi pun AC-urile in asemnea pozitii (adica in laterala patului), inclusiv eu am locuit in asemenea conditii si nu e o problema cine stie ce.

#18
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

View Postb1be, on 30 iunie 2023 - 10:31, said:

Am atasat "poza" si cu Living-ul, daca este asa "nasol", facem mutari, mut patul/tv-ul/sifonierele in Living, si depozitam in dormitor.
Sorry de dubla postare. M-am mai gandit ca depinde si de cand veti termina cu mobilarea...
Ai mai putea face si urmatoarea faza:
-Pui acum pe pozitia nr 2 (din schita initiala) un AC de 12k btu in sufragerie. Daca vezi ca nu iti "sparge" suficient de mult temperatura si in dormitor ca sa poti dormi cat de cat in conditii umane, te muti provizoriu cu patul in sufragerie. Ar exista astfel posibilitatea ca, in practica, sa ramai suficient de multumit doar cu cel din sufragerie, sa nu fie nevoie de mutatul pt dormit in sufragerie si sa amani chiar mult (sau poate chiar deloc) o achizitie de AC si pt dormitor.

PS: Multitudinea de flori/plante pe care o vad pe la voi pe-acolo e posibil sa fie si responsabila (partial sau total) de umiditatea ridicata pe care ai sesizat-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate