Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pe plaja, cum sa fac sa nu-mi fure portofelul?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postsorin147, on 26 iunie 2023 - 14:09, said:

Am impresia ca nu exista o camera de hotel unde sa lase accesoriile, e vorba de "mergem sa facem o baie".
Da stam in C-ta in oras,si mergem cu masina la plaja in fiecare zi.

View Postminam, on 26 iunie 2023 - 14:29, said:

A spus mai sus: stă la rude undeva in oraș, mai departe de plajă. Dânsul e foarte stresat, din câte văd e prima dată când pleacă doar cu copiii, fără soţie şi acum îşi planifică totul "la sânge" (a mai deschis câteva subiecte). Îl înțeleg, dar tare mi-e că nu o să se bucure prea mult de concediu, la câte griji își face...Posted Image ...

Va multumesc pentru raspunsuri,

Inteleg ca pare un pic extrem si probabillitatea nu ar fi chiar mare, dar doar eu cu copiii in apa sa stam 30-60 min in apa, ca e greu sa-i scoti, mai bine sa fiu precaut, in special ca sa pot sa ma bucur de statul in apa.
Si daca e 3% probabilitatea, nu am nimic de pierdut sa ingrop cheia de la masina intr-o pungulita mica de plastic, sub papuc... imi ia 30 de secunde, si scap si de grija si in cazul ala de 3% impactul e mare.
Asa se calculeaza riscul nu, probabilitate * impact. Impactul e enorm daca raman fara chei fara bani, fara telefon.

Merg in fiecare an la mare in Romania, si tot mai vine cate unul sa vanda cate ceva, care ar putea fi tentat(a).

Imi place sa ma pregatesc un pic.

Mi-am gasit si o treba de pus pe brat sa pun telefonul in el si sa intru in apa. Daca vad ca nu functioneaza, cade... oricum gasesc telefonul si apoi il las e cearceaf intr-un papuc ceva... dar macar incerc.

Edited by leny29, 02 July 2023 - 12:48.


#92
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
infasori portofelul intr-un pampers ca si cand ar fi folosit. sigur nu baga nimeni mana acolo

#93
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Am fost la mare m-am si intors. Am ascuns portofelul doar de trei ori si a treia oara si-a dat seama baiatul cel mare dupa ce am facut 3 m sa plecam stransesem tot, si cheia bagata intr-o pungulita de plastic era ascunsa sub nisip la marginea cearceafului, si cum cearceaful nu mai era acolo mi-a luat cateva minute bune cu ceva frisoane ca nu mai gasesc cheia. Pana la urma am gasit-o.

Partea buna e ca dupa 5 minute in care eu si copiii cautam mi-am dat seama ca daca nu cauti in locul bun nisipul pe care il impingi poate sa ingroape si mai mult cheia ta, si am tras nisipul in exces departe unde eram sigur ca nu a fost cearceaful.

Apoi m-am oprit.
Am avut in masina bani si resul portofelului. Si aveam si la mine bani.

Va multumesc frumos de ajutor.

#94
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Intr-un ceas bun si fara pagube.....

#95
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmaccip, on 25 iunie 2023 - 09:26, said:

Sapi o groapa, le bagi in fund si apoi astupi groapa.
Doua avantaje sunt: nimeni nu stie unde ai sapat groapa, iar cheile sunt mereu cu tine.

Asta am facut-o eu, bag banii intr-o șoseata, si șoseata ingropatã. Peste pun prosopul si plasa de plaja, sticla de apa ceva de genu. Numa sa nu te vada nimeni cand faci operatiunea, deci asa mai discret.

Si in hotel uneori fac unele șmecherii de-astea daca nu am cutie de valori -  actele, banii le bag printre șosete și chiloti. 😃

Edited by tipareth, 18 August 2023 - 13:24.


#96
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttipareth, on 18 august 2023 - 13:24, said:

Asta am facut-o eu, bag banii intr-o șoseata, si șoseata ingropată. Peste pun prosopul si plasa de plaja, sticla de apa ceva de genu. Numa sa nu te vada nimeni cand faci operatiunea, deci asa mai discret.

Si in hotel uneori fac unele șmecherii de-astea daca nu am cutie de valori -  actele, banii le bag printre șosete și chiloti. ��
N-ai tu imaginatia unui hot profesionist cu experienta.
Toata lumea isi ascundea banii printre prosoape, cica sa nu ii gaseasca hotii. Problema e ca doar hotii aveau statistica, imaginea de ansamblu. Se duceau direct la sifonier, raftul de sus, ridica prosoapele, lua banii si pleca. Ca si cum ar fi fost la el acasa, stia totul pe de rost.

Asa tre sa fie si cu sosetele si chilotii din camera de hotel. Hotul stie ca prosoapele nu-s ale tale si nu le vei ascunde intre prosoape, deci se duce la second place. Adica fix la lenjerie si le gaseste acolo.

#97
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Nu iei portofelul cu tine, n-are ce sa-ti fure. Case closed.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate