Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pe plaja, cum sa fac sa nu-mi fure portofelul?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
De cand am cumparat un Apple Watch, nu am mai avut probleme de acest gen.
Toata lumea accepta plati wireless, apelurile le iau de pe ceas, cu sau fara casti.
Ramane problema cu cheia de la masina, dar nu cred ca o sa vina cineva sa iti caute in cearsaf si sa iti fure masina. Aia sunt altfel de hoti...

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTsunamii, on 25 iunie 2023 - 09:30, said:

Si un dezavantaj. Poate uiti si tu, sau esti observat...
Pai cheile nu vor fi in groapa. Nu ai fost atent. Nu esti deloc atent. Mai citeste o data. Off
:D

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 25 iunie 2023 - 09:34, said:

Pai cheile nu vor fi in groapa. Nu ai fost atent. Nu esti deloc atent. Mai citeste o data. Off
Posted Image

Tocmai c-am citit, eu ma gandeam ca alturi de chei mai intra si portofelul.
Stiu eu de marimea omului?

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbarbosa1bis, on 25 iunie 2023 - 09:20, said:

Le infasori intr-un pampers de bebeluș și le lași lângă cearceaf.

Stropit cu un pic de ciocolata calda, sa se vada cum iese zama din el. :)

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTsunamii, on 25 iunie 2023 - 09:36, said:


Tocmai c-am citit, eu ma gandeam ca alturi de chei mai intra si portofelul.
Stiu eu de marimea omului?
Cei de la scoala vietii, specializara transporturi stiu cum sa faca.

#24
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postsorin147, on 25 iunie 2023 - 09:26, said:

Masina nu are si cheie clasica, fara electronice, de avarie? O iei pe aia, o bagi intr-un buzunar cu fermoar si o tii la purtator.
Telefonul il lasi in masina sau iei o gioarsa mai veche. Esti in vacanta, nu moare nimeni daca nu da de tine cateva ore.
Cardul si niste bani ii poti pune intr-un buzunar cu fermoar si ii vei avea la tine.

Nu are cheie clasica masina :(
Da ai dreptate, dar e greu, sa nu mai am contactele, whats-up-ul, ma poate suna cineva de la servici, rar, putin probabil ca sunt in concediu dar daca arde ceva ma suna.
Eu ma gandeam la un ceas cu Google pay pe el. Are baiatul un ceas , Samsung Active 2, are si card sim pe el, poate sa sune cu el, numai ca uneori moare bateria rapid.

Alta idee, sa-mi iau doua carduri cu mine, am unul in masina altul cu mine pe plaja. Il fura pe ala de pe plaja mai am unul in masina.

Singurul punct mai sensibil e cheia de la masina, ca daca o bag in apa si se stric am o problema, daca nu o bag poate sa o fure, ar fi a treia varianta sa o ingrop un pic undeva sub cearceaf, numai sa nu fie vecinii prea curiosi, uneori doar curiozitatea asta a celorlalti iti da probleme mai mari...

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPhobos, on 25 iunie 2023 - 09:36, said:

Stropit cu un pic de ciocolata calda, sa se vada cum iese zama din el. Posted Image

Presupunand ca nu esti urmarit, da?

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Minunile civilizatiei romanesti.
La plaja iti iei strictul necesar, adica lasi acasa portofelul, iar cu tine iti iei telefonul cu card pus pe el si 100 lei numerar, pe care sper ca iti permiti sa iti fie furati.

Uite si de aia nu mai suport sa merg la plaja in mirobolanta Romanie.

Trebuie sa imi fac griji cu copiii si inca 1000 de chestii specifice unei tari subdezvoltate.

#27
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmaccip, on 25 iunie 2023 - 09:26, said:

Sapi o groapa, le bagi in fund si apoi astupi groapa.
Doua avantaje sunt: nimeni nu stie unde ai sapat groapa, iar cheile sunt mereu cu tine.
Posted Image Subtil!

View Postdark, on 25 iunie 2023 - 09:29, said:

... după care... uită unde a săpat groapa...:ermm:...
Ce rost mai are?Posted Image

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpustiu_22, on 25 iunie 2023 - 09:51, said:

Posted Image Subtil!
Vrei sa ne dea astia afara de pe topic?
:D

#29
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postfloraur, on 25 iunie 2023 - 09:33, said:

De cand am cumparat un Apple Watch, nu am mai avut probleme de acest gen.
Toata lumea accepta plati wireless, apelurile le iau de pe ceas, cu sau fara casti.
Ramane problema cu cheia de la masina, dar nu cred ca o sa vina cineva sa iti caute in cearsaf si sa iti fure masina. Aia sunt altfel de hoti...
Deja ti-ai luat,foarte tare,de cand imi doresc si eu unulPosted Image

#30
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
O sa ai un concediu tare stresant se pare.
Uber + un ceas smart.

#31
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Mergeti la balaceala pe rand, ramane unul de straja la comori.

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ți-ar trebui asa ceva. Vezi dacă poți improviza dintr-un recipient similar.
https://www.avon-sho...n-care-sun.html

Sau:
https://www.itsybits...-de-tehnologie/

#33
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View Postleny29, on 25 iunie 2023 - 09:39, said:

Nu are cheie clasica masina Posted Image

ba are! toate au! vezi pe marginea cartelei.

Attached Files


Edited by serginho, 25 June 2023 - 10:14.


#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
O borseta in care sa incapa tot ce ai de protejat, si le bagi intr-o punga ermetica, punga in borseta, sau chiar in doua pungi, una in cealalta. Borseta se uda si intra apa in ea dar n-o sa intre in pungi, apa.

Asa poti sa intri si cu borseta in apa si tot timpul ai lucrurile la tine. Banii n-au nimic daca se uda, ca-s din plastic, asa poti sa pui bani cash care nu stau in punga si-i ai tot timpul la indemana sa cumperi ce vrei.

Telefon, chei, buletin, bani, nu-ti trebuie o borseta foarte mare.

Sunt tot felul de pungi, nu stiu care are etanseitate mai buna, sunt si de-alea pentru gheata, posibil ca alea sa fie mai etanse.

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/25808/25807418/images/res_73fd66fca6103037716e4839d732ea68.jpg?width=450&height=450&hash=91C5DC906AFDBC6E6529B7E4217C8178 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ae01.alicdn.com/kf/S618a4db3b1b247dbaa684fe20c55d7eeX/Fresh-keeping-Bag-Food-grade-Household-Sealed-Bag-Self-sealing-Thickened-Refrigerator-Fresh-keeping-Frozen-Sub.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 25 June 2023 - 10:25.


#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Le poti lasa la cazare si iei doar cheia/cardul de la camera. O cheie sau un card vor fi ok in apa, dar le poti lasa oricum pe plaja ca nu stie nimeni de unde sunt, daca vor sa ia asa ceva si oricum sunt de la cazare. Ajungi tu acolo inaintea lor iar cei de la cazare sigur au rezerva, ca nu ai fi primul care pierde.

Daca le iei la tine si nu le scoti pe plaja in cazul in care te urmareste cineva, le poti tine ambalate intr-un slip mai vai de el, un tricou de copil mai murdar, ceva care nu face un om sa puna mana si verifice atent, iar asta intr-un rucsac/punga obosita. Ca daca le vanturi pe plaja sau ai rucsac impecabil si scrie Levi's pe el, probabil ca ar fi luat cu totul. Apoi le scoti doar cand stii ca nu mai intri in apa pentru a ramane nesupravegheate.

Le poti lasa in masina - atentie ce lasi si temperatura din masina in soare, si iei cheia cu tine pe care o poti pune intr-o punguta etansa si ori merge cu ea in apa, ori o lasi intr-un adidas, ceva, pentru ca daca ai vreun rucsac, etc, oamenii se uita la alea nu la un adidas obosit. Evident, e important sa nu fie evident cand o pui acolo. Daca cumva iti dispare adidasul/cheia, presupunand ca nu ai masina la 10m si singura din statiune, oricum va fi greu de gasit incat sa ajunga acel hot la ea inaintea ta incat sa ia lucruri din ea. Deasemenea cheia de la masina o poti tine intr-o cutie de... dracu stie, ceva ciudat. Daca o pui in punga etanja poti pune cheia intr-o punga de chipsuri, presupunand ca nu e cineva pofticios si o ia. Intr-un pachet din ala mare de servetele umede, intelegi ideea. Sansa sa ia cineva de pe prosop niste servetele/chipsuri/pampersi/un grapefruit taiat frumos pe margini, golit si cheia pusa in interior, sunt mici.

Altfel... Poti spune cuiva sa se uite la ele, dar cata lume crezi ca se uita chiar atent, activ, sau daca e ceva, se si baga sa lupte, alerge? E acolo poate ca martor, daca nu e ocupat cu berea sau ce o fi ca in final si el e in vacanta.

Edited by d4m4g3, 25 June 2023 - 10:14.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postleny29, on 25 iunie 2023 - 08:52, said:

Ceva idei?

Intrebarea e destul de serioasa, ca daca imi fura telefonul, portofelul si cheile de la masina trebuie sa merg pe jos cu copiii pana acasa, ceea ce este extrem de complicat...


Variante ar fi:
-faci un efort, stai la hotel si lasi in camera in seif portofelul si telefonul
-te imprietenesti cu cel de langa cearceaful tau
-stai pe cearceaf si lasi copiii singuri in apa
-borseta rezistenta la apa
-mergi intr-un grup mai mare, de obicei se gaseste cineva care sa ramana pe plaja
-eviti litoralul romanesc

Edited by george_alexandru, 25 June 2023 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate