Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Tripan sau termopan normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVarfulOmu2505, on 23 iunie 2023 - 15:06, said:

Ai intrat vreodata vara intr-o casa foarte bine izolata si cu expunerea la soare bine gandita? Te invelesti cu plapuma.
Da, stiu f. Bine cum merg aerele la greu.
Buhnici la casa Lui pasiva a trebuit sa treaca pe racire din Aprilie, cica soacra care a venit in vizita a incalzit prea tare casa. Am glumit cu soacra.
Poti sa imi spui si mie cum ai calculat ca amortizezi investitia suplimentara in tripane in 7 Ani?

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Din punctul meu de vedere este foarte important bugetul. Adica cat de mare e diferenta de pret.
Pentru ca, decat sa dai 25-30% in plus pe un tripan ieftin alb(adica din gama...slabut) si montat pe mijlocul zidului....e de preferat sa pui un termopan de buna calitate, la culoarea care o doresti, cu optiunile pe care le doresti (de exemplu protectie buna la radiatia solara..etc) - si foarte important, cu montaj adecvat (ori in precadre, ori in bride; cu folie...etc). Mai pui o plasa contra insectelor maaare, eventual rulouri....

Edited by florinel, 23 June 2023 - 20:21.


#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am tripan de 40 sau 44, vreo 10mp de geam la un living de ~35mp, si toata povestea se incalzeste cu 6 elementi de calorifer vertical de Al. Apartament la etaj intermediar, 2 laturi ale camerei spre exterior. Si vara e cam la fel de simplu de racit.

#22
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Stai linistit, nu e prea greu geamul. E calculat ce greutate poate suporta. Am de 5 ani, si sunt super multumit. Protectie sonora maxima.

#23
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă pui la casa încălzită si locuita des, pui tripan, dacă pui la balcon, anexe și alte alea pui termopan.

#24
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View Postcipaul, on 23 iunie 2023 - 19:35, said:

Poti sa imi spui si mie cum ai calculat ca amortizezi investitia suplimentara in tripane in 7 Ani?
Dupa consumul la casa de la tara dupa ce am schimbat ferestrele.

View Postsebulbus, on 23 iunie 2023 - 20:28, said:

Eu am tripan de 40 sau 44, vreo 10mp de geam la un living de ~35mp, si toata povestea se incalzeste cu 6 elementi de calorifer vertical de Al. Apartament la etaj intermediar, 2 laturi ale camerei spre exterior. Si vara e cam la fel de simplu de racit.
E irelevant pentru situatia unei case. Un apartament poti sa-l incalzesti si cu incarcatorul la telefon daca ai vecini frigurosi care stau la 25 grade.


PS: De ce spuneti toti tripan vs. termopan? Si tripanul tot termopan este. Ziceti si voi bipan, nu termopan sau termopan simplu. Bi, de la 2 (doua) foi de geam.

#25
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ai vrea tu, termenul de bipan nu exista. Si daca ar exista nu ar insemna mare lucru (din punct de vedere termic, in zilele noastre).

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 June 2023 - 00:36.


#26
copite_oparite

copite_oparite

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2023
Cele bipan de obicei fac condens iarnaPosted Image

#27
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Stiu ca nu exista in mod oficial, dar asta dintr-o scapare a limbii si din cauza ca atunci cand a aparut geamul termopan cu doua foi, a aparut singur pe piata, nu se stia ca va aparea si varianta cu 3 foi, deci nefiind prevazatori, i-au zis termopan, iar cand a aparut si el, i-au zis geamului cu 3 foi tripan. Termopan este termenul care se aplica la un geam cu mai multe foi - doua sau trei, deci cuprinde ambele variante. Asa ca termenul bipan ar trebui sa fie folosit, este la mintea gainii sa o faci si numai dintr-o prostie generalizata nu se intampla.

#28
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVarfulOmu2505, on 23 iunie 2023 - 22:01, said:

Dupa consumul la casa de la tara dupa ce am schimbat ferestrele.

Ai avut la tara geamuri termopan si le-ai inlocuit cu tripan?
Mie imi da o economie de 1...2 euro pe mp la tripan vs. termopan pe an mai la Sud de Carpati si incalzirea cu PDC sau centrala pe gaz.
Sa imi zici tu acum care e diferenta de pret pe mp intre tripan cu 48 mm pachetul de sticla si termopan de calitate similara.

https://mathaus.ro/b...k-comp_00070040

Un blog de citit, din pacate nu e facut si calculul economiei aduse de tripane mai ales ca pt. un geam tripan ar trebui sa il pui mai mare pt. aceiasi lumina primita de locuinta.

Edited by cipaul, 24 June 2023 - 10:37.


#29
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

SeNNNZaTIoN said:

1687514470[/url]' post='30059199']
Asta e configurația, este ok?

Nu prea. Si nu diferentele intre “tripan” si termopan ar fi problema. In mod normal ar fi ok, zici “tripan”, zici eficienta maxima. Dar “tripanul” din oferta ta este aproape la fel de eficient ca un termopan bun. Ai atasate calculele pentru “tripanul” din oferta ta si un termopan bunut (prefer sa-i zic termopan, generic, nu bipan si nici tripan) .  Vei observa la ug ca sunt foarte apropiate, 0.9 vs 1.0, adica o diferenta foarte mica. Evident ca in cazul tau nu merita “tripan”, dar tu nu ai inca o oferta in care sa apara un termopan bunut (un termopan foarte bun inseamna sa aiba multe, inclusiv a treia sticla si poate ajunge la ug 0.5-0.6, atunci merita).

Produsul din oferta ta este pe ieftineala, ieftineala grava, totul este ieftin acolo. Exista situatii in care se pot obtine produse bune, chiar daca pe oferta totul este ieftin, sunt insa atat de rare ca si castigul la loto (marele premiu). Dar atunci nu mai sunt ieftine, desi au toate componentele ieftine.

Attached Files


Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 June 2023 - 00:56.


#30
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Mulțumesc tuturor de ajutor, am fost contact și de către Conu71, care m-a ajutat sa fac alegerea cea buna datorită cunosintelor sale.

#31
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ne spui si noua, de curiozitate, care e alegerea aia cea mai buna? Ca sigur vor mai citi si altii in situatia ta, sa stie si ei deznodamantul.

#32
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Si cei care citesc n-au telefon sau care-i faza?

#33
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVarfulOmu2505, on 27 iunie 2023 - 12:25, said:

Ne spui si noua, de curiozitate, care e alegerea aia cea mai buna? Ca sigur vor mai citi si altii in situatia ta, sa stie si ei deznodamantul.

Ce simplu ar fi daca o solutie s-ar putea aplica la toate locuintele.
Am masurat temperaturile in doua incaperi: una cu geamul deschis si la cealalta cu el inchis in aceiasi casa iar temperatura este mai scazuta in ceea cu geamul deschis.
Un propietar de case pasive scrie ca la cea din Finlanda consuma mai multa energie pentru incalzire iar la cea din Spania pentru racire, deci plapuma vara se aplica in cazuri izolate la case superizolate, gen casa pe Varful Omu.

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcipaul, on 24 iunie 2023 - 10:37, said:

Un blog de citit...
Sunt scrise destule chestii "din burtă" pe acolo și care sunt chiar false. Tripanul doar cu 30-40 % mai eficient decât termopanul, când procentul poate fi și de 80-120%. Afirmația că tripanul izolează fonic mai bine decât termopanul, iarăși e complet falsă.

#35
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostDigix, on 27 iunie 2023 - 18:12, said:

Sunt scrise destule chestii "din burtă" pe acolo și care sunt chiar false. Tripanul doar cu 30-40 % mai eficient decât termopanul, când procentul poate fi și de 80-120%. Afirmația că tripanul izolează fonic mai bine decât termopanul, iarăși e complet falsă.

Daca calculezi la aceiasi lumina care intra prin geam nu prea e cum zici tu pentru ca trebuie sa cresti suprafata geamului tripan cu 15...30%.
Coeficientul de 0.6 W/mpK devine 0.7 sau chiar mai mare doar pe geam si fata de 1.1 cat e la termopan e cam ce scrie acolo.
La izolatie fonica probabil se refera la aceiasi tipuri de sticla si unde cu siguranta garniturile suplimentare de pe tripan fac diferenta. Cu siguranta nu e vorba de termopane dedicate izolarii fonice. vs. tripan normal.

#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Mă refer la eficiența dpdv al izolării termice. Dacă le compari, un tripan de 0,5 W/mpK e mai eficient cu 120 % decât un termopan (eficient) de 1,1 W/mpK.

DPDV fonic, mă refer strict la sticlă, nu la garnituri, sau la altceva.

66.2 -16 - 66.2 termopan 40 mm cu sticlă dublă laminată antifonică - 50 dB !!!
66.2 - 16 - 44.2 termopan 36 mm cu sticlă dublă laminată antifonică - 49 dB
66.2 - 16 - 66.2 termopan 40 mm cu sticlă dublă duplex - 42 dB
66.2 - 16 - 44.2 termopan 36 mm cu sticlă dublă duplex - 42 dB
66.2  o singură foaie de sticlă laminată antifonică - 40 dB
44.2  o singură foaie de sticlă laminată antifonică - 37 dB
6 - 16 - 4 - 16 - 4 tripan  46 mm cu o foaie de 6 mm - 36 mm
6 -16 - 4 termopan 26 mm cu o foaie de 6mm - 36 dB
44.2  o singură foaie de sticlă laminată  - 35 dB
4 - 16 - 4 - 16 - 4    tripan 44 mm - 33 dB
4 - 16 - 4 termopan 24 mm -30 dB
4  o singură foaie de sticlă de 4 mm - 30 dB.

Citez din blogul meu: http://termopan-blog.blogspot.com/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate