Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Duplicat certificat de nastere

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Unde trebuie sa merg pentru a scoate un duplicat de certificat de nastere, din Sector 4 Bucuresti?
Trebuie sa ma programez pe programari.deps4.ro ? Ce tip cerere ar trebui sa aleg?

#2
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Salut, ce intelegi anume prin duplicat?

1. ai certificatul vechi, comunist, scris de mana, si vrei sa.l schimbi cu cel european, trilingv?

2. ai deja certificatul nou si.ti mai trebuie un exemplar (duplicat), eventual in strainatate?


In primul caz, la starea civila, cauti si tu online locatia si programul, eventual un telefon pentru confirmare. Sotia a facut asta saptamana trecuta, chiar la sectorul 4, venind din strainatate. Pana la ora 12 avea certificatul nou si l.a si apostilat in aceeasi zi.

Pentru cazul al doilea, nu se elibereaza. Statul nu recunoaste existenta decat unui singur act cu un rol, nu emite ''duplicate'' decat in caz de pierdere sau distrugere. Asa am facut acum niste ani, voiam sa plec din tara cu un certificat de casatorie, dar sa ramana unul la domiciliu, nu au vrut sa emita altul decat daca.l declaram distrus pe cel original.

#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdimripper, on 26 iunie 2023 - 14:41, said:

Salut, ce intelegi anume prin duplicat?

1. ai certificatul vechi, comunist, scris de mana, si vrei sa.l schimbi cu cel european, trilingv?

2. ai deja certificatul nou si.ti mai trebuie un exemplar (duplicat), eventual in strainatate?


In primul caz, la starea civila, cauti si tu online locatia si programul, eventual un telefon pentru confirmare. Sotia a facut asta saptamana trecuta, chiar la sectorul 4, venind din strainatate. Pana la ora 12 avea certificatul nou si l.a si apostilat in aceeasi zi.

Pentru cazul al doilea, nu se elibereaza. Statul nu recunoaste existenta decat unui singur act cu un rol, nu emite ''duplicate'' decat in caz de pierdere sau distrugere. Asa am facut acum niste ani, voiam sa plec din tara cu un certificat de casatorie, dar sa ramana unul la domiciliu, nu au vrut sa emita altul decat daca.l declaram distrus pe cel original.

E plastifiat si nu mi-l accepta la notar. Asa ca trebuie sa scot duplicat.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbrusli, on 26 iunie 2023 - 15:38, said:

E plastifiat si nu mi-l accepta la notar. Asa ca trebuie sa scot duplicat.


Se face unul nou. In aceeasi situatie am reusit acum cativa ani sa fac copii dupa actele "infoliate/plastifiate" dar  imi trebuiau pentru niste  chestii banale . Mi-a scris  notarul ca sunt copii dupa orginal in plastic : )))) ...suna ca naiba.  Ulterior am fost la starea civila si am facut alt certificat de nastere, nu duplicat, nu poti avea doua originale.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai adresa si programul aici.
Cererea e asta

Edited by pasilla, 26 June 2023 - 16:48.


#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postbrusli, on 26 iunie 2023 - 15:38, said:

E plastifiat si nu mi-l accepta la notar. Asa ca trebuie sa scot duplicat.

Si nu stii ca plastifierea nu il distruge? Cele doua parti ale plasticului se lipesc pe tot perimetrul actului din mijlocul ''sandwich''.ului. Dar actul nu este afectat. Taie cu grija cu un cutter nou si il scoti ca atunci cand l.ai plastifiat.

#7
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

 dimripper, on 26 iunie 2023 - 20:26, said:

Si nu stii ca plastifierea nu il distruge? Cele doua parti ale plasticului se lipesc pe tot perimetrul actului din mijlocul ''sandwich''.ului. Dar actul nu este afectat. Taie cu grija cu un cutter nou si il scoti ca atunci cand l.ai plastifiat.

Interesant… Am fost zilele trecute la Evidenta Populatiei si am mentionat ca am certificatul de nastere plastifiat (poveste veche de cand am plecat din tara). Tipa de la poarta mi-a confirmat ca nu se accepta DAR sa caut pe Google ceva legat de “de-plastifiere” si atunci redevine valabil. Esti sigur ca asa-zisa “plastifiere” nu face decat sa lipeasca cele doua fete de jur imprejurul actului, dar NU adera deloc la suprafata hartiei?

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt sigur ca cele pe care le.am facut eu la locul de munca asa s.au comportat. Am taiat (brutal, as zice) plasticul si am scos foaia din interior la fel ca inainte. Desigur, recomand in cazul tau prudenta si atentie, mai ales pe margini. Era o masina veche de plastifiat (poate 10+ ani), care se incingea si putzea la folosire, dar isi facea treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate